Piątek, 26 kwiecień 2019, Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny
Nowy Targ i okolice
Clouds
24°
Wiatr: 27.72 km/h Wilgotność: 37
Clouds
22°
Wiatr: 27.72 km/h Wilgotność: 37
Clouds
25°
Wiatr: 27.72 km/h Wilgotność: 37
Clear
25°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 33
Clouds
25°
Wiatr: 27.72 km/h Wilgotność: 37
Clouds
24°
Wiatr: 27.72 km/h Wilgotność: 37
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
28.04.2012, 14:02 | czytano: 4611

"Palace" - wystawiony na sprzedaż. Pojawił się pomysł, by Katownię Podhala kupiły podhalańskie samorządy

ZAKOPANE. Budynek "Palace", w którym mieściła się dawna siedziba Gestapo został wystawiony na sprzedaż. - Jestem przerażony tymi planami. Biznesmen, który będzie chciał zarobić na nim jak najwięcej pieniędzy, niekoniecznie może chcieć utrzymywać to ważne dla narodowej pamięci miejsce, w którym tysiące ludzi było więzionych i zabijanych przez hitlerowców - mówi PAP Adam Cyra.

Historyk Muzeum Auschwitz dodał, że o stworzenie Muzeum Walki i Męczeństwa w piwnicach obecnego pensjonatu "Palace" zabiegali na początku lat 90. byli więźniowie hitlerowskich obozów. Wśród nich zmarły w 2010 r. dr Wincenty Galica, który za działalność w ruchu oporu Galica został aresztowany przez Gestapo, więziony i torturowany w "Katowni Podhala", później w Auschwitz, Mauthausen-Gusen i Sachsenhausen oraz Władysław Szepelak, były więzień KL Auschwitz i KL Mauthausen, który zmarł w lutym br.

Władysław Szepelak mówił podczsas pogrzebu Wincentego Galicy: "Jeszcze w 2009 r. było nas czterech ostatnich byłych więźniów osławionej zakopiańskiej katowni więzienia gestapo „Palace”, byłych więźniów KL Auschwitz i innych niemieckich obozów koncentracyjnych. /.../ Trzeba się zastanowić, co dalej, bo pamięć ludzka jest bardzo krótka. Stanisław, Józef, (chodzi o Stanisława Frączystego, sławnego kuriera tatrzańskiego, który spoczął na cmentarzu w rodzinnym Chochołowie i Józefa Hordyńskiego - pułkownika, którego urna z prochami znajduje się w Zakopanem na Pęksowym Brzysku - przyp. red.), Wincenty i ja podjęliśmy trud niesienia i krzewienia pamięci".

W latach 90. ub. wieku w "Palace" utworzono miejsce pamięci. Nie było to łatwe zadanie, bowiem budynek znajdował się w prywatnych rękach. Trud przekonania właścicieli do utworzenia w nim muzeum wziął na siebie dr Galica. Teraz znów pojawiła się wizja zlikwidowania tego miejsca.

Według zakopiańskiego radnego Jana Gąsienicy - Walczaka, "Palace" został wystawiony na sprzedaż za 16 mln zł. Radni chcą, aby budynek stał się własnością wspólnoty samorządowej. - To sprawa ważna dla całego regionu, bo tu trafiali przede wszystkim mieszkańcy Podhala. Obok górali także Żydzi i Romowie Czesi i Słowacy - mówi PAP Gąsienica - Walczak i dodaje, że w kupno "Palace" powinny się zaangażować samorządy całego Podhala.

"Palace" nazwano Katownią ze względu na okrutne tortury stosowane przez gestapowców w czasie przesłuchań. Po zakończeniu wojny, w budynku mieściło się sanatorium przeciwgruźlicze, później żłobek miejski, a obecnie jest tam pensjonat.

PAP, s/
najnowsze informacje
komentarze
baciok@10:05, 29 kwietnia 2012
Bardzo dobry pomysł. Zgadzam się z ,,wolność to poamięć". Zatracamy świadomość narodową. Do dzieła Panowie Wójtowie Podhala.
Góralka z Nowego Targu08:51, 29 kwietnia 2012
osioł zawsze będzie osłem
zwz08:47, 29 kwietnia 2012
prezes K. zajęty jest bronieniem honorowych obywateli NT, czekistów z krwi i kości. Co do Palace, kupi je ktoś prywatny i tak, a tą namiastkę przeszłości wyrzuci z piwnic, znając włodarzy tego miasta to do tego dopuszczą. Nie wierzę w to, że w urzędzie nie ma kasy by wykupić ten historyczny budynek gdzie tylu górali przelało swą krew. Ale cóż jak za czasów wojny był goralenvolek to teraz mamy POprawną POlitykę miłości i wspólne Historii Europejskiej.
das22:17, 28 kwietnia 2012
gdzie jest prezes Kowalski
osioł20:06, 28 kwietnia 2012
to dokupic chałpe gdzie tow Lenin nocował tak to tez kawał historii
wolność to pamięć15:20, 28 kwietnia 2012
Obecny los "Palace" będzie papierkiem lakmusowym naszej świadomości
narodowej ,oraz pamięci lat minionych o których ,zdaniem --poprawnych politycnie- młode pokolenie najlepiej gdyby nic nie wiedziało,
Niedopuśćmy do zniszczenia pamięci !
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij