Konserwator zabytków nie zgadza się na pokrycie blaszanym gontem dachów zabytkowych góralskich chałup - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Zakopane
Clear
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 66 %
Clear
Wiatr: 11.196 km/h Wilgotność: 73 %
Clear
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 61 %
Clear
Wiatr: 8.1 km/h Wilgotność: 66 %
Clear
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 64 %
Clear
Wiatr: 7.776 km/h Wilgotność: 59 %
Jakość powietrza
6 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
14 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
03.03.2016, 10:36 | czytano: 3952

Konserwator zabytków nie zgadza się na pokrycie blaszanym gontem dachów zabytkowych góralskich chałup

Właściciele zabytkowych domów w Chochołowie obawiają się, że obowiązek pokrywania domów drewnianym gontem doprowadzi kiedyś do tragedii. W centrum wsi jest zwarta zabudowa. W razie pożaru pół wsi pójdzie z dymem - mówią i chcą, by konserwator zabytków w Nowym Targu zezwalał pokryć XVIII i XIX-wieczne chałupy gontem blaszanym.

Fot. Robert Miśkowiec
Fot. Robert Miśkowiec
- Nie ma zgody na to, żeby ktoś pokrył dach nie gontem. Jeżeli są takie przypadki, to są to samowole na które naszej zgody nie było - stwierdził kategorycznie podczas spotkania wiejskiego w Chochołowie Paweł Dziuban, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Targu. Obowiązek użycia gontu drewnianego dotyczy każdego obiektu wpisanego do rejestru zabytków. Takich domów i zagród jest w Chochołowie około 110. Gontem blaszanym mogą być kryte tylko te domy, które nie są wpisane do rejestru zabytków.

- Ale przecież mamy prawo do tego, żeby czuć się bezpiecznie we własnych domach - nie ustępowali właściciele zabytkowych domów i zagród.

- A czy ściągniecie turystów do wsi, gdy domy będą kryte blachą - pytał Paweł Dziuban.

- A co pokażemy turystom jako ogień wszystko spali - przekonywali właściciele chałup. Jako przykład przedstawiali przykład Osturni na Słowacji, przygranicznej wsi znanej z rusińskich zabytków architektury ludowej. Tamtejsze władze zgodziły się by zabytkowe domy w tej wsi pokryć blachą. - Może kiedyś była, ale dziś ta miejscowość nie jest chlubą. Teraz wygląda ona jak misz-masz - przekonywał konserwator zabytków.

Pod wpływem nacisków ze strony właścicieli, kierownik delegatury WUOZ w Nowym Targu zadeklarował, że podejmie się dyskusji na temat zastosowania gontu blaszanego i przedstawi ten temat swoim przełożonym.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
:)16:54, 4 marca 2016
dzieki za cenzurę.
Pilorz08:50, 4 marca 2016
Gont scypany i dobrze pomalowany wytrzymuje pięćdziesiąt lat i więcej. Najlepsza do konserwacji jest surowa ropa o dużej zawartości parafiny.
Dziadek20:49, 3 marca 2016
@Józek.Wysyłając do ministra,marszałka,wójta papiery z prośbą o pozwolenie na remont swojej,,ojcowizny,,,dostając odpowiedz po wiekach,papiery będą już ,,archiwalne,zabytkowe,,.Koło się zamyka.
ryobi19:48, 3 marca 2016
Na ściany proponuje siding z białego plastyku, to będzie new góral style. Tak jak lubicie:)
Witkacy lepiej by nie wymyślił, turystów jak muchow będzie:P
Pijak16:24, 3 marca 2016
Na dodatek konserwator powinien w trybie natychmiastowym zakazać wykładania trutki i różnych łapek na Myszy w tych zabytkowych chałupach ponieważ Mysz też jest zabytkowa i żywa oraz bardzo atrakcyjna dla turystów
mieszkaniec15:50, 3 marca 2016
na spotkaniu było powiedziane, że pieniądze są na remonty tych chałup i na wymianę pokrycia na gont drewniany, tylko składać wnioski, niektórzy już korzystają z takich możliwości.
kultura13:39, 3 marca 2016
A zasłonić kapliczkę św. Jana Kantego na nowotarskim Rynku blaszaną stacją pomiaru zanieczyszczeń to będzie można? Takim pomysłem niedawno błysnął sam Watycha.
józek13:34, 3 marca 2016
@Gustaw: Dom jest dalej prywatną własnością, ale jest jednocześnie uważany za dziedzictwo narodowe. W związku z tym można uzyskać nawet 100 % finansowania wszelkich remontów i zabezpieczeń przeciwpożarowych ze środków publicznych tzn. z dotacji udzielanej zarówno od ministra kultury, marszałka województwa, czy od wójta gminy. Ktoś powinien pomagać tym ludziom w pozyskiwaniu środków na zachowanie tej unikatowej architektury., tzn w kompletowaniu papierów i składaniu wniosków - powinna się tym zająć gmina lub jakieś fundacje, co też działają ze środków publicznych
beeeeeeeeeeee13:31, 3 marca 2016
Najprościej podpalić ,i z głowy problem.
baciok@12:04, 3 marca 2016
Mam pytanie?
A jakie wykształcenie i jakie uprawnienia w konserwacji zabytków ma ten jakoby konserwator zabytków. Z tego co wiem to były Wójt Gminy Łapsze Niżne, a wcześniej Dyrektor jakiejś szkoły w tej Gminie.
Pan dość smiesznie dyskutuje. Nie dać sie Chochołowiany.
jo11:54, 3 marca 2016
Chochołów to jest najpiękniejsza wieś na Podhalu a jest nią, dzięki właśnie tym zabytkowym chałpom. Gont blaszany popsuje wygląd tych chałp i wsi zarazem
SQ911:24, 3 marca 2016
Ciekawe podejście właścicieli i ... irracjonalne w swym znaczeniu. Wynika z tego, że blaszane pokrycie dachu wykonane przykładowo z gontodachówki, cudownie sprawi, że drewniany dom uniknie pożaru? Bzdura jakich mało. Dom spłonie (tego oczywiście nie życzę), a na zgliszczach osiądzie poskręcane z wysokiej temperatury blaszane pokrycie dachu... . To nie lepiej powiedzieć wprost (bez zakłamania, obłudy), że gont to b. duży wydatek i powtarzalny w czasie (bo mimo impregnacji gont jako drewno jest podatny na zgnicie), na który właścicieli nie stać, a jak konserwator zabytków chce, aby zachować oryginalność zabytkowego budownictwa regionalnego to niech zapłaci za ten gont z pieniędzy urzędowych, samorządowych, państwowych, unijnych etc. (dla właściciela nie ma znaczenia skąd będzie ta kasa, byleby była).
miejscowy11:23, 3 marca 2016
SPALIC I SPOKÓJ
Swój>11:07, 3 marca 2016
nalezałoby sie przyjrzeć jeszcze który gont drewniany jest robiony ręcznie łupany, bo cietych mamy pół światu, a tych którzy dopuszczają takie w skansenach czy na zabytkach należy douczyć co jest co
baba ze WSI11:04, 3 marca 2016
lobbing janosika
rtr10:57, 3 marca 2016
Wspaniałe państwo gdzie człowiek o niczym nie może decydować.
Gustaw10:54, 3 marca 2016
Czy za to że czyjaś chałupa wpisana jest na listę zabytków ma się jakieś korzyści, np: konserwator opłaca remonty itp. bo jeśli nie to człowiek staje się trochę więźniem we własnym domu, ma ponosić koszty związane z jego utrzymaniem ale decydować o nim nie może - liczy się słowo pana konserwatora - czyją własnością jest dom wpisany na listę zabytków ????
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas