Galicja Projekt - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Rabka Zdrój
Snow
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
Wiatr: 4.464 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
-0°
Wiatr: 4.932 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
14 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
02.07.2016, 14:50 | czytano: 7135

Galicja Projekt

W Rabie Wyżnej cały dzień ponad 100 osób intensywnie pracowało na planie teledysku z okazji zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.

Fot. Łukasz Sowiński
Fot. Łukasz Sowiński
Pomysłodawcą tego projektu muzycznego jest Damian Pałasz - skrzypek Zespołu InoRos i Zwyk, który w marcu 2015 utworzył sekcję nauki gry na skrzypcach i basach góralskich, najpierw jako rozwinięcie Zespołu Góralskiego „Rabiańsko Śleboda”, a później jako osobna jednostka. Wówczas pomysłem było sformowanie grupy dzieci, młodzieży oraz dorosłych, która muzyką góralską miała upiększyć liturgię Pasterki w kościele w Rabie Wyżnej, co zrealizowane zostało z sukcesem.

Z czasem zrodził się Galicja Projekt, nawiązujący nazwą do fundacji, w ramach której funkcjonuje i której pierwotny zamysł realizuje: utworzenie grupy artystycznej, zainspirowanej kulturą góralską, ale jednocześnie nawiązującej do innych kultur, potrafiącej wyjść poza utarte schematy, motywującej do kreatywności w muzyce, poszerzania horyzontów i realizowania własnej pasji. Ważnym wsparciem dla projektu m.in. od strony formalnej, doradczej oraz zabezpieczenia finansowego jest Łukasz Szklarz - pomysłodawca i kierujący fundacją GALICJA.

Skąd nazwa?

„Galicja”, ponieważ to szeroko pojęty region naszego pochodzenia, kojarzony z różnorodnością narodową i etniczną, gdzie muzyka nie zna granic geograficznych a kultura mimo zawirowań politycznych stale się rozwijała. Galicja to również autonomiczny region w Hiszpanii, charakteryzujący się odrębnym językiem zbliżonym do portugalskiego, ze słynnym miejscem kultu religijnego, Santiago de Compostela.

„Projekt”, ponieważ w zamyśle to otwarta platforma artystyczna, zapraszająca gości z różnych kręgów kulturowych i etnicznych realizująca wspólnie kolejne projekty muzyczne na zasadzie „sky is the limit”. Aranżacje są autorstwa Damiana Pałasza, a trzon projektu stanowią jego uczniowie, którzy pod okiem swego nauczyciela krok po kroku rozwijają umiejętności w grze na skrzypcach i basach góralskich.

Źródło: organizatorzy, zdjęcia Łukasz Sowiński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Gggggg22:19, 11 lipca 2016
Czyżby "antygalicjanin" to wójt gminy? Słyszałem o tym człowieku wiele i tylko współczuję całej gminie ;-) a pomysłodawcom gratuluję że się "nie dają " owej władzy i działają ;-)
Galicjanin17:13, 6 lipca 2016
Nazwa Galicja w kontekscie tego terenu istnieje juz od XIII w. a zabory były w latach 1772-1918, czyli XVIII-XIX w. Dziekuje za uwage ;-)
Ewa199017:11, 6 lipca 2016
Gratuluję Ci inteligencie, że nie patrzysz na zamysł i zamiłowanie tych młodych ludzi do kultury i folkloru tylko szukasz DRUGIEGO DNA. Zapewne pracujesz w Gminie w Rabie i jesteś przeciwnikiem tej właśnie inicjatywy jak Wójt który kładzie im kłody pod nogi! Na szczęście widać, że bez łaski władz poradzą sobie mimo wszystko!
goral15:33, 5 lipca 2016
jednakże z tych trzech zaborów to właśnie austriacki był najbardziej - jak to mówią młodzi "lajtowy" - brawo dla Raby Wyżnej za świetną inicjatywę:)
anty Galicjanin13:21, 5 lipca 2016
Galicja to zabór austriacki..., do doprawdy fatalna tradycja nawiązywać do zaborców !!!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas