Uwierzyć w Obłazową. To może być turystyczny hit na wielką skalę - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Jabłonka
Rain
Wiatr: 12.708 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
Wiatr: 14.292 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
Wiatr: 11.052 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
Wiatr: 11.556 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
Wiatr: 4.32 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 78 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
42 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
18.08.2016, 10:02 | czytano: 5923

Uwierzyć w Obłazową. To może być turystyczny hit na wielką skalę

NOWA BIAŁA. Gmina Nowy Targ ogłosi niebawem konkurs na koncepcję architektoniczną Jaskini Obłazowej. Ma tu powstać coś na kształt interaktywnego, nowoczesnego parku archeologicznego, w którym będą pokazane prehistoryczne skarby, znalezione tutaj przez prof. Pawła Valde-Nowaka: liczący 30 tys. lat bumerang, najstarsze znalezione w Polsce kości człowieka czy kości mamutów.

Fot. Stanisław Krzysztofek
Fot. Stanisław Krzysztofek
Tegoroczne spotkanie „Ocalić od zapomnienia”, organizowane już po raz piąty u państwa Grochowskich, było niebywałą okazją do poznania najstarszej historii Nowej Białej. O cennych znaleziskach archeologicznych z jaskini w Obłazowej mówił sam ich odkrywca – prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak wraz z doktorantami Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczestniczącymi w ostatnich latach w badaniach Obłazowej.

Pierwsze praca archeologiczne w Jaskini Obłazowej, to koniec lat 90. XX wieku, do której zaprowadziły archeologów z profesorem Pawłem Valde-Nowakiem przypadkowe, ale ważne znaleziska na polu Bednarczyka pod Obłazową. Znaleziska archeologiczne z Obłazowej zainteresowały cały naukowy świat – wśród znalezisk znajdziemy najstarszy na świecie bumerang (datowany na około 30 tys. lat), najstarsze znalezione w Polsce kości człowieka nam współczesnego, muszle Conus, kły lisów polarnych, kości mamutów i nosorożców, poroża nosorożców i wiele innych.

Poniedziałkowe spotkanie „Ocalić od zapomnienia” dało możliwość mieszkańcom i gościom zobaczyć na żywo część oryginalnych znalezisk z Obłazowej oraz kopię w skali 1:1 najcenniejszego skarbu jakim jest bumerang. Poznać ich znaczenie dla człowieka pierwotnego oraz zastosowanie. Dzieci natomiast miały okazję zabawić się w małego archeologa, gdzie przy użyciu specjalnych narzędzi, pod nadzorem archeologa, prowadziły badania, a zdobyte skarby mogły zachować na pamiątkę.

– Obłazowa jest naprawdę absolutnym przełomem naukowym i podejrzewam, że za jakiś czas może być przebojem nie tylko naukowym. Dzięki władzom lokalnym, społeczności, mogą państwo wykreować tę miejscowość poprzez historię na coś niebywałego, wyjątkowego – powiedział podczas spotkania prof. Paweł Valde-Nowak i dodał: - Ja robię co mogę, aby to pokazać światu. To nie może gdzieś zaniknąć w muzealnych pudełkach, czy sejfie.

- Obłazowa jest paleolitycznym sanktuarium o którym powinniśmy wiedzieć więcej oraz promować to miejsce – uważa archeolog. Odpowiedzią na to wezwanie mogą być prowadzone od kilku lat, przez władze lokalne działania, by w Nowej Białej powstał Park Archeologiczny – miejsce z prawdziwego zdarzenia, które „łączyłoby kilka elementów, z jednej strony funkcje naukowo-muzealną, a z drugiej strony miał charakter nieszablonowy – pokazywał w sposób atrakcyjny dla dzieci i młodzieży wszystkie odkrycia począwszy od bumerangu, po wiele, wiele innych jak najstarsze w Polsce ludzkie szczątki, kości zwierząt” mówi wicewójt gminy Nowy Targ Marcin Kolasa. Wicewójt chciałby, żeby oprócz samego obiektu powstała również część zewnętrzna: szlaki na drewnianych pomostach, które prowadziłyby pod jaskinię, tablice interaktywne, makiety zwierząt.

– Na dniach ogłosimy konkurs na koncepcję architektoniczną tego miejsca, samego obiektu i bryły, jak i jego otoczenia. Jest to nietypowa sytuacja dla naszej gminy, gdyż pierwszy raz będziemy ogłaszać taki konkurs, zawsze ogłaszaliśmy przetargi na dokumentację projektu architektonicznego – mówi Marcin Kolasa.

Gmina Nowy Targ wraz z komisją konkursową, w skład której będzie wchodził między innymi prof. Paweł Valde-Nowak, planuje do końca tego roku wybrać najlepszy projekt zgłoszony w konkursie. Projekt ten miałby wywoływać efekt „wow” i jednocześnie doskonale wtapiać się w otoczenie.

– Myślę, że małymi krokami ta sprawa idzie do przodu, i za kilka lat będziemy mogli wspólnie spotkać się w Parku Archeologicznym Obłazowej. Ja mam taką nadzieję i wierzę w to – zakończył z entuzjazmem wicewójt Marcin Kolasa.

Tekst i foto. Stanisław Krzysztofek, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
bu20:36, 18 sierpnia 2016
W naszej gminie to tylko w gimnazja i szkoły potrafią inwestować, a tak to zero inwencji twórczej, żeby coś zrobić dla otoczenia....
xXx18:18, 18 sierpnia 2016
Brawo!! W końcu jakaś normalna inwestycja ze strony Gminy :-)
To miejsce już dawno wymagało zainteresowania i konkretnego pomysłu jak wykorzystać urok i piękno całego Przełomu.
Powodzenia :-)
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas