Piątek, 03 kwiecień 2020, Imieniny: Ryszarda, Antoniego, Pankracego
Nowy Targ i okolice
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 47
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 47
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 47
Clouds
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 48
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 47
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 47
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
03.11.2015, 09:30 | czytano: 2081

Badanie zanieczyszczenia powietrza w Szczawnicy zakończone

14-dniowe badanie zanieczyszczenia powietrza w Szczawnicy nie nastraja optymistycznie. Analiza codziennych wyników publikowanych na stronie Radia Kraków – jednego z organizatorów akcji mierzenia zanieczyszczenia powietrza w małopolskich uzdrowiskach – pokazuje, że jedynie przez cztery dni jakość powietrza była zgodna z normą.

Przez pozostałe dni normy były przekroczone. Tylko przez dwa dni przekroczenie to nie było znaczne, natomiast przez cztery dni było bardzo wysokie – przekraczało nawet dwieście procent normy. Największe zanieczyszczenie powietrza odnotowywano oczywiście popołudniami i wieczorami, między godz. 17-20. Momentami godzinne stężenia pyłów sięgały nawet ponad 350 ug/m3, przy normie wynoszącej 50 ug/m3.

Ponadto, jak informuje Radio Kraków - pomiary prowadzone w Szczawnicy przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wskazują również bardzo wysokie zanieczyszczenie powietrza benzo[a]pirenem, który jest związkiem rakotwórczym i mutagennym. Przez pierwsze półrocze 2015 stężenie benzo[a]piranu, który powstaje głównie wskutek spalania śmieci, najczęściej tworzyw sztucznych oraz przy paleniu węglem w piecach starej generacji - wyniosło 12 ng/m3 - czyli dwanaście razy więcej niż norma roczna. 

Równolegle z pomiarami w Szczawnicy, jakość powietrza badano także w Bochni, gdzie sytuacja była jeszcze gorsza, na 11 pełnych dni pomiarów pyłu PM1 jedynie przez jeden dzień jakość powietrza była zgodna z normami. Przez pozostałe dni normy dla dobowego stężenia pyłu były mniej lub bardziej przekraczane. 

Aktualnie, od 2 do 16 listopada pomiary będą przeprowadzane w Krynicy i Wysowej.
Kampania realizowana jest przy współpracy z Województwem Małopolskim. Projekt sfinansowany został ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Partnerem akcji jest Polski Alarm Smogowy. 

Joanna Dziubińska, źródło: Radio Kraków
najnowsze informacje
komentarze
podhalanska street20:09, 3 listopada 2015
Nie rozumiem,kazdy wie ze miasto Nowy Targ jest najbardziej zanieczyszczone syfami z piecow a oni badaja....uzdrowisko!!!!!!
ekolog 0216:39, 3 listopada 2015
Po pierwsze potrzebne są chwytako-czuniki do segregowania śmieci: plastik A, plastik B (C,D, etc.), papier, tektura, mokra tektura, zatłuszczona tektura itd. Następnie trzeba zrobić taśmociąg i na ten taśmociąg trzeba wrzucać wszystkie śmieci. Potem szczątki organiczne trzeba posłać do spalarni gdzie w temperaturze 900 stopni dojdzie do rozpadu tych zanieczyszczeń na nieszkodliwe produkty (zwykły ogień wytwarza temperaturę około 300 stopni i wtedy produkty spalania są szkodliwe dla środowiska). Następnie można będzie dać pracę komuś kto to będzie nadzorował, a bezrobotnych absolwentów ochrony środowiska mamy mnóstwo.
wiesiek krzak15:58, 3 listopada 2015
Janek (że tak sobie pozwolę) to dopiero początek końca Niezgody!
janek14:42, 3 listopada 2015
super będzie zwracana oplata klimatyczna-to koniec Niezgody
szewczyk dratewka13:14, 3 listopada 2015
W Szczawnicy powietrze przesiąknięte jest jadem siarczanym płynącym prosto z urzędu miasta więc morał z tego prosty - zmienić kilka osób ziejących najbardziej a i atmosfera w mieście się oczyści!!!
gklo11:01, 3 listopada 2015
Sąsiad odkładał cały sezon wszystkie plastiki z biznesu, a teraz będzie całą zimię je palił w piecu.
Tadek09:58, 3 listopada 2015
W Nowy Targu w rejonie Rynku, normy zostały przekroczone 350 %.
Tylko tak dalej .......
judo09:33, 3 listopada 2015
W NT to powinna być stacja która jest na stałe. Oj mieli by ciekawe wyniki
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij