Środa, 20 styczeń 2021, Imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi
Rabka Zdrój i okolice
Clear
-1°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 93
Clear
-1°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 93
Clear
-1°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 93
Clear
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 93
Clouds
-1°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 90
Clear
-5°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 93
Jakość powietrza
Nowy Targ
Umiarkowana
Zakopane
Dostateczna
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
06.06.2011, 13:57 | czytano: 4082

Nowy Targ: najwyżsi rangą dowódcy na nowotarskim lotnisku - jadą do Kościeliska na szkolenie kapelanów (zdjęcia)

Zdj. Michał Adamowski

O godz. 11.40 na nowotarskim lotnisku wylądował wojskowy śmigłowiec Sokół. Wysiedli z niego: gen. broni Zbigniew Głowienka - dowódca Wojsk Lądowych RP, gen. broni Lech Majewski - dowódca Sił Powietrznych, gen. brygady Leszek Elas - komendant główny Straży Granicznej oraz bp Józef Guzdek - biskup polowy Wojska Polskiego.

Generałowie jadą do Kościeliska, gdzie - jak poinformowała Podhale24 mjr Justyna Schmidt-Grzech, rzecznik prasowy Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie - od dziś do czwartku trwa doroczna odprawa szkoleniowa księży kapelanów Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Będzie na nim mowa m.in. o roli kapelanów w nowych strukturach WP i SG, będą omawiane zagadnienia z dziedziny prawa, kapelani ćwiczyć też będą udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej i przejdą szkolenie kondycyjne.

p/

Zdjęcia: Michał Adamowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Krzysiek Zając09:53, 8 czerwca 2011
@Cykor
To prawda. Mi chodziło jednak o śmieszny paradoks wzrostu liczby kapelanów, pomimo spadku liczebności żołnierzy. Paradoks tragiczny w skutkach, ponieważ Ordynariat Polowy Wojska Polskiego jest utrzymywany przez Państwo, a nie przez kościół.

Osobiście - jeśli jakiś żołnierz jest wierzący i czuje potrzebę spowiedzi - nie zamierzam tego krytykować ani wyśmiewać, bo to jego prywatna sprawa, wynikająca z wolności obywatela. Tylko nie rozumiem jak świeckie Państwo może utrzymywać z podatków także niechrześcijan kościół katolicki. Jest to niezgodne z konstytucją (a rozwiązań jest wiele: np. przepustki na wyjście do pobliskiego jednostce kościoła).

Podobnie jak i całe to szkolenie - jest tylko próbą obejścia prawa. Kapelan z wiedzy wojskowej powinien być szkolony na koszt państwa, razem z innymi żołnierzami, a za szkolenie z zakresu teologii - na koszt kościoła. Tymczasem tu zrobiono hybrydę, aby za wszystko zapłaciło Państwo.
cykor17:35, 7 czerwca 2011
@Krzysiek Zając - bo wywala się żołnierzy z woja, a z pozyskanych w ten sposób etatów tworzy się NSR-y - chore pomysły wielkiego psychiatry. Problem w tym, że młodzi nie bardzo garną się do tej formacji. Pracodawcy na wstępie, przed przyjęciem młodego człowieka do pracy, zadają pytanie, czy ma podpisany kontrakt z NSR-em. Jeżeli tak, to takiego pracownika prywaciarz nie potrzebuje i koło się zamyka. Pracownik ma pracować, a nie co roku poza urlopem być na miesięcznym szkoleniu w wojsku.
Krzysiek Zając11:36, 7 czerwca 2011
A! I co najlepsze! Wojsko ostatnio zmalało nam kilkakrotnie, a ordynariat polowy się wciąż rozrasta. Jak tak dalej pójdzie - jednego żołnierza z Najwyższym będzie łączyło dwóch kapelanów!
Krzysiek Zając11:34, 7 czerwca 2011
Co ciekawe - żołnierz który jest kapelanem, na start dostaje stopień kaprala. Ordynariusz polowy jest generałem, chociaż z reguły w wojsku nie był, lub jako nie-ksiądz opuszczał je jako starszy szeregowy. Ale dzięki takim ludziom - wojsko lepiej walczy, gdyż ma zapewnioną łączność z Najwyższym.
Ciekawski23:27, 6 czerwca 2011
A jak juz przylecieli WSPOLNIE do Nowego Targu smiglowcem to nie mogli zaraz poleciec do Kroscienka? A moze tam nie ma miejsca na ladowanie zwyklego smiglowca bo teren jest gorysty.
Bolo4923:24, 6 czerwca 2011
A co maja generalowie do szkolenia kapelanow? Niech tym zajmuje sie glowny kapelan WP.
pilot23:03, 6 czerwca 2011
Każdy POleciał w swoim śmigłowcu. Głupie pytanie i naiwne. Jesteśmy bogatym państwem , hi , hi ,ha, ha.
CCC19:46, 6 czerwca 2011
Jesteśmy bogatym krajem....
qwerty17:47, 6 czerwca 2011
nooo widzę że tym generałom to brakuje musztry jak patrzę na ich zawiązane buty to mi ręce opadają.
gdzie17:30, 6 czerwca 2011
Gdzie jesr burmistrz?. Ja się pytam!
Margaret16:36, 6 czerwca 2011
Sami Generałowie , a mówiono że dla bezpieczenstwa nie będzie mogło latac kilku Generałów razem .
121216:03, 6 czerwca 2011
kapelani z zlikwidowanych jednostek laczcie SIE
erer15:26, 6 czerwca 2011
paranoja...przylecieli za naszą kase..do Inter City juz nie łaska a potem Zakopianką ??....
MS15:26, 6 czerwca 2011
Znowu kilku najważniejszych dowódców w jednym statku powietrznym?
czytelnik15:02, 6 czerwca 2011
Już ponad rok temu wiadome było ,że kilku dowódcom nie wolno latać jednym statkiem powietrznym.Ale to nie dotyczy naszej generalicji.
Oszczędzają jak się da kilkanaście samochodów, wycieczki itp.
W dobie kryzysu to o pomstę woła. Panie Premierze gdzie jesteś.
żołnierz14:37, 6 czerwca 2011
a kto płaci za to szkolenie? Kuria czy może podatnicy? nich zgadnę.... My :)
zosia14:29, 6 czerwca 2011
I co? Jednym śmigłowcem ich wysłali ? :P
zbigniew14:23, 6 czerwca 2011
Znowu elita wojskowa w jednym śmigłowcu - samolocie.
Czyście już zapomnieli , że wypadki się naprawdę zdarzają?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij