Czwartek, 24 maj 2018, Imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny
Nowy Targ i okolice
przewaga chmur
18°
Wiatr: 1.1 km/h Wilgotność: 75%
niewielkie zachmurzenie
18°
Wiatr: 14 km/h Wilgotność: 60%
niewielkie zachmurzenie
21°
Wiatr: 1 km/h Wilgotność: 61%
deszcz
19°
Wiatr: 4.3 km/h Wilgotność: 73%
pogodnie
14°
Wiatr: 4.3 km/h Wilgotność: 90%
przewaga chmur
17°
Wiatr: 7 km/h Wilgotność: 56%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
16.05.2017, 19:00 | czytano: 2347

Rozpoczęła się modernizacja willi Czerwony Dwór. Koszt 6,7 miliona złotych, otwarcie w 2018 roku

ZAKOPANE. Czerwony Dwór przy ul. Kasprusie, gdzie przez 64 lata mieściło się przedszkole, przechodzi generalny remont. W odnowionym zabytku powstanie centrum twórczości ludowej związanej z podhalańskimi artystami i rzemieślnikami.

Rozpoczynający się remont będzie kosztował ponad 6,7 mln zł, z czego ponad połowę (3,8 mln zł) pokryje dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Ponowne otwarcie willi planowane jest w sierpniu 2018 roku na jubileuszowy 50. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

Gdy w sierpniu przyszłego roku Czerwony Dwór znów otworzy swe podwoje, wielu zakopiańczyków może nie poznać tego budynku. Oczyszczone ściany będą znów jasne, dach pokrywać będzie czerwona blachodachówka, powrócą rzeźbione balustrady. „Dofinansowanie unijne pomoże nam wydobyć całe piękno tej wyjątkowej, choć trochę zapomnianej willi w stylu zakopiańskim. Wielu z nas chodziło tu do przedszkola i być może wciąż w pamięci ma przede wszystkim obrazy widziane oczyma dziecka. Chcemy przywrócić ten budynek na kulturalnej mapie miasta, odpowiadając jednocześnie na potrzebę stworzenia miejsca dla twórców ludowych. Przygotowujemy też bogaty program edukacyjny skierowany do podhalańskich szkół” – mówi Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrz Zakopanego.


Wybudowana w 1902 roku przez Wojciecha Roja willa od 2007 roku znajduje się w rejestrze zabytków. Dlatego też modernizacja obiektu przeprowadzona będzie zgodnie ze szczegółowymi zaleceniami konserwatorskimi. Prace obejmą wzmocnienie fundamentów oraz konstrukcji dachu, czyli elementów budynku w najgorszym stanie. Czerwoną blachę zastąpi ciemnoczerwona blachodachówka, która swoim kształtem nawiązywać będzie do pierwotnego pokrycia. Warto wspomnie
, że to właśnie kolor dachu zainspirował nową właścicielkę w połowie lat 20. zeszłego stulecia do zmiany nazwy z Władysławka na Czerwony Dwór. Wszystkie ściany, podłogi i sufity zostaną oczyszczone przy pomocy drobnego wiślanego piasku – dzięki temu zabiegowi sczerniałe przez stulecie drewno odzyska swój dawny kolor. To z kolei pomoże wydobyć rzeźbione zdobienia nad drzwiami i na tragarzach czy na zewnętrznych ścianach werandy. Wszystkie powierzchnie zostaną zaimpregnowane i zabezpieczone odpowiednimi preparatami, które m.in. opóźniają zapłon drewna. Zamontowany zostanie także system przeciwpożarowy. Wymienione zostaną wszystkie instalacje w budynku, a ogrzewanie podłogowe zastąpi grzejniki na ścianach. Zagospodarowane zostanie także otoczenie Czerwonego Dworu: powstanie plenerowa scena, a teren wokół budynku zostanie wyrównany, odwodniony i utwardzony. Wymienione zostanie także ogrodzenie, którego jedna ściana ma zostać przeznaczona na wystawy.


Podczas zeszłorocznych konsultacji społecznych z przedstawicielami środowiska twórców ludowych bardzo mocno wybrzmiała potrzeba stworzenia miejsca, gdzie rzemieślnicy i artyści mogliby pokazać sztukę rodzimą. Po remoncie w Czerwonym Dworze odbywać się będą wystawy, warsztaty, spotkania autorskie, a zwiedzający będą mogli zobaczy, jak powstają przedmioty użytkowe. Stworzenie takiego miejsca ma też pomóc w ochronie ginących zawodów na Podhalu. „Na warsztatach będzie można nauczyć się np. tradycyjnego haftu czy robienia ozdób z bibuły. Chcemy w Czerwonym Dworze ocalić i przywrócić te umiejętności, które powoli zamierają” – wyjaśnia Joanna Staszak, naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego. Willa po modernizacji dostosowana będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych: na parterze i w podziemiach pojawią się toalety dla osób poruszających się na wózkach, zaś w recepcji pętla indukcyjna, wspierająca komunikację z osobami niedosłyszącymi. W planach jest także zorganizowanie w Czerwonym Dworze informacji turystycznej, której brakuje w tej części miasta.

Źródło: Urząd Miasta Zakopane, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
jej09:11, 18 maja 2017
Powala. Sześć milionów,siedem set tysięcy złotych czy rupii,juanów,groszy? .Czy są tam jakieś freski michała od anioła do odnowienia? Dla czego ciemnoczerwona farba jest droższa od czerwonej(ja czarnego atramentu dolewam albo sadzy,tanio) A ... była dachówka nie blacho dachówka.No ale to jest ZAKOPANE. Tacka i sześć miniaturek frytek na niej na Krupówkach za 6 zeta(no bo miniaturki).
Michał14:29, 17 maja 2017
Tyle lat było przedszkole i było bardzo fajne, miłe panie , duży i bezpieczny ogród do zabaw świetna lokalizacja. Cały urok prysnął jak postawiono moloch w sąsiedztwie nad potokiem. Szkoda że przejmie to mafia twórców zakopiańskich. Poza tym to jest ogromna kwota prawie 7mln zł, można by za to postawić całkiem nowy obiekt i jeszcze kasiorka by zostala.
p.23:39, 16 maja 2017
łał? a klamki złote będą?
sokrateles22:30, 16 maja 2017
majka:
W sumie to nie wiadomo na jakiej zasadzie odbywają się remonty dworów i pałaców jak Polska długa i szeroka (np. skandaliczne finansowanie z tzw. funduszy UE domów Majkowskich w Szczawnicy, gdzie nagle po 45 latach PRL Majkowscy przypomnieli sobie że są właścicielami, tj. dopiero wtedy gdy obecna władza im finansuje remonty z funduszy UE). Tutaj nie wiem jak jest. Powinniśmy w Polsce skopiować rozwiązanie z Anglii - poczytaj o zasadach na jakich działa fundusz National Trust w Wielkiej Brytanii; naprawdę sensowne rozwiązanie (potomek właścicieli dostaje dożywotnio skrzydło zamku, a cały zamek przejmuje państwo, remontuje gdy trzeba i udostępnia zwiedzającym).
Twórca ludowy20:19, 16 maja 2017
Tylko po remoncie nie wsadzajcie tam Wnukównej, ona nie zna się na sztuce ludowej i tylko skłóci jak zwykle część twórców.
majka19:59, 16 maja 2017
ciekawe czemu właściciele sami nie zrobią remontu ?I skąd taki gigantyczny koszt?
Seba19:50, 16 maja 2017
Super
cbś19:12, 16 maja 2017
Ile ?!?!?. Chyba 67 tyś.(chyba że znów jakaś mafia z ,,stolicy,, będzie ,,remontować,,)
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij