Czwartek, 24 maj 2018, Imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny
Zakopane i okolice
przewaga chmur
19°
Wiatr: 9 km/h Wilgotność: 74%
przewaga chmur
21°
Wiatr: 4 km/h Wilgotność: 67%
niewielkie zachmurzenie
24°
Wiatr: 3.1 km/h Wilgotność: 58%
przewaga chmur
19°
Wiatr: 19.5 km/h Wilgotność: 78%
przewaga chmur
14°
Wiatr: 2.1 km/h Wilgotność: 90%
pochmurno
17°
Wiatr: 6 km/h Wilgotność: 77%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
15.05.2017, 15:53 | czytano: 2211

Pojazdy wojskowe, filmy dokumentalne, wernisaże wystaw, czyli 7. Nowotarska Noc Muzeów

W najbliższą sobotę 20 maja Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu wraz z partnerami zaprasza na kolejną siódma już edycję Nowotarskiej Nocy Muzeów. Jedną z atrakcji tegorocznej imprezy będzie piknik edukacyjno-militarny na płycie nowotarskiego rynku.

Jest to swoistego rodzaju powrót, do tradycji organizacji tzw. „wehikułów czasu” na głównym placu miasta i spotkań mieszkańców z grupami rekonstrukcji historycznych, jakie jeszcze kilka lat temu organizowało Polskie Towarzystwo Historyczne.W tegorocznej edycji, której motywem przewodnim będą Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, od godziny 17.00 będzie można podziwiać kilkanaście pojazdów wojskowych z okresu II wojny światowej. Nie zabraknie zatem słynnego amerykańskiego półgąsienicowego transportera Half Truck, również kultowego samochodu terenowego Willis czy półciężarówki Dodge. Wszyscy uczestnicy spotkania będą mogli obejrzeć samochód sztabowy wraz z obsługą oraz motocykle. Pojazdom towarzyszyć będą rekonstruktorzy i rekonstruktorki w mundurach wojskowych, członkowie Grupy Historycznej „Breda” z Bielska Białej. Dzieci, młodzież i wszyscy mieszkańcy miasta oraz regionu będą zatem mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się ze sprzętem wojskowym, dotknąć żywej historii, porozmawiać z rekonstruktorami. Piknikowi towarzyszyć będzie wystawa w salach ratusza zatytułowana „Droga nadziei. Z gułagów Rosji do ziemi włoskiej. 75. Rocznica wyjścia Armii Gen. Władysława Andersa z ZSRR”, po której oprowadzać będą jej kuratorzy. Kulminacyjnym momentem tegorocznej Nocy Muzeum będzie o godz. 0.10 projekcja filmu fabularnego pt. „Wielka droga” (1946, reż.: Michał Waszyński, Vittorio Cottafavi), który nigdy nie doczekał się premiery w Polsce. Zapowiada się więc wyjątkowa uczta historyczna dla koneserów barwnych dziejów naszego kraju.Wzorem lat ubiegłych w organizacji Nocy Muzeów uczestniczą zaprzyjaźnione z nasza placówką instytucie i stowarzyszenia, które przygotowała równie interesującą ofertę dla naszych szanownych gości. Bursa Gimnazjalna (17.00-22.00) na ul. Nadwodniej 5, o godzinie 18.00 zaprasza na otwarcie wystawy uczniów I.L.O im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu. Prezentowane będą również inne wystawy historyczne. (m in. Dzieje Bursy Gimnazjalnej w dokumencie i fotografii utrwalone). Sala Tradycji K.S. Podhale (ul. Parkowa 14) zaprezentuje oprócz wystaw, premierę filmu pt. „Wujek” – Salę można zwiedzać w godzinach od 17.00 do 23.00. Z kolei o godzinie 20.00 MCK „Sokół” Galeria BWA „ Jatki” (ul. Kościuszki 4) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Heleny Jacyno „Podróże w czasie i przestrzeni”. Zwiedzanie wystaw – od 17.00 do 24.00. Wystawę z zasobów własnych oraz m.in. Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu pt. „Od wstępniaka do stopki czyli życie na łamach. Wydawnictwa prasowe od XIX do XXI w" zaprezentuje Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Sączu, filia w Nowym Targu (ul. Kr. Jadwigi 1 ). Otwarcie ekspozycji odbędzie się o godzinie 21.00 a bibliotekę można odwiedzać w godzinach od 17.00 do 24.00. Równie ciekawie zapowiada się wizyta w Urzędzie Miasta w Nowym Targu (Krzywa 1), gdzie w godzinach od 18.00 do 24.00 będzie można zwiedzać oryginalny schron z okresu Zimnej Wojny (Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu) (ul. Krzywa 1).

Wstęp na wszystkie wystawy i atrakcje jest nieodpłatny.

Źródło: materiały prasowe/ r/
najnowsze informacje
komentarze
Atrakcja17:28, 20 maja 2017
Film "Wielka droga? każdy może oglądnąć na You Tube bez wychodzenia z domu. To jest ta atrakcja?
rekonstruktor07:53, 16 maja 2017
Znów Wojna? Panie Robercie niech się Pan opamięta
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij