Piątek, 20 kwiecień 2018, Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Czarny Dunajec i okolice
pogodnie
22°
Wiatr: 6.1 km/h Wilgotność: 31%
pogodnie
21°
Wiatr: 3.2 km/h Wilgotność: 22%
pogodnie
27°
Wiatr: 1.9 km/h Wilgotność: 29%
pogodnie
19°
Wiatr: 3.2 km/h Wilgotność: 36%
pogodnie
16°
Wiatr: 9.3 km/h Wilgotność: 38%
pogodnie
20°
Wiatr: 3.1 km/h Wilgotność: 25%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
26.02.2016, 14:33 | czytano: 944

Hołd dla konfederatów

Rada Powiatu Nowotarskiego podjęła rezolucję upamiętniającą 75-tą rocznicę powstania Konfederacji Tatrzańskiej.

Oto jej treść:

„W roku 2016 przypada 75-ta rocznica powstania Konfederacji Tatrzańskiej, organizacji podziemnej powołanej do walki o wolność Ojczyzny, ale także do zwalczania zdrady, która podczas niemieckiej okupacji, pod niesławnym mianem „gorallenvolku”, wylęgła się na Podhalu.

Twórcy Konfederacji – Augustyn Suski, Jadwiga Apostoł i Tadeusz Popek mieli świadomość, że kolaboracja z nazistowskimi zbrodniarzami, dokonana w czasie, gdy cała Polska z godnością znosi jarzmo niewoli, hańbą okrywa Podhale. Toteż, nie wahając się złożyć ofiary z własnego życia, w roku 1941, w okresie największej potęgi hitlerowskich Niemiec, dumnie powiedzieli – nie! – rodzimym zdrajcom i ich germańskim protektorom.

Konfederaci, w liczbie 182 zaprzysiężonych członków i ponad dwustu współpracowników, wydawali ulotki patriotyczne, prowadzili sabotaż gospodarczy i organizowali partyzanckie oddziały zbrojne. Dowodzeni przez nowotarską Placówkę Naczelną, działali na terenie powiatów: nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, myślenickiego i suskiego.

Drogo przyszło zapłacić Podhalanom za Konfederacki zryw wolnościowy. Z pięcioosobowego składu Placówki Naczelnej zginęło bohatersko 4 dowódców: Augustyn Suski, Tadeusz Popek, mjr Edward Get-Getyński i por. Zygmunt Iwanicki. Poległo również kilkudziesięciu szeregowych konfederatów, a wielu straciło zdrowie w obozach koncentracyjnych.

Ofiara ta, złożona na ołtarzu chwały Ojczyzny i honoru Podhala, nie była daremna. Niemieckie knowania z grupką góralskich kolaborantów skończyły się fiaskiem. Ludność Podhala, podbudowana heroiczną postawą Konfederatów, w znakomitej większości odrzuciła intrygę okupanta. Po rozbiciu Konfederacji górale swoją walką w partyzanckich szeregach i ofiarą krwi przelanej, zapisali na kartach historii Podhala dumne hasło: Bóg, Honor, Ojczyzna.

W głębokim przekonaniu, że Konfederaci Tatrzańscy mogą dumnie dzierżyć swój sztandar obok swych przodków – Powstańców Chochołowskich i Strzelców Podhalańskich Generała Galicy, Rada Powiatu Nowotarskiego oddaje hołd Ich pamięci.

Rada Powiatu Nowotarskiego apeluje ponadto do wszystkich władz samorządowych, do organizacji pozarządowych i do społeczeństwa Podtatrza, o godne uczczenie 75-tej rocznicy powstania Konfederacji Tatrzańskiej”.

oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
zatroskany15:23, 26 lutego 2016
Wcześnie się opamiętali. Już prawie pół roku minęło.
bujace14:48, 26 lutego 2016
bylo setki ludzi ktorzy nie uczestniczyli w waszych organizacjach a lepiej przyczynili sie do walki z okupantem
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij