Poniedziałek, 25 maj 2020, Imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
Szczawnica i okolice
Clouds
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 7.848 km/h Wilgotność: 86
Clouds
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 90
Clouds
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 81
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
30.09.2015, 17:58 | czytano: 4846

"Chcemy by Nowy Targ stał się rowerowym centrum regionu"

zdj. Michał Adamowski

Tak brzmi główne przesłanie realizowanego w Nowym Targu projektu projektu unijnego pod nazwą "Miasta Wyszehradzkie przyjazne rowerom. Czyli dlaczego warto jeździć na rowerze."

Jak mówił Grzegorz Watycha podczas zorganizowanej dziś konferencji prasowej, inaugurującej realizację zadania - Nowy Targ wraz z miastami partnerskimi z Czech, Węgier i Słowacji podjęło się zadania zachęcenia mieszkańców do korzystania z roweru w codziennym przemieszczaniu się po mieście - do szkoły, do pracy, do urzędów. To nie tylko "rekreacja ruchowa z użyciem roweru", ale i dążenie do "rozwoju zrównoważonego transportu".

Projekt dofinansowany ze środków Międzynarodowego funduszu Wyszehradzkiego, a miastami partnerskimi są słowacki Kieżmark, węgierskie Hajdúszoboszló oraz czeskie Lanškroun. W konferencji, która odbyła się na terenie Nadleśnictwa Państwowego wzięli udział (prócz gospodarzy) także odpowiedzialni za realizację projektu - Katarzyna Put i Adam Perchał.

- Tu chodzi o propagowanie turystyki rowerowej, promowanie jazdy na rowerze jako środka transportu służącego w podróżach na krótkich dystansach. Jazda na rowerze jest bezpieczna, można się zatrzymać w każdym niemal miejscu, także po to, by podziwiać okolicę. Opracowane zostanie specjalne kompendium wiedzy - w języku polskim i angielskim - zawierające m. in. informacje jak bezpiecznie poruszać się rowerem, jak się ustrzec przed kradzieżą roweru. Dodatkowo w nowotarskich szkołach prowadzone będą zajęcia praktyczne dla dzieci dotyczące zasad bezpieczeństwa jazdy i zachowania się na drodze. Zorganizowany zostanie też pokaz mody rowerowej. Młodzi ludzie chcą zwrócić na siebie uwagę nie tylko ładną sylwetką, ale także wyglądem, strojem. Pokażemy jak komfortowo ubrać się na rowerową przejażdżkę - wyjaśnia naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Katarzyna Put.

Adam Perchał zaznaczył, że Nowy Targ chce wzorować się na sprawdzonych rozwiązaniach. - To wzory z Zachodu - Francji, Niemiec, Holandii czy Szwecji, ale także Gdańska, który jest prekursorem rozwiązań rowerowych w naszym kraju. Mamy na uwadze dostępność komunikacyjną centrum Miasta, połączoną z ideą zrównoważonego transportu.

Jak mówił - na wiosnę przyszłego roku być może pojawi się możliwość dopuszczenia ruchu rowerowego na ulicach jednokierunkowych. Chodzi o kontra-pasy. - By móc bezpiecznie i zgodnie z przepisami - poruszać się po drogach. Jest taka potrzeba, a przykładem jest skrzyżowanie ulic Podtatrzańskiej i Solidarności. Tam mimo obowiązującego zakazu - rowerzyści sprawnie się poruszają. Chcemy to usankcjonować.

Inne propozycje rozwiązań to np. bezpieczne wiaty rowerowe (zamykane, tak by można w nich było zostawić rowery z sakwami) oraz uruchomienie wypożyczalni rowerów.

Elementem projektu jest strona internetowa rowerowy.nowytarg oraz szereg filmów promocyjnych. Sam projekt kosztuje 12 tys. euro, z czego 10 tys. pochodzi z Funduszu Wyszehradzkiego, a dwa tysiące stanowią wkład własny Miasta.

s/ zdj. Michał Adamowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Jessi08:06, 6 października 2015
A Joana jaki wa rower ?
podtruwany04:14, 6 października 2015
ale najpierw władzo kochana zróbcie coś z tym syfiastym powietrzem(spalane śmieci)-tak aby wycieczki rowerowe nie były przyczyną raka i innych chorób układu oddechowego!!
MIESZKANIEC09:03, 3 października 2015
ZROBIĆ TRASY ZJAZDOWE DH BO MAMY POTENCJAŁ A NIC W TYM KIERUNKU NIE ROBIMY
SUPER22:26, 1 października 2015
sukces ma wielu ojców
Ale to dobrze znaczy się że ma
to sens TYLKO TAK DALEJ
Miskut11:48, 1 października 2015
Często jeżdżę z Zakopanego z rowerami do NT. Czy może mi ktoś doradzić, gdzie mogę zostawić samochód jak będę chciał sobie pojeździć po nowej ścieżce prowadzącej do Czarnego Dunajca, albo z Czarnego do Nowego Targu?
tegs11:19, 1 października 2015
spijają śmietankę po swym nielubianym poprzedniku
Podhalerazem11:09, 1 października 2015
Po co pozorować nowe rozwiązania,
skoro taki projekt turystycznego produktu rowerowego,
został w 1993 roku zaprezentowny na zorganizowanej
konferencji: "Podhale Razem".
Dziwnie, że o niej zapomnieli, zwłaszcza honorowi
członkowie Euroregionu. Szkoda - nieprawdaż.
Mieszczanin10:36, 1 października 2015
@ forbes 100% racji. Scieżki to robienie z igły widły, nie daje to żadnych wymiernych profitów dla miasta i mieszkańców. Szukają kolejnej bieda atrakcji by pokazać że coś się dzieje. Podobna wtopa jak lody i oscypki...
zdala09:47, 1 października 2015
Nie wystarczy zrobić ścieżki, ale trzeba zadbać o ich otoczenie. Chocby obsadzić jak na Helu dzikimi różami, bo to co jest na Sikorskiego to jedna wielka ohyda. Główną atrakcją są śmieci po jarmarkach.
I jakoś nie widzę u nowych w władz tej szalonej energii którą przed wyborami zapowiadali. Jak dotąd nie wyszli z żadną inicjatywą. Ciagną chyba resztkami sił to co zaczął ten nielubiany Fryźlewicz
stan08:14, 1 października 2015
ciekawe za czyjej kadencji zaczął te ścieżki budować
forbes08:12, 1 października 2015
Chciałbym by Nowy Targ stał się raczej gospodarczym centrum regionu. Tak jak pan Burmistrz obiecywał rok temu. Wciąż czekamy, ale raczej się zwijamy niż rozwijamy. Na marginesie to w ścieżkach już dawno nas przeskoczyły inne gminy więc centrum już nie będziemy i proszę nie opowiadać bzdur. No chyba, że przeoramy jak Ochotnica pół Gorców w poszukiwaniu atrakcji dla turystów ... tylko czy cena degradacji przyrody spełni jakiekolwiek oczekiwania poprawy naszej pozycji na mapie Podhala lub Małopolski? I ile na tym skorzysta przeciętny mieszkaniec Nowego Targu, bo jak na razie to inwestuje własne pieniądze w przedsięwzięcia, które nijak nie wpływają na poprawę jakości jego życia.
Rowerzysta07:14, 1 października 2015
Żeby poczuć temat trzeba samemu jeździć na rowerze z całym szacunkiem
bryś07:12, 1 października 2015
Ścieszki fajna rzecz, ale bardzo ogranicza poruszanie się rowerem po terenie całego powiatu, dlaczego nie proponuje się asfaltowania poboczy dróg powiatowych. Przecież nasi mieszkańcy jeżdżą rowerami po tych drogach ( przemieszczając się między miejscowościami), a z asfaltowanym poboczem byłoby znacznie bezpieczniej. Tak jest w większości przyjaznych dla obywateli krajach.
Bols103:38, 1 października 2015
do osła
ja jakoś jeżdżę cały rok i nie widzę tu jazdy wy zimie.
Ala23:07, 30 września 2015
Tras rowerowych jest więcej ale są mało atrakcyjne. Takie kręcenie się obok ulic lub w monotonii Boru. To jest w każdym mieście. Stąd o turystów rowerowych z poza miasta nie ma co liczyć.
fk22:35, 30 września 2015
Bardzo ciekawe słowa.Niestety czyny Pana Burmistrza przeczą.Np. niedawno przejeżdżała przez Miasto grupa 80 rowerzystów z Giewontu na Hel.W grupie było kilkunastu Nowotarżan.Miasto Nowy Targ (w odróżnieniu od wszystkich przez,które przejeżdżaliśmy) pomimo próśb nawet palcem nie kiwnęło aby pomóc, nawet pomachać się im nie chciało.
młoda czytelniczka22:31, 30 września 2015
ja często korzystam z roweru i ze ścieżki rowerowej,która prowadzi wzdłuż zakopianki ale już ,któryś rok jest nieskończona i zastanawiam się dlaczego /wyjeżdżam koło wiaduktu/ chyba to jest ulica kolejowa
U uciekinierów22:13, 30 września 2015
No bedzie centrum rowerowym ale urzedniczym , kolejni znajomi wyjeżdżają za granicę, coraz więcej ogłoszeń o pracę za 1400zl he he czyli zostaną urzędnicy i będą se na jowejku jezdzic
ZLODZIEJE ROWEROW21:56, 30 września 2015
Brawo,super incjatywa.
Jdhdu20:31, 30 września 2015
No to mój pomysł wypożyczalnia rowerów tylko w przystępnej cenie np tak jak to działa w krk . Wg mnie np stacja koło jakiegoś parkingu koło ścieżki oraz kilka innych stacji po drodze z możliwością zostawienia roweru w dowolnej stacji . Chodzi o to że jedziemy sobie autem np pod lodowisko wypożyczany rower i jedziemy np do granicy . tam zostawiamy rower i wracamy busem do NT . W krk ten system działa bardzo dobrze . czemu nie spróbować tutaj
p.20:17, 30 września 2015
a te rowery to w tych korkach między samochodami będą jeździć? Nowy Targ to ma taką sieć drogową z postojami parkingowymi przy urzędach dla rowerów że jutro wszyscy rzucą się na rowery! na a za tydzień będą opony zbroić w kolce żeby nie ślizgało bo już miejscami lodu można się spodziewać podobno?
osioł19:57, 30 września 2015
poradze wam rozebrac tory do zakopanego i zrobic sciezke rowerową a tak serio to spokojnie rower w tym regionie to zabawka sezonowa
rowerzystka19:28, 30 września 2015
super !!
Z19:08, 30 września 2015
zorganizujcie Mistrzostwa Polski w MTB
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij