Poniedziałek, 25 czerwiec 2018, Imieniny: Łucji, Wilhelma, Albrechta
Jabłonka i okolice
deszcz
15°
Wiatr: 11.6 km/h Wilgotność: 71%
deszcz
17°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 62%
deszcz
15°
Wiatr: 11.6 km/h Wilgotność: 71%
deszcz
14°
Wiatr: 9.3 km/h Wilgotność: 88%
deszcz
16°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 91%
deszcz
13°
Wiatr: 11.6 km/h Wilgotność: 46%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
10.01.2017, 10:20 | czytano: 2936

"Nie" dla darmowej komunikacji w czasie smogu w Zakopanem

arch. Piotra Korczaka

Podhalański Alarm Smogowy i inicjatywa Pociąg-autobus-góry stoją na stanowisku, że wprowadzenie darmowej komunikacji MZK na terenie Zakopanego w czasie, gdy poziom smogu w mieście jest wysoki, nie będzie miało żadnego efektu ekologicznego.

Jolanta Sitarz-Wójcicka z PAS i Piotr Manowiecki z Pociąg-autobus-góry podpisali wspólne oświadczenie w tej sprawie, które przed południem przesłali do mediów.

Oto jego treść:

„Podhalański Alarm Smogowy oraz inicjatywa Pociąg-autobus-góry sprzeciwiają się postulatowi wprowadzenia darmowej komunikacji w trakcie wstępowania epizodów smogowych w Zakopanem. Pomysł ten był opisywany w ostatnich tygodniach w małopolskich mediach. Ewentualne wprowadzenie darmowej komunikacji nie będzie miało prawie żadnego skutku ekologicznego i jednocześnie będzie odwraca uwagę od głównego źródła zanieczyszczeń powietrza na Podhalu – emisji z domowych kotłów węglowych oraz kominków.

„Ekspertyza w zakresie pilotażowego opracowania i wdrażania planów działań krótkoterminowych w wybranych miejscowościach województwa małopolskiego” przygotowana na zlecenie województwa małopolskiego wskazuje, że przy zanieczyszczeniach pyłem PM10 na poziomie 300 ?g/m? (III stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza) darmowa komunikacja w Krakowie spowodowałaby obniżenie stężeń zaledwie o 0,01 – 0,03 ?g/m?, co oznaczałoby brak jakiegokolwiek efektu ekologicznego. Niestety brak analogicznych wyliczeń dla Zakopanego.

Doświadczenia polskich miast, które wprowadzają darmową komunikacją wskazują, że darmowa komunikacja nie ma większego znaczenia dla natężenia ruchu samochodowego w dni występowania smogu. Skuteczne mogłyby okazać się jedynie radykalne działania, takie jak znany z Francji zakaz wjazdu samochodów z parzystymi lub nieparzystymi numerami rejestracyjnymi czy radykalne ograniczenie liczby samochodów upoważnionych do wjazdu do miasta przy jednoczesnym zwiększeniu oferty komunikacji zbiorowej, jakie zdało egzamin podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, przyczyniając się do rzeczywistego ograniczenia emisji komunikacyjnej, a także hałasu.

Nie ulega wątpliwości, że nadmierny ruch samochodowy jest dużym problemem dla Podhala, szczególnie podczas sezonu turystycznego. Samorządy oraz rząd muszą podejmować działania, które w perspektywie lat umożliwią jego ograniczenie. Powinno to być rozwijanie oferty transportu publicznego, budowanie parkingów park & ride, ulepszanie warunków ruchu pieszego i rowerowego, a także ograniczanie popytu na podróże samochodem.

Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji na obecnych dwóch liniach komunikacji miejskiej byłoby działaniem pozorowanym, które w żaden sposób nie ograniczyłoby problemu zanieczyszczeń powietrza, natomiast stanowiłoby źródło kolejnych wydatków budżetu miasta, które lepiej przeznaczyć na rozwój spójnej sieci komunikacyjnej, obejmującej całe miasto”.

Jolanta Sitarz-Wójcicka, Podhalański Alarm Smogowy
Piotr Manowiecki, inicjatywa Pociąg-autobus-góry

oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
YAE18:06, 11 stycznia 2017
Czy ja już przypadkiem gdzieś kiedyś tu nie pisałem, że te całe knypki z PAS to zwykłe karierowioczo-g***y, które się chcą dorabiać na ludzkim nieszczęściu? Kto wierzy w tych ludzi jest po prostu głupi, bo oni ciągle mówią tylko o wymianie pieca, a producenci zacierają ręce. Pozdro!
ss06:31, 11 stycznia 2017
Mam raka krtani... dzięki syfowi , przez powietrze
PAS20:19, 10 stycznia 2017
ten cały PAS coraz bardziej drażni ludzi , to w jaki sposób chcą oni walczyć z ty smogiem happeningami spotkaniami i lajkami na FB?? ich jedyny cel z tego co widzę to zakaz spalania węgla w całej Polsce i promowanie wyłącznie gazu . ktoś im płaci za ta akcje czy jak? maja konflikt z każda inna inicjatywą a powinni mieć chyba wspólny cel i wspólnie dbać o powietrze. konflikt z portalem czyste ogrzewanie również dziwi portal szeroko i konkretnie opisuje jak palić czysto i efektywnie ale polskiemu alarmowi smogowego robią konkurencje i im to się nie podoba co to niby ma być? o co oni walcza i z kim i po co
ABC16:44, 10 stycznia 2017
W tym alarmie smogowym sami jesteście pozorantami. Chcecie zakazów spalania węgla a nie wywalczyliście ani kilometra nowej sieci gazowej. Promujecie geotermię. A oni mi odpisali, ze mój dom jest zbyt mały i nie opłaca się go podłączać.- Choć rura geotermii jest na sąsiedniej działce. Ponadto nowoczesny kocioł gazowy jest o ponad połowę tańszy od ich cudownego wymiennika. Ale wasze żądania aby zakazywać ludziom dojazdu do pracy autami są tyle samo warte co zakazy spalania węgla jeśli nie ma innej dogodnej i ekonomicznie przystępnej alternatywy. Jak się wam nie podoba życie w mieście, to wynoście się na drzewo do dżungli.
...15:25, 10 stycznia 2017
W NT żadnego bo autobusy jeżdżą raz na ruski rok.
kompromitacja14:44, 10 stycznia 2017
kompromitacji ciąg dalszy , czyli wprowadzenie darmowej komunikacji choćby i po to aby ograniczyć piesze wędrówki w zanieczyszczonym powietrzy i zmniejszenie choćby o parę szt samochodów nie wpływa na nic , zamiast 2km spaceru i trucia się skorzystam z komunikacji i mam rozumieć ze moje zdrowie jest nie ważne , najważniejsze jest promowanie gazu i i przepłacanie za piece 5 kategori których cena wywindowała w gore o 30-40%?? chore lewaki albo zakaz ruchy albo zmniejszenie o polowe ale minimalna redukcja samochodów już jest bee nie daj boże smog zniknie przez takie działania i nie będzie o co krzyczeć , wymiana 10-20 pieców rozumiem tez jest bez sensu bo jak wymieniać to wszystkie ?
oscypek14:11, 10 stycznia 2017
A te autorytety to po jakich szkołach? Co to za pozoranci?
Skoro darmowa komunikacja zmniejszyłaby chociaż odrobinę zanieczyszczenie to źle bo mało?
Kogo Ci ludzie reprezentują? Kto im płaci za takie bzdury?
Każde działanie zmierzające do poprawy powietrza trzeba podejmować! Darmowa komunikacja, palenie od góry, działania zwiększające świadomość. Krok po kroku i do przodu. Wiem, że najlepiej by było dla tych ludzi, żeby od razu zamknąć piece i grzać się dobrym słowem. Ale tak się nie da!
Powoli, ale do przodu. Ludzie wymienią piece na lepsze. Zmienią opał. Zainstalują pompy ciepła (nawet na p24 pisali ostatnio, że potaniały). Zainstalują solary itp. I będzie lepiej.
Nie zrobimy od razu rewolucji, ale możemy działać mimo wszystko!
nowotarżanin11:46, 10 stycznia 2017
A w Nowym Targu buduje się obwodnica przez centrum miasta. Pomysłodawcą jest poprzedni włodarz miasta MF.
Zakopane mieszkaniec11:39, 10 stycznia 2017
Nie zgadzam się z tezą iż wprowadzeniem darmowej komunikacji nie ma wpływu na jakość powietrza i podawanie danych dotyczących pyłu PM10 który nie jest w składzie spalin samochodowych jako dowodu że jakość powietrza się nie poprawi uważam za nadużycie. W składzie spalin samochodowych znajdują poniższe toksyny które są wdychane przez mieszkańców i turystów
dwutlenek węgla CO2,trójtlenek siarki SO3, azotany
Należy się zastanowić czy w czasie smogu w Zakopanem nie zakazać kursowania komunikacji opartej na nie ekologicznych silnikach spalinowych jednocześnie uważam że komunikacja miejska na terenie miasta Zakopanego powinna być dalej rozwijana tak żeby każda dzielnica miasta była objęta ekologiczną komunikacją miejską ,,w razie potrzeby ekologicznej także bezpłatną".
iga10:47, 10 stycznia 2017
powiedzcie lepiej prawdę,że szkoda wam dudków za bilety
nococo10:43, 10 stycznia 2017
Z komunikacji w Nowym Targu i tak korzystają tylko Ci, którzy
a) mają bezpłatnie
b) nie mogą prowadzić samochodu.

Każdy inny wie, że MZK działa nieefektywnie i niewydolnie. Spóźnione autobusy, błędy w rozkładach, etc.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij