Czwartek, 24 maj 2018, Imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny
Rabka Zdrój i okolice
przewaga chmur
18°
Wiatr: 1.1 km/h Wilgotność: 75%
niewielkie zachmurzenie
18°
Wiatr: 14 km/h Wilgotność: 60%
niewielkie zachmurzenie
21°
Wiatr: 1 km/h Wilgotność: 61%
deszcz
19°
Wiatr: 4.3 km/h Wilgotność: 73%
pogodnie
14°
Wiatr: 4.3 km/h Wilgotność: 90%
przewaga chmur
17°
Wiatr: 7 km/h Wilgotność: 56%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
16.02.2017, 17:08 | czytano: 2945

Zakopane chce wymienić rekordową liczbę pieców na węgiel

Samorządy prowadzą przygotowania do programu wymiany pieców węglowych na ekologiczne dla swoich mieszkańców. Rekord chce ustanowić Zakopane.

W Zakopanem w okresie od listopada do grudnia 2016 r. prowadzona była kampania pod nazwą „Wymień piec, póki są dotacje”. W jej wyniku Urząd Miasta zebrał łącznie ponad 700 ankiet od mieszkańców zainteresowanych wymianą pieców węglowych na ekologiczne źródło ogrzewania. Na ich podstawie 10 lutego Zakopane złożyło wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020.

Jeśli miasto uzyska dotację (co prawdopodobnie będzie wiadomo w drugiej połowie 2017 roku), planuje się dofinansowanie aż 700 wymian pieców i kotłów, w tym 500 wymian na jedno ze źródeł: geotermię, gaz, pompę ciepła, pelet oraz 200 wymian na kotły opalane ekogroszkiem lub peletem spełniające wymagania ekoprojektu.

Warunki programu z jednej strony są bardzo korzystne dla mieszkańców – dofinansowanie wynosi maksymalnie do 8.000 zł (z możliwością dofinansowania maksymalnie 6.000 zł także do instalacji wewnętrznej w zależności od źródła ciepła), z drugiej strony wymagają wcześniejszego docieplenia budynku.

U osób, które złożyły ankietę dotyczącą wymiany źródła ciepła, będzie przeprowadzony audyt energetyczny budynku. Osoby, które nie złożyły jeszcze ankiety, a są zainteresowanie możliwością pozyskania dofinansowania, mogą składać ankietę bezpośrednio w Urzędzie Miasta Zakopane pokój 18E lub 213 oraz mailowo na adres piece@zakopane.eu. Wzór ankiety jest dostępny na stronie internetowej http://www.zakopane.eu/piece lub w urzędzie.

- Należy pamiętać, że w styczniu 2017 uchwalono tzw. Uchwałę antysmogową na terenie województwa małopolskiego, która ogranicza i po roku 2023 zakazuje używania palenisk na paliwa stałe, które nie spełniają odpowiednich wymagań. Stąd programy dotacyjne mają na celu pomóc mieszkańcom w dostosowaniu się do wymogów prawa lokalnego – wyjaśnia ekodoradca Krzysztof Topór-Huciański.

Jak to wygląda w innych miastach naszego regionu? Na przykład w Szczawnicy istnieje jeszcze możliwość zapisania się na wymianę pieca na pelet i drewno, kotły c.o. spełniające wymagania 5 klasy emisji. Dofinansowanie wynosi 350 zł za 1 kw. mocy pieca, a maksymalna kwota dofinansowania to 8 000,00 zł. Zapisy przyjmuje Urząd Miejski w Szczawnicy do 28 lutego.

Z kolei w Rabce-Zdroju trwa ciągły nabór. W związku z bardzo dużym zainteresowanie, nadal przyjmowane są wstępne deklaracje udziału w programie wymiany pieców. Osoby chcące otrzymać dopłatę, po złożeniu deklaracji, zostaną wpisane na listę rezerwową.

Ponad 26,5 tys. starych i nieekologicznych kotłów zostanie wymienionych w Małopolsce w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy. Zastąpią je spełniające wszelkie normy ekologiczne piece na węgiel, gaz lub biomasę czy OZE. Właśnie zakończył się nabór wniosków w dwóch konkursach, w których do podziału jest prawie 220 mln zł. O dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 ubiega się ponad 100 lokalnych samorządów z naszego regionu. Zdecydowana większość z nich złożyła dokumenty w obu tych konkursach.

Małopolskie gminy aktywnie włączyły się w walkę z zanieczyszczeniami powietrza w regionie. W trwających od 30 grudnia dwóch konkursach na wymianę nieekologicznych kotłów lokalne samorządy złożyły w sumie 186 wniosków. Pierwsze umowy z gminami, które przejdą ocenę formalną i merytoryczną, zostaną podpisane w połowie roku. W sumie dzięki unijnym dotacjom planuje się likwidację ponad 26,5 tys. starych urządzeń grzewczych.

Środki, o które aplikowały gminy ostatecznie trafią do mieszkańców Małopolski – właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych, którzy chcą zlikwidować swój stary piec i zastąpić go piecem na biomasę lub paliwa gazowe, nowoczesnym piecem węglowym, źródłem ciepła wykorzystującym odnawialne źródła energii lub podłączyć się do sieci ciepłowniczej. Warunkiem jest wcześniejsze przeprowadzenie audytu energetycznego oraz termomodernizacja budynku, w którym piec ma zostać zainstalowany.

W przypadku podłączenia do sieci ciepłowniczej dotacja pokryje koszty demontażu starego pieca oraz wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody. Natomiast przy wymianie starego pieca na nowy (opalanego gazem, biomasą lub węglem) dotacja pokryje koszty demontażu dotychczasowego urządzenia oraz zakup i montaż nowego, a także koszty instalacji niezbędnej armatury (w przypadku kotłów gazowych również wkład kominowy).

Na likwidację starego, nieekologicznego kotła i zastąpienie go kotłem na paliwo stałe lub gaz albo w przypadku wykorzystania do ogrzewania któregoś z odnawialnych źródeł energii można otrzymać równowartość 350 zł/kW mocy nowego źródła ciepła, jednak nie więcej niż 8 tys. zł w przypadku budynku jednorodzinnego oraz nie więcej niż 10 tys. zł w przypadku budynku wielorodzinnego, dla którego jest wprowadzane wspólne źródło ciepła dla więcej niż jednego lokalu.

Można także starać się o pokrycie kosztów instalacji. Maksymalna wysokość dotacji na ten cel to - w zależności od konkursu - nie więcej niż 6 tys. zł (konkurs 4.4.2 - Obniżenie poziomu niskiej emisji - SPR) i do 1 tys. zł (konkurs 4.4.3 - Obniżenie poziomu niskiej emisji (paliwa stałe) - SPR) w przypadku budynku jednorodzinnego. W przypadku budynku wielorodzinnego ta kwota może być odpowiednio wyższa i zależy od liczby odrębnych lokali mieszkalnych.


oprac. r/ źródło: UM Zakopane, Szczawnica, Rabka-Zdrój, Urząd Marszałkowski w Krakowie
najnowsze informacje
komentarze
wacek13:50, 18 lutego 2017
do GazGaz
przewiduję że wzrośnie o 100 % drobny pył nie opada a inne paliwa maję dużo siarki wystarczy porównać wykresy
normalny13:21, 18 lutego 2017
Piece eko --totalna bzdura.
Jak założą wszyscy piece eko stężenie pyłów zawszonych wzrośnie 2-3 kronie i jedynie deszcz i śnieg oczyści atmosferę a wiatr przeniesie np do Krakowa.
Z kopciucha 80% pyłów opadnie po 2-3 godzinach bo to są grube i ciężkie pyły.
Wszystkie normy mówią wg. ciężaru lecz nie znalazłem normy ile sztuk z 1 kg opału na moje oko są to porównywalne wielkości.
Czym się różni dla zdrowia
Pył z kopciucha jest zatrzymywany przez system immunologiczny w nosie a pył eko będzie osiadał w płucach .
p09:02, 18 lutego 2017
ludzie chca oto przyklad niedbalstwa sztabu urzedasow chca ale kto im pomorze udaja ze cos robia na tym koniec za nic nie odpowiadaja pracuja ale jak
Smog?czysmok00:48, 18 lutego 2017
Ogladnijcie dr.Jaskowskiego pt. Smog i zastanowicie sie co piszecie. A po drugie niech obniza podatki to bedziemy mogli kupic lepszy opał i co roku zmieniac piec bo bedzie nas stac.
paul18:57, 17 lutego 2017
A w Nowy Targu nic, największy smog w Małopolsce a burmistrz i radni śpią, i dlaczego nie ma dofinansowania do; kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych, pomp ciepła, czy geotermii
ja15:23, 17 lutego 2017
trzeba ludzią mózgi wymienić a nie piece !! trzeba palić od góry !
?09:16, 17 lutego 2017
A Gzreś jak spał tak spi. Ależeśmy wybrali. Gdzie jest kandydat na burmistrza NT?
SPRAWDZIŁEM - POLECAM07:54, 17 lutego 2017
Problem nie jest w wymianie kotłów, tylko w mentalności mieszkańców. Niektórzy mają głeboko zakorzenione, że co się da spalić, to się pali.
Wszystko zależy od wychowania !! W tym wypadku ludzie nie myślą nawet o sobie i swoich najbliższych trując siebie. Starszym ludziom trudno jest przetłumaczyć, że można inaczej np
- NIE PALIĆ PLASTIKÓW
- PALIĆ OD GÓRY
- niech każdy zrobi tylko tyle, a zobaczymy efekty szybko, najmniejszym kosztem.
LUDZIE DAJCIE SIĘ PRZEKONAĆ, ŻE PALENIE OD GÓRY TO NAPRAWDĘ FAJNA SPRAWA.
- MNIEJ CIEPŁA UCIEKA DO KOMINA
- DŁUGO PALI SIĘ W PIECU
- DŁUGO UTRZYMUJĄ SIĘ CIEPŁE GRZEJNIKI
- MAŁO DYMU UNOSI SIĘ Z KOMINA
- MNIEJ WĘGLA SIĘ SPALA NIŻ PRZY PALENIU OD DOŁU

Proszę unikać pisania wielkimi literami. Moderator.
alina07:13, 17 lutego 2017
pozniej bedzie jak z gazem jak byl tani to pokupili pieze a jak zdrozal to ekogroszek owy tez juz idzi do gory tak jak pellet ,zamiast geoterme podlaczyc kazdemu to nie niby ze sie nie oplaca .
fan rozczochranej Joaśki w kozakach22:07, 16 lutego 2017
@Qwert
Ruszy tak miesiąc przed wyborami czyli tak za ok 20 miesięcy, zobaczysz.
Oddychacie rakiem w NT21:25, 16 lutego 2017
Nowy Targ jak zawsze w tyle. Miasto nie ma kompletnie pomysłu na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Nie stara się o pozyskanie środków dla mieszkańców na wymianę kotłów. Nie proponuje rozwiązań typu zwolnienie z podatku od nieruchomości np na 10 lat, jeśli wymieni się kocioł za pieniądze pożyczone z banku. NOWY TARG NIE ROBI NIC. Pseudo kontrole nie wniosą niczego.
pp21:18, 16 lutego 2017
ciekawa jestem czy informują tych mieszkańców, że do tego typów pieców trzeba mieć komin kwasoodporny, bo inaczej zapach spalin z kotłów będzie przenikał do wnętrza domu. wymiana komina to dodatkowy koszt, ocieplenie budynku też musi byc więc taka kwota zwrotu nie pokryje nawet w połowie poniesionych kosztów bo ceny tych pieców też są wysokie każdy grubo ponad 10 tys.
Qwert20:03, 16 lutego 2017
A Gmina Nowy Targ kiedy ruszy?
Analityk18:55, 16 lutego 2017
Zakopane chce, mieszkańcy chcą, ale Geotermii się nie opłaca podłączać domków jednorodzinnych, bo rura im się nie zwróci. Może zamiast dopłacać mieszkańcom dopłacić Geotermii do sieci ciepłowniczej ?
Nt17:45, 16 lutego 2017
Brawa dla samorządu. Szkoda, że geotermia jest tak droga, więcej domostw by skorzystało.
GazGaz17:37, 16 lutego 2017
To nic nie da do 2020 smog może być po wszystkich wymianach 10% mniejszy.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij