Bezpiecznie jest nadawać ulicom nazwy obojętne. Ale czy Nowy Targ zapomniał o swoich bohaterach? - podhale24.pl
Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
Czarny Dunajec
Clouds
-0°
Wiatr: 6.876 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 6.48 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 13.32 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
Wiatr: 8.64 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
20 %
Nowy Targ
22 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
18.09.2007, 14:15 | czytano: 1831

Bezpiecznie jest nadawać ulicom nazwy obojętne. Ale czy Nowy Targ zapomniał o swoich bohaterach?

NOWY TARG. Pięć nazwisk. Sześć, licząc patrona szkoły - Józefa Rajskiego. Gdyby nie corocznie wydawane Almanachy Nowotarskie - pewnie bym uwierzyła, że tylko tylu zasłużonych, wartościowych ludzi urodziło się w Nowym Targu. Nie namawiam do zmian nazw ulic. Proponuje tylko, by się zastanowić - czy nie za mało chwalimy się naszymi „lokalnymi bohaterami”. Pojawiają się nowe ulice, ronda, zaułki – a my sięgając po sprawdzone symbole, kalkujemy ich nazwy, jakby zanikło w nas poczucie przynależności do tego miejsca i ludzi stąd - pisze Sabina Palka.

Na oficjalnej stronie urzędu miasta można znaleźć spis nowotarskich ulic. Według tej listy - ulic i placów w Nowym Targu jest 112. Brakuje z jakiegoś powodu ulicy Roberta Schumana, twórcy Wspólnoty Europejskiej, który został w ten sposób uhonorowany przed kilkoma miesiącami - uchwałą nowotarskiej Rady Miasta. W tej sporej całkiem grupie znajdziemy też nazwiska: Halikowski, Józefczak, Lubertowicz, Zachemski i Rekucki. To postacie faktycznie związane z Nowym Targiem. Obawiam się, że jedyne na liście.

Zwróciłam uwagę na nazwy ulic, rond i placów, gdy pojawiły się informacje o nadaniu nowemu rondu przy Konfederacji Tatrzańskiej miana Ofiar Katynia. Nie, żeby mi nie odpowiadała ta nazwa. Ot, zaczęłam się zastanawiać, czy byli w przeszłości Nowego Targu ludzie, którzy zasłużyli się dla regionu – a jakoś o nich nie pamiętamy.

Przyszło nam żyć w mieście, które nie ukrywa swoich sympatii religijno – historyczno – monarszych. Mamy więc ulice św. Anny, św. Doroty, św. Katarzyny, Jana Pawła II, wreszcie - ulicę Kościelną. Królewskie Wolne Miasto Nowy Targ nie zapomina o władcach - stąd sześć ulic z imionami koronowanych głów.

Jest też kilka ulic i miejsc przypominających wydarzenia wojenne - począwszy od placu Kombatantów, poprzez osiedle Konfederacji Tatrzańskiej, Bohaterów Tobruku, ulicę Stanisława Krzystyniaka /pilota z dywizjonu bombowego 301 ziemi pomorskiej sic!/, gen. Władysława Sikorskiego, Partyzantów, gen. Stanisława Maczka. Są też dalsze przykłady postaci walczących - Tadeusza Kościuszki, Powstańców Śląskich, Sybiraków, Solidarności, czy nawet - już z rozpędu zaliczając to tej kategorii - ul. Lotników, Wojska Polskiego i Wojsk Ochrony Pogranicza. No trzeba jeszcze dodać aleje Tysiąclecia i ulicę Sokoła jako miana historyczne.

Na swoje osiedle w Nowym Targu zasłużył starosta spisko-orawski, twórca brygady podhalańskiej, a nawet najsłynniejszy polski mistrz szewski, który zasłynął z bohaterskiego udziału w obronie stolicy. Również syn ziemi tarnowskiej - Witos ma swoją tabliczkę z nazwiskiem. W końcu był posłem do Sejmu Krajowego Galicji. Innych jego konotacji z regionem nie kojarzę. Zapomniałabym o astronomie - ale on stanowi osobną kategorię.

Czego jak czego, ale braku zamiłowania do poezji nikt nam nie zarzuci. Znajdziemy w Nowym Targu ulice, pomniki i place Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Krasińskiego, Kasprowicza, Tetmajera, Suskiego /działacza ludowego niemniej piszącego wiersze/ i w końcu Orkana .

Urodzili się, mieszkali przez jakiś czas, albo zostali pochowani w okolicznych miejscowościach – Szaflarach, Białym Dunajcu, Poroninie, Zakopanem, Łopusznej. Jeden nieco dalej - w Porębie Wielkiej. Co ich łączy z Nowym Targiem? Ulica.

Pozostałe nazwy odnoszą się - albo do walorów danego miejsca /Zacisze, Ustronie, Spokojna, czy nawet Zalewowa/ albo do prowadzonej tam działalności /np. Ceramiczna, Harcerska, Szkolna, Kolejowa, Składowa, Szpitalna /. Są też są to nazwy regionalne / Bereki, Marfiana Góra, Gazdy, Szuflów, Buflak, Kokoszków, Niwa itp./.

Prócz wspomnianego na początku francuskiego polityka Roberta Schumana jest w Nowym Targu jeszcze jedno europejskie odniesienie - plac Evry.

No i na koniec zostawiłam sobie nowotarżan - pilota-rekordzistę Stanisława Józefczaka, Zygmunta Lubertowicza - nauczyciela, poetę, działacza społecznego i Michała Rekuckiego - malarza. Z Nowym Targiem związani byli też - Jakub Zachemski, który sto lat temu był dyrektorem tutejszego gimnazjum oraz Mikołaj Halikowski - burmistrz miasta na przełomie IXX i XX wieku. Inny dawny burmistrz upamiętniony został jako patron szkoły podstawowej nr 6.

Pięć nazwisk. Sześć, licząc patrona szkoły - Rajskiego. Gdyby nie corocznie wydawane Almanachy Nowotarskie - pewnie bym uwierzyła, że tylko tylu zasłużonych, wartościowych ludzi urodziło się w Nowym Targu. Nie namawiam do zmian nazw ulic. Proponuje tylko, by się zastanowić - czy nie za mało chwalimy się naszymi „lokalnymi bohaterami”. Pojawiają się nowe ulice, ronda, zaułki – a my sięgając po sprawdzone symbole, kalkujemy ich nazwy, jakby zanikło w nas poczucie przynależności do tego miejsca i ludzi stąd.

Wybór konkretnej osoby na patrona danego miejsca może być kłopotliwy. A nuż po latach historia zweryfikuje czyjeś postępki i okaże się, że taki znów wspaniały to ten ktoś nie był. Szybko i dyskretnie „pozbyliśmy się” z Miasta gen. Świerczewskiego, podobnie jak pomnika z placu Słowackiego. Obyło się bez zamieszania i tu chylę czoło przed sprawnością urzędników.

Bezpiecznie jest nadawać ulicom nazwy obojętne – Krzywa, Krótka, Ogrodowa. Bezpiecznie jest też szukać patronów grupowych – bohaterów…, ofiar…, obrońców… itp. Bezpiecznie, ale czy to w porządku wobec tych, z których faktycznie możemy być dumni. Pamięć o wydarzeniach sprzed lat jest ważna. Ale szkoda, by konkretne nazwiska zniknęły z naszej świadomości.

Sabina Palka
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas