Szkoła tkactwa na razie bez reaktywacji - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Rabka Zdrój
Snow
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
Wiatr: 4.464 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
-0°
Wiatr: 4.932 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
14 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
06.05.2016, 09:09 | czytano: 1467

Szkoła tkactwa na razie bez reaktywacji

Radny Jerzy Jędrysiak, z zawodu artysta grafik i nauczyciel akademicki, chciałby reaktywacji zamkniętej kilka lat temu Szkoły Tkactwa Artystycznego zwanej popularnie „Szpulkami”. W Zakopanem miałaby być utworzona nawet Tatrzańska Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych, która zajęłaby się kształceniem artystów tkaczy na poziomie licencjackim. Problem w tym, że dla nowej szkoły niezbędne są nowe pomieszczenia. A tych brakuje.

Fot. Józef Słowik
Fot. Józef Słowik
- Szkoła im. Kenara chciałaby posiadać szkołę tkactwa artystycznego i z takim wnioskiem wystąpiła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Sam minister Gliński chciałby też powrotu takiego kształcenia do Zakopanego. Mieliby się tutaj kształcić również projektanci ubiorów. Trzeba jednak zatrudnić nowych nauczycieli oraz pozyskać nowy obiekt – przekonuje radny Jędrysiak.

Prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przypomina o roli, jaką odegrała podczas swoich 140 lat istnienia Szkoła im. Antoniego Kenara dla Zakopanego. - Chwalimy się tą szkołą w różnych momentach, uczestniczy ona w ważnych wydarzeniach w życiu miasta. Interes tej placówki powinien być dla Zakopanego ważny i istotny. To najbardziej rozpoznawalna szkoła artystyczna w Polsce – mówi Jędrysiak.

Według prof. Jędrysiaka, zadaniem nowo utworzonej szkoły byłoby odrodzenie tradycji regionu w nowym stylu i w nowej formie otwartej dla wszystkich zainteresowanych kształceniem w rejonie tatrzańskim. Projekt utworzenia szkoły tkactwa poparło Starostwo Tatrzańskie i Związek Podhalan. Wszystko jednak rozbija się o bazę lokalową. Warto przypomnieć, że radni poprzedniej kadencji odebrali „Kenarowi” budynek, który wcześniej podarowało miasto. Dyrekcja placówki miała jednak znaleźć mieszkania zastępcze dla 8 rodzin, które mieszkały w domu przekazanym przez magistrat. Ostatecznie rada uchyliła wcześniejszą uchwałę i odebrała budynek szkole z powrotem.

Obecne władze miasta przekonują, że chciałyby reaktywacji szkoły tkactwa artystycznego, dlatego właśnie wystąpiły do dyrekcji szkoły im. Kenara z wnioskiem, aby ta przejęła krosna po zlikwidowanych Szpulkach. - Jednocześnie chcieliśmy udostępnić pomieszczenia w Zakopiańskim Centrum Edukacji – twierdzi wiceburmistrz Agnieszka Nowak Gąsienica.- Jednak Stanisław Cukier nie jest zainteresowany przejęciem krosien, ponieważ nie ma na to wolnych pomieszczeń, nie chce on też skorzystać z pomieszczeń, które oferowane są przez miasto.

Stanisław Cukier w swoim piśmie do władz Zakopanego wskazuje, że radni nie są upoważnieni do deklarowania określonych stanowisk w imieniu szkoły. Nie trudno się domyśleć zatem, że reaktywacja zakopiańskich szpulek przez najbliższe lata pozostanie jedynie w sferze marzeń radnego artysty.

Józef Słowik
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Jantka16:17, 6 maja 2016
sa tacy którzy by przejęli krosna i naprawili je sami zorganizowali kształcenie młodzieży ale Cukier wie swoje i radni też no to spróbujcie czegokolwiek w tym kierunku może coś z tego będzie , bo na razie krosna leżakują kto wie co bedzie dalej , Związek popiera ale grosza do tego nie dołoży tylko się chwali ale to zamało.
propozycja09:40, 6 maja 2016
Nowe kierunki są mile widziane w Podhalańskiej Wyższej Zawodowej.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas