Inauguracja Studiów Podyplomowych w Nowym Targu (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 3.096 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 3.312 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 12.6 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 9.576 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
6 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
19.10.2014, 16:59 | czytano: 5292

Inauguracja Studiów Podyplomowych w Nowym Targu (zdjęcia)

NOWY TARG. Ósma inauguracja Studiów Podyplomowych, organizowanych wspólnie przez Małopolskie Centrum Edukacji oraz Wyższą Szkołę Humanistyczno-Ekonomiczną w Brzegu zebrała w auli Gimnazjum nr 2 przy placu Evry 3, sporą ilość studentów, wykładowców, gości z kuratorium oraz władz samorządowych.

arch. MCE
arch. MCE
- Po raz ósmy zebraliśmy się pod systematycznie wypełnianym treścią przez te wszystkie lata hasłem - potrzeby ustawicznego kształcenia. Potrzeba ciągłego rozwoju skłania do odpowiedzi na ofertę edukacyjną studiów podyplomowych przede wszystkim nauczycieli, chcących zdobywać nowe kwalifikacje i edukacyjnie „być na bieżąco” i to z myślą o nich są proponowane kierunki - przypomina Krzysztof Wojdyło z Małopolskiego Centrum Edukacji.

Jak wspomniała w mowie inauguracyjnej zbudowanej wokół konieczności ustawicznego kształcenia, dziekan WSHE Bogusława Łuków-Turkowska - "na zajęcia studiów podyplomowych trafiają osoby edukujące się po to, by stać się edukatorami".

Po ośmiu latach MCE i WSHE może pochwalić się sporą ilością słuchaczy studiów podyplomowych „wypuszczonych” na powrót na grunt edukacji, bogatszych o nową wiedzę i umiejętności, które są pożytkowane we właściwy sposób, zgodny z nowoczesnym myśleniem oświatowym i nowoczesną metodyką działania, wpisaną w rzeczywistość szkolną i do niej dostosowaną.

W Nowym Targu z reguły jest uruchamianych najwięcej kierunków, w tym roku akademickim jest ich siedem, z których najbardziej obleganym jest Przygotowanie Pedagogiczne. Inicjatywa dotarcia w pobliże nauczycieli będących poza głównymi centrami edukacji - spotyka się z ich odzewem. To ludzie z Podhala, Spisza i Orawy chcący się rozwijać zawodowo i nadążać za zmianami w edukacji.

Gospodarz obiektu przy placu Evry 3, dyrektor Gimnazjum nr 2 im. Kardynała Wyszyńskiego, Karol Skrzypiec mówił o tym, że "kształcąc się na studiach podyplomowych w Nowym Targu można jednocześnie rozwijać dwa greckie ideały: kallos i kagatos, czyli piękna i dobra". Zachęcał w ten sposób do przyjazdu na edukacyjne „uczty duchowe” na rowerach, jednocześnie rozwijając się fizycznie, korzystając ze ścieżek rowerowych wokół Nowego Targu.

W tym wystąpieniu padł także komentarz do słów wykonanego przez chór Adoramus z Rdzawki „Gaudeamus igitur…”, że obecnie potrzeba kształcenia nie jest związana jedynie z młodością: "Chcemy się rozwijać i rozwijamy się bez względu na to od jakich cyfr zaczyna się nasz pesel…"

Wykład Andrzeja Pecia, górala babiogórskiego, doktoranta Uniwersytetu Śląskiego - pt. "Kultura ludowa a edukacja, czyli dlaczego warto chodzić w portkach góralskich" na temat regionu w ogóle i edukacji regionalnej w szczególności, przybliżył i uświadomił słuchaczom wiele kulturowych spraw obok których przechodzimy, a nie zawsze je znamy. Mówił o miejscach stykowych, granicach sacrum i profanum, które tłumaczą dlaczego w naszej kulturze Wigilia jest tak ważnym Świętem, o światach - najwcześniejszych ozdobach choinkowych wykonanych z opłatka w kształcie kuli, wyobrażającej świat i nawiązującej do ikonografii przedstawiającej Jezusa trzymającego kulę, o tym dlaczego z góralem w kapeluszu bez pióra można, a z góralem w kapeluszu z piórem nie można tańczyć, czy o szerokości zbójnickiego „rozwojowego” pasa.

mat. prasowy, opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Kucharz17:17, 20 października 2014
Przekłamanie? A może po prostu jecie w auli...
Student17:16, 20 października 2014
Dlaczego ściema? Kończyłem ją. Bardzo pozytywnie odbieram możliwość wymiany informacji z ludźmi wykładającymi, którzy znają się na rzeczy, a przede wszystkim ze studentami, którzy też praktycznie, warsztatowo dzielili się wiedzą i doświadczeniem
m....a12:25, 20 października 2014
W auli gimnazjum nr.2 ????????? to jest stołówka szkolna a nie żadna aula.Właśnie tak wygląda polityka w naszym kraju na własne potrzeby używa się przekłamań,i unika nazywania rzeczy po imieniu,np. stołówka- aula
.....10:16, 20 października 2014
Artykuł sponsorowany !!

A szkoła to jedna wielka ściema!!

Tylko /.../
Bastek08:42, 20 października 2014
Ciekawski, bo komuna się skończyła. Ja za swoje studia podyplomowe płacę i nie chcę, żeby z moich podatków płacono za studia komukolwiek. Bo jak dostaje się coś za darmo, to się tego nie szanuje i nie ma się w tym umiaru.
Kukuruźnik07:24, 20 października 2014
Państwowe już było, kołchoz był państwowy i jaką miał wydajność..??
ciekawski21:54, 19 października 2014
dlaczego u nas nie ma państwowych podyplomowychstudiów z przygotowania pedagogicznego tylko promuje pan Karol prywatne szkoły?
olek21:13, 19 października 2014
ponoć jak z piórem to kawaler
Góral21:06, 19 października 2014
Do @ oli - w przeszłości z piórem kapelusz mógł nosić tylko kawaler, żonaty chłop nie nosił pióra i kobieta wiedziała z kim ma do czynienia. Ale dzisiaj to tak się porobiło, że sama kawalerka.
oli20:56, 19 października 2014
A może ktoś odpowie na forum o tych tańczących góralach z piórem lub bez.
Renata20:46, 19 października 2014
Do Przemka- nie rozumiesz, bo nie jesteś góralem. Prawdziwy góral ubiera strój na każdy występ, każde święto i na podniosłą chwilę, jak kandyduje. Do pracy nie włoży tak drogiego stroju. Góral jest dumny ze swego pochodzenia , stroju, tradycji i zwyczajów. On chce pokazać wszystkim, że jest właśnie góralem.
Teraz rozumiesz choć trochę?
Przemek18:35, 19 października 2014
a ja mam pytanie: o co chodzi z tym afiszowaniem się strojem góralskim??? jaki to ma związek z edukacją??? sorki ale jakoś żyję na Podhalu od 20 lat i nie umiem zrozumieć tej "kultury" góralskiej....jakby ktoś w dwóch zdaniach mógł mi opisać o co tu chodzi? czy to wszędzie tylko tak na pokaz jak na tej inauguracji?
maria18:14, 19 października 2014
też je kończyłam, najmilej wspominam Panią Marzene Worwe, którą serdecznie pozdrawiam - zawsze była bardzo sympatyczna i pomocna :)
AnnA17:32, 19 października 2014
Byłam, skończyłam, fajny klimat:)
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas