Zbiornik Czorsztyński gotowy na przyjęcie wielkiej wody. Czarny scenariusz powodziowy na najbliższe dni - podhale24.pl
Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 5.616 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
40 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
13.05.2014, 16:05 | czytano: 11203

Zbiornik Czorsztyński gotowy na przyjęcie wielkiej wody. Czarny scenariusz powodziowy na najbliższe dni

Od około tygodnia Zespół Elektrowni Wodnych w Niedzicy przygotowuje się na przyjęcie wezbrania powodziowego. Krótkoterminowe prognozy meteorologiczne sygnalizują możliwość wystąpienia bardzo dużego deszczu na Podhalu oraz lokalnych podtopień.

Fot. Michał Adamowski
Fot. Michał Adamowski
Jak informują służby prasowe ZEW, prognozy mówią, że w zlewni Zbiornika Czorsztyńskiego spadnie około 100 mm deszczu na m.w. Tymczasem deszcze powodujące wezbrania i lokalne podtopienia mają na ogół opad większy niż 40 mm/m.kw.

Wstępne informacja na temat wystąpienia wezbrania powodziowego na Podhalu analizowane są od około tygodnia. - Kolejne dni przynoszą potwierdzenia wcześniejszych prognoz , stąd z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy przewidzieć, że po środowych, umiarkowanych opadach nastąpią czwartkowe bardzo intensywne deszcze - mówi Anna Sinko z zespołu prasowego ZEW w Niedzicy. - Zapewnienie bezpieczeństwo i zminimalizowanie uciążliwości tej sytuacji dla mieszkańców naszego powiatu, oraz innych podmiotów zlokalizowanych w pobliżu Dunajca poniżej przekroju w Niedzicy – w tym np. Flisaków Pienińskich, to misja i obowiązek Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. - dodaje.

Dlatego już kilka dni temu podjęto odpowiednie działania uprzedzające dopływ potężnych ilości wody do Zbiornika Czorsztyńskiego. W tym celu około 4-krotnie zwiększono dobowe generacje w Elektrowni Wodnej Niedzicy, aby przygotować wystarczającą ilość wolnej objętości w Zbiorniku Czorsztyńskim.

Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica SA cechuje się jednym z najlepszych w Polsce, tzw. współczynników redukcji fali powodziowej – najczęściej maksymalny odpływ z Niedzicy jest na poziomie 30-60% maksymalnego dopływu do Zbiornika Czorsztyńskiego, co oznacza, że fala powodziowa dzięki sprawnej budowli hydrotechnicznej a także czujności inżynierów ZEW jest zredukowana 2-3 krotnie.

Korzystają na tym okoliczni mieszkańcy, jak również Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich, które mimo wezbrania powodziowego nie musi przerywać spływu Dunajcem - lub w przypadku bardzo dużych wezbrań przerywa na bardzo krótki okres – nie dłużej niż 1-2 dni.

oprac. r/ źródło: materiały prasowe ZEW
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
osioł16:47, 14 maja 2014
do podwodniak'''''pomimo naszych nadziei na pogłebienie zbiornika to bedzie to droga przez meke poniewaz na dnie zbiornika zalega osad chromu czyli pozostałosci po kusnierstwie juz prawdopodobnie dzisiaj jedzenie ryb z tego zbiornika jest szkodliwe gdyz tony chromu zrobiły swoje i sprawa druga jesli zacznie sie wydobywac osad to jego skład bedzie scisle strzezony przez zainteresowana strone lub strony gdyz połowiczny okres rozpadu chromu wynosi 250 lat a całkowity 500 tak piecset lat a oni tym urzyznia polska glebe i beda nas karmic warzywami na tym wychodowanymi jest jeszcze opcja ze uczciwie poddadza utylizacji ale to oznacza bankructwo jesli uznasz to za spiskowa teorie dziejow to nigdy nikt nie probował na zbiorniku robic badan osadu ale badanie jakosci wody odbywa sie regularnie sa wyniki a osad sie pomija bo co zrobic z kiepskimi wynikami utajnic?
podwodniak12:19, 14 maja 2014
do osioł:
racja re założenia które podałeś jak najbardziej mają sens dlatego pochwalam przewidywania ZEW i przygotowanie się na ewentualny napływ wody do zbiornika, która nieuchronnie naniesie ponownie mnóstwo osadów i połamanych drzew. Mam też nadzieję że jeśli wszystko pójdzie dobrze i zbiornik spełni swoje zadanie, to ktoś podejmie też temat by sprowadzić na jezioro odpowiednie pogłębiarki i zainwestuje w wydobycie całego tego szlamu bo niestety nieuchronnie zbiornik za kolejne 20 30 lat zostanie doszczętnie zamulony, a jeśli tak się stanie to niestety kiedyś i o nas na dole może być głośno w sensie zniszczeń.
32wz12:01, 14 maja 2014
Ludzie o pamiętajcie się nie będzie żadnych powodzi w górach spadnie śnieg i50% wody zostanie zatrzymane.
Władek11:22, 14 maja 2014
1. zapora jest ziemna - rdzeń betonowy to 10% masy zapory
2. kilkakrotnie w Niedzicy występowały trzęsienia ziemi - stan zapory się pogorszył
Najciekawsze jest stwierdzenie ZEW , (..) od ok. tygodnia ZEW zmniejsza stan wody w jeziorze bo mają prognozy . Zapewne Prezes ZEW dodatkowo posiada wiedzę / jedne z niewielu/ przewidywania pogody na 7 dni w dane potwierdza "wróżka z Chycowego Potoku".
Potwierdzenie powstania niżu nad Adriatykiem potwierdziły meteorolog o 18,00 w TV Polsat a ZEW tą prognozie i powstanie niżu ma o tygodnia .
Czary , czary , gusła .......
Oby tylko zapora wytrzymała .......!!!!
...00:29, 14 maja 2014
osioł, gdyby woda się przelała to by z zapory został betonowy rdzeń bo to jest zapora ziemna. Zbiornik funkcjonuje bardzo dobrze, gdyby nie on to do Sącza wszystko było by dwukrotnie zmiecione. Z resztą tuż w pierwszym dniu oficjalnego działania w 1997 jego koszt budowy się zwrócił. Bo gdyby zapory nie było straty spowodowane przez powódź były wy większe.
osioł23:10, 13 maja 2014
do podwodniak'''''''''' jak pamietasz uderzenie wody w 97 to pamietasz ze woda nie została zatrzymana tylko szła gora bo akurat miało byc uroczyste otwarcie i napełniono zbiornik aby ładnie wygladał,i sprawa druga o ile zmniejszyła sie pojemnosc zbiornika[chodzi o naniesiony osad]tam gdzie łowiłam ryby na ok 8 -10m jest 1-2m do wyspy jeden osad nikt nic nie pogłebia bo na premie i wysokie pensje braknie wiec ile mniej tam wody sie zmiesci o 30proc?
podwodniak22:17, 13 maja 2014
do osioł:
Mieszkam pod samiutką zaporą i pamiętam uderzenie wody z 1997r i jak do tej pory wszystko wytrzymało i cały ten farsz jak na razie to pryszcz co się działo po tamtym czasie. Jak na razie obserwuję że ZEW Niedzica bardzo dobrze sobie radzi z tematem i kontroluje stan rzeki Dunajec
osioł21:20, 13 maja 2014
ci mieszkajacy ponizej zapory powinni zaczac sie juz modlic zeby wytrzymała
czorsztyn.org20:58, 13 maja 2014
wiem ze nie wolno przesyłać linków ale tak to będzie wyglądać jak będzie duża woda
ps: możne uda się wrzucić filmik pozdrawiam moderatora i proszę pozytywne rozpatrzenie sprawy

W porządku. Zainteresowanych odsyłamy tutaj kliknij.
Moderator.

do z Podhala...20:53, 13 maja 2014
Generalnie nie wszystko co pisze w internecie jest prawdą. Trzeba wiedzieć jak powstają informacje meteo - tworzą je modele które na bieżąco aktualizują informacje wsadowe i od czasu do czasu wypluwają przypadkowe wyniki. Dopiero analiza kilku następujących po sobie wyników pomaga określić najbardziej prawdopodobny scenariusz.
Jeżeli chodzi o prognozy pogody to na 48 godzin przed godziną zdarzenia meteorologicznego nadal możemy mówić tylko o pewnym prawdopodobieństwie jego wystąpienia (tutaj akurat bardzo wysokim).

Nie ma się co bać - w zlewni nie będzie 200 (lokalnie może tak), ale uśredniając będzie najprawdopodobniej ok. 100 mm co i tak jest wyjątkowo dużym opadem ( w ciągu kilkudziesięciu godzin najprawdopodobniej spadnie 15%-20% rocznego opadu).

Zatem Ci którzy mają działać niech skupią swoją uwagę do piątkowego ranka. Potem będzie już z górki.
tatalichaczek20:19, 13 maja 2014
Karolina
jak jest ładna pogoda to czasem przybywają rekiny finansjery i można je/ich "zobaczycz"
z Podhala...19:30, 13 maja 2014
Zacytuję :
"Jak informują służby prasowe ZEW, prognozy mówią, że w zlewni Zbiornika Czorsztyńskiego spadnie około 100 mm deszczu na m.kw".

I tu już mój dopisek ciekawe skąd mają tak optymistyczne informacje...
Pytanie tylko czy według ich prognoz ta ilość ma spaść w jedną dobę czy przez trzy może cztery dni ?, bo to duża różnica .

PRAWDA JEST TAKA ŻE OPADY BĘDĄ O WIELE WIĘKSZE ! .

W/g portalu "twoja pogoda.pl " i "Łowcy Burz" opady w Karpatach mają być rzędu 200 - 250 mm !!! ( każdy może sprawdzić na bieżąco co nas czeka ) .
Czyli 20 - 25 cm wody na metr kw za trzy dni !.
Gdzieś ta woda musi spłynąć a wielkość terenu z którego zasili ona potoki i rzeki jest ogromny.
Ziemia jest już tak namoczona wodą że ulew które przyjdą na pewno nie przyjmie.
Przejeżdzałem dziś ( 10.30) przez most u ujścia Dunajca w Dębnie i prawdę mówiąc nie zauważyłem by cokolwiek spuścili.

PANOWIE Z ZEW OBY WAM NIE BRAKŁO TEJ REZERWY.!

Ps. do ZEW. Analizy macie błędne . Na wiarygodnych portalach pogodowych już 5 dni temu zapowiadali u nas ( Podhale ) opady rzędu 200 mm .
gorcowy19:11, 13 maja 2014
Nikt nie mówi o regulacji koryt rzek górskich , bo to utopia . Chcemy tylko ,by miejsca szczególnie narażone - a więc zakręty w korytach rzek ,przyczółki mostów - były zabezbieczone narzutem z głazów . Nikt rozsądny nie powinien się łudzić , że Białkę czy Dunajec można ujarzmić tak by nie wylały , tutaj istotne jest by rzeki nie zmieniły przebiegu - co przy obecnych zaniedbaniach jest niestety całkiem realne .
ZyziobezDyzia18:57, 13 maja 2014
czy mozna zobaczycz w jeziore czorsztynskim rekiny???
czy można zobaczyć w jeziorze Czorsztyńskim rekiny ???
Jak podkreśla to znaczy , że źle coś pani pise.
pisze.
fryzjer18:42, 13 maja 2014
zwiększono dobowe generacje w Elektrowni ??? co to ma znaczyć ??napiszcie z polskiego na nasze
do Karolinki od rekinka18:17, 13 maja 2014
Karolinko zdarza sie widziec ale to nie rekin tylko ja plywam na plecach:0
Huhuła18:15, 13 maja 2014
Gorcowy a jaki jet Twój pomysł na łagodzeni skutków powodzi?
rybok18:02, 13 maja 2014
Będzie woda na Orawie :)
Karolina17:14, 13 maja 2014
czy mozna zobaczycz w jeziore czorsztynskim rekiny???
Slyszalam ze jak jest ladna pogoda to zdarza sie czasem.

Dziekuje za pomoc
hydrolog17:08, 13 maja 2014
Gorcowy, jakbyś się znał to byś wiedział że regulacja koryt to nic dobrego. Nic nie zastąpi naturalnych rozlewisk i zaprzestania zabudowy terenów zalewowych.
gorcowy16:19, 13 maja 2014
Serdecznie zapraszamy zwolenników ochrony dziewiczych koryt Dunajca i Białki poprzez nicnierobienie w zakresie zabezpieczenia zakoli i miejsc narażonych na wodną erozję na sesję terenową podczas spodziewanej powodzi . Być może w tym czasie będą przez lokalną ludność lepiej zrozumiani... .
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas