Pienińscy flisacy otrzymają medal "Zasłużony dla Podhala" - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Szczawnica
Clear
Wiatr: 11.952 km/h Wilgotność: 45 %
Clear
Wiatr: 14.724 km/h Wilgotność: 48 %
Clear
12°
Wiatr: 8.136 km/h Wilgotność: 41 %
Clear
10°
Wiatr: 9.288 km/h Wilgotność: 43 %
Clear
11°
Wiatr: 18.216 km/h Wilgotność: 52 %
Clear
10°
Wiatr: 13.392 km/h Wilgotność: 46 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
14 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
01.08.2014, 12:20 | czytano: 2277

Pienińscy flisacy otrzymają medal "Zasłużony dla Podhala"

Na wniosek przewodniczącego Rady Euroregionu "Tatry" Bogusława Waksmundzkiego, Rada Powiatu Nowotarskiego podjęła na czwartkowej sesji uchwałę o przyznaniu medalu "Zasłużony dla Podhala" Polskiemu Stowarzyszeniu Flisaków Pienińskich.

Uzasadnienie wniosku:

"Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich utworzone w 1934 obchodzi jubileusz  80 – lecia w tym roku. Po raz kolejny 182 sezon flisacki na Dunajcu został rozpoczęty. Zimą 1933/34 r. flisacy ze Sromowiec Niżnych przy współudziale Franciszka Kołodziejskiego opracowali projekt statutu. 18 lutego 1934 r. odbyło się w sali szkolnej Szkoły Podstawowej w Sromowcach Niżnych zebranie założycielskie, w którym wzięli udział flisacy za Szczawnicy, Krościenka, Sromowiec Wyżnych i Sromowiec Niżnych. Na zebraniu, któremu przewodniczył Franciszek Kołodziejski zatwierdzono z niewielkimi zmianami Statut Związku Flisaków i dokonano wyboru Zarządu Związku.

1 czerwca 1934 r. na mocy decyzji Wojewody Krakowskiego wydanej na podstawie art. 21 “Prawa o stowarzyszeniach”, wpisano do Rejestru Stowarzyszeń i Związków Krakowskiego Urzędu Wojewódzkiego pod Nr 71 związek pod nazwą “Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich" na rzece Dunajec z siedzibą w Sromowcach Niżnych.

W latach 1934-36 r. Stowarzyszenie prowadziło szeroką działalność, mającą na celu niesienie pomocy materialnej rodzinom flisaków, podnoszenie poziomu kulturalnego wsi flisackich, zakup sprzętu rolniczego itp. Pieniądze na te cele płynęły z budżetu Stowarzyszenia, który był tworzony z wpisowego nowo przyjmowanych flisaków  i procentu  od spływów. Za rok 1935 stan kasy wynosił  1.097  zł.  55 gr
“ 1937 “  “  “  3-049  zł.
“ 1939  "  "  " 4.999  zł.

Z tych pieniędzy utrzymywano świetlice flisackie i zaopatrywano je w prasę; “Kurier”, "Gazeta Podhala”, “Plon”, “Polska na morzu”, “Rola”. Świetlice te znajdowały się w pomieszczeniach: Ochotniczej Straży Pożarnej w Sromowcach Niżnych, świetlicy flisackiej w Sromowcach Wyżnych i domach prywatnych: Jana Biela w Krościenku, Jacka Majerczaka w Szczawnicy, Jana Janczego w Czorsztynie.

Organizowano kursy przysposobienia rolniczego, szycia i wyszywania kamizelek, snycerstwa. Pieniądze przekazywano również na inne cele np. Fundusz Obrony Narodowej - 100 zł w 1938 r., 100 zł w 1939 r. Fundusz Prasy Podhala, Fundusz Budowy Szkół.

Na wniosek Franciszka Kołodziejskiego powołano Kasę Zapomogowo-Pożyczkową. Prawo do pożyczki miał każdy flisak dotknięty wypadkami losowymi: śmierci członka rodziny, utrata łodzi lub inna dotkliwa strata w jego gospodarstwie. Budżet KZP wykorzystywano również zimą jako kredyt dla flisaka.

Wielkie zasługi dla PSFP położyli jego prezesi: inż. Owczarzak 1934 r., Władysław Mrówczyński 1935 r., Stanisław Drohojowski 1936 r., inż. Stanisław Smólski 1937-39 r. Oprócz funkcji prezesa zajmowali często ważne stanowiska w innych instytucjach, co ułatwiało im przeforsowanie w starostwie wielu spraw np. budowę przystani, rejestrację Stowarzyszenia, budowę kiosku w Czorsztynie itp.

Dzisiaj jest tak, że każdy gość korzystający ze spływu, nie ma problemu z zakupem biletu, dojazdem do przystani początkowej spływu w Sromowcach - Kątach czy pokonaniem powrotnej drogi po samochód jednym z licznych busów. Parę lat temu uruchomiono nową przystań dla turystów schodzących z Trzech Koron do Sromowiec Wyżnych. Zadbano także o promocję spływu - flisacy uczestniczą co roku w wielu krajowych i zagranicznych targach turystycznych.
Ciekawostką było zaproszenie ich przez rząd Węgier na spływ Dunajem na zakończenie prezydencji w Unii Europejskiej. Planowane są promocyjne spływy o Loarze we Francji i jeziorze Michigan w USA.

Z przystani flisackiej w Kątach łodzie zabierają turystów w wyjątkową podróż. Przepłyną trasę o długości 15 km, mimo że w linii prostej do przystani końcowej w Szczawnicy jest zaledwie 6 km, zaś różnica poziomów wynosi 36 m. Spływ w zależności od stanu wody trwa od 2 do 3 godzin.

Przełom Dunajca jest niewątpliwie jednym z najurokliwszych miejsc w Polsce. Ten malowniczy odcinek doliny rzecznej umiejscowiony w Pieninach Właściwych, może już wkrótce pojawić się na liście światowego dziedzictwa kultury i przyrody UNESCO. Przyrodnicza perła Pienin jest bardzo popularną atrakcją turystyczną w Powiecie Nowotarskim, w Małopolsce. Wpisanie Przełomu Dunajca na listę UNESCO sprawi, że turyści  z innych krajów świata będą liczniej odwiedzać to nasze cudowne i niepowtarzalne miejsce, w którym to już od 1862 roku (regularnie od 1934) odbywa się jedyny w swoim rodzaju spływ Dunajcem.

Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich aktywnie działa na rzecz rozwoju turystyki w regionie, organizuje spływ Przełomem Dunajca - jedną z kluczowych atrakcji turystycznych Powiatu Nowotarskiego i Małopolski, łączy branżę turystyczną, przyczynia się do aktywizacji gospodarczej społeczności lokalnej Powiatu Nowotarskiego. Stowarzyszenie zaangażowane jest m.in. w promocję atrakcji turystycznych regionu Pienin podczas targów turystycznych w kraju i poza granicami, organizację licznych imprez promocyjnych, np. otwarcie letniego sezonu turystycznego, spływ łodziami flisackimi do Gdańska i spływ po rzece San oraz Dunaju w Budapeszcie. Obecnie zrzesza około 600 członków".

oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
sportsmen21:02, 1 sierpnia 2014
a nam raftingowcom ,podcinaja skrzydla a to my jestesmy przyszloscia rozrywki na dunajcu i ciagloscia splywow na tej rzece .
kamikadze14:55, 1 sierpnia 2014
Oni się nadaja. Nieroby i tyle z tych flisaków, wzieli by się wkońcu za normalną robotę i by zobaczyli co znaczy pracować.
mona14:43, 1 sierpnia 2014
Brawo!!
krajan14:40, 1 sierpnia 2014
I tak cie nie wybierzemy ,mozesz zostac soltysem we wsi .
itd13:11, 1 sierpnia 2014
Boguś Jasiowi, Jaś Bogusiowi i się kręci.... Na szczęście to ostatnie podrygi platformerskiego trupa.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas