Niedziela, 25 październik 2020, Imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Clouds
11°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Clouds
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Mist
12°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 93
Rain
12°
Wiatr: 2.304 km/h Wilgotność: 90
Rain
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 87
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
18.08.2016, 10:02 | czytano: 4472

Uwierzyć w Obłazową. To może być turystyczny hit na wielką skalę

Fot. Stanisław Krzysztofek

NOWA BIAŁA. Gmina Nowy Targ ogłosi niebawem konkurs na koncepcję architektoniczną Jaskini Obłazowej. Ma tu powstać coś na kształt interaktywnego, nowoczesnego parku archeologicznego, w którym będą pokazane prehistoryczne skarby, znalezione tutaj przez prof. Pawła Valde-Nowaka: liczący 30 tys. lat bumerang, najstarsze znalezione w Polsce kości człowieka czy kości mamutów.

Tegoroczne spotkanie „Ocalić od zapomnienia”, organizowane już po raz piąty u państwa Grochowskich, było niebywałą okazją do poznania najstarszej historii Nowej Białej. O cennych znaleziskach archeologicznych z jaskini w Obłazowej mówił sam ich odkrywca – prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak wraz z doktorantami Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczestniczącymi w ostatnich latach w badaniach Obłazowej.

Pierwsze praca archeologiczne w Jaskini Obłazowej, to koniec lat 90. XX wieku, do której zaprowadziły archeologów z profesorem Pawłem Valde-Nowakiem przypadkowe, ale ważne znaleziska na polu Bednarczyka pod Obłazową. Znaleziska archeologiczne z Obłazowej zainteresowały cały naukowy świat – wśród znalezisk znajdziemy najstarszy na świecie bumerang (datowany na około 30 tys. lat), najstarsze znalezione w Polsce kości człowieka nam współczesnego, muszle Conus, kły lisów polarnych, kości mamutów i nosorożców, poroża nosorożców i wiele innych.

Poniedziałkowe spotkanie „Ocalić od zapomnienia” dało możliwość mieszkańcom i gościom zobaczyć na żywo część oryginalnych znalezisk z Obłazowej oraz kopię w skali 1:1 najcenniejszego skarbu jakim jest bumerang. Poznać ich znaczenie dla człowieka pierwotnego oraz zastosowanie. Dzieci natomiast miały okazję zabawić się w małego archeologa, gdzie przy użyciu specjalnych narzędzi, pod nadzorem archeologa, prowadziły badania, a zdobyte skarby mogły zachować na pamiątkę.

– Obłazowa jest naprawdę absolutnym przełomem naukowym i podejrzewam, że za jakiś czas może być przebojem nie tylko naukowym. Dzięki władzom lokalnym, społeczności, mogą państwo wykreować tę miejscowość poprzez historię na coś niebywałego, wyjątkowego – powiedział podczas spotkania prof. Paweł Valde-Nowak i dodał: - Ja robię co mogę, aby to pokazać światu. To nie może gdzieś zaniknąć w muzealnych pudełkach, czy sejfie.

- Obłazowa jest paleolitycznym sanktuarium o którym powinniśmy wiedzieć więcej oraz promować to miejsce – uważa archeolog. Odpowiedzią na to wezwanie mogą być prowadzone od kilku lat, przez władze lokalne działania, by w Nowej Białej powstał Park Archeologiczny – miejsce z prawdziwego zdarzenia, które „łączyłoby kilka elementów, z jednej strony funkcje naukowo-muzealną, a z drugiej strony miał charakter nieszablonowy – pokazywał w sposób atrakcyjny dla dzieci i młodzieży wszystkie odkrycia począwszy od bumerangu, po wiele, wiele innych jak najstarsze w Polsce ludzkie szczątki, kości zwierząt” mówi wicewójt gminy Nowy Targ Marcin Kolasa. Wicewójt chciałby, żeby oprócz samego obiektu powstała również część zewnętrzna: szlaki na drewnianych pomostach, które prowadziłyby pod jaskinię, tablice interaktywne, makiety zwierząt.

– Na dniach ogłosimy konkurs na koncepcję architektoniczną tego miejsca, samego obiektu i bryły, jak i jego otoczenia. Jest to nietypowa sytuacja dla naszej gminy, gdyż pierwszy raz będziemy ogłaszać taki konkurs, zawsze ogłaszaliśmy przetargi na dokumentację projektu architektonicznego – mówi Marcin Kolasa.

Gmina Nowy Targ wraz z komisją konkursową, w skład której będzie wchodził między innymi prof. Paweł Valde-Nowak, planuje do końca tego roku wybrać najlepszy projekt zgłoszony w konkursie. Projekt ten miałby wywoływać efekt „wow” i jednocześnie doskonale wtapiać się w otoczenie.

– Myślę, że małymi krokami ta sprawa idzie do przodu, i za kilka lat będziemy mogli wspólnie spotkać się w Parku Archeologicznym Obłazowej. Ja mam taką nadzieję i wierzę w to – zakończył z entuzjazmem wicewójt Marcin Kolasa.

Tekst i foto. Stanisław Krzysztofek, oprac. r/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
bu20:36, 18 sierpnia 2016
W naszej gminie to tylko w gimnazja i szkoły potrafią inwestować, a tak to zero inwencji twórczej, żeby coś zrobić dla otoczenia....
xXx18:18, 18 sierpnia 2016
Brawo!! W końcu jakaś normalna inwestycja ze strony Gminy :-)
To miejsce już dawno wymagało zainteresowania i konkretnego pomysłu jak wykorzystać urok i piękno całego Przełomu.
Powodzenia :-)
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij