Poniedziałek, 01 marzec 2021, Imieniny: Antoniego, Radosława, Albina
Zakopane i okolice
Clouds
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 69
Clouds
-0°
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 69
Clouds
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 69
Clouds
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 81
Clouds
Wiatr: 22.212 km/h Wilgotność: 69
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
21.05.2016, 13:15 | czytano: 3026

Wiele pomysłów na dworzec

Fot. Józef Słowik

ZAKOPANE. Jak ma wyglądać dworzec kolejowy w Zakopanem i jego otoczenie - zastanawiano się w Miejskiej Galerii Sztuki. Swoje propozycje zgłaszali tutaj nie tylko mieszkańcy, ale również turyści.

Już na samym wstępie burmistrz Leszek Dorula narzekał, że jego poprzednicy pomimo obietnic nie zrobili nic, aby dworzec został przejęty przez miejską spółkę Tesko, o czym wielokrotnie zapewniał były już burmistrz Janusz Majcher.
- Przykro mi tutaj to powiedzieć, ale moi poprzednicy nie zostawili w szufladach nic. Dosłownie nic, nie było żadnego dokumentu. Gdy tylko rozpoczęliśmy nasza kadencję zdecydowaliśmy się uporządkować sprawę dworca. Stąd to dzisiejsze spotkanie – mówił Leszek Dorula.

Jak się okazuje, w najbliższych miesiącach ma się skończyć procedura przekazania dworca miastu przez PKP. Na remont obiektu Zakopane chce starać się o pieniądze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Realizacja projektu budowlanego wraz z koncepcją jest już mocno zaawansowana. Jedno jest pewne: nie można rozbudowywać dworca ani zmieniać jego wyglądu, bo budynek, w którym się znajduje leży w gestii Konserwatora Ochrony Zabytków. Każde najdrobniejsze prace wymagają właśnie uzgodnień z konserwatorem.

Zgodnie z założeniami miasta, w dawnej przychodni, która znajdowała się na terenie dworca mieścić się ma informacja i promocja turystyczna. Co do głównego budynku wizje dworca są różne jedni chcą, aby w nim było miejsca związane z najbardziej znanymi twórcami Zakopanego, czyli Witkacym i Karolem Szymanowskim. Inni widzieliby tutaj klub seniora. Na pewno mieścić się tutaj mają kasy biletowe, kawiarnia i oczywiście toalety.

Radny Marek Donatowicz po raz kolejny przypomniał o pomyśle utworzenia izby pamięci, która będzie prezentowała historię zakopiańskiej kolei. Wśród eksponatów znaleźć się miałyby zabytkowe narzędzia i urządzenia kolejarskie.

Anna Wende-Surmiak, dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego, zaproponowała, aby na dworcu powstał instytut Witkacego, gdzie wystawiane byłyby prace tego artysty.

Do przebudowy dworca miasto szykuje się od dobrych kilkunastu lat. Były różne koncepcje modernizacji obiektu. Na przeszkodzie stały przede wszystkim kwestie własnościowe. Dopiero kilka lat temu, na podstawie decyzji komunalizacyjnej budynek przejęła gmina. Od tej pory w tym miejscu nie działo się nic. Teraz miasto ma szanse pozyskać dofinansowania na odrestaurowanie dworca kolejowego.

Józef Słowik
najnowsze informacje
komentarze
triceps18:09, 21 maja 2016
zrobcie cos z ta masa kloszardow zaczepiajacych turystow oddajacych mocz na lawkach, to nikogo nie interesuje .
abc13:35, 21 maja 2016
dworzec to dworzec!!!
nie muzeum, ma być praktyczny dla pasażerów.
ani przyjeżdżający (oby licznie!!!) zmęczeni podróżą, tym bardziej opuszczający zakopiec nie będą pętać się po izbach pamięci czy jakiś muzeach.
ludzie myślcie.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama

sonda

Czy władze samorządowe powinny w czasie kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa - przyznawać sobie i urzędnikom nagrody?

Tak, władze i urzędnicy ciężko pracują i nagrody im się należą
Nie, w obecnej sytuacji takie nagrody nie powinny być wypłacane
Nie mam zdania, to sprawa między pracodawcą a pracownikiem

Aby zagłosować w naszej sondzie musisz mieć włączoną obsługę ciasteczek !

reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij