Piątek, 07 sierpień 2020, Imieniny: Doroty, Kajetana, Donata
Szczawnica i okolice
Clouds
27°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 44
Clouds
29°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 44
Clouds
28°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 44
Clouds
29°
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 37
Clouds
28°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 44
Clouds
27°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 44
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
29.05.2014, 22:51 | czytano: 1644

Ustawa "o przemocy" odrzucona

ZAKOPANE. Zgodnie z zapowiedziami pod obrady dzisiejszej sesji znów wprowadzono punkt dotyczący uchwalenia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie dla Miasta Zakopanego na lata 2014-2016. Projekt uchwały burmistrz składał już siedem razy. Za każdym razem radni go odrzucali. Dziś także.

Wcześniej radni wnioskowali o zdjęcie tego punktu z porządku obrad. Większość była "za", ale do zmiany planu sesji potrzeba bezwzględnej większości - a tej zabrakło.

Projekt uchwały tym razem referowały pracownice zakopiańskiego MOPS. - W Ośrodku pracuje 13 osób. 12 kobiet i mężczyzna. W sytuacji odbierania dziecka decyzję musi podjąć kobieta, która również jest matką - rozpoczęła przemówienie Zofia Kułach Maślany. Zwracając się do radnych, dyr. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej mówiła: - Chciałabym, żeby państwo wczuli się w naszą sytuację, dali nam szansę i uwierzyli w nas. My nie jesteśmy osobami, które zabierają dzieci i gdzieś chcą je umieścić. Do tej pory zdarzyła się jedna taka sytuacja, w której musieliśmy odebrać dzieci bo było zagrożone ich zdrowie i życie. Taką decyzję podejmują trzy osoby: pracownik socjalny, funkcjonariusz policji i pracownik służby zdrowia. Potem tę decyzję weryfikuje sąd. Gdyby odebrano dziecko bezpodstawnie - konsekwencje ponosi pracownik socjalny. W związku z tym bardzo proszę, żebyście uwierzyli w nas i dali nam szansę utworzenia Zespołu Interdyscyplinarnego i zatwierdzenia programu.

Radna Marzena Mitan Abel, przewodnicząca miejskiej Komisji ds Rodziny mówiła, że "nikt nie jest za przemocą". - Uważamy, że ta ustawa ma luki prawne, nie było konsultacji grup społecznych. Ta ustawa może wyrządzić szkody, straty dla rodziny. Naszym zdaniem Trybunał Konstytucyjny powinien zająć stanowisko w tej sprawie.

Radny Marek Trzaskoś podsumował krótko: - Wynik kontroli NIK wskazuje, że utworzenie Zespołów Interdyscyplinarnych i grup roboczych opóźnia pomoc dla rodzin dotkniętych przemocą. Jak można głosować szanowni państwo za czymś, co utrudnia pomoc. To stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli.

W głosowaniu nad przyjęciem programu 8 radnych było za, 11 - przeciw.

Odrzucono także pokrewny projekt uchwały w sprawie określenia trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.

Zakopane to jedyny samorząd w kraju który uchwały nie podjął. W maju 2012 r. radni skierowali do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności "uchwały o Przeciwdziałaniu..." z Konstytucją RP. Wtedy za tą decyzją głosowało 12 radnych, 4 było przeciw, 3 - wstrzymało się od głosu.

W listopadzie 2012 r. Prezes Trybunału Konstytucyjnego poinformował o wszczęciu postępowania przez Trybunał w sprawie wniosku Rady Miasta Zakopane. 1 kwietnia br. TK wydał decyzję o "umorzeniu na etapie dopuszczalności wniosku". Urzędnicy zakopiańskiego magistratu szybko zareagowali na decyzję TK - stąd ósma próba wprowadzenia projektu uchwały. I ósme jej odrzucenie.

Radio Alex, s/
najnowsze informacje
komentarze
Stasek20:16, 30 maja 2014
Bo uchwała uchwałą, papier wszystko przyjmie!!!
KOLARZ10:30, 30 maja 2014
to chyba zrozumiałe !!!!!!!!!! górale to katolicy więc o żadnej przemocy nie może być mowy
Odpowiedz do Stasek09:44, 30 maja 2014
(Do Stasek) To czemu na Białce doszło do tego co mówisz skoro tam uchwałę podjęli ?
Ami09:29, 30 maja 2014
Zakopane brawo !!!!jestem pracownikiem socjalnym i mamy zespół interdyscyplinarny i co robimy to samo co przed utworzeniem zespołu!!!A jeszcze nie dają żadnych pieniędzy na szkolenia itp. a jakie Województwo ma wymagania horror...nie potrzebne wydawanie pieniędzy i tyle ...
stasek08:18, 30 maja 2014
Do a ja się pytam:
Jak dojdzie do tragedii takiej jak na Białce, to Radni wezmą odpowiedzialność an SIEBIE????? Czy znów wszyscy zwalą winę na OPS i SYSTEM???
Bolo06:35, 30 maja 2014
Ciemnogród w tym Zakopanem i tyle w temacie...
zgred23:26, 29 maja 2014
Oczywiście, że istnienie zespołów utrudnia pomoc, bo wydłuża się łańcuch decyzyjny. Czy my się nie potrafimy wyzwolić z tego socjalistycznego systemu "bazy" i "nadbudowy"?
ja się pytam23:17, 29 maja 2014
Ale głupoty: "Gdyby odebrano dziecko bezpodstawnie - konsekwencje ponosi pracownik socjalny".
A jakie? Pogrożenie palcem? Wpis do akt? Co za bełkot pani dyrektor. To są decyzję o dramatycznych skutkach dla całych rodzin. Dziś były doniesienia o dzieciach w rodzinie zastępczej - gwałconych i maltretowanych. I co? "Pracownik się pomylił".
Podany został przez panią z MOPS jeden przykład odebrania dzieci. To pokazuje skalę problemu. Jeden to i tak o jeden za dużo, ale to też nie powód żeby powoływać kolejny twór urzędniczy!!!
Nikt nie odbiera dotychczasowych uprawnień ani MOPSom, ani Policji, ani sędziom. Jest dramat w jakimś domu to są podstawy prawne do reagowania i ratowania dzieci czy dorosłych. Po kiego diabła mnożyć byty?
baciok@22:54, 29 maja 2014
Nie bardzo rozumiem filozofii tej Rady w sprawiej tej uchwały. Nie mnie ktoś oświeci?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij