Niedziela, 05 kwiecień 2020, Imieniny: Ireny, Wincentego, Julianny
Szczawnica i okolice
Clear
-0°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 74
Clear
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 74
Clear
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 74
Clear
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 74
Clear
-0°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 74
Clear
-1°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 74
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
02.02.2016, 16:18 | czytano: 5435

Szaflary i Nowy Targ chcą geotermii. Wspiera ich poseł Siarka i przekonuje, że jest poparcie rządu PiS

Fot. Robert Miśkowiec

Wójt Szaflar Rafał Szkaradziński, burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha oraz poseł Edward Siarka poinformowali, że oczekują, iż Geotermia Podhalańska rozbuduje sieć ciepłowniczą w północnym kierunku. Krytykują dotychczasowe władze spółki za stagnację - liczą natomiast, że na plany rozwoju sieci w kierunku stolicy Podhala przychylnie spojrzy nowy prezes geotermii.

O swoich oczekiwaniach poinformowali na wspólnej konferencji prasowej, która odbyła się w Urzędzie Gminy w Szaflarach. Termin konferencji zbiegł się z informacją o odwołaniu ze stanowiska dotychczasowego prezesa Geotermii Podhalańskiej Czesława Ślimaka. Samorządowcy i poseł poświecili też kilka słów swoim oczekiwaniom względem nowego kierownictwa spółki.

Główny zarzut, jaki padł pod adresem dotychczasowej polityki władz Geotermii Podhalańskiej, podległej Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska, to brak rozbudowy sieci ciepłowniczej. Tym bardziej, że jak podkreślali uczestnicy konferencji, o rozbudowie sieci dystrybuującej ciepłą wodę z podziemi w kierunku Nowego Targu mówiły już pierwsze, strategiczne dokumenty tworzącej się wówczas spółki sprzed 13 lat.

Wójt Szkaradziński krytycznie odniósł się do dotychczasowych propozycji prezesa Ślimaka, który co prawda oferował rozbudowę sieci na terenie gminy i podłączenie do niej centrum Szaflar, ale część kosztów zrzucał na gminę. - Chcemy być partnerem, chcemy współpracować, ale to Geotermia Podhalańska musi być inwestorem. My przecież nie możemy na takie działania przeznaczać pieniędzy - mówił wójt gminy Szaflary.

O niebotycznych kosztach budowy sieci geotermalnej o Nowego Targu, sięgających dziesiątków milionów złotych, które miałby pokryć samorząd, mówił burmistrz miasta Grzegorz Watycha. - To spowodowało, że miasto nie przystępowało nawet do rozmów na ten temat - wyjaśniał. Dodał, że miasto jest zainteresowane przyłączeniem się do geotermii szczególnie teraz, gdy koszty takiego ogrzewania nie odbiegają znacząco np. od kosztów ogrzewania gazowego i są do zaakceptowania. Zresztą, jak mówił, miasto oferuje też dużą grupę odbiorców.

- Rozszerzenie sprzedaży jest potrzebne - dodał poseł Edward Siarka. - Gdyby rozbudować sieć, wykorzystać moce, podłączyć nowych odbiorców, to cena ogrzewania jeszcze by spadła - kalkulował. - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ma pieniądze na rozbudowę sieci i spółka powinna zabiegać o te środki. To spółka musi też zająć się przygotowaniem koncepcji i konkretnych projektów.

Samorządowcy i poseł liczą, że nowy prezes Wojciech Ignacok, stworzy szanse rozwoju sieci ciepłowniczej w kierunku północnym. - Oczekujemy na nową politykę. Tym bardziej, że rząd chce wspierać rozwój geotermii. Minister środowiska Jan Szyszko jest jej zwolennikiem - zapewniał Edward Siarka.

Uczestnicy spotkania zapowiedzieli, że będą chcieli spotkać się z nowym prezesem i porozmawiać z nim o swoich oczekiwaniach. - Musi być oferta dla mieszkańców. Bo w tej chwili jest tak, że niby mamy wody geotermalne na naszym terenie, ale nie mamy szansy na jej wykorzystanie - dodał wójt Szkaradziński.

- Spółka stanęła w miejscu skupiając się na Zakopanem. A przecież duże oczekiwania są również w terenie - podkreślił poseł, który zapewnił o swoim zaangażowaniu w tej sprawie.

r/
najnowsze informacje
komentarze
zyg.19:35, 4 lutego 2016
Dam przykład w roku 2000 w Zakopanem ulica Jagiellońska, Piaseckiego i pobliskie zostały z 'GEOTERMOWANE' pod katem ogrzewania, miedzy innymi kilka bloków mieszkalnych. Natychmiast po podłączeniu do mieszkania 40m kw. czynsz został podniesiony co najmniej o 150 zł. miesięcznie. Resztę należy dośpiewać.....
Zatroskany12:09, 4 lutego 2016
Ładnie na zdjęciu, ładna teoria, ale nie uszczęśliwiajcie blokersów na siłę. My mamy kotłownię sprawną, zmodernizowaną i cenowo do udźwignięcia. A Miasto od północy jak zamierzacie podłączyć.? i za ile. Panie Burmistrzu odłącz się Pan od Szaflar bo kopie Pan sobie dół, nie warto. I tak się nie zgodzimy. Blokersi czuwajcie.
Bobo12:06, 4 lutego 2016
Burmistrz Watycha to może chce, ale to mieszkańcy maja chcieć, żeby tak było to Burmistrz musi:
- określić ile będzie kosztować rura doprowadzająca wodę do Nowego Targu
-ile będzie kosztować gazowe dogrzewanie jej przed przesyłem do mieszkańców
- jaką trasą zamierza przesłać wodę do północnej części miasta, bo na pewno nie Szaflarską
- ile będą kosztować przyłącza do domów prywatnych
- orientacyjnie ile będą wynosić koszty miesięczne ciepłej wody w tym do ogrzewania
- kto zapłaci za rurę główną
Jak już będzie mniej więcej wiedział to musi powtarzam musi zapytać mieszkańców w referendum inaczej nie ma szans. Burmistrz musi liczyć się z tym, że mieszkańcy bloków nie mogą płacić więcej niż dotychczas bo już i tak zaległości w opłatach czynszowych są ogromne, mieszkańcy w większości biedni emeryci lub renciści po NZPS, kotłownia jest zmodernizowana i nie dymi. A stare Miasto? proszę bardzo ale jak i za ile i po konsultacjach!!!!
tylko gaz11:49, 4 lutego 2016
I w ten sposób miasto w 2031 będzie mialo rurę do szaflar podłączona.
zabrali podatek10:45, 4 lutego 2016
Wieść gminna niesie, że staraniem pewnej niedalekiej posłanki PIS, gmina Szaflary ustawą została pozbawiona podatku od nieruchomości na rzecz gminy rzędu ok. 200 tys. rocznie. Prawda to?
asan10:23, 4 lutego 2016
Może jeszcze jakiś użytkownik Geotermii poda kalkulację kosztów.
Pan Admin powinien podtrzymać( I strona) informację o o energii odnawialnej z Geotermii.
Żywotna sprawa dla Podhala i priorytet dla planów samorządów: powiatu, miast, gmin.
....................................................
Panowie ze zdjęcia się bardzo mylą08:07, 4 lutego 2016
Za każdym razem, kiedy gmina Szaflary robiła rozpoznanie wśród mieszkańców Bańskiej Niżnej i Szaflar, zainteresowanie było znikome. Takich podejść było kilka i odbywały się wtedy, kiedy wybuchała akcja na hasło geotermia czy to ze strony podpuszczonych radnych, czy to ze strony pojedynczych mieszkańców, którzy właśnie kończyli dom. Po co zatem i komu robić geotermię skoro nie ma chętnych i na razie nie będzie bo ceny są zaporowe. Niech wójt da przykład (wzorem poprzednika) i sam się podepnie do geotermii, policzy koszty a potem namawia ludzi. Zobaczymy jakie wtedy będzie miał zdanie na ten temat. Nikt nie mówi o kosztach wymiany co kilka lat wymienników ciepłą. To nawet kotły węglowe pracują 15-20 lat a wymienniki tylko kilka. Nie podoba mi się również niszczenie ludzi przez tych co regularnie przecież chodzą do kościoła i są pod rękę z klerem. To taki katolicyzm w wydaniu polskim a szczególnie góralskim.
nowotarzanka01:30, 4 lutego 2016
To pewnie dlatego ogloszono konkurs na stanowisko prezesa MPC, czyzby chcieli sie pozbyc fachowca ktory nie posiada duza wiedze na ten temat i moze bylby niewygodny ? Najpierw miasto niech uporzadkuje ogrzewanie polnocnej czesci miasta bo tam jest smog i zanieczyszczone powietrze.
Mieszkancy blokow trzymajcie reke na pulsie jesli nie chcecie duzo placic.
pytac21:49, 3 lutego 2016
Nie wiem jak Szaflary ale Nowy Targ nie za bardzo chce.
Tytuł jest dość przewrotny bo powinien brzmieć:
Wójt Szaflar Rafał Szkaradziński i Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha chcą geotermii. Nie bardzo chcą tego mieszkańcy.

Nowy Targ, od 23 lat czyli od powstania geotermii patrzył łaskawym okiem na podłączenie ciepłej wody z ziemi. Im bardziej patrzył tym bardziej był zdumiony faktem, że opłacało się ciągnąć rury kilkanaście kilometrów do Zakopanego a nie kilka km do Nowego Targu (pomijam aspekt urozmaicenia terenu) a dziwnym zbiegiem "okoliczności" zamiast podłączyć jedna rurą pół miasta (wszystkie bloki poprzez centralna kotłownię) i zbierać pieniądze na dalszą działalność spółki, skierowali rurę w kierunku Zakopanego, podłączając pojedyncze domy i rozproszone bloki, co wygenerowało olbrzymie koszty.
Dzisiaj gdy Nowy Targ mocno zainwestował w likwidacje kotłowni i wyremontował sieć nagle chcą to wszystko postawić pod znakiem zapytania bo zachciało się im walczyć ze smogiem spowijającym głownie północną cześć miasta poprzez podłączanie geotermii.
Należałoby zatem zrujnować centrum miasta by uczynić Burmistrzowi zadość ? A przy okazji zmusić mieszkańców do wydatkowania 64 tysiące za podłączenie domu do geotermii (@palący węglem) i poniesienia dodatkowych, pewnie podobnych kosztów, związanych z pełną termomodernizacją starych domów prywatnych (@oszczedny). Kogo na to dzisiaj stać ?
Może by tak najpierw zamiast składać dziwne obietnice i oczekiwania, przedstawić mieszkańcom konkretne liczby i możliwości finansowania koniecznych kosztów ? A potem małe "konsultacje społeczne".
Może byłoby taniej podłączyć dużą grupę odbiorców indywidualnych do MPC a w jakiejś przyszłości podłączyć MPC do geotermii, tym bardziej że i tak (podobnie jak w Zakopanem) trzeba robić kotłownie szczytowe opalane gazem.
użytkownik geotermi20:34, 3 lutego 2016
do oszczędny. Dom około 120m2. W zimie miesięczny średni koszt ogrzewania łącznie z ciepłą wodą użytkową to 210zł zużycie ( obliczne w GJ) + przesył 90zł = 300zł brutto. Latem ciepła woda użytkowa średnio za miesiąc 60zł + przesył 90zł = 150zł brutto. Do palący węglem , faktycznie ceny za przyłącz są zbyt wygórowane i tą kwestie powinni samorządowcy negocjować z geotermią w pierwszej kolejności.
palący węglem11:49, 3 lutego 2016
64 tysiące za podłączenie domu do geotermii to mało czy nie za dużo ??kogo na to stać?? to jest 20 lat palenia węglem dziękuje poczekam jak będzie rozsądna cena a i miesięczna cena za ogrzewanie będzie realna
oszczedny11:04, 3 lutego 2016
Wg prof.(AGH) J.Zimnego
...zdecydowany priorytet należałoby przyznać w Polsce energetyce geotermalnej, która może zabezpieczyć pełne pokrycie potrzeb kraju na ciepłą wodę (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, rolnictwo, usługi, sport, zdrowie) oraz produkcję energii elektrycznej (głębokie odwierty, temperatura powyżej 100C).Rozwój wdrożeń i zastosowań energetyki geotermalnej winien być rządowym programem strategicznym wielu pokoleń Polaków, podjętym natychmiast. Polska może być Zielonym Kuwejtem Europy
......................................................
Orientacyjne koszty :
Zapotrzebowanie roczne, tylko na ogrzewaną ciepłą wodę tkzw. cwu.- około 13-15 GJ x40zł=520-600zł -dla czterosobowej rodziny.
Przyjęto koszt sprzedaży 1 GJ=40zł.
.......................
Do tego wliczyć zapotrzebowanie energii na ogrzewanie pomieszczeń!!!
160 m2- dom termicznie ocieplony.
Zapotrzebowanie około 90GJ X 40zł=3600 zł
................
Trzeba dodać opłatę za przyłącze, wymiennik ciepła.
.......................
To orientacyjne - teoretyczne koszty. Może użytkownik z Szaflar, z Bańskiej się odezwie i skoryguje te obliczenia, oby w dół.
Stojek10:45, 3 lutego 2016
Nowy Targ podłączył sobie gaz. Nikomu nie opłaca się ciągnąć instalacji na same Szaflary :)
alik10:29, 3 lutego 2016
To przecież nic nowego, jak tylko ODGRZEBANA inwestycja z PRL-u. Komin już stoi i budynek dla elektrociepłowni.
skończcie z tymi bajkami...08:31, 3 lutego 2016
@Ggd niestety ma rację. Potwierdzają to nie tylko mapy geologiczne będące opracowaniem Polskiej Akademii Nauk prezentowane w wielu publikacjach, jak chociażby w materiałach Ogólnopolskiego Kongresu Geotermalnego w 2007 roku (Geotermia w Polsce ? doświadczenia, stan aktualny, perspektywy rozwoju). Znajduje się tam opracowanie zatytułowane "Wody termalne w Małopolsce", z którego wynika, że zasoby wód termalnych nie zalegają pod Nowym Targiem. Od strony południowej tuż za Nowym Targiem przebiega pieniński pas skałkowy, który je odgradza i dopiero za nim znajdują się pokłady wód termalnych w tak zwanej niecce podhalańskiej. Na terenie Nowego Targu został wykonany jeden odwiert (przy zakopiance w okolicach ogródków działkowych), który to potwierdził. Nowy Targ ma niewątpliwie inne atrakcyjne zasoby, są nim bardzo duże pokłady wody pitnej znajdujące się głęboko pod miastem i o tym warto pamiętać. Gdyby, rzeczywiście pod miastem znajdowały się zasoby wód termalnych to nie byłoby sensu ich przesyłać z Bańskiej bo to i znacznie większy koszt inwestycji i późniejszego przesyłu. Kto by był tak nieodpowiedzialny i zlokalizowałby odwierty 10 kilometrów za miastem, jeśliby można było zbudować system grzewczy taniej na terenie miasta i nie mieć dodatkowych strat na przesyle. Co by stało na przeszkodzie aby w tamtych latach, kiedy budowano odwierty w Bańskiej wykonano by je w południowej części Nowego Targu, gdzie wtedy były jeszcze szczere pola - tam gdzie rozpoczęto budowę kotłowni, która stoi tyle lat i straszy. Początkowo zakładano, że z odwiertów z Bańskiej będzie zasilany Nowy Targ, ale różne czynniki w tym opór i brak zainteresowania ze strony ówczesnych władz miasta spowodował, że wybudowano znacznie dłuższy rurociąg do Zakopanego, a nie Nowego Targu.
Kruger08:12, 3 lutego 2016
Po kolei .
Pan Ślimak był pomysłodawcą ogrzewania Nowego Targu z geotermii
dlatego do dzisiaj stoi pusta ciepłownia , która miała dogrzewać wody termalne.
Od tego czasu upłynęło 30 lat ................????? i nagle mieszkańcy Nowego Targu i Szaflar się obudzili bo nie ma czy oddychać w zimie.!!!
Burmistrz Watycha , jeszcze przed zatwierdzeniem wyboru miał opracowania dotyczące geotermii i ew. pozyskania środków na ten cel,
Przez 12 miesięcy nic nie robił w tym zakresie - nic nie robią jego zastępcy ale wiedzą gdzie iść po wynagrodzenie co miesiąc .????
Niech działają z posłami i uzyskają środki np. z BOŚ i Ochrony Środowiska czy EBOR .
prorok czy co??08:05, 3 lutego 2016
Przestańmy gadać o geotermii, tylko konkrety. Ilu mieszkańców jest zainteresowanych? jakie sa koszty? a nie robić konferencje, szukać publiki, komu to potrzebne, czyny, czyny i konkrety. A Pana Siarkę to coś za często widać w Szaflarach, widać na wiejskiej pracuje się nocą a doradza w samorządach za dnia, A później trzeba się bedzie odwdzięczyć - pozdrawiam wtajemniczonych, (przeciez taki autorytet jak w jednej osobie poseł, wójt, dyrektor to robi wrażenie), a tak przy okazji jak pan poseł brał udział w tej wielkiej konferencji to kogo reprezentował PiS czy Solidarną Polske. wójcie Szaflar do roboty, a nie zapraszanie gości. Pan Cz. Slimak wyraził swoje zdanie to od razu konferencje trzeba robic?
inż07:42, 3 lutego 2016
@Ggd
Nowy Targ to obszar położony w całkowicie odmiennej strukturze geologicznej. Fizycznie nie ma możliwości, by była tam woda geotermalna. GZWP to nie geotermia bo z Twojej wypowiedzi wynika, że to widziałeś na mapie.
iktorn00:42, 3 lutego 2016
Pamiętam o gazyfikacji NT znając życie tak samo się skończy po prostu dziura
@Ggd22:04, 2 lutego 2016
Skąd masz takie dane? Według map które przeglądałem, cieki wód termalnych obejmują Nowy Targ. Co prawda nie całą jego powierzchnię, ale to już jest szczegół :) A tak nawiasem mówiąc, zastanawiam się komu i dlaczego tak bardzo zależało przez tyle lat, na blokowaniu idei rozwoju szeroko pojętej geotermi?? Przychylam się do opinii wielu z Was - geotermia może być wielką szansą dla Podhala, a już napewno dla Nowego Targu.
użytkownik geotermi20:31, 2 lutego 2016
Jestem użytkownikiem geotermi od kilku lat. Na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie innego lepszego rozwiązania. Ale prawda jest taka że ma to sens jeżeli chodzi o koszty ogrzewania w nowym budownictwie albo w starym tylko po termomodernizacji budynku. Najlepiej sprawdza się ten system przy wykorzystaniu ogrzewania podłogowego lub ściennego,inaczej niskotemperaturowego. Największym atutem jest praktycznie bezobsługowe użytkowanie wymiennika oraz możliwość wykorzystania kotłowni jako pralnie i suszarnie. Zero nawet najmniejszego pyłu. Nie wspomnę o efekcie ekologicznym.
osioł20:18, 2 lutego 2016
gotermia jest okej precz z szmelcem niemieckim i chinskim co po kilku latach jest złomem
Ggd20:12, 2 lutego 2016
@baciok, na terenie nt nie ma wod geotermalnych. To juz jest inna struktura geologiczna. Granica fliszu podhalańskiego przebiega za NT.
trybsion19:49, 2 lutego 2016
tak ceny spadną jak spadają za ścieki w PPK, śmiechu warte a pan poseł nie umie liczyć!!!!
blokowiec19:47, 2 lutego 2016
@baciok - odwiert jest naprzeciw komina na równi szaflarskiej po drugiej stronie zakopianki, jest tez komin, który miał służyć kotłowni przepływowej podgrzewającej wodę geotermalną do temperatury nadającej się do przesyłu do osiedli.
Panie Burmistrzu, niech Pan najpierw podłączy swój dom i swoich kolegów z centrum miasta a potem uszczęśliwia mieszkańców, szczególnie mieszkańców tej połowy miasta którą ogrzewa MPC.
Kompromisowy19:30, 2 lutego 2016
baciok...choć raz trafiłeś w stówę!!! Proponuję na doradcę w MIEŚCIE!!!
baciok19:23, 2 lutego 2016
@miejski dobrze mówi, pewnie chcą przyłączyć do GP tylko bloki.
Czy nie taniej jest zrobić swój odwiert w NT niż ciągnąć rurę aż z Bańskiej przez tyle działek prywatnych właścicieli i płacić im dzierżawy.
Przecież budynki GP dużo miejsca nie zajmują, a Podhale podobno całe leży na ciepłej wodzie. Chyba sam zacznę wiercić.
Jsjskskd19:10, 2 lutego 2016
ok no to w ramach dofinansowania przylacze do domu oraz koszt miesięczny na poziomie 200-300 zł MC w zimie w lecie ciepła woda a poprzez wymiennik za max 100 zł opłaty stałej ( ok rozdzielnia we własnym zakresie ) i mamy ekologię ale zaraz będzie nie da się więc wracamy do starych pieców gdzie w tej cenie * da się ogrzać dom
* przy cenie węgla ok 820 zł za 1 T dom ocieplony nowa stolarka okienna , ogrzewanie ciepłej wody drewno ok 150 - 170 zł m ^ 3 buk
wano18:53, 2 lutego 2016
No właśnie kto był "ojcami założycielami" Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego, pamiętacie ?
baciok@18:10, 2 lutego 2016
Głupotą poprzednich władz Szaflar było to że nie naciskała i nic nie robiła w kierunku podłaczenia do Geotermii.
Teraz kiedy wyremonowali głowne ulice to pytam sie którędy ta rura by miała iść i kto za to zapłaci. Chyba napowietrznie.
Geohej17:27, 2 lutego 2016
Czy ktoś podłączony do geotermii może napisać kawa na ławę jakie to koszty miesięczne czy roczne?
Szansa17:22, 2 lutego 2016
Kierunek dobry
ocenka z Krakowa17:13, 2 lutego 2016
Prezes był aktywny jedynie poprzedni wójt i burmistrz nie chcieli geotermii ,,, róbcie politykę rzetelnie
Powiat organizował konferencje i prezes Slimak chciał podłączyć geotermię do miasta Nowy Targ .. popatrzcie na relację
Szambo-jet16:38, 2 lutego 2016
Już o spadaniu cen to nawet nie ma co marzyć,przykład Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego powinien każdego ostudzić.
miejski16:35, 2 lutego 2016
To nie da żadnego efektu ekologicznego, jeżeli w Nowym Targu do tej sieci nie będzie podłączone Stare Miasto i domy prywatne gdzie jest najwięcej pieców kopciuchów.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij