Niedziela, 28 luty 2021, Imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla
Czarny Dunajec i okolice
Clear
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 45
Clear
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 45
Clear
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 45
Clouds
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 65
Clouds
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 62
Clear
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 45
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
25.03.2015, 09:47 | czytano: 2869

Złe powietrze pozbawi Rabkę statusu uzdrowiska?

Okresowe wyniki badań jakości powietrza w Rabce-Zdroju, przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, wypadły na tyle źle, że pojawiły się głosy, że miasto może stracić status uzdrowiska.

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", badania pokazał w Rabce-Zdroju poważnie przekroczone stężenia pyłu PM10, benzopirenu i dwutlenku siarki. Przekroczenie norm silnie rakotwórczego benzopirenu było aż ośmiokrotne. To, zdaniem urzędników WIOŚ oznacza, że miasto nie spełnia warunków uzdrowiska.

Decyduje o tym operat uzdrowiskowy, który co 10 lat uzdrowiska muszą przedstawiać Ministerstwu Zdrowia. Ostatni Rabka wykonywała w 2008 roku. Jednym z jego elementów są badania jakościowe powietrza.

Burmistrz Ewa Przybyło w rozmowie z gazetą mówi, że w mieście nie było do tej pory robionych żadnych badań powietrza. Doniesienia mediów i fundacji ClientEarth, która wytknęła miastu złą jakość powietrza, nazywa kłamstwem. - Będziemy składać pozew zbiorowy przeciwko fałszywym doniesieniom - zapowiada.

Na ostatniej sesji burmistrz Przybyło poinformowała, że miasto weźmie udział w dużym projekcie ekologicznym, którego celem jest m.in. masowa wymiana palenisk w prywatnych budynkach mieszkalnych z węglowych na ekologiczne i termoizolacja budynków. Projekt mógłby objąć nawet 3 tysiące gospodarstw domowych. Rabka-Zdrój ma być liderem tego projektu.

Źródło: Gazeta Wyborcza, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
Zwój20:59, 2 kwietnia 2015
Może jak Rabka-Zwój straci status Zwoju to pojawi się w niej jakiś rozwój. Rabka przez wiele lat nie miał statusu uzdrowiska i nic się z tego powodu nie działo, było nawet lepiej, bo turyści wtedy jeszcze od biedy mieli co robić..
Marta Chabowka14:21, 27 marca 2015
cytaty z forum

"W Uzdrowisku (!) Rabka-Zdrój postawiona w ubiegłym roku na 124 dni przez WIOŚ stacja monitorowania powietrza wskazywała przekroczenia dopuszczalnych norm pyłu PM10 przez ponad 35 dni (...) i ośmiokrotne przekroczenia benzo(a)pirenu.

Ale opłatę uzdrowiskową nadal pobierają? Chyba od rabczan trzeba będzie zacząć pobierać opłaty w Warszawie - bo powietrze jest czystsze.
Może ta banda wąsatych Januszów pójdzie po rozum do głowy i weźmie się za rozwiązywanie problemu, gdy już ZUPEŁNIE nikt tam nie będzie jeździł? W Alpach jest i zdrowe powietrze i ładna architektura i brak reklam i syfilisu polskiej przestrzeni publicznej - a to zupełnie niedaleko."

"Mnie tam w polskich "uzdrowiskach" czy innych kurortach południa Polski już nie zobaczą. Powodzenia."

"Dzieci jak się czegoś boją, to zamykają oczy...Ale żeby banda kretynów szkodziła mieszkańcom ?"
Miki22:55, 26 marca 2015
Masakra co p.burmistrz planuje,czy ona i cała reszta zacznie coś robić uczciwego.dofinansują przemianę pieców i co resztę kto będzie płacił rachunki co miesiąc.powinna zatroszczyć się o lepsze warunki bytowe swoich mieszkańców lepsze djazdy do domów i oświetlenie.
eko nt13:20, 26 marca 2015
rabczanie sami zaczynają dbać o swoje środowisko na terenie rabki oddolnie pojawiła się grupa świadomych mieszkańców którzy w swoich kotłowniach modernizują tradycyjne piece tak aby spalać w nich węgiel ,drzewo itp w sposób ekologiczny nakłady nie są wielkie a oszczędności na opale oraz efekt redukcji zanieczyszczenia bardzo wysoki.zainteresowanych odsyłam na stronę'' palnik dymu wery"
Stronger22:33, 25 marca 2015
Witajcie, kiedyś jeździłem do Rabki często. WIOŚ posiada urządzenia do badania powietrza - jest dla mnie autentyczną instytucją i jeśli aż 8 krotne przekroczenia benzo(a)pirenu u Was występują no to sorry ale mówi to samo za siebie. Benzo(a)piren w powietrzu jak czytam teraz to główny wskaźnik palenia w piecach odpadami. Dobre powietrze to priorytet do wszystkiego, a ja osobiście nie mogę pozwolić sobie na oddychanie takimi zanieczyszczeniami. Więc Rabka idzie w odstawkę. Przykro mi.
obserwator21:04, 25 marca 2015
Dopóki nie zmieni się burmistrz to w naszym mieście będzie tak jak jest. Pani Przybyło jest zainteresowana li tylko trwaniem na stanowisku. Żaden poważny projekt proekologiczny do realizacji i finansowania z nowej perspektywy środków unijnych nie został przygotowany. Poczynione jeszcze przez śp. Antoniego Rapacza przygotowania do modernizacji oczyszczalni ścieków i rozbudowy sieci kanalizacyjnej zostały przez panią Przybyło zaprzepaszczone. Zrezygnowano z gigantycznego dofinansowania bo rzekomo nie było pieniędzy na wkład własny. Pieniędzy nie było bo zostały głupio wydane na asfalciki i lampy po wsiach co było sposobem na kupienie poparcia w ostatnich wyborach samorządowych. Zaniechano budowy porządnej stacji uzdatniania wody na Poniczance. Pani burmistrz nie jest to potrzebne - osiedle gdzie mieszka jest zasilane z Potoku Lubońskiego gdzie woda jest o niebo lepszej jakości. Nawet nie podejmuje się starań aby utrzymac to co jest. Wyciąg na Maciejowej kolejny rok nieczynny bo władza gminna nie potrafi załatwić prostej sprawy jaka jest umożliwienie dojazdu do dolnej stacji. Są instrumenty prawne żeby to zrobić ale nie ma woli. Prawnik który obsługuje urząd miasta, szpital miejski oraz spółki komunalne zarabia ponad 30 tysięcy złotych miesięcznie ale tej sprawy się nie tyka. Takich przykładów można by mnożyć więcej. Władza samorządowa w naszym mieście to porażka !
Marek z Krakowa19:55, 25 marca 2015
W lutym byłem w Rabce z rodziną: żona, wnuki itd. dwa tygodnie na wypoczynku. Gospodarze przemili, lokum znakomite. Ale jak wieczorem, na chwilę, otworzyłem okno, to szybko zamykałem. Swąd spalanego węgla, powietrze takie jak w Krakowie. Po co więc jechać na wakacje?
Mama z dziecmi Śląsk19:54, 25 marca 2015
Ja uważam że Rabka już od dawna powinna straćić tytuł uzdrowsika.
Byłam w sanatorium z dzieckiem 6 letnim na przełomie pazdziernika ilistopada 2013.
Fatalne powietrze, ośrodek z najgłebszgo PRL-u, szaro i przytłaczająco, jednym słowem koszmar. Myślałam że to idealne miejsce, żeby umrzeć z nudów lub popełnić samobójstwo przez PRL-owską okropną atmosferę.Główna atrakcja Rabki to jest park, jaki można spotkać wielokroć w każdym normalnym mieście. A teraz jeszcze dochodzi zagrożenie nowotworowe!!
To jest własnie Polska cała! W normalnym kraju takie coś zostałoby zabite dechami i nie śmiało nazywać się uzdrowiskiem.
Nie polecam nikomu pobytu w tej okropnej miejscowości, omijać z daleka!
agh17:28, 25 marca 2015
Kolejnym wielkim projektem Rabki jest zalew nad Poniczanka,bo od poprzedniej powodzi nikt nie usunął smieci naniesionych do basenuni drzewka już sie zakorzeniły.No ale jest Park, kt?ry zawsze przecież był !, a koło parku to już można i na......ć.A gaz to już raz zakładali-kto głupi, dał sie nabrać, a mądrym do tej pory rura koło chałupy sterczy....
Pazerna Ewa15:10, 25 marca 2015
KATASTROFA dla Rabki. Szkoda na generacje.
Jak ktos przeczyta raz artykul o rakotworczym powietrzu w Rabce, myslicie ze kiedykolwiek zdecyduje sie na wizyte u nas? Czy ktos chcialby leczyc sie w Czernobylu albo Fukushimie, nawet jezeli pomiary by na to pozwalaly?
To sa efekty rewitalitaliacji i MASOWEJ wycinki drzew. Rabka nie przypomina juz uzdrowiska tylko polprzemyslowe miasto.
Rabczan12:56, 25 marca 2015
Z tym projektem ekologicznym to świetny pomysł, żeby tylko nie skończyło się na planach. Proponuję uwzględnić w nim jakieś ulgi dla tych gospodarstw, które już ogrzewają gazem lub prądem i słono za to płacą - choćby ulgi w podatkach. Dlaczego wspierać tych co robią źle, a tych co robią dobrze nie wspierać, a nawet gnoić? Ciągle czekamy też - ostatni w okolicy - na program wspomagający wprowadzenie solarów.
I drżymy w obawie co to będzie, gdy ktoś wpadnie na pomysł badania czystości wody w Rabie na wylocie z Rabki - przy rabczańskich cenach wywozu nieczystości na pewno złamiemy kolejne normy.
rabczanin11:47, 25 marca 2015
Wielki projekt dla Rabki????Masowa wymiana palenisk na ekologiczne,termoizolacja budynków -to tylko hasła!!!!KTO ZA TO ZAPŁACI???Ile to my mieszkańcy będziemy musieli zapłacić za te pomysły???Patykiem na wodzie pisane!!!Oby finał nie byl taki że skończy się na karach ekologicznych dla mieszkańców !!Przez tyle lat nic się w tej materii nie działo no i jak nóż na gardle to po tylu latach rządów zaniechań p.burmistrz -AKCJA!!!!Mieszkańcy nie są ludźmi zamożnymi więc trzeba brać to pod uwagę a nie realizować jakieś drogie niejasne [do tej pory] wizje a raczej paniczne wizje.NIE MA W TYM ŻADNEJ ZŁOŚLIWOŚCI TYLKO OCENA RZECZYWISTOŚCI!!1
mieszkaniec Rabki-Zdrój11:35, 25 marca 2015
Uzdrowiskiem to Rabka była!!!!!!!!Za kadencji p.burmistrz Przybyło nie zostały podjęte żadne próby poprawy warunków ekologicznych i taka jest prawda!Mogły być ,,solary>-mogły -ale niema!!!urząd nie był zainteresowany dopłatami co np.zrobiła gmina Raba Wyżna i maja solary płacąc 3-4 tyś .zł.a w Rabce wyniosłoby to 9-10tyś!!!Ostatnio pojawiła się propozycja ,,fotowoltaiki -I co???Nic!!!Brak zainteresowania i wiedzy i Włodarzy miasta na ten temat nie mówiąc już o woli dopłat!!!Mieszkańcy będą tym zainteresowani tylko i wyłącznie wtedy gdy będzie się nam to opłacało!!!!My zarabiamy ok.2-3tyś zł.brutto nie jak p.burmistz Przybyło12,3 tyś zł-a z dodatkami ponad 15tyś !!!Miasto zadłużone na23mln.,geotermia -uciekła do Poręby Wielkiej,Rynek to mały ,slums>.JEDYNE CO SIĘ UDAŁO W 75% TO PARK -JEST JESZCZE TROCHĘ DO ZAGOSPODAROWANIA!!BULWARY NAD PONICZANKĄ-,0>!!
Jarek Jeremy" Zachwieja10:57, 25 marca 2015
Włodarze Suchej przetarli ślady, władze Rabki już dobrze wiedzą co robić i nawet sprawdzili, który kabel zasilający uciąć, żeby powietrze było czyste i pozostało czyste już na zawsze.
nowand10:20, 25 marca 2015
Powodzenia, oby się udało i nie utonęli w papierach
robcusia10:18, 25 marca 2015
wyniki badań WIOŚ też są kłamstwem!!!! też do sądu na nich!!! to burmistrz wychodzi najlepiej
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij