Wtorek, 18 luty 2020, Imieniny: Konstancji, Maksyma, Wiaczesława
Jabłonka i okolice
Rain
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 98
Rain
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 99
Rain
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 98
Rain
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 98
Rain
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 97
Rain
Wiatr: 14.76 km/h Wilgotność: 98
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zła
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
04.05.2017, 09:40 | czytano: 2819

Powiatowo-Miejskie obchody 226. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 maja w Nowym Targu (zdjęcia)

Obchody Święta Konstytucji 3 maja w Nowym Targu rozpoczęła msza św. w ogrodach kościoła św. Katarzyny.

Muzyczną oprawę uroczystości zapewnił Miejski Nauczycielski Chór „Gorce” pod dyrekcją Joanny Szczerby. Po modlitwach prowadzone przez Miejską Orkiestrę Miejską pod dyrekcją Marcina Musiaka poczty sztandarowe, reprezentacje władz powiatu, miasta, duchowni, przedstawiciele służb, instytucji, stowarzyszeń, kombatantów i szkół przedefilowały na nowotarski rynek.

Meldunek o gotowości pocztów sztandarowych do uroczystości złożył staroście powiatu nowotarskiego Franciszek Sołtys - dowódca pocztów sztandarowych. Odśpiewany został hymn państwowy. W przemówieniu starosta Krzysztof Faber podkreślił, że 3 maja – święto uchwalenia Konstytucji w 1791 r. utrwaliło się w pamięci Polaków, jako wydarzenie o szczególnym znaczeniu. Wywołuje wzruszenie i dumę pobudza do odpowiedzialności za jej godne kontynuowanie. Mówił o tym, ze naród otaczał czcią, chronił przed zapomnieniem tę datę nawet w najtrudniejszych chwilach.

Przypominał, że konstytucja, obalona przez zdrajców targowiczan, armię rosyjską, a także przez zdradę pruską, stała się dla Polaków zwiastunem i inspiracją w trwającej 123 lata walce o niepodległość. Podkreślał, że była to konstytucja uchwalona przez Polaków, a nie narzucona przez obcego władcę. Nie stanowiła ona, jak niektórzy twierdzili, testamentu upadającej Polski, ale trwały program na przyszłość.

Starosta w swym przemówieniu przypominał, że na przestrzeni wieków, jako naród, potrafiliśmy jednoczyć się w siłę, powstawać ze zgliszczy. Potrafiliśmy zapominać o urazach i wzajemnych, wyrządzonych sobie krzywdach, że zawsze nasi wrogowie korzystali na naszych sporach i na naszych kłótniach. Mówił o tym, że jako naród mamy szansę trwać przez dalsze wieki jeśli wszystkim nam zależeć będzie na rozwoju Polski, że powinniśmy, mimo bolesnych nauk budować naszą siłę, w oparciu o zgodę i jedność. - Dzisiaj nie stoimy przed pytaniem, jak wolność odzyskać? Dzisiaj stoimy przed wyzwaniem: jak wolność utrzymać i umocnić. Wiemy, że wolność nie jest dana raz na zawsze, że trzeba o nią dbać, trzeba ją pielęgnować, trzeba działać na jej rzecz. Musimy robić to wspólnie. Razem, nigdy przeciwko sobie - podkreślał.

Kończąc przemówienie starosta Krzysztof Faber życzył wszystkim zebranym, aby uczestnictwo w tegorocznych obchodach święta Maryi Panny Królowej Polski i kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji umocniło poczucie tożsamości i aby było powodem do wzmocnienia narodowej jedności oraz dumy z bycia Polakiem w wolnej Polsce.

Pod tablicą pamiątkową - granitową płaskorzeźbą ufundowaną przez społeczeństwo miasta dla upamiętnienia 10-lecia "Cudu nad Wisłą", wykonaną w 1930 r. przez Stanisława Marcinowa złożone zostały wiązanki kwiatów. Uczestnicy obchodów odśpiewali „Rotę”.

Na zakończenie obchodów przed nowotarskim ratuszem odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu wokalistek ze Studia Piosenki „Septyma” kierowanego przez Dorotę Kret. W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego odbył się wernisaż wystawy: „ Droga nadziei. Z gułagów Rosji do ziemi włoskiej. 75 rocznica wyjścia gen. Władysława Andersa z ZSRR.” zorganizowanej przez Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego oraz Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.

Źródło: Starostwo Powiatowe, oprac. r/
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
n09:16, 5 maja 2017
ale momy wladze
Cikowski22:59, 4 maja 2017
My z Mackiem i psem byliśmy na spacerze wtedy z psem.
Dusia19:58, 4 maja 2017
A gdzie mieszkańcy Grodu?
dodo15:55, 4 maja 2017
chyba to ostatnie podrygi włodarza powiatu
andrusas14:41, 4 maja 2017
Frekwencja gorzej niż marna .Pozdrawiam
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij