Piątek, 28 luty 2020, Imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla
Jabłonka i okolice
Snow
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Snow
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Snow
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Clouds
Wiatr: 24.12 km/h Wilgotność: 87
Snow
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Snow
-0°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
03.05.2016, 22:28 | czytano: 4846

Święto Konstytucji 3 Maja w Nowym Targu (zdjęcia)

NOWY TARG. W ogrodach kościoła Św. Katarzyny odprawiona została uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. prof. Wojciecha Zyzaka, rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie z udziałem Miejskiego Nauczycielskiego Chóru "Gorce".

Potem uczestnicy przemaszerowali na Rynek, gdzie pod pamiątkową tablicą złożono kwiaty. O oprawę zadbała Miejska Orkiestra Dęta.

W tym roku ciekawym elementem obchodów święta 3 Maja jest wystawa zatytułowana "3 Maja oraz inne uroczystości patriotyczne na drukach ulotnych ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu". Towarzyszyła jej projekcja filmu dokumentalnego "This is Poland" Eugeniusza Pękalskiego z 1940 r.

Opis wystawy:
Cenną kolekcją Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu jest zbiór muzealiów reprezentujący nowotarskie drukarstwo. Kolekcja pochodzi z Drukarni Ignacego Borka, która działała w Nowym Targu od 1898 r. W 1927 r. drukarnia zmieniła nazwę na Drukarnię Podhalańską. Zachowało się XIX- to wieczne wyposażenie oficyny z wiedeńską maszyną drukarską, maszyną drukarską dociskową służącą do druku mniejszych wydawnictw, stołem z prasą i gilotyną do cięcia papieru, regałem zecerskim, kompletem drewnianych czcionek i innymi akcesoriami drukarskimi.

Z zakładu wychodziły najrozmaitsze druki, począwszy od biletów wizytowych i etykiet, przez zaproszenia, reklamy, nekrologi, druki urzędowe, kalendarze, aż do broszur i książek. Z usług Drukarni korzystały firmy, organizacje i urzędy nie tylko z Nowego Targu, ale też z Zakopanego, Szczawnicy, Rabki i innych okolicznych miejscowości. Wraz z drukiem, do Nowego Targu zawitała też lokalna prasa, pierwsze tytuły, jakie wyszły z oficyny to: „Nowiny Podhalańskie”, „Echo Tatrzańskie”, a w latach 1913-1936 „Gazeta Podhalańska”, którą w 1936 r. przemianowano na „Gazetę Podhala”. Prasa, obwieszczenia, odezwy, afisze realnie oddziaływały na życie mieszkańców, nie tylko informowały o bieżących wydarzeniach w mieście, na Podhalu, w Polsce i na świecie, ale także kształtowały postawy obywatelskie.

Na wystawie zaprezentowano afisze, odezwy poprzez które zawiadamiano mieszkańców Nowego Targu, ale również Zakopanego, Rabki czy Szczawnicy o rozmaitych patriotycznych uroczystościach i manifestacjach takich jak: obchody kolejnych rocznic święta 3 Maja, wybuchu Powstania Listopadowego i Powstania Chochołowskiego, Odsieczy Wiedeńskiej, ale również święta 1 Maja, uroczyste imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego i Prezydenta Ignacego Mościckiego, akademie oraz wieczornice ku czci poetów: Juliusza Słowackiego, Henryka Sienkiewicza, Kazimierza Tetmajera, Władysława Orkana, uroczystości Święta Młodzieży, Święta Morza, Święta Żołnierza, nabożeństwa żałobne za Legionistów, uroczystości poświęcenia sztandaru Związku Hallerczyków z udziałem gen. Józefa Hallera, wizyty Prezydenta prof. Ignacego Mościckiego na Podhalu czy otwarcia pierwszego lotniska turystycznego LOPP w Nowym Targu, Zjazdu Podhalan w Białym Dunajcu i Poroninie oraz szereg innych.

Ekspozycja została uzupełniona drukami zaproszeń i kart wstępu na organizowane uroczystości oraz archiwalnymi numerami ówczesnej prasy: „Gazety Podhalańskiej”, „Gazety Podhala”, „Nowego Dziennika” oraz „Warszawskiego Dziennika Narodowego”, obszernie relacjonującymi na swoich łamach wydarzenia przywołane na afiszach. Całość dopełniają fotografie dokumentujące przebieg uroczystości organizowanych m.in. w Nowym Targu, Chochołowe czy Białym Dunajcu.

Prezentowane na wystawie druki ulotne pochodzące w zdecydowanej większości ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego, ale również Archiwum Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu, są unikalne i stanowią skarbnicę wiedzy o życiu społeczno - kulturalnym w Nowym Targu i na Podhalu.

Joanna Voit, Dominika Wolska, Robert Kowalski"
---
opr.s/ zdj. Szymon Pyzowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
ech21:46, 5 maja 2016
Patrioci a dopominają się o to żeby im zdjęcia robić?
Te, "wspierający" - weź się zastanów dziecko o co ci biega. Masz pretensje że na zdjęciach są zwykli ludzie i oficjele?

Dorośnij, bo razu widać że masz kilkanaście latek i ciśnie cię że nie ma twoich fotek na portalu.

A dziewuszki które były chore a mimo to przyszły - wykazały się głupotą i brakiem odpowiedzialności - co wcale nie zasługuje na pochwałę. Trzeba nam zdrowych i mądrych młodych ludzi - więc puknij się w głowę zanim coś znowu tu nasmarujesz.
wspieramharcerzy20:41, 5 maja 2016
Pokazują zwykłych mieszkańców, nie wiadomo ile zdjęć sztandarów, posłów, senatorów, polityków, którzy tak naprawdę nie wiele wiedzą o Polsce, a o miłości do niej nie wspomnę.
A harcerze?
Były tam dwie drużyny, damska i nowa, męska. Harcerki traciły tam przytomność, źle się czuły, a mimo to przyszły. Może trzeba czasem o nich wspomnieć? To w końcu najwięksi młodzi patrioci.
Lolo do Olo17:19, 4 maja 2016
Nie ma Straży Miejskiej i się świat nie skończył.
Armagedon nie nastąpił.
A Radnym korona nie spadła.
Dają przykład Radnym Powiatowym
oskar5117:03, 4 maja 2016
Ależ ten Watycha ciężko pracuje - aż strach być burmistrzem !!!!
Olo14:55, 4 maja 2016
do @ zaTROSKANY,sztandar miasta nosiła straż miejska, teraz jej nie ma to niosą ci którzy ja zlikwidowali
do UM10:33, 4 maja 2016
Pytanie-dlaczego flaga UE jest w centralnym miejscu? Jest to niezgodne z obowiązującym prawem. I dlaczego po 1 maja nie została zdjęta?
zaTROSKANY09:34, 4 maja 2016
Wie ktoś, dlaczego sztandar Rady Miasta Nowego Targu niosą Radni Miejscy, a sztandar Rady Powiatu Nowotarskiego niosą pracownicy starostwa a nie Radni Powiatowi???????????
nowotarskie KPH08:26, 4 maja 2016
Ważne są sztandary , ważna jest władza , ale pokażmy również dzieci i młodzież , nasze nowotarskie harcerki i harcerzy, którzy pełnią honorowe warty, uświetniają każdą uroczystość pomimo tego, że nie maja się gdzie podziać, działają tyle lat tylko dlatego, że mają zapał i wsparcie t y l k o rodziców,Panie Szymonie może by tak pokazać warte honorową , nie w tle ale trochę bliżej.Doceńmy ich postawę.
Jak ona wygląda?08:06, 4 maja 2016
Ale burmistrzycę to macie naprawdę śmieszną. Kupcie jej lustro, takie wysokie, żeby całą siebie mogła zobaczyć. Fatalny styl i zero klasy.
jajco08:06, 4 maja 2016
oskar - Watycha musiał trochi wypocząć .... tak chłop ciężko pracuje... rzec by można - orze
no cóż07:33, 4 maja 2016
Zmartwiony, za dużo TVNu, szkodzi ci.
Władek07:08, 4 maja 2016
Piękna uroczystość .
Frekwencja - słaba
quen05:31, 4 maja 2016
5 lat temu Inne burmistrze a tak to wszystko to samo chłopaki w mundurach ci sami gwiazdek im przybywa, Z.P obecy nr.5 zaciągnąć dał się na siłę poczty sztandarowe , dużo duchowego ale bardzo, bardzo, bardzo mało mieszkańców. Wszystkie te imprezy władze robią dla siebie a jest ich w roku nie mało . bóg, honor i ojczyzna.
Zmartwiony00:08, 4 maja 2016
Polska - KULT . Tyle prawdy w jednym utworze. "Ojczyzna" nie kreuj obrazu kraju idealnych obywateli bo to przekłamanie. A hasło Bóg honor i ojczyzna to bardziej kojarzą się z faszyzmem niż z patriotyzmem.
OJ CZY ZNA23:09, 3 maja 2016
Jedna myśl mnie dziś omota
Kto zacz jest ten patriota
czy ten co udaje Greka
Ciągle na ordery czeka

Zawsze pierwszy jest w szeregu
Wmawia sobie i drugiemu
Że jest Wielki Patriota
A gdy nie jest- to idiota

Polska, polskie i polskiemu
Nadużywa nie wiem czemu
Nie wystarczą słowa , miny
Serce ważne, ważne czyny

Polska język to literatura
Zabytki ,sztuka i kultura
Polacy to Naród Rycerski
Wierny, Pobożny i Męski

Polska- to gdy w obronie Kraju
Tradycji i Obyczajów
Zdobyta piękna BLIZNA
Dla hasła
BÓG ,HONOR I OJCZYZNA
qq22:40, 3 maja 2016
Z rodziną.
oskar5122:36, 3 maja 2016
A gdzie dzisiaj był Watycha ????
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij