Środa, 12 sierpień 2020, Imieniny: Klary, Lecha, Hilarii
Zakopane i okolice
Clouds
14°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clear
16°
Wiatr: 14.472 km/h Wilgotność: 87
Clouds
12°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Clear
16°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 72
Clear
12°
Wiatr: 2.592 km/h Wilgotność: 80
Clouds
13°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
17.03.2016, 14:25 | czytano: 2816

Dron dla GOPR

Fot. Piotr Kuczaj

Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Rabce-Zdroju chcą korzystać z drona. Ma on pomóc poszukiwać turystów, którzy zgubili się w górach.

Dron wykorzystywany jest już przez ratowników, ale należy on do prywatnej firmy. Jest od niej wypożyczany. Teraz do końca marca goprowcy mają zdać egzamin państwowy z obsługi urządzenia.

Goprowcy przekonują, że maszyna jest w stanie w bardzo krótkim czasie przeszukać niewielki teren i może zostać wyposażona w kamerę termowizyjną. W czasie nawet kilkudziesięciu minut spenetruje więcej terenu niż kilku ratowników z psami. Do tej pory goprowcy podczas poszukiwań osób znalezionych w górach wykorzystywali śmigłowiec. Jest to jednak kosztowne.

Mariusz Zaród, naczelnik Podhalańskiej Grupy GOPR przekonuje, że użycie drona pozwoli na skrócenie czasu akcji poszukiwawczej. Nie bez znaczenia, jest też ukształtowanie górskiego terenu, na którym pracują goprowcy. Obecnie ratownicy uczą się pilotażu i obsługi urządzenia.

- Ratownika na pewno maszyna nie zastąpi, ale pomoże nam w działaniach - mówi Mariusz Zaród. - Zawsze, kiedy chcieliśmy skorzystać ze śmigłowca trzeba było brać na pierwszym miejscu pod uwagę warunki pogodowe. Nie zawsze przecież można latać. W przypadku drona nie ma to już praktycznie znaczenia.

Podhalańscy goprowcy będą pierwszymi w Polsce, którzy wykorzystają taki sprzęt. W zakupie nowego drona ma pomóc rabczański samorząd.

js/
najnowsze informacje
komentarze
Orzeł17:46, 19 marca 2016
Walić ratowanie.Rafał masz rację ja też w deszczu nie latam,boję się,piórka mokną.
krościeńcon21:51, 18 marca 2016
E tam, Józek ze Szczawnicy jest amatorem w pisaniu. Dopiero się uczy.
Wyrocznia20:49, 18 marca 2016
Niech mi wyjaśni autor tekstu, jak to jest poszukiwać osobę znalezioną przy pomocy śmigłowca? Całe życie myślałem, że poszukuje się osobę zaginioną.
Rafał07:14, 18 marca 2016
fragment tekstu zamieszczonego wyżej : Nie zawsze przecież można latać. W przypadku drona nie ma to już praktycznie znaczenia.
Rozumiem że śmigło jest bardziej kosztowne ale co do warunków pogodowych to niestety w każdych warunkach dron nie poleci np. w deszczu czy przy silnym wietrze a z tymi warunkami śmigło chyba nie ma problemu.
Na pewno są fachowcy co powiedzą ,że jestem w błędzie ale ja ani w deszczu ani przy silnym wietrze nie ryzykuje lataniem
Orzeł18:56, 17 marca 2016
@Vista. Drony jeszcze i szybowce zakaz nie łapie.Z napędem silnikowym,spalinowym,( samoloty ,helikoptery,motoparolotnie, nawet balony z palnikami gazowym tak), decybele.Nie dotyczy śłużb ratowniczych, samolotów komunikacyjnych,pow. jakiejś wysokości i posiadających specjalne zezwolenia.
Orzeł17:40, 17 marca 2016
@Vista. Drony jeszcze i szybowce zakaz nie łapie.Z napędem silnikowym,spalinowym,( samoloty ,helikoptery,motoparolotnie, nawet balony z palnikami gazowym tak), decybele.Nie dotyczy śłużb ratowniczych, samolotów komunikacyjnych,pow. jakiejś wysokości i posiadających specjalne zezwolenia.
Vista15:52, 17 marca 2016
instruktor niech wyjaśni przepisy w zakresie zakazu lotów nad parami narodowymi.
Śliczny15:21, 17 marca 2016
No i fajnie,super.Tylko żeby Dron był profesjonalny(nie z super marketu).Pierwszą pomoc powinien nieść(beczułkę z czymś wzmacniającym) zanim ratownicy dotrą.
kja14:39, 17 marca 2016
to jest chyba zabawka a nie profesjonalny dron
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij