Audytorzy rozpoczynają ocenę energetyczną budynków - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 15.12 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 10.512 km/h Wilgotność: 92 %
Rain
Wiatr: 19.296 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
Wiatr: 15.408 km/h Wilgotność: 82 %
Rain
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 85 %
Rain
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 84 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
4 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
22.04.2017, 12:30 | czytano: 3599

Audytorzy rozpoczynają ocenę energetyczną budynków

Zakopane jako pierwsze miasto w subregionie podhalańskim rozpoczęło wykonywanie ocen energetycznych budynków w ramach programu wymiany pieców.

Mieszkańcy, którzy wypełnili i złożyli ankiety, w najbliższym czasie mogą spodziewać się kontaktu ze strony pracowników firmy NDE Sp. z o.o Niezależni Doradcy Energetyczni z Krakowa, którzy ustalą termin wizji lokalnej i przeprowadzą wymaganą przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego procedurę. Jest ona kolejnym krokiem umożliwiającym otrzymanie dotacji.

- Od wielu miesięcy mówimy już o programie wymiany pieców. Po etapie zbierania ankiet i złożenia przez Urząd Miasta Zakopane wniosku o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego teraz przyszedł czas przeprowadzania ocen energetycznych i chcemy o tym jak najszerzej poinformować mieszkańców, podkreślając jednocześnie, że audytorzy będą wykonywać je bezpłatnie - wyjaśnia burmistrz Zakopanego Leszek Dorula.
Oprócz tego, że ocena jest bezpłatna, warto zaznaczyć także, że wykonujący ją audytorzy powinni wylegitymować się służbową legitymacją i pełnomocnictwem podpisanym przez Burmistrza Miasta Zakopane. W razie jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z Urzędem Miasta lub bezpośrednio z firmą NDE.

Urząd Miasta Zakopane w lutym bieżącego roku złożył wniosek o dofinansowanie wymiany 700 pieców opalanych węglem na ekologiczne źródła ciepła. Poziom dofinansowania dla mieszkańca to maksymalnie 8000 zł na wymianę pieca oraz maksymalnie 6000 zł na dostosowanie instalacji.
- Decyzja o tym, czy dofinansowanie zostanie przyznane zapadnie w drugiej połowie tego roku. Niezależnie od tego przeprowadzona zostanie ocena energetyczna budynków u wszystkich osób, które złożyły ankiety do Urzędu Miasta Zakopane. Obowiązek przeprowadzenia ocen energetycznych wynika z zapisów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Procedurę wyboru firmy mającej je wykonać na terenie naszego miasta przeprowadził Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Jest nią NDE Sp. z o.o., której została już przekazana lista 700 osób. Proces wykonywania ocen potrwa 3 miesiące. Po zapoznaniu się przez mieszkańców z wynikami oceny dla ich budynku podejmą oni decyzję, czy akceptują zalecenia termomodernizacyjne i tym samym chcą przystąpić do programu. Akceptacja oceny nie jest jednoznaczna z przyznaniem dotacji. Jej ostatecznym potwierdzeniem będzie zawarcie umowy między mieszkańcem a Urzędem Miasta Zakopane – wyjaśnia ekodoradca Krzysztof Topór-Huciański.

Gotową ocenę energetyczną firma NDE przedstawi do akceptacji mieszkańcom, a następnie będą oni mogli odebrać ją w momencie zawierania umowy już po otrzymaniu przez miasto dotacji z programu RPO. W dalszym ciągu osoby zainteresowane mogą także składać ankiety, by ubiegać się o dotację. Zostaną one dopisane do listy osób oczekujących na ocenę energetyczną.

- Przeprowadzona przez nas ocena energetyczna budynku da mieszkańcom konkretne wytyczne, w jaki sposób optymalnie dobrać źródło ciepła i zakres prac termomodernizacyjnych. Ich realizacja nie tylko przyniesie korzyść dla środowiska, ale pozwoli także ograniczyć koszty ogrzewania. Aktualny program jest dobrą okazją, by na te działania pozyskać dotacje. Możliwości dofinansowania z czasem mogą być coraz bardziej ograniczone, a w związku z przyjęciem uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego dostawanie źródeł ciepła do jej wymogów i tak stanie się koniecznością – podkreśla prezes firmy NDE Grzegorz Moskal, uzasadniając potrzebę wykonania ocen energetycznych.

- W przypadku gdy z przeprowadzonej oceny energetycznej wynikać będzie konieczność termomodernizacji budynku, mieszkańcy mogą uzyskać pożyczkę z programu Jawor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a także jako miasto będziemy zastanawiać się jak dodatkowo wesprzeć ten cel. Zależy nam, by jak najwięcej osób skorzystało z dotacji. Jest to wspólny interes, by miasto osiągnęło założony efekt ekologiczny – zapewnia z kolei Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Agnieszka Bartocha.

Źródło: UM Zakopane, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Katete19:46, 22 kwietnia 2017
W Nowym Targu piece już od paru lat wymieniają, Zakopane dopiero się teraz obudziło... Śmiech na sali
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas