Sobota, 20 październik 2018, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
Rabka Zdrój i okolice
pochmurno
Wiatr: 2.9 km/h Wilgotność: 99%
pochmurno
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 84%
pochmurno
Wiatr: 2.1 km/h Wilgotność: 99%
pochmurno
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 90%
pochmurno
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 96%
pochmurno
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 98%
28.06.2010, 23:00 | czytano: 5173

Minister Giersz: SSA Wojas kupiła Mistrzostwo Polski za wirtualne pieniądze. Trzeba z tym skończyć

zdj. Michał Adamowski

NOWY TARG. Spotkanie z ministrem sportu Adamem Gierszem zaczęło się miło. Deklarowano wsparcie dla MMKS, zapewniano że bez "Podhala nie ma hokeja". Gdy głos zabrał Jan Gabor debata z nieco sentymentalnej i odwołującej do tradycji - zmieniła się na chwilę w twardą dyskusję.

Spotkanie z ministrem Gierszem odbyło się w Sali Tradycji Miejskiej Hali Lodowej. Było poświęcone problemom, z jakimi boryka się MMKS Nowy Targ, w kontekście stanowiska Zarządu PZHL, co do udziału drużyny Podhala w rozgrywkach ekstraklasy.

- Spotkaliśmy się w sytuacji dość trudnej. Mistrz Polski został pozbawiony możliwości gry w ekstraklasie. I to po zdobyciu 19. tytułu - rozpoczął spotkanie Maciej Jachymiak, który przypomniał, że na jego zaproszenie minister sportu przyjechał do Nowego Targu. - Środowisko się skrzyknęło ponad podziałami, by systematycznie odbudowywać finanse klubu. A tu jak grom z jasnego nieba - spadła na nas decyzja PZHL. Nie ma ona odzwierciedlenia w przepisach związku. Ta decyzja podcina gałąź, na której siedzi PZHL. Eliminowanie ośrodka, który najlepiej pracuje - to decyzja anormalna - grzmiał wicestarosta.

- Wiem o dramatycznej sytuacji "Podhala". Chcemy szukać szybkiego rozwiązania - mówił poseł Ireneusz Raś. - Teraz obowiązuje taka filozofia, by szukać dla każdej dyscypliny, każdej ligi - sponsora. Trzeba postawić na szkolenie, na mocną ligę. Poszukać sponsora tytularnego i na tej płaszczyźnie trzeba opierać pracę w klubie i jego funkcjonowanie - dodał przewodniczący sejmowej komisji sportu.

Inny poseł - Andrzej Gut - Mostowy, także członek sejmowej komisji sportu obiecał: - Nie zostawimy tej sprawy tak, by nie była ona skutecznie załatwiona. Nowy Targ nie zostanie bez hokeja. Walorem nowotarskiego hokeja jest niesamowita baza szkoleniowa, ludzie, młodzież, atmosfera - tego nie można zaprzepaścić.

O nowotarskim systemie szkoleniowym mówił prezes MMKS. - Nasz system działa. Prowadzimy zawodników od 4 klasy szkoły podstawowej do liceum, a potem dalej. Jest to tak ułożone, że zawodnicy płynnie wchodzą w "dorosły hokej". Klub szkoli 200 zawodników, to ogrom. Na to nie może sobie pozwolić wiele większych miast - argumentował Mirosław Mrugała. - PZHL jest tylko przekaźnikiem, łącznikiem między klubami, a ministerstwem. I to przekaźnikiem, który istnieje dzięki nam. Nie zaczniemy odbudowywać tego sportu od góry. Trzeba to zmienić, trzeba przesyłać środki na szkolenie tam, gdzie tych zawodników jest najwięcej, gdzie szkoli się najwięcej młodzieży. Tymczasem PZHL chodzi o to, by ci najlepiej wyszkoleni trafili za małe pieniądze do innych klubów. Bo u nas system szkoleniowy się sprawdza - podsumował prezes Mrugała.

Prezes nowotarskich Olimpijczyków Czesław Borowicz ograniczył się do powitania ministra, przypomnienia, że Adam Giersz jest trzecią osobą związaną ze sportem, a przy okazji ministrem, który gości w Nowym Targu (wcześniej byli tu panowie Kwaśniewski i Paszczyk) oraz odczytał list, który został kilka dni temu wysłany do zarządu Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, w którym sprzeciwiają się decyzjom PZHL odnośnie startu nowotarskiej drużyny - Mistrza Polski w rozgrywkach ligowych. (Pismo publikujemy tutaj).

- Sport znajduje się w okresie transformacji. Profesjonalizuje się. Kluby i stowarzyszenie przekształcają się w spółki akcyjne. W hokeju jest jeszcze sytuacja niejasna. W Polskiej Lidze Hokejowej grają zarówno kluby- stowarzyszenia, jak i spółki. Wiem, że SSA Wojas zawiesiła działalność, ale ma zobowiązania. PZHL musi stać na straży interesów zawodników - tłumaczył Adam Giersz. - Jest problem z analizą prawną tej sytuacji, czy MMKS może przejąć część praw od SSA odcinając się od jej zobowiązań. Prawo do gry w pierwszej lidze miała SSA, teraz chce to prawo przejąć MMKS - czy możliwy jest taki ruch? To nie jest jednoznaczne i proste. Trzeba znaleźć dobre rozwiązanie dla "Podhala". Żeby nie było tak, że "Podhale" zostanie rozdrapane przez inne kluby, które istnieją tylko dlatego, że potrafią kupić zawodnika. Ale sami nie szkolą. Przypominam, że związki takie jak PZHL są autonomiczne. Ministerstwo nie wtrąca się, dopóki nie dojdzie do kolizji z prawem. Służby prawne sprawdzą, czy decyzja o barażach jest zgodna ze statutem - zapewniał minister i dodał, że przygotowana jest nowa ustawa o sporcie, która dopuszcza formę spółki akcyjnej nie działającej dla zysku. - To znaczy, że miasto może finansować, a nawet być współwłaścicielem klubu. A jak znajdzie się sponsor, to miasto może się wycofać albo oddać swoje udziały - mówił zwracając się do burmistrza Nowego Targu. - Ale to przyszłość, bo ustawę musi dopiero podpisać prezydent - przypomniał minister. I zaraz dodał: - Baraże to decyzja nie ministra tylko PZHL, ale sobie nie wyobrażam hokeja bez "Podhala". Rozważamy możliwość dofinansowania sportu młodzieżowego. Co do pierwszej drużyny - dajcie mi czas, by porozmawiać z PZHL i sprawdzić aspekt prawny całej sytuacji.

Marek Fryźlewicz przypomniał o wsparciu jakie miasto daje klubowi (przypomniał o tym także radny Mariusz Jelonek) i dodał: - Mój zastępca jest radcą prawnym. Jego zdaniem sprawa ta może trafić do Sądu Arbitrażowego do Spraw Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim, a wtedy miasto pomoże. Służymy naszymi siłami prawnymi. My to traktujemy jako próbę zniszczenia tradycji i dorobku „Podhala” Nowy Targ. I robi się to przy "zielonym stoliku" - mówił zdenerwowany.

- Droga proponowana przez Marka Fryźlewicza nie jest dobra. Może się nie sprawdzić. Wchodzenie na drogę sądową nie wydaje mi się właściwe. Tu trzeba po dobroci. Znamy przypadki, że sprawy sądowe ciągnęły się latami i nic dobrego z tego nie wynikło - oponował poseł Raś.

- Skoro już tak wszystko ma iść zgodnie z prawem, to przypominam, że kluby nie spełniają wymogów licencyjnych. I tak to jest w efekcie, że prezesi klubów udają, że płacą, a zawodnicy udają, że grają.... - mówił prezes Mrugała.

Głos zabrał także Tadeusz Japoł, który przypomniał, że przez lata kluby zmieniały nazwę. - I nikt nie żądał baraży! Jeśli Nowy Targ będzie grał baraże, to nie będzie w Nowym Targu hokeja. Bo nie będzie motywacji. Ani dla zawodników, ani dla rodziców - bo to na ich barkach jest teraz w dużej mierze utrzymanie szkolenia młodzieży - skwitował.

Poproszony o opinię Walenty Zientara powiedział zdecydowanie: - Zebraliśmy się, by ratować polski hokej. Nie nowotarski, ale polski. Bo jak padnie hokej w Nowym Targu - to padnie w całym kraju. Tu są zawodnicy, którzy stanowią połowę kadry we wszystkich kategoriach wiekowych. Panie ministrze czas leci, w sierpniu może być za późno. Sponsorów baraże nie interesują. Ich interesuje, czy drużyna będzie grać w ekstraklasie. Powtarzam - ratowanie hokeja w Nowym Targu to ratowanie hokeja w Polsce - tłumaczył. Mówił także o samym szkoleniu. Zaproponował, by zebrali się byli zawodnicy i byli działacze - i takie gremium spróbowało stworzyć program rodzimego hokeja.

Atmosfera zmieniła się nieco, gdy głos zabrał Jan Gabor. - Nie jestem tutaj oficjalnym przedstawicielem PZHL - zastrzegł. - Znam sprawę z obu stron, byłem przez 8 lat prezesem MMKS. To nie jest tak, że PZHL to banda łobuzów, złodziei i nieudaczników - bo ja się do takich ludzi nie zaliczam. Baraże są po to, żeby MMKS mógł zawalczyć w ekstralidze i żeby zawodnicy mieli ochronę. 6 lipca zbiera się zarząd PZHL będziemy jeszcze o tym rozmawiać. Ale proszę pamiętać, że PZHL działa w interesie zawodników - tłumaczył.

Po jego słowach na sali zapanowało poruszenie. Kilka osób zaprotestowało przeciwko tej wypowiedzi.

- Statut PZHL zmianę przynależności klubowej wiąże z przejęciem wszystkich praw i zobowiązań - przypomniał minister Giersz. - Współzawodnictwo sportowe ma być oparte na finansowym fair play. Nie może być tak, że ktoś kupuje najlepszych zawodników - płacąc czekami bez pokrycia, a potem krzyczy "ratunku! pomóżcie nam, bo nie mamy pieniędzy, ale mamy tytuł mistrza." SSA Wojas Podhale kupiła Mistrzostwo Polski za wirtualne pieniądze. Trzeba z tym skończyć - mówił. - Spróbujemy znaleźć rozwiązanie. Ja mam furtkę: mogę uchylić decyzję PZHL - to da nam czas, by poszukać rozwiązania ale chodzi tu przede wszystkim o uzdrowienie hokeja - dodał pojednawczo minister sportu. - Ale tylko w ramach obowiązującego prawa.

Sabina Palka

Zdj. Michał Adamowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Lechia i Podhale22:10, 29 czerwca 2010
Jachymiak załatwił piłkę w NT załatwi hokej, brzydzi nas Nowotarżan sprowadzanie ministra który ma jeden cel głosuj na Bronka a zrzre cię stonka. Panowie myślcie ! PO sie kompromituje popiarając PZHA Gabor jest pracownikiem Jachymiaka
Zbigniew Sięka21:47, 29 czerwca 2010
Łamię przysięgę daną samemu sobie,że już nie będę się tutaj wypowiadał. Ale ponad 50 lat kibicowania "Podhalu", świadkowania jego wzlotom i upadkom zobowiązują. Panie Ministrze Giersz. Niech pan zmieni nazwisko na Piekarski, bo wtedy będzie do Pana pasowało porzekadło:"Bredzi ja Piekarski na mękach". Z czym Pan przyjechał do kolebki polskiego hokeja? Z wymówkami? Za co? Za to, że w czasach kiedy drużyna hokejowa liczyła 20-22 zawodników (z rezerwowymi), w podstawowym składzie kadry było 10-ciu zawodników Podhala i za to że miel swój wkład w historyczne zwycięstwo nad ZSRR?
I Pan ma czelność powiedzieć tym wszystkim Kapicom, Dziubińskim Ziętarom, Dutkom i wielu innym, których nazwisk w tej w chwili że wzburzenia nie wymienię, że oni zdobyli tytuł mistrza Polski za wirtualne pieniądze,ergo,że nic nie znaczy ich ciężki trud i cztery pod rząd wygrane mecze z Cracovią "futrowaną" przez Com-Arch, kwotami, które się im nawet nie marzyły. Pan zamiast dodać otuchy młodym chłopcom i klubowi, który z nimi, pracuje broni sitwy z PZHL, która tym chłopcom rzuca kłody pod nogi. Niech Pan sobie przywiążę kamień młyński do szyi i niech Pan skoczy do Wisły z mostu Śląsko-Dąbrowskiego.
Amen.
Darek-Nowy Targ20:00, 29 czerwca 2010
ale Podgórski mial minke?? ten gosc chyba sie czegos boi?? oj widac ze cos ma na sercu?? dlaczego w Podhalu niemoze byc dobrze co?? dlaczego prezesi itp patrz na kase dla Siebie i wogule a nie na sport co?? a mistrza polski zdobyli hokeisci a nie Podgórski i tego elita. modle sie by naprawde w Nowym Targu ktos dobrze kierowal naszym hokejem, Prezes MMKS juz dobrze robi poniewaz nikomu nieobiecuje czegos na co niestac klubu i tu jest ok Gosc. zycze by SPONSOR sie znalazl i mu pomógl ale Podgórski i jego elita won od hokeja. Pozdrawiam MMKS i KIBICOW.oraz SPONSOROW HOKEJA
kibic18:23, 29 czerwca 2010
panie Gabor ten cytat pasuje do pana osoby idealnie KOŃCZ WAŚĆ WSTYDU OSZCZĘDŹ
xyz18:00, 29 czerwca 2010
Uczestniku..... Co Ty robotą nazywasz? Słowa, słowa,słowa?
obuwnik upadły17:38, 29 czerwca 2010
malfred
Elastyczność Jana Gabora z PZHL/MMKS jest porażająca . Jeszcze dwa tygodmnie temu bił sie w pierś i przysięgał że poda się do dymisji jako członek zarządu PZHL jeśli dojdzie do baraży . Dzisiaj zapomniał o tych słowach i w trosce o stołeczek w Warszawie przekonuje o słuszności baraży. Całym ciałem (jak zwykle wymachując rękoma) świadczy za uczciwością i trosce o zawodników przez PZHL. PZHL który dopuszcza wszystkie kluby do PLH, które nie płacą zawodnikom.
Jan Gabor nie buja , tylko dla hokeja robi wielkiego-caly Jan!!:)hahaha!
jankiel016:18, 29 czerwca 2010
PO jak wam da to się nie pozbieracie kaktus wam prędzej wyrośnie !!!.
uczestnik spotkania z ministrem14:03, 29 czerwca 2010
Pani Redaktor słowa ministra "że Wojas kupił mistrzostwo za wirtualne pieniądze" zostały wyrwane przez Panią z szerszego kontekstu w którym minister mówił o ogólnopolskim problemie zalegania z płatnościami dla zawodników przez kluby.
Ponadto chyba najważniejszą deklaracją ze spotkania było to, że minister zadeklarował natychmiastowe podjecie działań w tej sprawie łączenie z możliwością uchylenia uchwały PZHL w sprawie barażów oraz że zadeklarował zwiększenie wsparcia finansowego z ministerstwa na szkolenie młodzieży w Nowym Targu!!!
I do wszystkich: to chyba dobrze że ktoś ściąga ministra sportu w sprawie trudnej sytuacji nowotarskiego hokeja i trzeba mu tego pogratulować i podziękować, i nie ważne czy to gut czy jachymiak czy może fryźlewicz czy faber, ważne że coś sie robi!!!
gościu13:04, 29 czerwca 2010
Panie Ministrze! mistrza i pzhl to kupowała sobie cracovia, my gramy swoimi chłopakami takie twierdzenia to orbaza dla WOjasa
podatnik12:38, 29 czerwca 2010
Panie Jachymiak, niech już pan wiecej nikogo do NT nie zaprasza. Pana goscinnosc za duzo nas kosztuje [ Kicinski i ''specjalisci z Krakowa'']. Zapraszaj pan sobie kogo pan chcesz , ale na swoj koszt i do swojego domu.
zbój Mateja12:07, 29 czerwca 2010
hehehehe!Widzeliscie zbolalą mine Prezia Podgorskiego?:))To zdjecie mowi wszystko!!Nieudacznicy zostaja Prezesami zwiazkow sportowych a potem udaja zatroskanych!Powinni podać sobie dłonie z Ingielewiczem!Jeden drugiego wart!Grabarze Polskiego Hokeja!:(
Sztandar wyprowadzić-hehehe11:33, 29 czerwca 2010
bardzo bym chcial uslyszeć jak Towarzysz Jan Gabor ratowal Podhalański i Polski Hokej?To mogla by być ciekawa bajka!Zreszta Towarzysz Jan jest znany z bajkopisania!
kibic Szarotek11:30, 29 czerwca 2010
SSAWOJAS PODHALE nic nie kupowala!Tytul wywalczyla mlodzież Podhala wraz z kilkoma obcokrajowcami i tyle w temacie Panie Ministrze!!Wstyd jesli Minister Sportu nie zna realiow !!!
pamietamy11:18, 29 czerwca 2010
Towarzysz Jan Gabor!!!świetny plywak w metnej wodzie!!Ostatni sekretarz KZPZPR- NZPS-PODHALE!!jak on sie umie ustawic w każdej sytuacji!!Dwulicowość to jego cecha:))
gazda10:33, 29 czerwca 2010
Panie Gabor niech przestanie pan wlazic w d..e wszystkim dookola a szczegolnie Tym na wyzszych stolkach.... I badz pan slowny...jak dojdzie do barazy to oczekuje dymisji...
miastowy10:25, 29 czerwca 2010
Darmową promocje sobie Jachymiak zrobił cytuję "rozpoczął spotkanie Maciej Jachymiak, który przypomniał, że na jego zaproszenie minister sportu przyjechał do Nowego Targu" jaki fajny ten Jachymiak Kicińskiego też sprowadził do NT,a żona dziwnym trafem dostala podwyżkę,gościu szuka głosów na burmistrza wśród sympatyków hokeja już się wykazał w starostwie,temu Panu już dziękujemy
@zielona09:10, 29 czerwca 2010
Panie Raś ,a może by sekretarz rzucił trochę grosza przed wyborami .On jest przy wielkiej kasie .A minister to przyjechał PO kasę przed wyborami ,czy tą kasę przywiózł.????
b08:35, 29 czerwca 2010
", a wtedy miasto pomoże. Służymy naszymi siłami prawnymi"
i kogo wyślecie Panie Burmistrzu? LUDZIĘ? Która nie wygrała chyba żadnej sprawy w interesie miasta? Hahahaha......

Dajcie sobie już spokój, ustąpcie stołków komuś inteligentniejszemu!
sympatyk08:34, 29 czerwca 2010
Jachymiak odwal się od hpkeja nic nie musisz robic pod publiczke ,spalony jestes bracie , zapomnij o stolku burmistrza juz po tobie
Waldek08:09, 29 czerwca 2010
panie Gabor czy pan naprawdę działa dla dobra nowotarskiego hokeja?????
sport to nie akcyjność, tylko systematyczna praca08:03, 29 czerwca 2010
Oby wszyscy tak traktowali sport jak Jachymiak. Nie mielibysmy akcyjności burmistrza co cztery lata!!!!
JACHYMIAK na burmistrza!!!!
supernova07:53, 29 czerwca 2010
Panie Gabor od kiedy to PZHL działa w interesie zawodników, zwłaszcza w Nowym Targu gdzie rodzice utrzymują młodych adeptów tej dyscypliny, proszę wymienić choćby jeden przykład, coś czego PZHL nie może się wstydzić?, każdy pilnuje swojego stołka, swojej posadki byle się nażreć za pieniądze podatników, jak były prezes MMKS-u może mówić takie bzdety, panowie z centrali wasz czas już minął bezpowrotnie
oskar00:11, 29 czerwca 2010
brawo PO i władze miejskie PO pokażcie miastu jak się ratuje hokej niech urzęnicy i burmistrz widzą, że da się a nie tylko liściki pisać, które nic nie dają. Trzeba lobbować i negocjować i na pewno hokej w NT będzie.
malfred00:02, 29 czerwca 2010
Elastyczność Jana Gabora z PZHL/MMKS jest porażająca . Jeszcze dwa tygodmnie temu bił sie w pierś i przysięgał że poda się do dymisji jako członek zarządu PZHL jeśli dojdzie do baraży . Dzisiaj zapomniał o tych słowach i w trosce o stołeczek w Warszawie przekonuje o słuszności baraży. Całym ciałem (jak zwykle wymachując rękoma) świadczy za uczciwością i trosce o zawodników przez PZHL. PZHL który dopuszcza wszystkie kluby do PLH, które nie płacą zawodnikom.
Jan Gabor nie buja , tylko dla hokeja robi wielkiego......
Ogrek23:59, 28 czerwca 2010
Jachymiak Jachymiakiem - szpital może i położył, ale hokejowi nie pomógł ani nie zaszkodził. Wy się lepiej przyjrzyjcie ... Gaborowi, który broni PZHL w Nowym Targu zamiast bronić Nowego Targu w PZHL! Ja bym rozumiał gdyby powiedział "słuchajcie, ja jestem tylko członkiem zarządu, przegłosowali mnie, nie zdobyłem lobby, no mój błąd". To wtedy bym rozumiał, że jeden sprawiedliwy wśród szubrawców. Ale jeśli on tak stawia sprawę?
aa23:47, 28 czerwca 2010
Nie sprowadzałbym tego sukcesu do wirtualnych pieniędzy, bo prócz Bakrlika nikt Podhala nie wzmocnił. Przed sezonem, ani w czasie, nawet podczas PO nikt nie wierzył w Podhale, to zawodnicy wypruli sobie żyły, aby ten sukces osiągnąć, wtedy jeszcze wierzyli, że może to coś zmienić!
a23:09, 28 czerwca 2010
Im mniej Jachymiaka tym większe szanse dla hokeja. Zobaczcie co zrobił z sekcja piłki nożnej której był prezesem. Szpital tonie w długach. Zlitujcie się i nie dajcie wciągnąć w przedwyborczą grę PO. W poniedziałek juz o hokeju zapomną.

Informujemy, iż w czasie ciszy wyborczej komentarze są przyjmowane, opublikowane na stronie zostaną po jej zakończeniu.

dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
wybory samorządowe
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij