Niedziela, 27 wrzesień 2020, Imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
11°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 66
Clouds
11°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 66
Clouds
12°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 66
Clouds
12°
Wiatr: 20.52 km/h Wilgotność: 76
Clouds
12°
Wiatr: 2.484 km/h Wilgotność: 73
Clouds
11°
Wiatr: 18.36 km/h Wilgotność: 66
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
22.04.2016, 20:16 | czytano: 1890

"Obraz w hołdzie dla starego pierdziela - maestro Leszek M. Żegalski"

zdj. Michał Bachulski

NOWY TARG. W Galerii Sztuki BWA Jatki otwarta została wystawa malarstwa Leszka Żegalskiego. Większość prac pozbawiona jest ram, ze ścian swobodnie zwisają płótna i plandeki, a na nich portrety. Jak mówi twórca - "woli tematy, które nie narzucają cugli na wyobraźnię".

Artysta tworzy portrety współczesne, stylowe - w strojach z epoki, w bieliźnie, czy rycerskiej zbroi. Na ekspozycji w Jatkach pokazane zostały prace będące hołdem dla malarzy młodopolskich - jest kilka prac inspirowanych twórczością Jacka Malczewskiego. Jeden z obrazów odnosi się do surrealisty Salvadora Dali i zawiera podpis: "obraz malował w hołdzie dla starego pierdziela - maestro Leszek M. Żegalski".

Tę przewrotność, kpinę i poczucie humoru Leszka Żegalskiego podkreślała podczas wernisażu Anna Dziubas przypominając kilka epizodów z życia artysty - jak np. utworzenie wraz Januszem Szpytem i Piotrem Naliwajko "Grupy Trzech", którą zwano "Tercetem Nadętym".

- Gościmy dziś twórcę niezwykłego, który zajmuje się malowaniem obrazów prawdziwych - mówiła kierownik galerii.

- Malarstwo przestaje być modne. Znikają obrazy, opera. Wypiera je fotografia, film i wideo. Ale malarze zawsze będą - zapewniał Leszek Żegalski. Dziękując uczestnikom wernisażu za przyjście dodał: - Ciesze się, że te obrazy ktoś ogląda.

Jak przyznał, w Jatkach prezentowane są portrety, brak jest pejzaży, które tworzył pod wpływem "zachwytu nad twórczością Jana Stanisławskiego i miniatur Jerzego Dudy Gracza".

Na ekspozycji znalazły się prace udostępnione z prywatnych zbiorów nowotarżan. Wystawę oglądać można do końca przyszłego tygodnia.

s/ zdj. Michał Bachulski

---

Leszek Żegalski

Urodzony w 1959 roku na Śląsku Cieszyńskim. Rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie był uczniem Jerzego Dudy-Gracza. W 1982 roku przeniósł się na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, tam też otrzymał dyplom w 1984 roku.

W 1988 r. Otrzymał Grand Prix Ogólnopolskiej Wystawy Młodej Plastyki "Arsenał 88". W tym samym roku wyjeżdża z kraju do Niemiec, gdzie przebywa przez następne lata. Okres ten był wypełniony intensywną pracą twórczą i wystawiennicza. Od 1990 roku jest członkiem Związku Malarzy Realistów - "Kunstlersonderbund in Deutschland. Realismus der Gegenwart" - organizacji malarzy figuratywnych o charakterze elitarnym. Od 2009 roku członek grupy Apelles.

Brał udział w najważniejszych artystycznych wydarzeniach Europy - m.in. w Targach Sztuki BIAF w Barcelonie, w Targach Sztuki w Basel i corocznej wystawie malarstwa figuratywnego "Figuration Critique" w Grand Palais w Paryżu. Ponad 200 wystaw indywidualnych, wystaw "Tercetu Nadętego" i zbiorowych, w Niemczech, Holandii, Polsce, USA, Rosji, Francji, Szwajcarii, Włoszech, Belgii, Anglii, Japonii i Kanady.

Obecnie mieszka w Belgii i w Polsce. Uprawia malarstwo - sztalugowe, plafonowe, fresk. Obrazy Żegalskiego znajdują się w zbiorach znanych kolekcjonerów niemieckich i szwajcarskich.

Jest autorem śmiałych koncepcji współczesnego malarstwa plafonowego w starych pałacach i posiadłościach na terenie Francji, Szwajcarii, Niemiec i Włoch.
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
exlibris00:01, 23 kwietnia 2016
Tytuł wystawy jest czadowy, taki artystyczny bym powiedział.
Pietrek20:43, 22 kwietnia 2016
Jestem tak samo pod wrażeniem jak ta Pani na ostatniej fotce.Podoba mi się ,tylko nie umiem tego jeszcze wyrazić.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij