Piątek, 20 kwiecień 2018, Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Szczawnica i okolice
pogodnie
24°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 26%
pogodnie
22°
Wiatr: 2.6 km/h Wilgotność: 22%
pogodnie
27°
Wiatr: 1 km/h Wilgotność: 30%
pogodnie
19°
Wiatr: 12.2 km/h Wilgotność: 30%
pogodnie
17°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 38%
pogodnie
24°
Wiatr: 4 km/h Wilgotność: 24%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
11.01.2017, 18:40 | czytano: 4157

Nowe samochody dla OSP

Trzy ochotnicze jednostki straży pożarnej z naszego regionu - OSP Trybsz, OSP Rokiciny Podhalańskie i OSP Suche -otrzymają nowoczesne wozy strażackie.

W sumie 34 Ochotnicze Straże Pożarne z całej Małopolski otrzymają nowoczesne samochody i detektory gazowe. Wszystko dzięki rozdaniu środków w ramach projektu „Bezpieczna Małopolska - samochody strażackie”. Umowy na sprzęt o łącznej wartości ponad 23 mln zł przekazał gminom wicemarszałek Wojciech Kozak. Unijne wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 wynosi ponad 11 mln zł. Resztę dołożą gminy.

- Ochotnicze straże pożarne to nieocenione wsparcie dla zawodowych służb ratowniczych. Często to właśnie oni są pierwsi na miejscu zdarzenia czy wypadku. Nie zapominajmy też o tym, jak ofiarnie nieśli pomoc naszym mieszkańcom podczas ostatnich powodzi. Dlatego Zarząd Województwa Małopolskiego od lat wspiera ochotnicze straże pożarne – pomagamy remontować remizy, dofinansowujemy zakup specjalistycznego sprzętu i umundurowania. Teraz czas na zakup wozów strażackich – mówił podczas przekazania umów wicemarszałek Wojciech Kozak.

Dzięki projektowi „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie” do 34 jednostek OSP w całym województwie (lista poniżej) trafią nowoczesne wozy strażackie. Każdy z nich jest przystosowany do akcji ratowniczych – mogą jednorazowo przewieźć ok. 3 ton wody lub 300 litrów środka pianotwórczego do gaszenia pożarów, są również wyposażone w najpotrzebniejszy sprzęt, czyli m.in. autopompy, ledowe maszty oświetleniowe, wyciągarki o sile 8 ton, a także zestaw do łączności radiowej. Dzięki napędowi 4x4 strażacy będą też mogli nieść pomoc w trudniejszym terenie. Warto podkreślić, że samochody są też przyjazne dla środowiska – wszystkie wyposażono bowiem w silniki spełniające wyśrubowane normy czystości spalin EURO VI. W kabinie osobowej zmieści się
6 strażaków.

To nie wszystko – każda z OSP otrzyma też detektory, które pozwalają na wykrycie kilku rodzajów gazów. Pomoże to strażakom-ochotnikom szczególnie w czasie niebezpiecznych akcji, w których istnieje niebezpieczeństwo np. zatrucia czadem lub wybuchu gazu.

Sprzęt trafi do strażaków w trzech turach. Pierwsze 11 wozów strażackich dotrze do gmin do początku czerwca 2017 roku, kolejne 12 – do połowy lipca. Ostatnie 11 samochodów zostanie przekazane do połowy sierpnia.

Warto podkreślić, że nowe pojazdy trafią do tych OSP, które najbardziej ich potrzebują. Rozdzielając środki w ramach projektu komisja konkursowa brała pod uwagę m.in. średnią liczbę interwencji
w latach 2012-2014, liczbę ratowników z odpowiednimi uprawnieniami, posiadany sprzęt, a także dotychczas otrzymaną pomoc.

Wsparcie nie byłoby możliwe, gdyby nie środki unijne. Projekt „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie” został dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego kwotą ponad 11 mln zł. Resztę kosztów gminy pokryją z własnego budżetu.

Lista gmin (partnerów projektu):

Gmina Krzeszowice - OSP Tenczynek
Gmina Mogilany - OSP Mogilany
Gmina Michałowice - OSP Michałowice
Gmina Słomniki - OSP Miłocice
Gmina Sułoszowa - OSP Sułoszowa I
Gmina Charsznica - OSP Tczyca
Gmina Myślenice - OSP Głogoczów
Gmina Tokarnia - OSP Krzczonów
Gmina Koniusza - OSP Wierzbno
Gmina Niepołomice - OSP Niepołomice
Gmina Kłaj - OSP Kłaj
Gmina Biecz - OSP Biecz
Gmina Uście Gorlickie - OSP Gładyszów
Gmina Laskowa - OSP Laskowa
Gmina Limanowa - OSP Nowe Rybie
Gmina Dobra - OSP Dobra
Miasto Grybów - OSP Grybów-Biała
Gmina Stary Sącz - OSP Stary Sącz
Gmina Szczucin - OSP Szczucin
Gmina Borzęcin - OSP Borzęcin Dolny
Gmina Gromnik - OSP Siemiechów
Gmina Skrzyszów - OSP Łękawica
Gmina Rzepiennik Strzyżewski - OSP Rzepiennik Strzyżewski
Gmina Trzebinia - OSP Młoszowa
Gmina Bukowno - OSP Stare Bukowno
Gmina Klucze - OSP Bydlin
Gmina Zator - OSP Zator
Gmina Kęty - OSP Kęty
Gmina Wieprz - OSP Wieprz
Gmina Andrychów - OSP Sułkowice Łęg
Gmina Łapsze Niżne - OSP Trybsz
Gmina Raba Wyżna - OSP Rokiciny Podhalańskie
Gmina Zembrzyce - OSP Zembrzyce
Gmina Poronin - OSP Suche.

Źródło: UMWM, oprac. r/ na zdjęciu umowę odbiera wójt gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz
najnowsze informacje
komentarze
Julek14:59, 15 stycznia 2017
Szczepuś:
Ja myślę że strażacy z jednostek gdzie te auta trafią wiedzą kto im pomógł i zapewne przy uroczystościach przekazania auta to publicznie przyznają.
szczepuś22:43, 13 stycznia 2017
już się zaczyna przepychanka czyja była zasługa ...
Władek19:55, 12 stycznia 2017
Według mnie strażaka ochotnika powinno być tak; nowe samochody do jednostek zawodowych a po trzech lub pięciu latach przekazane do OSP. Jak widzę, że na Podhalu OSP mają po dwa, trzy i więcej wozów to zastanawiam się po co? Chyba tylko dla zaspokojenia ambicji i żeby było za co płacić.
,,<>,,10:26, 12 stycznia 2017
popieram komentarz ,,drucha"należałoby się zainteresować bezpieczeństwem strażaków PSP Nowy Targ
fajerman09:29, 12 stycznia 2017
Brawo dla nowotarskiego radnego samorządu wojewódzkiego Pana STANISŁAWA BARNASIA, bo głównie to Jego zasługa - Stanisławie - czapki z głów.
Wojtek09:16, 12 stycznia 2017
Piękna inicjatywa i super sprawa. Gratuluje kolegom druhom nowych wozów. Niech służą jak najlepiej.
as08:36, 12 stycznia 2017
BARDZO DOBRZE ŻE NOWE SAMOCHODY SĄ ROZDAWANE W JEDNOSTKACH OSP /.../

Proszę unikać pisania wielkimi literami. Moderator.
jasiek...22:51, 11 stycznia 2017
to strażacy z Trybsza mogli nie kupować swego czasu wysłużonego jelcza ale mogli kupić nowego mercedesa i by było - tylko że kto by im dołożył do niego. Bo przecież sami nic a nic ........ a z niczego nic nie ma
Nie wiem poco taki samochód do tej wymierającej i wyludniającej się wsi (statystyki to mówią) no ale to nie moja sprawa jako sąsiada :)
jaś21:56, 11 stycznia 2017
po policji w Łapszach co dostała trzy nowe auta najwyższa pora dać strażakom w Trybszu za wysłużonego jelcza.Gratuluję niech służy dobrze i rzadko.....
Trybson21:39, 11 stycznia 2017
Brawo Wójt Jamróz..oby ten wóz wyjeżdżał tyko na ćwiczenia.
Dh21:04, 11 stycznia 2017
Druchu, a może raczej druhu, w życie wchodzi ustawa modernizacyjna dot. służb podległych MSWiA. Nic tylko korzystać. Realizowane cały czas są projekty współfinansowane ze środków unijnych, jeden z aktualnych dotyczy ratownictwa kolejowego. Szkoda że do Nowego Targu przyjdzie z niego wyłącznie przyczepa do kontenerów, bo to program z tego rodzaju, co wszystko można kupić, byleby był kawałek torów i uzasadnienie roli samochodu w szeroko rozumianym ratownictwie kolejowym. Inna sprawa to to, że w ubiegłych latach były dwa przetargi na samochody dla KP. Ten na GCBA unieważniono bodaj ze względu na brak ofert w terminie, a samochód GBAPr z przetargu centralnego decyzją "góry" trafił do Chrzanowa.
druch20:09, 11 stycznia 2017
A w Nowym Targu Państwowa Straż Pożarna jeździć nie ma czym, samochody stare, jeden rozwalony....nawet na oponach oszczędzają....kierowcy boją się jeździć,przełożeni mają ludzi i ich bezpieczeństwo głęboko w d...ie! gdyby media się zainteresowały tematem może by coś drgnęło...przecież o bezpieczeństwo ludzi idzie. A może któraś OSP ma na zbyciu stare auto?
as20:08, 11 stycznia 2017
Gratulacje wszystkim a w szczególności gminie Łapsze za kolejny nowy wóz w gminie życzy sąsiad z gminy Czorsztyn
:)19:24, 11 stycznia 2017
Gratulacje wszystkim obdarowanym :)
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij