Poniedziałek, 28 wrzesień 2020, Imieniny: Luby, Wacława, Salomona
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
13°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 76
Clouds
11°
Wiatr: 16.092 km/h Wilgotność: 76
Clouds
13°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 76
Clouds
15°
Wiatr: 16.56 km/h Wilgotność: 71
Rain
16°
Wiatr: 8.172 km/h Wilgotność: 67
Clouds
12°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 76
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
24.02.2017, 14:20 | czytano: 5792

Już wiadomo do kogo trafi 2,1 miliona euro. Wybrano 39 polsko-słowackich projektów

Fot. Robert Miśkowiec

NOWY TARG. Na specjalnej konferencji prasowej dyrektor Euroregionu "Tatry" Antoni Nowak oraz przewodniczący rady Antoni Karlak przedstawili listę małych projektów transgranicznych, które otrzymały dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg. Znalazło się na niej 39 projektów związanych z ochroną dziedzictwa kulturalnego i naturalnego oraz kształceniem zawodowym.

Każdy projekt ma polskiego i słowackiego lidera lub partnera. Wśród gmin i instytucji, które skorzystają z dotacji, znalazły się również te z naszego regionu. Są to: Stowarzyszenie Rozwoju Orawy, gmina Łapsze Niżne, Bukowina Tatrzańska, miasto Zakopane, Nowy Targ, Zespół Szkół w Podwilku, gminy Szaflary, Poronin, Lipnica Wielka, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, Euroregion "Tatry", Tatrzański Park Narodowy, Gminne Centrum Kultury w Kluszkowcach, LGD Spisz-Podhale i Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu.

Podpisanie umów ze wszystkimi, którym przyznano dotacje, ma się zakończyć w pierwszym tygodniu kwietnia. Wtedy też poznamy szczegóły każdego z projektów.

- Dzięki mikroprojektom przywrócone zostaną dawne tradycje po polskiej i słowackiej stronie np. poprzez zakup strojów regionalnych - mówił podczas spotkania z dziennikarzami Antoni Karlak. - Ale są też projekty, które wzbogacają infrastrukturę turystyczną, na przykład toalety przy szlaku rowerowym wokół Tatr.

Do ciekawszych, wspólnie z Antonim Nowakiem, zaliczyli m.in. remonty kapliczek, odnowę obrazów sakralnych, modernizację ścieżek rowerowych i nowe oznakowanie ich, remont Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej czy książkę o tradycjach pszczelarskich. - Dzięki tym projektom wzbogacają się i samorządy, i mieszkańcy korzystający ze środków unijnych na rozwój pogranicza - mówił Karlak.

- To duży strumień pieniędzy, który połączy społeczności pogranicza polsko-słowackiego i pozwoli nawiązać nowe kontakty miedzy mieszkańcami tego regionu - dodał Nowak.

Większość zadań będzie realizowanych w ramach projektu "Łączy nas natura i kultura", którym koordynuje Michał Stawarski, a kilka z projektu "Wspólne kształcenie zawodowe na pograniczu polsko-słowackim", w którym koordynatorem jest Teresa Siaśkiewicz. Ten ostatni to m.in. kursy języka słowackiego, szkolenia dotyczące uwarunkowań prawnych pogranicza, kursy lawinowe, ale też szkolenia dotyczące innowacyjnych trendów w chirurgii.

r/
najnowsze informacje
komentarze
abc12:17, 26 lutego 2017
TW Boleki i TW Lolek
...10:25, 26 lutego 2017
a szpital na co wyda te pieniądze , na durną politykę bezpieczeństwa w szpitalu?
...00:21, 25 lutego 2017
Kolejna kasa wywalona w błoto na durne projekty typu albumy produkowane przez samorządy.
koks22:08, 24 lutego 2017
Dwóch działaczy PZPR za zielonym stolikiem. Wszystko jasne.
tadek15:41, 24 lutego 2017
Gdzie te piniądze na kształcenie zawodowe?
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij