Poniedziałek, 23 wrzesień 2019, Imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta
Szczawnica i okolice
Clouds
10°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 81
Clouds
11°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 81
Clouds
11°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 81
Clear
12°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 82
Clouds
11°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
06.02.2012, 16:46 | czytano: 8927

Premiera filmu o kolaboracji, której górale wstydzą się do dziś (zwiastun)

7 lutego o godz. 17.15 TVP Kraków pokaże film "Duma i zdrada". Treścią filmy są wydarzenia II wojny światowej wciąż mało znane, gdyż zarówno wstydliwa góralska kolaboracja, którą w źródłach znaleźć można po hasłem Goralenvolk, jak i działania Konfederacji Tatrzańskiej i oddziałów Szaroty stanowią wciąż poważne wyzwanie dla historyków, wydawców i filmowców.

Twórcom udało się dotrzeć do unikatowych świadectw i osób, których rodziny dotknęła, często boleśnie, historia. Walory artystyczne filmu i jego emocjonalny przekaz wzmacniają fabularyzowane inscenizacje z udziałem grup rekonstrukcyjnych oraz ekspresyjne zdjęcia. To nie tylko pasjonująca lekcja historii, to także niezwykły, uniwersalny obraz pokazujący cienką granicę dzielącą dumę od zdrady. Autorzy postanowili ukazać zjawisko Goralenvolku w kontekście rodzin, również potomków osób uwikłanych w kolaborację z Niemcami. Mówią także o ruchu oporu na Podhalu, w tym działalności Konfederacji Tatrzańskiej.

- Ten temat nie jest popularny na Podhalu, bo górale się wstydzą. Tymczasem Podhalanie wyszli z Goralnvolku obronną ręką - przecież stworzyli Konfederację Tatrzańską i inne ruchy, które tę wewnętrzną kolaborację zwalczały. W filmie zestawiamy te dwie rzeczywistości - mówi reżyser Mirosław Krzyszkowski. - Przede wszystkim jednak ukazujemy Goralenvolk przez pryzmat rodzin uwikłanych w to zjawisko, często rozłamanych, do dziś żyjących historią. Dziadek Wojciecha Szatkowskiego, historyka, pracownika Muzeum Tatrzańskiego był zdrajcą, ale babcia nie - małżeństwo było podzielone. Podobnie stało się w rodzinie Krzeptowskich.

Film jest wspólnym dziełem Mirosława Krzyszkowskiego, Dariusza Walusiaka i Bogdana Wasztyla. Twórcy ci mają w swoim dorobku realizacje o tematyce religijnej, historycznej i społecznej. Taka szeroka panorama ich zainteresowań sprawia, że uniwersalistyczny przekaz dzieła może nabrać szczególnego, artystycznego charakteru.

Zdjęcia do filmu realizowane były w Zakopanem, Nowym Targu, Chochołowie i na Hali Wachowej. W scenach fabularyzowanych uczestniczyło kilkadziesiąt osób, głównie członków grup rekonstrukcji historycznych Stowarzyszenia Rekonstrukcyjno-Historycznego "BŁYSKAWICA" oraz "17.INFANTERIE DIVISION". - Sporej pomocy udzieliło nam Muzeum Tatrzańskie, którego pracownik, Wojciech Szatkowski, jest konsultantem historycznym filmu. Dzięki współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym dotarliśmy do niezwykłych archiwaliów, które nigdy wcześniej nie były publikowane; wykorzystujemy m.in. fragmenty audycji radiowej, w której Wacław Krzeptowski tłumaczył, że górale mają germańskie korzenie - dodaje Bogdan Wasztyl, producent filmu.

Materiały promocyjne / Zbigniew Klima - Auschwitz Memento / oprac. r/najnowsze informacje
komentarze
szcownicok10:50, 26 lipca 2015
Wsyd mi za Szczawnicę niestety ale to prawda. Teraz kolaboruje Szczawnica z PiS-em
illuminescencjaekselencja17:45, 8 lutego 2012
nasz masoński hymn...marsz marsz dąbrowski....tłumaczy wiele, a to że z rąk hitlerowców nie ucierpiał żaden mason, tłumaczy wiecej....i to że masoński siepacz i okultysta - himmler , uciekł do argentyny ze skarbem III rzeszy, tłumaczy jeszcze wiecej.
Nam wystarczy zwiedzić "golgotę beskidzką" aby dowiedziec się o współczesności,...
Nasi dziadowie bojąc się jednego diabła , przyjeli naiwnie innego,
jeszcze gorszego.
Dzianisok13:35, 8 lutego 2012
Kolejne bicie piany! Może by ktoś najpierw rozliczył Becka, Rydza oraz Mościckiego za ich politykę zagraniczną w latach 1938-1939! Zastanowił się nad przyczynami przegranej kampanii wrześniowej, upadku II RP? Czy nie było zdradą stanu doprowadzenie do nierównej wojny oraz wymordowania 6 mln obywateli polskich? Dlaczego Polska popełniła ten sam błąd co Serbia w czasie I w. ś. i pierwsza przyjęła uderzenie mocarstwa? Dlaczego nie postąpiliśmy jak Włochy, które do końca balansowały pomiędzy Niemcami i Francją i w 1915 przystąpiły do wojny? Dlaczego daliśmy się ograć przez Francję i Anglię, które skierowały Armie Hitlera na Nas, aby mieć czas się do zbroić? Jeśli chcieliśmy się bić z Hitlerem dlaczego nie kiwnęliśmy palcem gdy Niemcy likwidowali Czechosłowację - jedynego potencjalnego sojusznika w Europie Środkowej? Dlaczego doprowadziliśmy do wojny na 2 fronty z Niemcami i Ruskami? Czy państwa (Węgry, Finlandia, Rumunia, Bułgaria, Słowacja), które współpracowały z Niemcami wyszły na tym gorzej niż szlachetna Polska? Winston Churchill powiedział: nie ma wiecznych sojuszy są wieczne interesy! A ja pytam jaki interes mieli Polacy wymachiwać szabelką w 1939 r i w bronieniu sojuszników Francji i Anglii, który bez wachania w końcówce wojny sprzedali nas Stalinowi! Może Krzeptowski był tylko realistą i wiedział, że wymachiwanie ciupaską przed Niemcami na nic się nie zda.... bo w chwilach narodowej katastrofy najważniejsze jest, aby zachować siły, ludzi na czasy kiedy ta walka będzie możliwa do wygrania.W życiu trzeba być lisem a nie lwem!
piotrek10:23, 8 lutego 2012
kiedy skończy się to wywlekanie flaków,dajcie młodym ludziom pracę i pomóżcie im wychować dzieci a nie grzebać w historii jak kura w gnoju
stan10:07, 8 lutego 2012
moja babka roztrzelana na oczach dzieci dziadek zatłuczony kolbami wszystko w 43 prawdopodobnie babka byla łącziczkom szaroty ojciec walczył cale zycie o chonor rodziny .komuna niepomogla IPN zamkną slectwo ale mam nadzieje ze ja się dowiem więcej .
pytanie09:13, 8 lutego 2012
Ten drugi filmik kręcony w oparciu o bacówkę miasta Nowego Targu ?
Czyżby MF Maziorz sterował historią?
tajneACTA00:21, 8 lutego 2012
Następny film to "młot na jewropejsy".. na premierę zapraszamy niebawem.
Życie pisze już scenariusz....
do dx00:08, 8 lutego 2012
Dopiero za kolejne 45 lat ocenimy oba systemy w sposób porównywalny. Nie ulega wątpliwości, że za 22 lata już się wstydzę, choć miałam w tym swój udział. Ale dość bałamuty, jestem gotów iść w ogień i zrobić bunt.....
miejscowy17:34, 7 lutego 2012
Film zapowiada sie bardzo ciekawie.Gratuluje pomysłu
napewno obejrzę z rodzinka
dx15:06, 7 lutego 2012
Ustrój się zmienił, a czy górale się zmienili?
dx14:08, 7 lutego 2012
Do halucynacja wstydu. 45 lat PRL-u prezentowało się znacznie lepiej niż te 22 lata demokracji.
Ciekawska13:45, 7 lutego 2012
Czy również ludzie niepochodzący z gór, a którzy osiedlili się tu przed wojną, mogli wybrać kartę góralską czy taki "przywilej" mieli tylko górale z dziada pradziada? Pytam, bo w miastach był chyba większy odsetek mieszkańców, którzy zdecydowali się na takie karty niż na wsiach, a wiadomo jacy tam "górale" mieszkają. Żeby nie było, nie staram się usprawiedliwiać górali, bo wszędzie znajdą się szumowiny, nawet (a może zwłaszcza) w dzisiejszych czasach.
halucynacja wstydu09:52, 7 lutego 2012
Masowa kolaboracja z komunistami, to co ? Pół Polski się zeszmaciło....
A teraz bohaterowie...ale i tak w Solidarności co piąty to był kapuś PZPR.
Jeszcze większy wstyd będzie jak Ónia padnie, jak jej idiotyczne ideologi zwycięża......
To dopiero będzie hańba dla tych co popierają ten biurokratycznie nieludzki system i jego narzędzie zwane EURO!!!
Kros09:20, 7 lutego 2012
Średnio na Podhalu do Goralenvolku należażało ok. 18 proc. a w Szczawnicy 90 proc. tzn jeżeli odliczyć nie górali, to wszyscy.
dx08:46, 7 lutego 2012
Podobno, zaznaczam podobno najwyższy procent mieszkańców Szczawnicy podpisało kartę(ok 80%). Tłumaczone jest to obecnością wszystkich formacji hitlerowskich na terenie wsi.
Krzysiek Zając08:43, 7 lutego 2012
@ Orawiok
Orawiok, geniuszu, Finowie wcale nie wspierali Niemców. Rosja ich najechała, nadludzkim kosztem obronili swój kraj, tracąc pas o szerokości zaledwie 100km od granicy wzdłuż całej jej długości. I zaczęli przygotowywać kontratak. Uderzyli równocześnie ze startem operacji Barbarossa, aby zmniejszyć własne straty, ale po odbiciu własnego terytorium z rąk bolszewików - przestali walczyć. Jeśli byliby sojusznikami Hitlera - próbowaliby dotrzeć z nim pod Moskwę.

Więc nie bredź, tylko doczytaj jak było z Finami i nie usprawiedliwiaj zdrady. Bo jeśli ktoś wtedy czuł się Góralem a nie Polakiem, dlaczego po wejściu Niemców nagle z Górala poczuł się Niemcem?
HalooNek07:54, 7 lutego 2012
Mam nadzieję, że później będzie dostępny na necie lub w formie dodatku do jakiejś gazety, bo sam telepudełka nie mam, a chętnie bym obejrzał. Temat z pewnością ciekawy i wymagający zgłębienia i analizy. Czekam też z niecierpliwością na książkę Pana Wojciecha Szatkowskiego o Goralenvolku.
antyPOwiec07:38, 7 lutego 2012
Historia mówi też że "Ogień" i chłopcy z Waksmundu surowo rozprawiali się z Goralenwolkiem i ratowali honor górali !
tfu05:06, 7 lutego 2012
macie swoją tożsamość teraz ....europucybuty
waks00:07, 7 lutego 2012
to nie jest kwestia tylko tożsamości, ale głównie własnego interesu,wstąpienie do górallenvolku po prostu sie im opłacało.
maniek12423:46, 6 lutego 2012
Goralenvolk-27 tys kart, 18% społeczeństwa na Podhalu
Konfederacja Tatrzańska- kilkudziesięciu partyzantów, szybko rozbitych i unieszkodliwionych.

XXI wiek- Każdy na Podhalu mówi, że PRAWDZIWY patriota to góral i katolik, najlepiej głosujący na PiS! Gdzie byli ci patrioci wtedy?
taki jeden21:57, 6 lutego 2012
Poniekąd dobrze ze taki film powstał ze względu na spostrzeganie Orawian ponieważ są oni spostrzegani jako Słowacy, którzy poddali się podczas II Wojny Światowej ale moim zdaniem lepiej się poddać niż zdradzić!!!!!!!!!!!!
Z drugiej strony nie można na podstawie postępowania kilku w owych czasach "wpływowych" osób osądzać ogół. Nie zapominajmy o Strzelcach Podhalańskich i żołnierzach AK, którzy jednak bronili nas i nasze imię, zarówno Orawian jak i Podhalan.
kiszos21:53, 6 lutego 2012
do Orawiok!!
pewnie że każdy ma prawo do własnej tożsamości.
ktoś nie czul się Polakiem, tylko Góralem tylko dlaczego akurat wtedy gdy czuć się Polakiem znaczyło być gorszym mieć mniej przywilejów i gdy wydawało się w 39 że nie ma szansy na zwycięstwo.
Ale za wolnej Polski dobrze było i jest się czuć Polakiem
Na tym polega zdrada, na zmianie tożsamości i systemu wartości w zależności od okoliczności
w20:50, 6 lutego 2012
no coz-Warszawiacy tez nie byli swieci sprzedajac Zydow.
za Slazakami i Poznaniakami tez sie smrod ciagnie.
komuna tez smierdzi- bardziej jeszcze !
trzeba te historie w koncu przerobic i poznac !
góral20:22, 6 lutego 2012
Trzeba pamiętać, że karty góralskie zostały podpisane przez około 20% mieszkańców Podhala, przeważnie tych, którzy chcieli rządzić po wsiach, żyć w lepszych warunkach niż sąsiedzi
Orawiok20:16, 6 lutego 2012
Kazdy ma prawo do wlasnej tozsamosci. Nie rozumiem czego sie wstydzic. Jesli ktos nie czul sie Polakiem, tylko Góralem, to bral karte goralska. Czemu od razu mial byc zdrajca ? Tacy Finowie masowo wspierali Hitlera, a robili to w obronie swojego kraju i swojej tozsamosci. Wypomina im to ktos dzisiaj ? Wiec jesli Gorale zadecydowali, ze nie czuja zwiazkow z Polska (a troche takich bylo), to wybierali swoja droge, w zgodzie z wlasnym sumieniem. Gorzej z tymi co brali karty goralskie z przekonania, a potem od momentu wejscia Sowietow stawali sie nagle wiernymi synami Polski.
pp19:16, 6 lutego 2012
a pytam gdzie sa filmy ktore przedstawiaja bohaterska postawe Gorali a ile tego w historii wiec czemu nie tworzyc takich filmow tylko znowu ponizac nas i rownac z niemcami -wstyd ku czemu to ma sluzyc ???????? brawo wyborcza bedzie sie cieszyc i moze zaprosza grossa holland albo wajde michnik pewnie z was dumny bedzie
J.B.18:55, 6 lutego 2012
Kolaboracja jest służenie innemu narodowi.
Jak historia oceni władze co po sprzedali nasz majątek Narodowy inwestorom zagranicznym.
Nam Polakom pozostaje do spłacenia dług publiczny.
TAK18:50, 6 lutego 2012
Dziadek Szatkowskiego jak piszą był zdrajcą ale czy był góralem ? Chyba nie? Babcia była góralką.Proszę sprawdzić i pisać dokładnie.
Mieszczanin18:13, 6 lutego 2012
Niech pokażą przyjaźń Zakopiańczyków z Niemcami którzy im dawali dudki za gościnę! Tam mogli nawet spokojnie robić konferencje jak zwiększyć "obroty" niemieckich obozów koncentracyjnych!
Sceptyk18:07, 6 lutego 2012
Volk ma rację... Mamy problem z przyznaniem, że nie wszystkie karty z historii podhala są "białe"; ta z gorolenvolkiem po prawdzie jest wyjątkowo ciemna i należy się z nią zmierzyć...
lalala18:06, 6 lutego 2012
doś tak nie wiedziałem ze jacyś krzeptowscy kochali niemców a swoją drogą dobrze ze nie moja rodzinna
bobo17:54, 6 lutego 2012
pasuje oglądnąć
volk16:53, 6 lutego 2012
Ten smród ciągnie sie za góralami do dzisiaj..... niestety.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij