Poniedziałek, 18 czerwiec 2018, Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy
Zakopane i okolice
deszcz
17°
Wiatr: 1.1 km/h Wilgotność: 84%
przewaga chmur
21°
Wiatr: 1.4 km/h Wilgotność: 66%
przewaga chmur
17°
Wiatr: 1.1 km/h Wilgotność: 84%
niewielkie zachmurzenie
23°
Wiatr: 3.5 km/h Wilgotność: 62%
przewaga chmur
16°
Wiatr: 1.4 km/h Wilgotność: 91%
deszcz
15°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 66%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Dobra
26.01.2016, 11:01 | czytano: 3330

Smarduch i Bąk z prezydenckimi odznaczeniami

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński wręczył przyznane przez Prezydenta RP odznaczenia państwowe - Krzyż Wolności i Solidarności - działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1981–1989. Wśród uhonorowanych są również mieszkańcy Podhala.

Uroczystość odbyła się w Sali Fontany Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Wśród oznaczonych znaleźli się Piotr Bąk z Zakopanego (obecnie starosta tatrzański) oraz Jan Smarduch z Łopusznej (aktualnie wójt gminy Nowy Targ). W ten sposób doceniono ich zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zostali:

Piotr Bąk (1958) - w okresie PRL związany z niezależnymi strukturami harcerskimi. Jako zastępca komendanta Hufca Tatrzańskiego ZHP uczestnik zbiórki założycielskiej Porozumienia Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego, pomysłodawca przyjęcia patrona i nazwy niezależnego harcerstwa – Kręgi Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego. Po samorozwiązaniu struktur KIHAM, zdelegalizowanych przez władze ZHP w okresie stanu wojennego, jeden z liderów niejawnego Ruchu Harcerskiego. Inwigilowany przez SB jako instruktor harcerski o jednoznacznie antyreżimowych poglądach.

Jan Smarduch (1957) - działacz i etatowy pracownik Zarządu Komisji Regionalnej NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych w Nowym Targu. Po wprowadzeniu stanu wojennego współorganizował akcję pomocy rodzinom internowanych, m.in. udostępniając własny dom do wypoczynku w okresie ferii zimowych i wakacji, także zapewniając im utrzymanie. Uczestnik zjazdu delegatów parafii Podhala w IV 1984 r. w Łopusznej w celu założenia duszpasterstwa rolników. Inwigilowany przez SB, okresowo objęty zastrzeżeniem wyjazdu za granicę.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie, oprac.
najnowsze informacje
komentarze
wicher14:15, 29 stycznia 2016
do wichra

Racja ! UW i PO to nie komuna :) tylko żydokomuna
do wichra09:33, 29 stycznia 2016
smarduch dostał odznaczenie za działalność za komuny, która jest opisana i udokumentowana, a ciekawe co ty robiłeś w okresie komuny i stanu wojennego może się pochwalisz, bo dziś jakoś wszędzie pełno wielkich patriotów którzy za komuny siedzieli cicho przy ciepłym piecu a dziś by strasznie innych rozliczali.
Po drugie Smarduch nie był nigdy członkiem Unii Wolności, a z członkostwa w PO zrezygnował 3 lata temu- więc nie kłam bo sam sobie wystawiasz świadectwo.
wicher18:24, 28 stycznia 2016
Smarduch członek Uni Wolności ( żydowskiej partii ) i wysoki funkcjonariusz Platformy Obywatelskiej ( córki Unii Wolności ) dostaje Krzyż Wolności i Solidarności od Prezydenta Dudy ? To pokazuje że III RP się nie kończy? PIS oszukuje !!!
pamiętający czas15:41, 28 stycznia 2016
Brawo Janek i Piotrek

Jesteście jednymi z ostatnich co otrzymują. Nie byliście TW jak wielu w onej czas..
0lka15:29, 28 stycznia 2016
I znów góralska zawiść. Jak trzeba głowę nadstawiać to wszyscy po kątach się kryją. Nic nie widzą, nic nie słyszą. Nikomu nie pomogą. Jeśli ktoś symbolicznie jest doceniony to mu zazdroszczą i umniejszają jego zasługi.
~kajman15:25, 28 stycznia 2016
Gratulacje p. Wójcie.
dokumentalista14:49, 27 stycznia 2016
A o tych co naprawdę działali w NSZZ"Solidarność" ,to cisza!!!!!głośno o tych co śmietankę spijają he,he he hi hi hi chichot historii!!!!!
mario00:39, 27 stycznia 2016
ale brednie... pół łopusznej udostępniało swe pokoje w okresie letnim i feri zimowych ODPŁATNIE!!!! w tym i Pan Smarduch. A tak wogóle to gdyby mi internowano mamę, tatę, brata,siostrę, ciotkę, wujka to napewno nie myślabym o niczy innym jak wyjeździe w góry na zasłużony wypoczynek, ku..a, ale brednie!!!.
Smok20:54, 26 stycznia 2016
Strzał w stopy znowu władza.
odemnie920:00, 26 stycznia 2016
..."I z czego się głupki śmiejecie", tak powiedział kiedyś Pszoniak w kabarecie i teraz to jest aktualne, jak czytam te komentarze obśmiewające tych co odczuli na sobie ubecję
górol12:13, 26 stycznia 2016
a Smarduch to nie w PO?
bazyl11:41, 26 stycznia 2016
Naprawdę? Jeden z nich był Vice burmistrzem Zakopanego i marnie mu to szło. Zjazd delegatów parafii w Łopusznej.Też coś.Zasługa na miarę orderu.
js11:19, 26 stycznia 2016
hehehehehe ,
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij