Piątek, 28 luty 2020, Imieniny: Romana, Oswalda, Cyryla
Rabka Zdrój i okolice
Snow
-0°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Snow
-0°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Snow
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 95
Snow
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 95
Snow
-0°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Snow
-1°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
07.07.2016, 16:00 | czytano: 4189

Jednym można kazać płacić więcej, a drugim mniej - prawnik twierdzi, że uchwała Rady Miasta Nowego Targu jest zgodna z prawem

Fot. Robert Miśkowiec

NOWY TARG. Czy w jednej części miasta opłata targowa może być wysoka, a w innej niska? Tak, bo prawo nie zabrania różnicowania stawek opłaty targowej - uważają prawnicy kancelarii prawnej, których wynajął Urząd Miasta w Nowym Targu. Chodzi o spór wokół opłat na nowej targowicy i placu targowym na starej zajezdni PKS.

Żeby przekonać kupców ze starego jarmarku przy Bereki, by przenieśli się na nową targowicę przy oczyszczalni ścieków, Rada Miasta Nowego Targu uchwaliła na zachętę dla nowego placu targowego początkowo zerowe, a potem preferencyjne stawki opłaty targowej. W pozostałych rejonach miasta, w tym na targowisku Tomasza Żarneckiego na terenie starej zajezdni PKS, nadal obowiązuje natomiast normalna, czyli bardzo wysoka, opłata targowa.

Wątpliwości czy jest to zgodne z prawem pojawiły się po wystąpieniach na sesji Rady Miasta Nowego Targu przedsiębiorcy Tomasza Żarneckiego - właściciela placu targowego przy ul. Ludźmierskiej - i jego prawnika Grzegorza Matogi. Żarnecki uważa, że takie uprzywilejowanie jednego podmiotu jest niesprawiedliwe i bardzo stronnicze, a prawnik dodaje, że uchwała jest niezgodna z przepisami.

Burmistrz Grzegorz Watycha wynajął kancelarię prawną do rozstrzygnięcia tych wątpliwości. - Przepisy czegoś takiego nie zabraniają - wyjaśniał radnym prawnik kancelarii na posiedzeniu komisji gospodarki komunalnej i budżetowej Rady Miasta Nowego Targu. - Linia orzecznictwa sądowego wskazuje jednoznacznie, że takie działanie jest dopuszczalne. A praktyka pokazuje, że wiele gmin i miast w Polsce, właśnie po to, by usytuować handel w określonym miejscu, stosuje w tym celu różnicowanie stawek - tłumaczył. Jak dodał, zarzut nierównego traktowania podmiotów gospodarczych jest nietrafny, bo przecież każdy ma wybór - może handlować w jednym, albo drugim miejscu, także tam, gdzie stawki są zerowe czy niskie.

Obecny na posiedzeniu komisji prawnik Tomasza Żarneckiego podtrzymał swoje stanowisko. On sam inaczej interpretuje obowiązujące przepisy, bowiem jest zdania, że prawo nie dopuszcza takiej możliwości.

r/
najnowsze informacje
komentarze
:D13:53, 11 lipca 2016
majaki maja male rozumki a przewaznie pozal sie boze celebrytki:D
ALK10:43, 10 lipca 2016
do Jan
kiedy wybory?
i tak Cię nie wybiorą :):D
Do majka22:06, 9 lipca 2016
Skarbie, wysil czasem choć trochę swój mały rozumek i zanim coś znów napiszesz lub powiesz - pomysl
majka15:17, 8 lipca 2016
Czas pokaże gdzie ludzie zostaną! /.../ Ciekawe gdzie jest urząd skarbowy?
Wszyscy udają że tego nie widzą!

Wiedzą o przestępstwie proszę się podzielić z organami ścigania. Moderator.
Smród15:00, 8 lipca 2016
Czemu tak w tym UM śmierdzi jak na Nowej Targowicy????
jan09:22, 8 lipca 2016
Stoję na obu jarmarkach i jeśli jest handel to tu i tu!
Ale jeśli jest klapa jak np. w zaszłą niedzielę to wszędzie!
Każdy niech stoi tam gdzie chcę (denerwuje mnie tylko to obrabianie tyłka poza plecami że stoje na dwóch jarmarkach)!
kaja09:15, 8 lipca 2016
Oj prawda w oczy kole...
Radni wewalili kupę kasy w drogę koło oczyszczalni, no i teraz niewiadomo czy te pieniądze kiedykolwiek się im zwrócą?! Ratują swoje tyłki jak tylko mogą... i zapalają winę na innych!
kaja09:10, 8 lipca 2016
Ha ha... radni strzelili sobie w kolano! Z Nowej Targowicy jeszcze nie zobaczyli i chyba nigdy nie zobaczą ani złotówki!
A nie doceniali tego co mieli na starym jarmarku! Tam co miesiąc mieli spore dochody, a teraz gdyby nie Zajezdnia nie mieliby nic!
kaja09:06, 8 lipca 2016
Ciekawe co maja radni z tego że na Nowej Targowicy ustalili niższe stawki?
Jak dotąd to tylko z Zajezdni maja dochody! Powinni patrzeć na to skąd są zyski i tym podmiotom pomagać!
kaja09:00, 8 lipca 2016
Widać że handlarze koło oczyszczalni zaczynają się czegoś obawiać, skoro wypisija takie komentarze! Ciekawe czego? Czyżby się okazało że wcale tam nie jest tak tanio...? A co bedzie jak w koncu dojdzie jeszcze oplata targowa...? Oj bedzie trzeba podwinac ogon...
obserwator08:23, 8 lipca 2016
Pewne jest to że jak nie będzie kasy z jarmakow dla miasta to miasto podniesie podatki od nieruchomości i zapłacimy wszyscy za eksperymenty burmistrza i rady . Puki co to miasto łamie prawo i w miejscu gdzie postawiło zakaz handlu na berekach wysyła inkasentow i pobiera oplaty targowe.
em.08:18, 8 lipca 2016
łatwo się wydaje nie swoje pieniądze. O ile kojarzę UM ma na etacie dwóch radców, więc wzorem poprzedniej ekipy ta tak samo wydaje kasę na różne kancelarie...
ja07:54, 8 lipca 2016
klapkowy targ już jest cienki i pewnie niedługo padnie więcej jest na nowej targowicy , byłem widziałem
Strażak dyndu dyndu23:01, 7 lipca 2016
Do kawka ! USA ci kasy nie zostawi . tylko bracia Słowacy to przyszłość
Stysek22:51, 7 lipca 2016
góral to oszust ! jak wielu z zajezdni . kończą się i przeżywają agonię
kawka22:29, 7 lipca 2016
Do Strazaka dyndu dyndu -dla mnie na Zajezdni dziungarnia nie padła . Slowakiem nie gardzę ale bardziej liczę na Polaka a szczególnie tych co za Wielkiej Wody przyjechali z kapuchą i chcą ją wydać .To jest dla nich dobre miejsce na zakupy .
Handlarz22:14, 7 lipca 2016
Wszyscy którzy piszą te głupie komentarze nie mają pojęcia o handlu i tylko brednie wygadują ja stoje na obydwóch targowicach i jak nie dojedzie słowak to wszędzie lipa i dziś tak było, z moich dostrzeźeń to na ludźmierskiej można liczyć jeszcze na swojego czyli polaka, pozdrawiam.
obiektywny21:49, 7 lipca 2016
do góral

na Nowej Targowicy było tyle wiary ze bangladesz na zajezdni sam padnie na dniach a ci od klapka z placu są tak fałszywi handlarze ze to nie do opisania
Gaary Moore21:08, 7 lipca 2016
do Góral ! Jesteś oszustem ! Dziś na oczyszczalni wyjątkowo nie śmierdziało ! Twoje słowa to kłamstwo . Stoisz na zajezdni i żal ci d... ściska ,że nie ma Słowaka .
Śliczny20:30, 7 lipca 2016
Dawać mi tego ,,prawnika,,.Mam problem.Kosiarka z napędem,czy bez napędu .Inaczej interpretuje te przepisy.Czy z Żoną,czy bez? Nie kumam Panowie bez-Radni.
Żarna prawdy20:15, 7 lipca 2016
Żarnecki może wszystko?
Poucza miasto o zasadach prawa (jego prawnik nie był w stanie podać konkretnych zapisów - ale co tam!)
A sam w sposób baaardzo prawy blokuje budowę ronda na Zakopiance....
Ciekawe - czy zna prawo w tym temacie tak dobrze jak stawki miejskie?
Ha ha ha!
Jan19:29, 7 lipca 2016
E kiedy wybory? Czy mozna przyspieszyc?
Goral19:26, 7 lipca 2016
Byłem dziś na targu przy oczyszczalni i powiem jedno już tam drugi raz niepojade po pierwsze parkingowi Słowaków puszczają blisko na parking a mnie jako Polaka dalej po dziurawej drodze jeszcze mi powiedział parkingowy ze jak mi niepasuje to żebym spierd...a po drugie taki smród był ze chyba ludzie przeniosą sie do zarneckiego
Leming doskonały19:19, 7 lipca 2016
Zróżnicowanie stawek jest dla mnie zrozumiałe w przypadku, gdyby miasto zostało podzielone na strefy (patrz Zakopane) W I strefie obejmującej centrum stawki maksymalne (dla wszystkich prowadzących działalność gospodarczą) w pozostałych strefach II, III proporcjonalnie mniejsze, w tym na obrzeżach miasta najmniejsze. Problem w tym, że stawki podatku naliczone dla Nowej Targowicy są wielokrotnie mniejsze niż dla firm które są zlokalizowane na obrzeżu Nowego Targu - pod Waksmundem. Gdyby miasto było podzielone na strefy, to i Jarmark P. Żarneckiego byłby w strefie najniższego opodatkowania (wszak z Rynku bliżej na Nową Targowicę niż na Jarmark w b.zajezdni PKS.) a to świadczy o dyskryminacji podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.
Strażak dyndu dyndu18:42, 7 lipca 2016
Nie ma nad czym debatować dziungarnia na zajezdni praktycznie już padła . Zero Słowaka ! Koniec . Kończ Waść - wstydu oszczędź !
hehe18:14, 7 lipca 2016
hary, aleś bystry :D niczym radca(nie prawnik) klapka:D
xyz17:54, 7 lipca 2016
Miasto ma na etacie dwóch radców prawnych a zatrudnia kancelarię? Niegospodarność Watychy przekracza granice absurdu.
?17:49, 7 lipca 2016
Czy w UM nie ma radcy prawnego ? Skandal!
DK17:43, 7 lipca 2016
i prawidłowo
s17:35, 7 lipca 2016
a czemuz to Burmistrz wynajął kancelarie prawnicza. niue ma prawników w urzedzie Miasta/
hary16:44, 7 lipca 2016
Ciekawe kto za wynajęcie prawników płaci . urzędasy powinny się chyba same obronić przecież trochę ich tam pracuję , ( powiedzmy ) a oni prawnika najmują .
jo anna16:38, 7 lipca 2016
no i dobrze , jak chca płacić mniej to niech idą na nową targowicę , tam bym jeszcze podnósł stawkę do 50zł/m2
baciok@16:07, 7 lipca 2016
Stawki muszą byc jednakowo ustalone, ale mogą być zniżki w zależności od uwarunkowań i jakiś niedogodnień w związku z lokalizacją w różnych częściach miasta. Tak miasto może spokojnie uchwalać i kształtować politykę gospodarczą tak jak mu pasuje.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij