Mnóstwo górali chce zostać aktorami - podhale24.pl
Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
Zakopane
Clouds
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
Wiatr: 9.576 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 14.004 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
Wiatr: 14.004 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
Wiatr: 13.248 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
Wiatr: 10.512 km/h Wilgotność: 87 %
Jakość powietrza
28 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
30.06.2015, 17:39 | czytano: 3373

Mnóstwo górali chce zostać aktorami

Blisko 70 osób ubiegało się o role w sztuce "Gombica Staska Kubina", której premiera przewidziana jest na grudzień br. w "Teatrze im. St. Witkiewicza" w Zakopanem. Poszukiwani byli szczególnie aktorzy amatorzy do ról zbójników, gazdów i leśnych. Musieli oni jednak doskonale posługiwać się podhalańską gwarą.

Fot. Józef Słowik
Fot. Józef Słowik
Autorem scenariusza jest Tomasz Krzyżanowski, leśniczy z TPN. Reżyserem spektaklu z kolei Rafał Kosecki z Krakowa. Część obsady stanowić mają rodowici górale z Podhala. Stąd poszukiwania odtwórców ról: zbójników, gazdów i leśnych.
- W wielu z tych kandydatów drzemie ogromny talent aktorski – mówi podhale24.pl reżyser. – Próby do sztuki mają rozpocząć się już za kilka dni. Premierę zaplanowaliśmy na grudzień. Na scenie zakopiańskiego teatru mają spotkać się zawodowi aktorzy i góralscy amatorzy.

Akcja „Gombicy Staska Kubina”, bo taki tytuł nosi dramat, obejmuje kilka miesięcy 1809 roku, w których splot zdarzeń sprawił, że losy samego austriackiego urzędnika oraz ściganych przez niego zbójników znalazły swój finał podczas potyczki na tatrzańskiej polanie pod Siwą Skałą. Większość akcji, zawartej w trzech aktach sztuki, obejmuje autentyczne wydarzenia, z prawdziwymi postaciami – harnasiem Staszkiem Kubinem czy dezerterem Wincentym Bachledą i innymi, wymienionymi z imienia i nazwiska członkami zbójeckiej watahy. Autor użył do napisania dialogów w „Gombicy Staska Kubina”, autentycznej gwary górali z obu stron Tatr, z jej dziewiętnastowiecznym rodowodem i słownictwem oraz ubrał postaci dramatu w obowiązujące wówczas stroje.

js/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas