W Bukowinie Tatrzańskiej powstała remiza marzeń. Kosztowała grube miliony, ale ma służyć 200 lat (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 8.604 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 8.712 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 8.136 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 6.984 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
27.08.2016, 09:00 | czytano: 8612

W Bukowinie Tatrzańskiej powstała remiza marzeń. Kosztowała grube miliony, ale ma służyć 200 lat (zdjęcia)

O takiej remizie marzy większość strażaków-ochotników w Polsce. Bo drugiej takiej próżno szukać nie tylko na Podhalu, ale i w kraju. Mają ją strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowinie Tatrzańskiej.

Fot. Robert Miśkowiec
Fot. Robert Miśkowiec
- Gdy już się zdecydowaliśmy na budowę remizy, uznaliśmy, że musi być na najwyższym poziomie – mówi naczelnik bukowiańskiej straży Edward Kuchta. - Naszym celem od samego początku było, by remiza była nowocześnie i bardzo solidnie wykonana z wysokiej jakości, trwałych materiałów. Sama blacha na dachu ma 50-letnią gwarancję. Budynek ma konstrukcję żelbetową, jest energooszczędny, stolarka jest aluminiowa. Chodziło nam o to, żeby przez długi czas nie trzeba było do niej dokładać. Nawet kolory wybraliśmy klasyczne, żeby z biegiem lat remiza nie straciła na wyglądzie. Remiza ma służyć naszej miejscowości przez 200 lat. Tak ją budowaliśmy, żeby cieszyło się nią kilka pokoleń – dodaje.

Pomysł budowy nowej remizy tlił się w głowach strażaków od wielu lat. Zastanawiano się czy remontować starą, budować nową w nowym miejscu. Ostatecznie zdecydowano, żeby zburzyć istniejącą i w jej miejscu postawić od podstaw zupełnie nowy budynek.

- Zamysł zrodził się z potrzeby. Bukowina po prostu potrzebuje takiego obiektu. Miejscowość rozrosła się, przybyło domów, pensjonatów, w sezonie jest mnóstwo turystów. Zresztą, dotyczy to całej gminy. Wymagania muszą nadążać za rozwojem gminy – mówi prezes Piotr Kuchta.

Budować było dla kogo. Bukowiańska OSP należy do najprężniejszych na całym Podtatrzu. Liczy ok. 100 członków, w tym 50 czynnych. Należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
- Stara remiza była jak domek z kart. Od lat międzywojennych była rozbudowywana, remontowana. Jak zaczęliśmy ją rozbierać okazało się, że to cud, że się do tej pory nie zawaliła – dodaje naczelnik.

Budynek ma cztery kondygnacje, w tym jedną podziemną. Garaże obszerne, aby mogły pomieściły nawet 10 samochodów – ciężkich i lekkich. Tyle bowiem pojazdów stoi w „stajni” OSP Bukowina Tatrzańska. To kolejny powód do dumy bukowiańskich strażaków. Mało która jednostka może poszczycić tak dużą liczbą i różnorodnością sprzętu. Bukowianie mają na wyposażeniu samochody lekkie, ciężkie, terenowe, quad, skuter śnieżny, drabinę, a nawet karetkę.

Dach remizy został tak zbudowany, by można było na nim kiedyś zamontować platformę – lądowisko dla śmigłowców. Z dachu, co warto dodać, roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Bukowinę i Tatry.

W garażach powstały pomieszczenia spełniające wszystkie wymagania konieczne do uruchomienia tu posterunku pogotowia ratunkowego. Na poddaszu znajduje się sala szkoleniowo-konferencyjna, w której strażacy mają się dokształcać, ale jak dodają włodarze straży, OSP chętnie będzie udostępniać ją również na cele społeczne.

Budowa remizy dobiega końca. Rozpoczęła się na wiosnę 2014 roku. Zostały jeszcze do zrobienia drobne prace wykończeniowe. Budynek czeka też na odbiór. Generalnym wykonawcą była firma Astex z Szaflar. Budynek zaprojektował Krzysztof Martyniak z Zakopanego. Inwestycja kosztowała ok. 3,9 mln zł. Finansowali ją: gmina Bukowina Tatrzańska, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, dotacja z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, swoje dołożyli bukowiańscy strażacy i sponsorzy. - Na dzień dzisiejszy brakuje nam jeszcze około miliona złotych. Połowę zadeklarowała dołożyć gmina. Liczymy, że znajdą się sponsorzy, którym leży na sercu bezpieczeństwo naszych mieszkańców i ich dobytku i pomogą nam znaleźć pozostałe potrzebne środki. W końcu to wszystko ma służyć nam wszystkim i kolejnym pokoleniom – dodaje naczelnik Kuchta.

r/ zdjęcia Robert Miśkowiec
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Do JO18:01, 30 sierpnia 2016
Toaleta dla inwalidów może przydać się gdy będą organizowane jakieś imprezy społeczne czy wesela. Dobrze, że ktoś o tym pomyślał :)
złamany kręgosłup15:56, 28 sierpnia 2016
tak patrzę i niedowierzam. Zastanawiam się czy aby to nie przesada. No i jak przechodzą badania strażacy od generała skoro musza korzystać z toalet dla niepełnosprawnych no i miejsca powinni im wyznaczyć na parkingu.
tut09:28, 28 sierpnia 2016
A waksmundzkie władze śpią i nic, 4 lata obiecują a jakoś zmian nie widać
do fajerman21:57, 27 sierpnia 2016
i tu sie z tobą zgadzam nie widziałem grabu które by od siebie grabiły za te miliony można by 4 inne remizy zrobić i większy pożytek by był
stasek21:42, 27 sierpnia 2016
Z wypowiedzi Prezesa wnioskuję ze remizy będzie jeździć i gasić razem z wozami strażackimi..... No bo jak budynek poprawi bezpieczeństwo mieszkańców..... za taką kasę to by kupili 5 ciężkich po zeby wyposażonych samochodów ratowniczo gaśniczych. to by poprawiło bezpieczeństwo całej gminy,a nie jedna remizy jak gmach ministerstwa.

No ale kto bogatemu zabroni? szkoda tylko innych jednostek z Gminy Bukowina.
andrusas20:23, 27 sierpnia 2016
pytanie po co taka remiza i czy ktoś liczy koszty utrzymania .
Nic do ukrycia19:38, 27 sierpnia 2016
Najbardziej podoba mi się to okno widokowe w "srocu" - ostatnie foto.
Integracja z sąsiadami na całego.
jo19:36, 27 sierpnia 2016
1. 50 lat gwarancji???
2. toaleta dla inwalidów - kupę kasy ale to chyba zbędne dodatek strażaków
3. poza tym WIELKI PLUSSSSS
Kamil16:41, 27 sierpnia 2016
Co za okropny moloch architektoniczny.
stan16:11, 27 sierpnia 2016
piykne , ale co to za strażnica bez rury zjazdowej
białcon11:36, 27 sierpnia 2016
a po innych wsiach się rozlatują .W Białce sami strażacy teraz ryją i pogłębiają garaż , a lada chwila dach się na nich zawali .Gdzie kasa .?
abc10:33, 27 sierpnia 2016
fajerman czyli normalność !!! normalność w inny sposób.
fajerman09:36, 27 sierpnia 2016
Wcale mnie to nie dziwi, skoro były Komendant Główny gen. W.B. Leśniakiewicz prawie każdą wolną chwilę - szczególnie w zimie - spędzał w Bukowinie, że nie wspomnę o gen. J. Galicy, który pochodzi i mieszka w Bukowinie.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas