Piątek, 20 kwiecień 2018, Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Jabłonka i okolice
pogodnie
12°
Wiatr: 5.5 km/h Wilgotność: 56%
pogodnie
13°
Wiatr: 1.1 km/h Wilgotność: 51%
niewielkie zachmurzenie
18°
Wiatr: 1.9 km/h Wilgotność: 55%
pogodnie
13°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 63%
niewielkie zachmurzenie
11°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 67%
niewielkie zachmurzenie
12°
Wiatr: 4 km/h Wilgotność: 47%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
23.01.2016, 15:42 | czytano: 4530

Nowe trasy dla biegówek w Obidowej. Ambitne plany gminy Nowy Targ (zdjęcia)

Fot. Michał Adamowski

Samorząd chce, by Obidowa i sąsiednia Klikuszowa stały się znanym na całą Polskę centrum narciarstwa biegowego konkurując chociażby z Jakuszycami. Na razie pierwsza z tych wsi ma najładniej położoną trasę w kraju, a w drugiej projektowana jest sztuczna trasa o pętli o długości 1,7 km. W piątek, podczas oficjalnego otwarcia sezonu, włodarze gminy snuli plany na przyszłość.

W piątek w Obidowej odbyło oficjalne rozpoczęcie sezonu narciarstwa biegowego w gminie Nowy Targ i nastąpiła prezentacja nowych wariantów trasy na Turbacz.

Gości witali wójt Jan Smarduch, jego zastępca Marcin Kolasa i sołtyska wsi Zofia Faron. Towarzyszył im wiceprezes KS Obidowec Obidowa i propagator narciarstwa biegowego, instruktora Dawid Szeliga.

- Obidowa ma unikatowe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Specyficzny mikroklimat sprawia, że śnieg utrzymuje się tu dłużej niż gdzie indziej - podkreślał wicewójt Kolasa. Przekonywał, że Obidowa ma w tej chwili najpiękniej położone trasy do narciarstwa biegowego w Polsce, bogato urozmaicone i długie, które zadowolą amatorów i wytrawnych biegaczy. - Jesteśmy przekonani, że już niedługo Obidowa stanie się Mekką narciarstwa biegowego w Polsce - dodał.

Wójt Jan Smarduch zauważył, że już dzięki otwarciu szlaku narciarskiego z Obidowej na Turbacz, wieś odżyła gospodarczo. Gmina liczy, że miejscowość na powrót zacznie żyć z turystyki. W pensjonatach i kwaterach prywatnych już zrobił się ruch. Powstała wypożyczalnia nart, rozbudowano parking. Codziennie do Obidowej przyjeżdżają pojedynczo i grupowo amatorzy biegówek z całego kraju. - Mamy trasy o takim profilu, jaki można spotkać tylko w Jakuszycach i tutaj - dopowiadała sołtys Zofia Faron.

reklama


Od tej zimy z Obidowej na Turbacz prowadzi kilka różnych tras o długości o 9 do 11 km. Gmina kupiła ratrak, który ubija trasę na której znajdują się ślady do klasyka i łyżwy. Dawid Szeliga mówił, że nowe warianty otworzyły trasę dla zawodowców, którzy znajdą tu teraz świetne warunki do treningów. - Naprawdę to co tutaj mamy, to coś wyjątkowego w skali kraju - przekonywał były mistrz Polski w sprintach.

Gmina ma kolejne, ambitne plany. W Gorcach planowane jest stworzenie kolejnych tras, również dla skiturowców, z Turbacza m.in. z kierunku Waksmundu i Łopusznej.

W 2017 roku ma natomiast powstać licząc 1,7 km pętla do narciarstwa biegowego, która zostanie wybudowana nad gimnazjum w Klikuszowej. Trasa zostanie wyasfaltowana, żeby latem służyła nartorolkowcom.

r/ zdjęcia Michał Adamowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Obidowianin09:42, 28 stycznia 2016
A co z chodnikiem w Obidowej ? ???? Moze by o tym pomysleć!!!!!!!
mam talent12:53, 27 stycznia 2016
Nie jestem z Nowego ani z Obidowej i nie mam nic za uszami chyba moje długie włosy. Trasa dobrze że jest. Jest gdzie się poślizgać i widoki po oglądać.
obiektywnie patrząc12:09, 27 stycznia 2016
no widzę że tu faktycznie ktoś ma talent, do tej właśnie kradzieży o którą oskarża innych/ I pewnie to ten pan z Os. Nowe który tak lubi ścinać nie swoje drzewo. Wkurzony bo mieszkańcy sie zorientowali kto im w lesie syf robi.... oj oj. Zeby oskarżać innych to samemu trzeba mieć za uszami. Pozdrawiam pana z wielkim talentem. A co do trasy to ok, niech ona sobie będzie. ale póki co to gospodarczo odżyły tylko konkretne osoby a nie cała wieś. Bo we wsi to dalej po zmroku ciemno jak w ..... bo trzeba za prąd oszczędzać, na droge się drzewa walą i nikt z tym nic nie robi. No ale właściciel sklepu i wypożyczalni liczy zyski. Właściciele kwater zysków nie bedą liczyć bo turyści przyjeżdżają o swoich bułeczkach i herbatkach w termosikach. I tylko ci co zielonego piojęcia o całej tej sytuacji nie mają są tak zachwyceni.
baca09:52, 27 stycznia 2016
generalnie super pomysł fajnie że się udało a nie tak jak na dziubasówkach gdzie przez jednego zło.... drewna wszystko szlag trafił.
ela08:41, 26 stycznia 2016
ja też nie lubię biegówek, ale to nie znaczy, że mam krytykować, Gratulacje dla gminy, świetna promocja, a miasto daleko daleko do promowania czegokolwiek
mam talent07:54, 25 stycznia 2016
ost. Po co brać się za byle jaką prace jak drzewo samo rośnie? Wystarczy pojechać ściąć i gotówka w kieszeni.
jaśiek spod budy frankowyj tam pod lasem20:56, 24 stycznia 2016
Ja tam nie nawidzę biegówek..śtachetki i tyle..co do tras to niedługo własciciel..nie można bedzie pomyśleć o swoim leśie czy polanie bo pany biegają i czują sie jak u siebie..wiec może i dobrze że ocieplenie idzie..
ost20:11, 24 stycznia 2016
Przemysł turystyczny ? przemysł obejmujący produkcję dóbr i usług związanych z turystyką. Aby przemysł turystyczny mógł funkcjonować wymaga istnienia infrastruktury turystycznej.

Wyróżnia się następujące sektory tego przemysłu:

Baza noclegowa
Baza gastronomiczna
Atrakcje turystyczne
Transport
Organizacja i pośrednicy turystyczni
Informacja i promocje turystyczne

Także ludzie do roboty komunizm upadł nikt Wam fabryki z butami... nie zbuduje dorośnijcie do tego bo to jedyny sposób na godne życie tutaj na miejscu. A i przy okazji na papier do ksero też się znajdzie. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów
wkurzony rodzic18:10, 24 stycznia 2016
do nogaty- widać że nie posiadasz własnych dzieci i nie masz bladego pojęcia o sytuacji w szkołach w gminie więc się nie wypowiadaj .Wozimy dzieci na konkursy i zawody po kilkanaście kilometrów bo chcemy żeby miały szansę uprawiać różne sporty. Było by miło gdyby pan wójt przeznaczył chociażby niewielką kwotę na dofinansowanie dojazdów , ale po co . Lepiej finansować dróżki i ścieżki dla swoich wice i radnych nie sobie chłopaki z rodzinkami śmigają bo się w pracy dość nasiedzą.
narciarka biegowa10:49, 24 stycznia 2016
jedźcie sobie na Kotelnicę , do Białki tatrzańskiej ,tam są trasy z prawdziwego zdarzenia.My z drużyną zawsze tam trenujemy .
Tur08:57, 24 stycznia 2016
Trasa dla skiturowców? Gdzie tu logika? Skitury z zasady nie potrzebują tras... To tak jakby asfaltować ścieżki do kolarstwa górskiego
sasiad zza gory08:51, 24 stycznia 2016
Do obidowianin-oj ktoś ma kompleksy bo nie potrafi nic tylko narzekać i dalej nic nie robić -może spruboj coś wymyślić żeby ta mała i piękna wioska kwitla -pani Zosia to robi i przy pomocy młodych ludzi promuje swoją wieś -z lasu żyje kilka osób a z turystyki może dużo więcej -zejdź na ziemię!Temm Zosia +Dawid=się sukces czego przykładem są te trasy -Pani Zosia potrafi naprawdę potrafi przekonać do swoich pomysłów !!!!
ds08:01, 24 stycznia 2016
SUPER.
rodzic04:20, 24 stycznia 2016
A co z chodnikiem w klikuszowej .Dzieci dalej muszą chodzić fosą do szkoły
GRZYBIARKA23:20, 23 stycznia 2016
co poniektorym to nigdy nie dogodzi OBIDOWA JEST OK
Nogaty21:59, 23 stycznia 2016
@wkurzony rodzic. Czy Ciebie rodzice wozili? Raczej gonili.Teraz wychowanie bezstresowe,odpuść, wyluzuj, daj se ,,siana,,
obidowianin20:47, 23 stycznia 2016
Dokładnie! najwięcej budżetówka ma czas na biegówki czy trasy rowerowe, tylko czy to jest niezbędne dla mieszkańców naszych wsi, niech się wójt walnie mocno w głowę, bo mu się priorytety pomyliły, a nasi nie mogą dojechać do lasów bo budżetówka się bawi, a tak narzekają jak im źle.
mam talent20:28, 23 stycznia 2016
E to jak tak odżyła gospodarczo to może przestaną kraść drzewo.
Biegowki17:23, 23 stycznia 2016
To się nazywa promocja. A miasto?
wkurzony rodzic17:01, 23 stycznia 2016
Pięknie i ambitnie . A na terenie gminy dalej rodzice fundują papier ksero do szkół , nagrody dla uczniów w ciągu i na koniec roku szkolnego , wożą dzieci prywatnymi samochodami na zawody. Ale gmina ma ambitne plany tylko kto z nas rodziców ma czas i siłę iść na biegówki ? Tylko dzisiejsza "elita" - budżetówka !!!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij