Wtorek, 07 kwiecień 2020, Imieniny: Hermana, Rufina, Donata
Zakopane i okolice
Clear
18°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 14
Clear
17°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 14
Clear
19°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 14
Clear
19°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 16
Clear
19°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 14
Clear
17°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 14
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
21.03.2016, 12:06 | czytano: 7842

Wysypisko śmieci na terenie dawnego szpitala (zdjęcia)

zdj. Michał Starzec

NOWY TARG. - To musi zostać uprzątnięte - mówi Jabcoń Dariusz. Stanowcza opinia naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska nowotarskiego Urzędu Miasta to reakcja na pokazane mu zdjęcia terenu dawnego szpitala.

W piwnicach dawnego hotelu pracowniczego rośnie sterta śmieci. To nie są pozostałości po imprezach nagminnie organizowanych w opuszczonych budynkach. Walają się tam odpady komunalne i pozostałości po przeprowadzonych remontach.

- Natychmiast podejmuję działania. Sprawdzimy dokładnie kwestie własnościowe, bo nie mam pewności czy to Powiat Nowotarski, czy Podhalańska Państwowa Szkoła Zawodowa. Jeśli nie ustalimy sprawcy, odpowie za ten stan właściciel terenu - zapowiada naczelnik.

To nie jedyny problem. W jednym z pomieszczeń z uszkodzonej rury wydobywa się woda zalewając piwnice. O stopniu zagrożenia zdecyduje wojewódzka stacja Sanepidu, bo w jej gestii pozostają odpady medyczne.

Do sprawy będziemy wracać.

s/ zdj. M. Starzec
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
fankarola23:41, 23 marca 2016
25 lat po zmianie ustroju, to wam wszy kołnierze poobgryzają. Brawo ja, brawo ty.
józek10:16, 22 marca 2016
Ochrona Środowiska hhhe przypilnuje przecież to są pany nie do takich robót oni tylko siedzieć w ciepłych pokoikach.
pwsz06:58, 22 marca 2016
Jakie zarządzanie Podhalanką taki wygląd jej budynków. Stary Szpital rozgrabiony a nowy budynek Centrum Dydaktyczno Bibliotecznego się sypie i wali. Bomba biologiczna Podhalanki pod oknami szpitala Jana Pawła II. Nie trzeba reklamy na autobusach, to jest najlepsza promocja uczelni i regionu. Brawo !!! Pośmiewisko!!
Alarm!00:22, 22 marca 2016
A gdzie jest w tym mieście SANEPID ???
Podaj ten adres!:)23:52, 21 marca 2016
@ Senior -10 lat temu nie było pizzy! Były moskole:)
Wstyd!!!!!23:50, 21 marca 2016
Mogli odremontowac tak jak burse:) Tyle kasy na malutki wydzial komunikacji :) Straz miejska tez ma wolne pomieszczenia po jej likwidacji i tez niszczeje? Takie budynki popadają w ruine ze az żal a nowe sie stawia tak jak urząd gminy :) Wracając do ruiny szpitala to powinni to zwalic i zaorac teren bo sporo tam ludzi sie urodziło i zmarło więc dlatego oddajcie im czesc i nie "sikajcie" juz na tą mogiłe!
wyższa niższa23:22, 21 marca 2016
Podhalanka PWSZ jako właściciel ruder nie zasługuje na ten teren . Nic nie zrobiły obecne władze przez lata. Nawet nie raczyły zabezpieczyć tych budynków - zabić choćby okna deskami i ogrodzić. Uczelnia udaje że problemu nie ma. Rok temu chłopak spadł i złamał kręgosłup, a teraz grozi nam epidemia pod oknami szpitala powiatowego. Magnificencjo Generale Pułkowniku, gdzie te palny kortów, basenów i nie wiadomo czego jeszcze....??? Nasze miasto stało się pośmiewiskiem i wysypiskiem.
Frank22:53, 21 marca 2016
Chyba każdy może tam se zabawić, fotkę "cool" ustrzelić , filmik grozy nakręcić itd.. itd.. więc dziwicie się .. skąd się biorą śmieci?
https:/.../
Nikt22:49, 21 marca 2016
Ciapatych tam zakwaterować,mają jak w domu.
smutna prawda22:47, 21 marca 2016
Czy budynek należy do miasta czy do jakiegoś prywatnego właściciela- nie ma to teraz większego znaczenia. Problemem jest niezagospodarowanie tej budowli po całkowitej przeprowadzce szpitala do nowego budynku. PPWSZ wybudowało za pieniądze UE Centrum Dydaktyczno-Biblioteczne, które może i jest ładne ale straszy pustkami (szczególnie bibliotecznymi). Można było właśnie w starym szpitalu takie centrum urządzić albo przenieść zlikwidowany oddział Archiwum Narodowego. Ale to wszystko jest już nieistotne.
Teraz najbardziej interesuje mnie fakt, czy ktokolwiek (fotograf lub P. Jabcoń) zgłosił do odpowiednich służb ten wyciek wody?

Może wystarczy przeczytać tekst, żeby poznać odpowiedź. Moderator.
Ks płk.22:46, 21 marca 2016
Teren Starego Szpitala został przekazany Podhalance - PPWSZ w Nowym Targu. Obecne władze PPWSZ gen. ludowego Wojska PL wraz z pułk. ludowego Wojska PL przez 4 lata swoich rządów nic nie zrobiły w tym kierunku aby zadbać o własność uczelni. Najwyższy czas panie Starosto odebrać ten teren bo pieniędzy i pomysłu na jego zagospodarowanie nie ma i nigdy nie będą mieć władze Podhalanki przywożone w teczce z Krakowa. W maju szykują się wybory. Czy będzie podobnie ....? Kolejny rektorski pułkownik ?
Wujek20:57, 21 marca 2016
do damian.
Nie rozwalili tej ruiny jeszcze. Kiedyś na jej powstanie składał się cały powiat - ponad sto lat temu to był jedyny szpital na południe od Krakowa - czy wiesz, kto był inicjatorem jego powstania?
Moi nowotarscy dziadkowie kupowali i wozili za friko cegłę z nowotarskiej miejskiej cegielni na jego powstanie. Dziś Ty chcesz go rozwalić. Kim Ty jesteś - gdzie była wtedy w początkach zeszłego wieku twoja familia?
Skandalem jest doprowadzenie tego obiektu do takiego stanu - i to rzeczywiście jest sprawa dla prokuratora. Ale on przecież mógłby się tym zająć z urzędu - a tego nie robi. Bo i po co...
Dziwne to moje Miasto - patrzę na nie z daleka. Smród dymów, brud na ulicach i raz w roku akcja sprzątania przed świętami. Kosze na śmieci co kilkaset metrów. Dramat - moje miasto - kto Ci to zrobił na Twój tegoroczny jubileusz?
No kto damian - tylko nie pisz mi, że MSF
głosobywatela19:29, 21 marca 2016
a można wiedzieć kto pozwolił temu panu na wejście na teren prywatny starego szpitala ! czy pan nie zechciał by mandatu
zdezorientowany19:19, 21 marca 2016
Całe społeczeństwo Podhala łożyło na budowe szpitala.
Oficjalne otwarcie miało miejsce 1 stycznia 1914 roku. Szpital w Nowym Targu nosił początkowo imię cesarza Austro-Węgier, Franciszka Józefa Habsburga, któremu ów cesarz nadał status szpitala publicznego i powszechnego.
...........................................

Konserwator zabytków powinien interweniować!
Budynek zabytkowy - 100 letni o pięknej architekturze i wspaniałym położeniu. Kto pamięta piękny ogród z fonntaną?
Kiosk na zewnatrz , w którym można było kupić bombonierkę, świeże pieczywo, swojską kiełbasę.
.......................
Przy obecnej nowoczesnej technologii budynek do restauracji.
.............................
Jak społeczeństwo nie szanujemy swojego dziedzictwa" Małej Ojczyzny".
senior18:58, 21 marca 2016
Około 10 lat temu na byłej Izbie Przyjęć Chirurgicznej (oczywiście w starym szpitalu) były świeże śmieci, m.in. opakowanie z pizzy z adresem odbiorcy. Kto je tam zostawił? Chyba nikt nie ukradł właścicielowi śmieci i nie wywiózł do szpitala?
mieszkaniec NT18:03, 21 marca 2016
opuszczając te budynki trzeba było mieć wizję jak je zagospodarować by nie popadły w ruinę - władzom jej brakło ...
Kierowca OPD17:19, 21 marca 2016
Stare dzieje!!! nasz kochany RKTS
głos16:29, 21 marca 2016
ludzie czy do was nie dociera że teren ten Należy do PPWSZ ? A temu tam jeszcze nic nie ma bo tam chcą stworzyć hale sportową i budynek zajęć praktycznych dla pielęgniarek ale czekają na dofinansowanie z UE
Nowy Targ Moje Miasto15:50, 21 marca 2016
Szkoda ze Pieluch nie dodano rozkładających się miedzy budynkami.
Może wtedy ktoś by oczy otworzył bardziej !!!!
art.15:28, 21 marca 2016
@ ogrodniczka
Za porządek na posesji odpowiada właściciel, takie są przepisy do których Urząd musi się stosować
abccba15:03, 21 marca 2016
Za to, do jakiego stanu doprowadzili jeden z najładniejszych obiektów NT powinni wszyscy beknąć: starostowie - Lasyk, Hamerski, Faber, zbójnik nad zbójami Hodorowicz i kolejni dyrektorzy szpitala....no i MSF. To jest sprawa dla PROKURATORA a nie dla urzędnika Jabconia i ktos w końcu powinien prokuraturę zawiadomić! Może któryś z radnych wywiąże się z danego słowa wyborcom, że będzie dbał o wspólny majątek? Czekamy na odważnego spoza układów.
plujek14:43, 21 marca 2016
następny uczony jak miasto to może sprzedać jak to nie jest ich własnością i w ten sposób powstają bajki
Ania14:38, 21 marca 2016
Prosta sprawa. Na zdjęciu nr 6, z tego co widzę są jakieś paragony, może i faktury. Sprawdzić z monitoringu ewentualnego sklepu z paragonu kto jest nabywcą i może się uda ustalić śmieciarza?
Szczepan14:27, 21 marca 2016
Kolejny przykład jak traktowane jest coś co jest "państwowe" czyli niczyje (nie ważne czy jest własnością miasta, uczelni czy kogo tam jeszcze) - teren powinien być sprzedany prywatnemu właścicielowi, który ma pomysł co zrobić z tym miejscem, może nawet przerobieniem budynków na gruz i tłuczeń, miasto powinno go sprzedać nawet za przysłowiową złotówkę - a zysk - właściciel płaciłby podatek od nieruchomości bo na chwilę obecną to miejsce nie przynosi żadnych dochodów, a mniej poważnie to może chociaż miasto wyśle ofertę do wytwórni filmowych że mamy dobry plener do kręcenia jakiegoś horroru :-)
do: wrrrxx14:24, 21 marca 2016
ten budynek nie jest własnością miasta...
Autor zdjęć koniecznie chce "zaistnieć"...
plujek14:11, 21 marca 2016
ciołku czytaj ze zrozumieniem to nie jest własność miasta i nie zabieraj głosu
as14:10, 21 marca 2016
Na co urząd miasta czeka wyremontować i już będzie gdzie dla imigrantów a jak nie to spych bo tam to aż straszy nawet jak się tam tylko przejeżdża
fred14:02, 21 marca 2016
To nie tylko te budynki miast do takiego stanu doprowadziło,co się dzieje z budynkami PKS.Wystarczy przeprowadzić remont i już by były noclegi,wszystko co za komuny było zrobione to wszystko się szypie.A tak było dobrze za komuny.Komuna już nie wróci bo już nie ma do czego wracać
wszystko przedane.
ogrodniczka13:56, 21 marca 2016
Co za sztuczny problem stwarza pan naczelnik ? Ma pod reką zakład zieleni , są bezrobotni , bo śnieg nie pada , to wezmą brygadę i samochody z ciągnik i w jeden dzień będzie porządek git. A jak jeszcze ktoś z urzędu ich przypilnuje to nawet w pół dnia zrobią ordung pełny w tym rejonie. A tak gwoli ścisłości to jest efekt nieróbstwa , lenistwa SM , która powinna tego przypilnować , by takie miejsca nie mnożyły się , bo niedługo to ludziska zaczną robić wysypiska pod oknami burmistrza i nie zdziwiłabym się w cale z takiego faktu .
znawca13:46, 21 marca 2016
Tam wiecznie był syf,wtedy jak istniał szpital,też...Stare przechodzi do nowego.
rtv13:07, 21 marca 2016
Cały powiat a nie miasto powinno beknac za ten stan rzeczy.
wrrrxx12:39, 21 marca 2016
to tylko pokazuje jak miasto sie interesuje swoimi budynkami...
damian12:09, 21 marca 2016
to jeszcze nie rozwalili tej ruiny?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij