Reforma edukacji po szczawnicku - drugie podejście - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Zakopane
Clouds
-1°
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 96 %
Clear
-1°
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-1°
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 6.192 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-2°
Wiatr: 5.688 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
28.03.2017, 10:30 | czytano: 2037

Reforma edukacji po szczawnicku - drugie podejście

W poniedziałek odbyło się wspólne posiedzenie komisji Rady Miejskiej w Szczawnicy. Najważniejszym tematem były przygotowania do reformy edukacji. Pierwszy pomysł, aby w uzdrowisku była jedna szkoła podstawowa w dwóch budynkach, został odrzucony przez kuratorium. Dlatego radni muszą szukać innego rozwiązania.

Przypomnijmy: pod koniec lutego Rada Miasta przegłosowała projekt mówiący o tym, że na terenie Szczawnicy będzie jedna szkoła podstawowa w dwóch budynkach. Przy ul. Głównej 12 miały się uczyć dzieci młodsze, do IV klasy, a w dawnym gimnazjum dzieci starsze, od klasy V. Kuratorium nie zaaprobowało takiego rozwiązania i nakazało utworzenie dwóch ośmioklasowych szkół podstawowych.

Dlatego na poniedziałkowym posiedzeniu komisji rozważano kolejne warianty. Największą aprobatę zyskał pomysł wprowadzenia rejonizacji. Granica miałaby przebiegać na wysokości Parku Dolnego, czyli wszystkie dzieci mieszkające poniżej miałyby uczęszczać do budynku obecnego gimnazjum, a te, mieszkające powyżej, uczyłyby się w obecnej podstawówce. Problem polega na tym, że przy takim podziale w SP1 byłoby znacznie więcej dzieci niż w SP 2, mimo iż ta druga przyjęłaby wszystkie dzieci z Jaworek.

Rodzice dzieci z Jaworek podczas lutowej sesji złożyli na ręce przewodniczącego Rady Miasta petycję, w której proszą o zorganizowanie ich pociechom dowozu do Szczawnicy. Niestety radni nie podjęli tego tematu, ponieważ do tej pory nie otrzymali danych dotyczących takiej możliwości, w tym przede wszystkim wyliczenia kosztów.

Większość rodziców ze Szlachtowej zadeklarowała, że chcieliby, aby ich dzieci uczyły się na miejscu w ośmioklasowej szkole. Problem polega tym, że mała ilość sal może spowodować konieczność wprowadzenia nauki w trybie dwuzmianowym. Jednak dyr. szkoły Beata Kowalska zapewnia, że po wprowadzeniu pewnych zmian w budynku, uda się pomieścić 8 klas.

Głosowanie nad dostosowaniem sieci szkół podstawowych i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego odbędzie się w czwartek 30 marca.

W poniedziałek 3 kwietnia o godz. 17 dyrektor SP 1 Paweł Sypek organizuje spotkanie informacyjne dla rodziców, aby każda ze stron mogła wyrazić swoją opinię na temat nadchodzących zmian w oświacie. Najprawdopodobniej podobne zebranie zorganizuje także dyrektor obecnego gimnazjum Anna Szczepaniak.

Joanna Dziubińska
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
rodzic11:21, 29 marca 2017
Naprawdę przykro na to patrzeć:
,, Sieć szkół zaproponowana przez radnych w uchwale była naprawdę dobra", chyba raczej ustalona przez Burmistrza i przekazana radnym do klepnięcia , bo kto z nich się odezwie, a co dopiero żeby mieć inne zdanie.
przykro na to patrzeć07:20, 29 marca 2017
Woźna daj spokój. Szkolniak niema pojęcia o czym pisze i dlatego posługuje się nieprawdą. Opinia jest pozytywna ale..... nie możecie zrobić tak jak wy chcecie ale jak chce prezes....

Sieć szkół zaproponowana przez radnych w uchwale była naprawdę dobra bo w każdej szkole byłoby równe obłożenie a teraz będą sobie dyrektorzy i nauczyciele dzieci "wyrywać" by przetrwać.
A "Lepsza Zmiana" pokazała gdzie ma samorządy i samorządność w Polsce.
antek g.07:18, 29 marca 2017
Woźna do miotły a nie do polityki a to że niezgoda i jego świta od dłuższego czasu już sobie nie radzą to fakt a nie kij :)
Woźna21:20, 28 marca 2017
Szkolniak zapoznaj się z opinią kuratorium a potem dyskutuj,opinią kuratorium nie była negatywna .To całe kuratorium to dopiero nieudolność .Wina tylko i wyłącznie reformy i kto jak kto ty dobrze o tym wiesz .Jak się chce w kogoś uderzyć to kij się zawsze znajdzie
szkolniak18:29, 28 marca 2017
Najpierw Izba Rachunkowa wydaje Szczawnicy jako jedynemu samorządowi w Małopolsce negatywną decyzję do budżetu (ogromne zadłużenie!!!!!!) a teraz jedynemu samorządowi na Podhalu kuratorium wydaje negatywną opinię co do szkół! To zwykła nieudolność Niezgody i jego doradców a nie wina reformy!
Ania17:21, 28 marca 2017
Jaka w tym wina Burmistrza żadna , dziękujmy rządowi za ten chaos który wprowadził zwalił wszystko na samorządy nie dając ani grosza .Ktoś to musi przeprowadzić jak by się nie zrobiło i tak wszystkich się niezadowoli .Więc trochę zrozumienia sama jestem matką początki będą trudne ale jak to początki
matka16:13, 28 marca 2017
No brawo. teraz jak już wszystko ustalone i jak kuratorium zakwestionowało pomysły Burmistrza to będą nas pytać o opinie, a niby w jakiej sprawie bo nie bardzo rozumiem????
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas