Czwartek, 19 kwiecień 2018, Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Czarny Dunajec i okolice
niewielkie zachmurzenie
18°
Wiatr: 12.6 km/h Wilgotność: 57%
niewielkie zachmurzenie
20°
Wiatr: 5 km/h Wilgotność: 46%
niewielkie zachmurzenie
24°
Wiatr: 1.9 km/h Wilgotność: 45%
niewielkie zachmurzenie
19°
Wiatr: 6.9 km/h Wilgotność: 57%
niewielkie zachmurzenie
19°
Wiatr: 18.3 km/h Wilgotność: 56%
przewaga chmur
21°
Wiatr: 1.9 km/h Wilgotność: 46%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
10.01.2017, 14:00 | czytano: 4376

Rezolucja podhalańskich samorządów ws. budowy zakopianki

Wszyscy starostowie, burmistrzowie oraz wójtowie z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego, podpisali się pod rezolucją skierowaną do rządu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącą konieczności budowy dalszego odcinka zakopianki z Rabki-Zdroju do Nowego Targu.

Napisali w niej: „Infrastruktura drogowa to bardzo istotny czynnik dla rozwoju gospodarczego, bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców naszego Subregionu Podhalańskiego. Brak zapewnienia finansowania kluczowych dla rozwoju Podhala, Pienin, Spisza, Orawy inwestycji drogowych spowoduje spowolnienie rozwoju gospodarczego i ograniczenie ruchu turystycznego oraz dalszą peryferyzację znacznych obszarów Subregionu Podhalańskiego. Konieczna jest realizacja inwestycji budowy „Zakopianki” – czteropasmowej drogi do Podhala z rozprowadzeniem kilkoma trasami na terenie Podhala.

Droga ekspresowa S7 to ważny dla rozwoju Małopolski ciąg komunikacyjny na linii północ-południe, łączący miasta z obszarami podgórskimi i przejściem granicznym ze Słowacją. Dalsza kontynuacja budowy drogi krajowej nr 47 to dla nas priorytet – z uwagi na to, że budowa odcinka z Rabki-Zdroju do Nowego Targu doprowadzi do znacznego usprawnienia ruchu w kierunku Zakopanego, Białki Tatrzańskiej i Szczawnicy i tym samym przyczyni się bezpośrednio do poprawy dostępności komunikacyjnej Podhala dla ruchu krajowego. Efektem będzie także poprawa jakości wewnątrzregionalnych połączeń komunikacyjnych o znaczeniu lokalnym, co spowoduje łatwiejszy dostęp do atrakcyjnych turystycznie obszarów subregionu. Nadmieniamy, że obecnie budowany jest odcinek drogi Lubień – Rabka-Zdrój (zakończenie części drogowej do 2018 r., części tunelowej do 2020 r. ) dlatego pożądanym i celowym byłoby, aby jeszcze w 2018 roku rozpocząć prace budowlane dla kolejnego odcinka drogi tj. Rabka-Zdój – Nowy Targ tak aby zakończyć w sposób kompleksowy całą inwestycje w 2020 roku.

Droga krajowa nr 47 na odcinku Rabka - Nowy Targ po wielu wysiłkach ogromnej rzeszy różnych środowisk w szczególności projektantów, samorządów i przede wszystkim mieszkańców (nadmieniamy, że jest zgoda wszystkich mieszkańców co jest ewenementem w tej części kraju i nie należy tego zaprzepaścić) które uwieńczone zostały ustaleniem przebiegu drogi 47 na odcinku do Nowego Targu. Branża turystyczna ma nadzieję na zwiększenie ruchu turystycznego w najbliższych latach, co wykazał sezon w 2016 roku – 50 % zwiększony ruch turystyczny w subregionie. Utrudnieniem dla odwiedzających subregion jest dostęp drogowy na odcinku Rabka - Nowy Targ.
Inwestycja ta jest niezbędna dla zrównoważonego rozwoju Podhala w skali Polski. Jest  również wyrazem wyrównywania szans mieszkańców regionu, bodźcem stymulującym turystykę, wzmacniającym gospodarkę i wzmagającym bezpieczeństwo. Dlatego też Powiaty i  Gminy Podhala, Pienin, Gorców, Spisza, Orawy  stanowczo opowiada się za jak najszybszą realizacją kontynuacji budowy drogi  DK 47 na odcinku Rabka - Nowy Targ.
Z tych też powodów zwracamy się do wszystkich kompetentnych instytucji i osób
o wsparcie naszego stanowiska”.

Adresaci petycji: Beata Szydło - prezes Rady Ministrów, Andrzej Adamczyk - Minister Infrastruktury, Jan Szyszko - Minister Środowiska, Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego, Józef Pilch - Wojewoda Małopolski, parlamentarzyści Subregionu Podhalańskiego: Jan Hamerski – senator , Anna Paluch i Edward Siarka – posłowie.

oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
gór03:51, 12 stycznia 2017
Jeżeli ma być tylko zakopianka do N.Targu a nie do Zakopanego to nie wróży to nic dobrego dla naszego miasta.Zwalniające auta przy końcu dwupasmówki będą jeszcze więcej wydzielać spalin bo się będzie robił korek.Dobrze aby ta nowa droga kończyła się daleko za Szaflarami.
EDZIO16:30, 11 stycznia 2017
Aja mam pytanko takie do włodarzy Nowego Targu co z OBWODNICĄ tego miasta bo kupców - handlarzy i kurek które złote jaja nosiły wam już tam ni ma więc czas ruszać z budową a nie rozsyłać ludzi po PRYWATNYCH targowiskach z miarkami do mierzenia ich miejsca PRACY.AAAALLLEE to tylko chyba taka nie ZRĘCZNOŚĆ nowoczesna, no ale morze wam dalej brakuje tych straconych piniądzków.
Racja13:39, 11 stycznia 2017
podhalanin ma całkowitą racje. Nie chcieli drogi, protestowali nie mają. Kropka.
Powinni tylko zdjąć w protestujących gminach ograniczenia prędkości (nie chcieli innej drogi, to taką jaka jest trzeba jechać normalnie) i to wszystko.
p.10:16, 11 stycznia 2017
To tylko pozory, że coś robią! zawsze tak jest przy zmianie rządzących. Będą dyskusje, spotkania, imprezy i tyle. I tak już 40lat.
podhalanin20:13, 10 stycznia 2017
Nic nie wskórają . O budowę zakopianki to pierwsi powinni wystąpić ci co przez ostatnie 8 lat wmawiali ludziom z Podhala ,że ona jest niepotrzebna a mianowicie oseł Gut mostowy , oseł Jagna Marczułajtis , senator Janosik z Bukowiny T. i jeszcze paru innych wybitnych szkodników podhalańskich jak wójtowie Białego D . i Poronina , którzy blokowali jej budowę oficjalnie i nieoficjalnie . To ich zasługa ,że jej nie ma do dziś . przeznaczyć na budowę aqaparków i nowych szkół.
fago20:11, 10 stycznia 2017
No to będziemy mieli smog w Nowym Targu jak wszyscy się szybko zjadą po tej zakopiance.
wr15:52, 10 stycznia 2017
obudziło się Państwo wielmożne..w tym kraju jak sie nie ciśnie , nie upomina nie strakuje i nie okupuje to nic nie wskórasz!!!!!!!!!!!!
rere15:48, 10 stycznia 2017
Jeśli będą stanowczo dochodzić swoich racji, osiągną swój cel.
Jeśli spoczną na jednorazowym rozesłaniu pism do w/w osób i instytucji zaprzepaszczą wszystko.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij