Policja tworzy mapy zagrożeń - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 97 %
Snow
Wiatr: 7.308 km/h Wilgotność: 93 %
Snow
Wiatr: 3.528 km/h Wilgotność: 94 %
Snow
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 12.348 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
Wiatr: 10.332 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
56 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
06.02.2016, 08:52 | czytano: 2881

Policja tworzy mapy zagrożeń

Komenda Powiatowa Policji w Zakopanem zaprasza mieszkańców Podtatrza do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i uwagami, które pomogą w stworzeniu Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie tatrzańskim.

Policja wyjaśnia, że „Mapa zagrożeń” jako nowy instrument obrazujący skalę i rodzaje zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce Jednym z priorytetów Komendanta Głównego Policji jak również resortu spraw wewnętrznych i administracji, jest utworzenie w całej Polsce krajowej mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Nad bezpieczeństwem obywateli czuwa, obok Policji, szereg innych służb i inspekcji.

Mapy mają być uniwersalnymi narzędziami służb i instytucji, służącymi wspólnemu zarządzaniu bezpieczeństwem publicznym. Aktywna współpraca tych podmiotów, oraz ich zaangażowanie, znacznie wpływa na poprawę bezpieczeństwa obywateli. W ich utworzeniu znaczący wpływ ma opinia społeczeństwa oraz rola mediów w kreowaniu poczucia bezpieczeństwa. Każda mapa zagrożeń musi odzwierciedlać zagrożenia już dostrzeżone i zarejestrowane na przełomie określonego czasu przez służby i inspekcje uczestniczące w likwidacji zagrożeń, ale również obywateli - społeczność lokalną. Mapa ta powinna również zawierać prognozy zagrożeń, które mogą wystąpić również w związku z organizacją różnorodnych wydarzeń. Mapa powinna zawierać charakterystykę przestrzeni publicznej wyrażoną - poza danymi statystycznymi - wynikami badań opinii społecznej, a także, co szczególnie ważne, wnioski z debat i konsultacji społecznych. Podkreślenia wymaga to, że Policja bardzo szeroko otwiera się na kontakt ze społeczeństwem - zaplanowano szereg tego rodzaju spotkań na wszystkich poziomach struktur państwowych i samorządowych, aż do poziomu rad osiedli. To właśnie opinie społeczne będą miały decydujący wpływ na ostateczny kształt projektowanego narzędzia informatycznego, służącego do prezentacji informacji o stanie bezpieczeństwa.

Poczucie bezpieczeństwa jest podstawową potrzebą każdego człowieka i ma decydujący wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności. Większość społeczeństwa nie ma obecnie bezpośredniego dostępu do bieżących danych statystycznych, dotyczących skali i rodzaju przestępczości, czy występujących zagrożeń. Opiera się więc na własnych odczuciach, a także na opiniach znajomych, a w znacznej mierze na opiniach kreowanych przez środki masowego przekazu, budując w ten sposób obraz poziomu poczucia bezpieczeństwa. Dlatego niezwykle ważnym jest tworzenie narzędzi, które pozwolą na rzetelne i czytelne przedstawienie - głównie społecznościom lokalnym - skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń.

Naczelną zasadą przy tworzeniu „Map zagrożeń” jest zaangażowanie w jej opracowywanie możliwie szerokiego grona podmiotów zainteresowanych poprawą stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na poziomie gminy, powiatu czy województwa. Mapa zagrożeń winna stanowić kompendium informacji pochodzących z dostępnych baz policyjnych, wyników badań opinii publicznej, istotnych wniosków płynących z debat społecznych, spostrzeżeń własnych Policji oraz innych służb i inspekcji, jak również dostępnych środków masowego przekazu.

Mając na uwadze uzyskane w ten sposób informacje od społeczności lokalnych, traktując je jako podstawowe źródła informacji o zagrożeniach, będą przeprowadzane konsultacje społeczne dotyczące „Założeń Krajowej Mapy zagrożeń bezpieczeństwa w Polsce”. Działania te posłużą do opracowania centralnego narzędzia informatycznego.

W KPP Zakopane osoby odpowiedzialne za kontakt w tej sprawie są: sierż.sztab. Grzegorz Zalotyński, asystent Wydziału Prewencji KPP w Zakopanem, grzegorz.zalotynski@zakopane.policja.gov.pl oraz st. sierż. Marcin Parzygnat, referent Wydziału Prewencji KPP w Zakopanem, marcin.parzygnat@zakopane.policja.gov.pl.

Źródło: KPP Zakopane
tel. 182023595
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
baciok@11:24, 6 lutego 2016
Wy nie twórzcie mapy zagrożeń, tylko reagujcie natychmiast. Zakopane to 3 kubki, narkotyki i dopalacze.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas