Środa, 14 listopad 2018, Imieniny: Rogera, Serafina, Agaty
Szczawnica i okolice
pochmurno
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 87%
pochmurno
Wiatr: 1.1 km/h Wilgotność: 76%
pochmurno
Wiatr: 7.2 km/h Wilgotność: 87%
pochmurno
Wiatr: 7.9 km/h Wilgotność: 83%
przewaga chmur
18°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 37%
pochmurno
Wiatr: 4.7 km/h Wilgotność: 82%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
26.09.2016, 22:39 | czytano: 4883

Kadencyjność w Sejmie, odwoływanie posłów, likwidacja opłaty targowej w Nowym Targu - wielowątkowe spotkanie z przedstawicielami Kukiz’15 i Wolnościowego Podhala

zdj. Michał Adamowski

NOWY TARG. Ponad dwie godziny trwało spotkanie z przedstawicielami Stowarzyszenia Na Rzecz Nowej Konstytucji Kukiz'15. Posłanka Elżbieta Borowska mówiła o swojej pracy w Sejmie, ale i lekkim rozczarowaniu, a współorganizatorzy debaty, czyli członkowie Wolnościowego Podhala - o likwidacji jednej z lokalnych danin.

Pierwsza część spotkania poświęcona była JOW-om. Mówiono o braku kontroli nad posłem. - Wyborca nie ma narzędzi, by mieć wpływ na swojego posła, który po wyborach podlega bardziej wierchuszce swojej partii, niż swoim wyborcom. I zabiega o uznanie w kierownictwie partii, a nie w terenie - padła diagnoza.

Zastanawiano się nad mechanizmami odwołania kiepskiego, albo skompromitowanego posła, a potem jego "eliminacją z życia publicznego".

Kameralne spotkanie z udziałem ok. 20 osób pozwoliło na swobodną dyskusję na różne tematy. Od "ustawy antyaborcyjnej", po spotkanie prezydenta z organizacjami żydowskimi. Nie stroniono od żartów z pracy poselskiej - przytaczano anegdoty i wpadki zarówno polityków PiS, PO, jak i Kukiz'15.

Gdy padło stwierdzenie o "zdrowej wymianie kadr w Sejmie", posłanka Borowska rozwinęła nieco wątek, mówiąc przygotowywanym projekcie wprowadzenia kadencyjności dla posłów. - Są posłowie, którzy zasiadają w Sejmie od ponad 20 lat. To za długo, bo ludzie dość szybko, już po kilku latach tracą prawdziwy ogląd sytuacji, znajomość problemów ludzi. Są oderwani od rzeczywistości. Nie wiedzą jak w przeciągu np. ostatnich 10 lat zmieniła się sytuacja przedsiębiorców, czy młodych ludzi w naszym kraju - mówiła.

Temat "wymiany posłów" zakończyła stwierdzeniem, że owa "wymiana kadr" powinna dotyczyć też sądownictwa, prokuratury i szkolnictwa wyższego.

Elżbieta Borowska pracuje w sejmowych komisjach - kultury i łączności z Polakami za granicą, pojawiły się więc w dyskusji kwestie dotyczące finansowania kultury, dbania o zabytki, czy wątek dotyczący o polityki historycznej i naszych relacji z Ukrainą.

Posłanka poproszona o ocenę swojej pracy w parlamencie, otwarcie przyznała się do "pewnego rozczarowania swoją pracą". - Mam wrażenie, że tracę czas. Wiem jakie są oczekiwania wobec mnie. Ale ja 70 procent czasu spędzam na różnego rodzaju imprezach. Jestem zapraszana na różne uroczystości i - jest trochę głupio - bo wiem, że jest ważne, by być w swoim regionie, ale to się nie przekłada na pracę legislacyjną w Sejmie - tłumaczyła i dodała, że "musi zmienić nieco rytm pracy, bo ma wrażenie, że traci czas na spotkania z ludźmi i brakuje jej tego czasu na to, by coś konkretnego i pożytecznego dla tych ludzi zrobić".

Maciej Prostko ze Stowarzyszenia Na Rzecz Nowej Konstytucji skupił się na wyjaśnieniu problemu jaki powstał wokół Trybunału Konstytucyjnego. Mówił o projekcie ustawy przygotowanej przez Kukiz'15, której główny postulat zakłada wybieranie sędziów TK większością 2/3 głosów posłów. Jak wyjaśnił - to pozwoli odciąć konkretnych sędziów od danej partii, czy siły politycznej.

Ostatni temat dotyczył spraw lokalnych. Przedstawiciele stowarzyszenia Wolnościowe Podhale zaprezentowali swoje stanowisko na temat opłaty targowej w Nowym Targu. Sebastian Matląg i Gabriel Jędrol przypomnieli, że opłata targowa pobierana przez samorząd nie ma już charakteru obligatoryjnego, co oznacza, że miasto czy gmina może z niej zrezygnować. I taki właśnie krok proponują. - Pobieranie danin nie jest dobre z punktu widzenia gospodarki. Opłata uderza w drobnych przedsiębiorców, ale i w konsumentów, kupujących. To hamulec w rozwoju działalności gospodarczej. Poza tym likwidacja opłaty targowej pokazałaby, że Nowy Targ nawiązuje do swej nazwy i do historycznych tradycji - wspiera handel i kupców - przekonywali.

Jak tłumaczyli - straty w budżecie miasta, wynikające z braku wpływów z opłaty targowej - rekompensowałoby bogacenie się ludzi, którzy wydawaliby swoje pieniądze na swoje potrzeby - bez ingerencji państwa, czy urzędników.

Gdy dyskusja zeszła na stawki opłat w mieście, okazało się, że na sali są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy takiego rozwiązania. - Zróżnicowanie stawek opłaty targowej to nadużycie. Nie może być tak, że centralny planista decyduje i wybiera za nas gdzie będzie taniej coś można kupić, a gdzie drożej - mówili "wolnościowcy" i powołali się na tzw. efekt Krzywej Laffera, który zakłada, że im jest mniejsza stawka opodatkowania, tym większe są dochody do budżetu.

Przypomniano też okoliczności wprowadzania różnych stawek opłat na obu placach handlowych. Jedna z diagnoz brzmiała, iż błędem jest to, że samorząd jest zaangażowany w jedno z targowisk, bo jak wiadomo '"trudno być sędzią we własnej sprawie".

Dziś jedynie zasygnalizowano pomysł, a Wolnościowe Podhale zamierza drążyć temat zniesienia opłaty targowej. Stowarzyszenie przygotowuje akcję informacyjną dla mieszkańców, chce spotkać się z radnymi i burmistrzem by przekonać ich do swoich argumentów.

Sabina Palka, zdj. Michał Adamowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
prawda20:10, 28 września 2016
das poszoł w las
@ zalewa was żółć???16:59, 27 września 2016
Mam pytanie? Co mądrego powiedziała pani z Gorlic w sprawie aborcji. Bo dla mnie to temat zbyła,zmyła i olała. A odnośnie jej prac w komisji to kolejne marnotrawienie pieniędzy podatnika. Łączność i kultura z polakami za granicą przy palących problemach tego kraju jest tak samo istotna dla przeciętnego Kowalskiego jak zeszłoroczny śnieg w czasie dyngusa. Ale naród wybrał ,no to naród ma. Szkoda że nie pracuje w komisji łączności absurdu z otaczającą rzeczywistością. No brawo Wolnościowe Podhale! Kto następny?
arek15:36, 27 września 2016
Jakby ktoś u Kukiza myślał ,to Kornel nie prosił by o głosowanie w jego imieniu. Wstyd i degrengolada to wszystko co można im przypisać. A pani poseł mnie nie zaskoczyła niczym . Brak merytorycznego przygotowania i narcyzm .Jak w reklamie : Kondycja i wygląd. A jak braknie odpowiedniej pożywki to dno i wodorost. Z tą tylko różnicą że klub dno i wodorost już MA.
das14:29, 27 września 2016
@prawda

Porządek w mieście ?! Ha ha ha
fan13:27, 27 września 2016
Fajna ta posełka....
prawda12:31, 27 września 2016
Wolnościowe Podhale ,- bez kitu to są jakieś jaja oni destabilizują porządek w mieście.
handlujacy12:22, 27 września 2016
nareszcie szansa na rozwiazanie tego pata. skonczy sie bangladesz organizacyjny, miasto chcialo wykurzyc handlarzy co nie pojda na oczyszczalnie i zrobili wiekszy balagan niz byl przed!
handlarz12:10, 27 września 2016
brak opłaty targowej tak ale równocześnie kary za handlowanie w niedozwolonych miejscach musi być mechanizm do jakiegoś porządku w mieście.
Wolność12:02, 27 września 2016
Popieram wolnościowe podhale ! Opłata targowa jest do likwidacji, przepis który jest reliktem PRL, nadal jest wykorzystywany przez urzędników.
buhahaha10:59, 27 września 2016
Jak słyszę, że tych Kukizowców, Korwinowców i Wolnościowe Podhale popieraja jacyś ludzie , to myśle, że ludze ci mają nierówno pod deklem.
Organizator10:56, 27 września 2016
Cichy, niestety, próbowaliśmy wynająć np. salę w Euroregionie ale bezskutecznie - zarządzający stwierdził, że nie miesza się w politykę, zapominając o fakcie wynajmowania lokalu pod biuro Guta-Mostowego przez długie lata + organizacja spotkań PWS przy ostatnich wyborach :-)))
zalewa was żółć09:56, 27 września 2016
arek - kłopoty z czytaniem? Jest napisane, że jednym z tematów była "ustawa aborcyjna". Jak cię interesuje zdanie posłanki na ten temat to sobie sprawdź jak głosowała.

moim zdaniem to co robisz - jest objawem choroby. Zakładasz od razu złą wolę, piszesz by tylko dopierniczyć. Trzeba było przyjść i się samemu przekonać co ktoś ma do powiedzenia. ale nie. Po co. Przecież
lepiej dowalić anonimowo i zgrywać bohatera. Lecz się człowieku.
cichy09:54, 27 września 2016
po raz pierwszy i ostatni( mam nadzieje) dam taki komentarz - kąśliwy
jak by wzięli jeszcze mniejszą sale pękała by w szwach!!!
reszty nie komentuję bo nie ma co komentować
arek09:22, 27 września 2016
Największą porażką tego sejmu jest KUKiz15. Mało tego że jest przybudówką dla PIS-u to jeszcze nic w tym sejmie dobrego nie zrobili. I nie zrobią. Pomijając Morawieckiego który jawnie mówi o tym że jest w sejmie dlatego żeby wesprzeć syna/ może niepełnosprawny?/ To jeszcze mają czelność komentować ten bur..l którego sami są sprawcami. A pani jakie odniosła sukcesy w pracy sejmowej? Żadne. I tak zakończą za trzy lata. Miernie ale wiernie w stosunku dla PIS. A co pani poseł sądzi o zaostrzeniu ustawy aborcyjnej? Też na wzór prezydentowej nie wypowiada się w tym temacie? A temat gorący i milczeniem go pominąć to jakiś absurd!
radykalny Benek09:10, 27 września 2016
Ja efekty oceniam pozytywnie. Opłata targowa to relikt, z którego zrezygnowano m.in. w Krakowie!
Ciekawski08:56, 27 września 2016
NIkt o tym nie wiedział, bardzo słaba reklama. Efekty jak na załączonym obrazku.
Z Lepszej Przyszłości08:48, 27 września 2016
do hahaha może Ci i wesoło, ale popatrz tylko na zdjęcia z artykułu zaraz pod tym artykułem w wiadomościach podhale24 "nierozwiązany problem z żulami przebywającymi na rynku ..." popatrz szerzej i zastanów się trochę, czy na pewno jest nam lepiej bez straży miejskiej. Grzecznym obywatelem służby mundurowe nigdy nie przeszkadzały, tylko dają wsparcie mieszkańcom.
http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/46764/Nierozwiazany_problem_z_bezdomnymi_i_zulami_przebywajacymi_na_Rynku_w_Nowym_Targu.html
strażak Sam08:47, 27 września 2016
@hahaha było gdzie zadzwonić jak palono opony w piecach , a teraz gdy nie ma Straży już nawet nie ma podziału na śmieci palone w dzień i palone w nocy .... wszystko się jara
Jola08:28, 27 września 2016
Zarówno projekt likwidacji Straży Miejskiej jak i teraźniejszy projekt likwidacji opłaty targowej to kompletna "głupota" członków tego stowarzyszenia.
KLOC08:13, 27 września 2016
Wolnościowe Podhale = Żule śpiące na ryku.
WP odnowi oblicze06:20, 27 września 2016
@Józiu,pamiętam jak za ś.p. SM omijałem samochodem pijanego żula na Harcerskiej,strażnicy popatrzyli z boku i udali ,że tego nie widzą.Józiu obudź się "to se ne wrati" KAPUJESZ ???
nergal05:44, 27 września 2016
ale ladna ta pani prowadzaca ! a co na sali robi Zbychu Zamachowski ?
hahaha23:50, 26 września 2016
@jozek płaca wam za te komentarze o straży miejskiej czy to osoby zwiazane z owa organizacja? miasto nie odczuwa żadnych efektów, mamy wydawać kilkadziesiąt tyś miesięcznie tylko dla samego faktu posiadania sm? za ich kadencji było tak samo jak jest teraz , nie ma więcej ani mniej problemów ktorych i tak nie potrafili rozwiązać.
podatnicy zdecydowali i należało by uszanować ich decyzje zreszczt cześ srodkow została przekazana do policji i jakos nie widac by problemami o ktorych myslisz sie zajmowali
ww23:33, 26 września 2016
@fan.. - czemu "dla wybrańców"? Każdy mógł przyjść. Ale trzeba wykrzesać coś z siebie i ruszyć 4 litery.

I zanim zaczną się skowyty "czemu nie było zapowiedzi, czemu nie było zapowiedzi" - odsyłam tu
http://podhale24.pl/rozmaitosci/artykul/46385/Spotkanie_z_przedstawicielami_Kukiz821715_i_Wolnosciowego_Podhala.html

może moderator przymknie oko :)
fan politycznej propagandy23:19, 26 września 2016
to spotkanie tylko dla wybrańców było?
jozek22:59, 26 września 2016
Wolnościowe Podhale już przyczyniło się do likwidacji Straży Miejskiej. A efekty niech każdy ocenia sam
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij