Czy Rabka przestanie być Rabką-Zdrój? - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Czarny Dunajec
Clouds
10°
Wiatr: 18.576 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
10°
Wiatr: 20.16 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
15°
Wiatr: 16.596 km/h Wilgotność: 34 %
Clouds
14°
Wiatr: 17.1 km/h Wilgotność: 32 %
Clouds
15°
Wiatr: 20.88 km/h Wilgotność: 34 %
Clouds
13°
Wiatr: 19.296 km/h Wilgotność: 49 %
Jakość powietrza
28 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
8 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
28.07.2008, 12:17 | czytano: 1096

Czy Rabka przestanie być Rabką-Zdrój?

RABKA. 2 października br. minie termin składania w Ministerstwie Zdrowia przez gminy uzdrowiskowe z całej Polski tzw. operatów uzdrowiskowych i statutów miejscowości uzdrowiskowych w celu utrzymania statusu miejscowości uzdrowiskowej. Tymczasem w rabczańskim społeczeństwie pojawiły się opinie głoszące, że władze miasta nie zdążą na czas.


Dla Rabki oznacza to, czy będzie miała nadal prawo dopisywania do nazwy miejscowości słowa Zdrój, co ma niebagatelne znaczenie promocyjne i czy skorzysta z pomocy unijnej przeznaczonej na rozwój miejscowości uzdrowiskowych w woj. małopolskim rozpisanej na lata 2009-13. Do wzięcia jest ok. 6 mln zł. Tymczasem w rabczańskim społeczeństwie pojawiły się opinie głoszące, że władze miasta nie zdążą na czas. Jak to jest naprawdę?

Burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło:
18 kwietnia br. zawarliśmy umowę z uprawnioną firmą „Eko-log” z Poznania, która wykonuje dla nas operat uzdrowiskowy. Prace postępują zgodnie z harmonogramem. Ostateczna wersja operatu ma być gotowa na 11 września. Po zaopiniowaniu przez komisję uzdrowiskową dokument zawieziemy do Ministerstwa Zdrowia, które ewentualnie wniesie swoje uwagi.
Potem będziemy mieli 3 miesiące na uzupełnienie danych. Kiedy operat będzie ostatecznie gotowy, Rada Ministrów wyda rozporządzenie, którym nada status uzdrowiska. W naszym przypadku będzie to podtrzymanie statusu uzdrowiska.

Piotr Rabski, przewodniczący komisji uzdrowiskowej Rady Miasta:

Operat uzdrowiskowy jest dokumentem, który ma wskazać, że na terenie gminy istnieją obszary, które można uznać za obszary lecznictwa uzdrowiskowego lub za obszary ochrony uzdrowiskowej:
Obszar lecznictwa uzdrowiskowego musi spełniać łącznie 5 warunków:
- posiadać zdiagnozowane źródła wód leczniczych;
- posiadać zbadane i lecznicze walory klimatu;
- posiadać zakłady lecznictwa uzdrowiskowego;
- spełniać wymagania przepisów o ochronie środowiska naturalnego;
- posiadać infrastrukturę techniczną : sieć dostaw energii elektrycznej i gazu, wodociąg, kanalizację, wewnętrzny transport zbiorowy i prowadzić gospodarkę odpadami.
Obszar ochrony uzdrowiskowej nie musi posiadać zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, ale pozostałe 4 warunki musi spełniać.

Ewa Przybyło: - Nie obawiam się, że operat uzdrowiskowy będzie zawierał dane zagrażające statusowi Rabki jako miejscowości lecznictwa uzdrowiskowego. Mamy bowiem złoża wód mineralnych – solanek, których badania dobiegają końca. Stosowne świadectwo otrzymamy 31 lipca. Trzy dni wcześniej mamy otrzymać wyniki badania klimatu. Te dwa świadectwa trafią do operatu. Mamy na terenie Rabki zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, w tym jedno państwowe – P.P. Uzdrowisko Rabka-Zdrój S.A. Wszystkie są wymienione w tymczasowym statucie uzdrowiska uchwalonym jeszcze w poprzedniej kadencji. Jeśli chodzi o spełnianie warunków ochrony środowiska to mamy z tym pewne problemy w sołectwach otaczających Rabkę – w Ponicach, Rdzawce i Chabówce. Ale występujemy też o status miejscowości uzdrowiskowej tylko dla miasta Rabka-Zdrój. Infrastrukturę też mamy – elektryczność, gaz, wodociągi, kanalizację, transport autobusowy. Wiosną rozwiązaliśmy problemy gospodarki odpadami. Powinniśmy także dostarczyć do ministerstwa projekt statutu uzdrowiska. Ponieważ mamy już statut tymczasowy, nie powinno być z nim problemów. Jest to w istocie dokument spisany na 2 kartkach maszynopisu, powtarzający zakazy i nakazy z ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym uzupełnione o sformułowanie zgłoszone przez radnych i przegłosowane przez Radę Miasta. Do tego dochodzą bardziej interesujące ministerstwo mapki podziału uzdrowiska na strefy A, B, C.
Nowa mapa będzie załącznikiem do operatu. Dla sołectw będą opracowywane statuty obszarów ochrony uzdrowiskowej.

Z terminem złożenia w Ministerstwie Zdrowia operatu uzdrowiskowego i projektu statutu uzdrowiska zbiega się (koniec września) termin przygotowania programu rozwoju uzdrowiska dla Marszałka Województwa Małopolskiego . Będzie on podstawą do ubiegania się o środki unijne przeznaczone wyłącznie dla uzdrowisk. Taki program przygotowujemy. Jeżeli otrzyma pozytywną ocenę, będziemy mogli o te środki na rozwój infrastruktury uzdrowiskowej się ubiegać.
W sumie na 7 małopolskich uzdrowisk UE przeznaczyła 12 mln euro. A więc każde z nich, choć nie są równe, może otrzymać teoretycznie ok. 6 mln złotych. My chcemy z naszej części unijnego tortu przeznaczyć środki na budowę zadaszenia nad muszlą koncertową w amfiteatrze i na rewitalizację parku zdrojowego. Oczywiście, część będziemy musieli wyłożyć z budżetu gminy.
Ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym nakazuje gminom, które otrzymały status uzdrowiska uchwalenie planu zagospodarowania. Na moje ręce wpłynął już projekt takiego planu, który poprzedziło zbieranie wniosków wśród mieszkańców. Było tych wniosków ok. 500.

Do połowy sierpnia będziemy analizować ten plan, po czym przekażemy go komisji uzdrowiskowej Rady Miasta oraz wszystkim instytucjom do uzgodnień (ministerstwa, wojewoda, energetyka, melioracje itp.) Na przełomie listopada i grudnia plan będzie wyłożony do wglądu. W styczniu lub lutym 2009 r. przygotujemy dla Rady Miasta projekt uchwały zatwierdzającej plan.
Zagrożeń dla przygotowania wszystkich tych dokumentów nie widzę, choć czeka nas sporo pracy po wakacjach i sporo terminowych napięć. Chciałaby jeszcze dodać, że dla podtrzymania statusu uzdrowiska i jego unowocześnienia bardzo dużo robią podmioty bezpośrednio zajmujące się lecznictwem. P.P. Uzdrowisko Rabka-Zdrój SA znacznie rozwinęło bazę zabiegową. Górnośląski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci poprawił bazę rehabilitacyjną i zmienia profil na leczenie matki i dziecka. A Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc buduje unikatową w skali Polski klinikę bronchologii i mukowiscydozy. W sektorze prywatnym powstają nowe hotele i pensjonaty. Priorytetową zaś inwestycją miasta w tym roku jest budowa tężni i pijalni wód mineralnych w parku zdrojowym o wartości 1.9 mln zł. Zostanie zakończona na początku listopada.

Źródło: Rabka.pl
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
x16:25, 28 lipca 2008
Rabką - Zdrojem
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas