Plan gospodarki niskoemisyjnej szansą na czyste powietrze w Szczawnicy - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Rabka Zdrój
Rain
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 96 %
Rain
Wiatr: 9.612 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
Wiatr: 9.288 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
10°
Wiatr: 9.036 km/h Wilgotność: 94 %
Rain
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
120 %
Nowy Targ
12 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 60 | 120 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
30.03.2015, 17:40 | czytano: 2096

Plan gospodarki niskoemisyjnej szansą na czyste powietrze w Szczawnicy

Również Szczawnica ma problem z zanieczyszczeniem powietrza. Z badań przeprowadzonych przez ekspertów wynika, że stężenie szkodliwych dla zdrowia pyłów przez wiele miesięcy w roku przekracza w uzdrowisku dopuszczalne normy.

W Kinoteatrze Pieniny w Szczawnicy zorganizowano spotkanie w sprawie opracowania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla tej miejscowości. Z inicjatywy burmistrza miasta Grzegorza Niezgody zaproszeni zostali eksperci, z którymi mogli porozmawiać mieszkańcy Szczawnicy i okolic.

Do Kinoteatru przybyli głównie lokalni przedsiębiorcy – przedstawiciele branży turystycznej, a także burmistrz Grzegorz Niezgoda i członkowie Rady Miejskiej.

Szczawnica, mimo iż jest uzdrowiskiem, od lat zmaga się z problemem zanieczyszczenia powietrza. Otaczające miasto pasma górskie Pienin i Beskidu Sądeckiego skutecznie chronią je przed większymi powiewami wiatru, ale też powodują, że w terenie zabudowanym stężenie szkodliwych pyłów przekracza dopuszczalne normy. Zanieczyszczenie powietrza bierze się głównie ze źle opalanych pieców i przestarzałych systemów grzewczych, które stosują mieszkańcy.

Jako pierwszy głos zabrał Andrzej Guła, ekspert ds. powietrza. – Chciałbym uświadomić państwu, jak jakość powietrza wpływa na nasze zdrowie. Otóż wiele z substancji obecnych w zanieczyszczonym powietrzu jest rakotwórczych jak np. benzoalfapiren. Inne z kolei powodują problemy ze zdrowiem takie jak choroby górnych dróg oddechowych, osłabienie rozwoju intelektualnego dzieci, choroby układy krążenia - mówił.

Guła zrecenzował zebranym wyniki pomiarów, które były przeprowadzane na terenie gminy Szczawnica w różnych okresach roku kalendarzowego. Okazuje się, że w tej uzdrowiskowej miejscowości stężenie szkodliwych dla zdrowia pyłów przez wiele miesięcy w roku przekracza dopuszczalne normy. Nawet w okresie, kiedy w całym regionie panowały dobre warunki atmosferyczne, w Szczawnicy stężenia pyłów obserwowano wyższe niż w Krakowie i w Nowym Sączu. Natomiast w lutym na 14 monitorowanych dni aż w ciągu 13 normy były przekroczone. Najgorzej jest od października do kwietnia. Od maja do września jest w miarę dobrze. Problem dotyczy przede wszystkim Szczawnicy. Im dalej w kierunku Szlachtowej i Jaworek, tym powietrze jest lepsze.

- Przyczyną takiego stanu rzeczy jest system grzewczy stosowany w większości domów tzn. kotły zasypowe na węgiel i drewno. Ogromna większość tych pieców nie spełnia standardów emisyjnych. Drugim czynnikiem wpływającym na jakość emisji CO2 są słabo ocieplone domy, które trzeba mocno dogrzewać. Na szczęście od kilku lat stan energetyczny budynków się poprawia. Większość z nich jest ocieplana, więc mogą być mniej opalane – mówi Guła.

Następnie kwestie techniczne związane z zastosowaniem w gospodarstwie domowym nowych technologii grzewczych omówił dr inż. Robert Kubica, ekspert ds. niskoemisyjnych źródeł energii. Za pomocą slajdów i wykresów zaprezentował zebranym sposoby ekologicznego opalania domów oraz inne rozwiązania techniczne np. pompy ciepła i ogrzewanie gazowe. – Dla państwa najczęściej stosowanym paliwem może być drewno. Jednak musi być ono odpowiednio przygotowane. Jeśli drewno przeznaczone na opał poleżakuje i wyschnie – pyły wydobywające się z komina nie będą tak szkodliwe. To drobny zabieg, który wpłynie na poprawę powietrza w mieście. Należy więc dbać o jakość paliwa i technikę spalania – zaznaczył Kubica.

Ponadto Kubica wspomniał o elektrofiltrach, które można zamontować na kominie. Przyznał, że jest to rozwiązanie dość drogie, ale osobom działającym w branży turystycznej powinno zależeć na każdej możliwości poprawy powietrza w mieście.

Kolejną osobą, która wypowiedziała się na temat opracowania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej w Szczawnicy był Grzegorz Godziek, współtwórca tegoż planu. Godziek jest konsultantem i doradcą UMiG Szczawnica, reprezentuje firmę Pro Regio Consulting z Krakowa. Wspomniał on o wynikach ankiet przeprowadzanych wśród osób odwiedzających Szczawnicę. Okazuje się, że nawet w lecie turyści narzekali na stan powietrza w mieście. – Żeby zaradzić tej sytuacji, trzeba działać już – mówił Godziek – Nie poradzicie sobie państwo bez wsparcia samorządu, a samorząd bez was – dodał.

Ze wstępnych opracowań wynika, że jeśli mieszkańcy Szczawnicy skorzystaliby z projektu, dofinansowanie nowego systemu grzewczego dla każdego gospodarstwa domowego wynosiłoby ok. 80%. Niestety na dzień dzisiejszy projekt nie przewiduje dotacji do pomp ciepła, którymi wielu szczawniczan byłoby zainteresowanych. Włodarz miasta Grzegorz Niezgoda obiecał, że w rozmowach z Urzędem Marszałkowskim, uwzględni petycje mieszkańców.

Agnieszka Stopka
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
eko nt11:36, 1 kwietnia 2015
od dłuższego czasu na podhalu przyszła moda na ekologie ,ekologia jest głównie na sesjach rady miasta czy gminy ,głównie teoretyzowanie bez żadnych badań struktury ciepłowniczej ,preferencji mieszkańców ,ekonomicznej prognozy co do cen ogrzewania różnymi systemami ,zwrotu nakładów poniesionych na modernizacje ,rozmowa o zmianach bez wiedzy o preferencjach mieszkańców jest jak ze ślepym o kolorach ,nowy targ dotuje zmiany na ogrzewanie olejem ,gazem ,prądem ,solary ,a 90% mieszkańców preferuje paliwa stałe węgiel drzewo brykiet itp.zmiana mentalności potrwa jeszcze długo więc może zacznijmy myśleć o ekologicznym spalaniu węgla czy drzewa przynajmniej do czasu kiedy na inne ogrzewanie nas nie stać . polecam stronę ''palnik dymu wery'' polski wynalazek który pozwala spalać ekologicznie polski węgiel przy oszczędnościach opału 20 -40%
cezary21:05, 31 marca 2015
@ PO(d)palacz:
Wystarczy żeby potaniała energia elektryczna, a cała reszta sama się ureguluje oddolnie, poprzez domowe budżety przeznaczane na zimowe ogrzewanie mieszkańców, i nie potrzeba żadnych prelekcji ani wykładów. Problem w tym, że apele ekspertów nie idą tam gdzie powinny, czyli do rządu żeby pogonił kartele energetyczne które sztucznie zawyżają cenę węgla i prądu, ale do nas, którzy nic nie możemy z tym zrobić. Takie spotkania jak to tutaj jedynie służą mimowolnej i niezamierzonej dyskredytacji słowa 'ekspert' - kogoś kto przekonuje innych do rzeczy oczywistych. Blokada tkwi w górze, w rządzie RP, a nie w ludziach.
przeklinacz pompy20:43, 31 marca 2015
Do 13. Pompy ciepła, ale jakie? Są różne podziały.
abababab07:27, 31 marca 2015
do xsxsxsxs

To że SM z wszechmogącym komendantem przejedzie się po wsi wieczorem to nic nie da bo nie poczuje tego "czaru pegeeru". Na piechotkę niech się przejdzie.
PO(d)palacz00:59, 31 marca 2015
Gospodarza nam trzeba, a nie ekspertów od wydzierania kasy!.
Cała Szczawnica to strefa uzdrowiskowa, natura 2000, rezerwat LP, rezerwat i otulina PPN.
Instytucje te ochoczo chronią przyrodę przez wydawanie zakazów, nakazów oraz pobierają haracz za wstęp na szlaki, za powietrze (opłata klimatyczna), za wstęp na Dunajec. Z racji swojego powołania powinny czynnie uczestniczyć w rozwiązaniu tego problemu.
Czynne uczestnictwo, to nie otwieranie nowych komórek, oddziałów, referatów, gospodarstw pomocniczych od czystego powietrza i policji celem pacyfikacji Obywateli Zasmradzających Szczawnickie Powietrza (w skrócie OZSP) tylko dofinansowanie ekologicznych nośników energii dla mieszkańców tego (bez-) szczelnie chronionego obszaru (szczelnie tj. z każdej strony: od południa Rezerwat Homole-sowa BU-BU-otulina PPN, od zachodu PPN, od pólnocy Natura 2000 i PPK, od wschodu rezerwat LP, w centrum strefa uzdrowiskowa).
I tu nie trzeba dyplomowanego ekonomisty bądź ekologa żeby wiedzieć, że jak gospodarz domu nawet ten średnio rozwinięty umysłowo i ekonomicznie wyliczy, że ogrzewanie dotowanym prądem, gazem, olejem opałowym czy pompą ciepła jest tańsze niż grzanie wynglem to sam nie oglądając się na kasę unijną zaiwestuje środki własne na zmianę sysytemu grzewczego.
bil23:42, 30 marca 2015
Do puki państwo będzie zarabiać na paliwach ekologicznych, to problem z zanieczyszczeniem powietrza pozostanie. Proszę porównać ceny z geotermii w Bańskiej z czasów PRL a teraz. Teraz wszyscy przeszli na paliwo stałe. Podobnie stało się z olejem opałowym. Taki mamy klimat.
xsxsxsxsxsx21:39, 30 marca 2015
Szansą na czyste powietrze jest to aby straż miejska przejechała się wieczorem po wsi i wlepiła DUŻE mandaty baranom którzy palą śmieciami w centralnych. W zimie na miedziusiu nie da się normalnie oddychać !
cezary21:02, 30 marca 2015
Tak więc dowiedzieliśmy się że jeśli drzewo poleżakuje i wyschnie to pyły nie będą już tak szkodliwe i inne trele morele, a prawda jest taka że primo: lepiej jest spalać dużą ilość opału w jednym miejscu i tam zadbać o prawidłową temperaturę spalania (900 stopni) żeby ograniczyć wydzielanie się niepożądanych produktów spalania, robić z tego procesu prąd na dużą skalę i posyłać go ludziom po drutach; secundo: lepiej zezwalać na powstawanie farm solarnych, które zasilą, po drutach, sieć energetyczną, w najzdrowszy bo prosto ze słońca, prąd. Niemniej to dobrze świadczy o władzach Szczawnicy że w ogóle zajęli się tym problemem, choć deliberowali sobie zdecydowanie obok istotnych zagadnień.
1320:44, 30 marca 2015
tak, pompy ciepła nie dofinansowane, gdyż na zachodzie zbywają kotły na pelet, na drzewo i to trzeba gdzieś wepchnąć, pompa ciepła najbardziej ekologiczna.
W sąsiednich gminach na pompy ciepła jest dofinansowanie w ramach planu niskiej emisji, czemu u nas nie ma, może fachowcy kierowani przez"pelet". skopij i wklej poniższy link-poczytaj
http:/.../

Proszę nie wklejać linków. Moderator.
janek19:03, 30 marca 2015
Tak wiec nie wyłudzajcie więcej opłaty klimatycznej złodziej!!!!!!!!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas