Czwartek, 19 kwiecień 2018, Imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego
Zakopane i okolice
niewielkie zachmurzenie
19°
Wiatr: 16.9 km/h Wilgotność: 54%
niewielkie zachmurzenie
19°
Wiatr: 7.9 km/h Wilgotność: 49%
niewielkie zachmurzenie
23°
Wiatr: 1.9 km/h Wilgotność: 46%
niewielkie zachmurzenie
19°
Wiatr: 4 km/h Wilgotność: 56%
niewielkie zachmurzenie
19°
Wiatr: 4.3 km/h Wilgotność: 56%
niewielkie zachmurzenie
20°
Wiatr: 1.9 km/h Wilgotność: 47%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
19.05.2017, 12:22 | czytano: 2893

Nie strasz dziecka policjantem

Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu włączyła się do akcji śląskiej policji pn. "Nie strasz dziecka policjantem".

Oto materia, który z prośbą o zaprezentowanie czytelnikom Podhale24.pl, otrzymaliśmy od nowotarskiej policji:

”Bądź grzeczny, bo zabierze Cię Pan policjant!” – zdarza ci się tak mówić? Zastanów się, czy w ten sposób właśnie nie przyczynisz się do nieszczęścia, gdy twoja pociecha rzeczywiście będzie potrzebowała pomocy. Mały człowiek jest inteligentny, wzbudzanie w nim strachu przed mundurem nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Taka sytuacja zdarzyła się w Żorach, na szczęście policjantka szybko zareagowała.

"Przestań płakać, bo zabierze Cię pani policjantka" – usłyszała jedna z żorskich mundurowych, która zaniepokojona donośnym płaczem dziecka wyszła przed komendę by sprawdzić, czy aby maluchowi nie dzieje się krzywda... Okazało się, że kilkulatek rozpłakał się z tęsknoty za mamą, gdy z babcią podczas spaceru zobaczył ją w pracy, ta z kolei, nie mogąc uspokoić malca, postraszyła go policjantką.

Rzecz jasna, że babcia usłyszała surową reprymendę, a maluch kilka słów na pociechę. Historia ta zaniepokoiła jednak policjantów na tyle, że postanowili przypomnieć wszystkim dorosłym, by nie straszyć dzieci mundurem.

Pamiętaj, że:

- wymuszanie na dziecku w przytoczony sposób posłuszeństwa jest tylko chwilowe, a konsekwencje wypowiedzianych słów, w przyszłości mogą zagrozić jego bezpieczeństwu. Przypuśćmy, że nasze dziecko zgubi się, zaczepia je ktoś obcy lub jego opiekun potrzebuje pomocy. Mało prawdopodobne jest, że zwróci się wtedy do policjanta, który byłby w okolicy. Dziecko, wcześniej straszone policjantem, nie zadzwoni też, gdy zajdzie taka potrzeba, pod numer alarmowy skoro „oni zabierają dzieci”.

Psycholodzy potwierdzają, że dziecko od dorosłych dowiaduje się, jak należy zachowywać się w różnych sytuacjach. Skoro więc dorośli uczą je strachu przed policjantami, to będą się ich bać i dopiero z upływem czasu, bądź od rówieśników, zazwyczaj dowiadują się, że to kłamstwo. Małe dzieci nie odróżniają prawdy od fikcji, nie wiedzą co to żart – tak więc, jeśli słyszą że mają się bać policjanta, to się go boją. To dorośli powinni się zastanowić, jak mają się czuć dzieci, które straszone policjantem, czy pielęgniarką, muszą potem jednak z tego, czy innego powodu mieć kontakt z przedstawicielami tych zawodów.

Zaufanie malucha to podstawa.

Uczmy nasze pociechy, że w sytuacji np. zagubienia się w parku, mogą podejść do policjanta i poprosić go o pomoc. Nie wzbudzajmy w nich lęku i strachu przed stróżami prawa.

Pamiętajmy, że maluchy są mądre. Wiedzą, że przechodząc przez drogę na czerwonym świetle mogą wpaść pod samochód, a wsiadając do auta należy zapiąć pasy dla ich bezpieczeństwa. Nie trzeba straszyć, że przyjdzie Pan policjant, bo jest niegrzeczne.

Uczmy nasze dzieci zasad bezpieczeństwa, zamiast wzbudzać w nich lęk. Tymczasowe wyegzekwowanie w ten sposób posłuszeństwa tylko wydaje się idealnym rozwiązaniem, ponieważ w przyszłości może mieć bardzo negatywne skutki.

Źródło: KPP Nowy Targ
najnowsze informacje
komentarze
APEL12:31, 21 maja 2017
Ku przestrodze i uciekajcie przed milicja .
25-latek zmarł rok temu na komisariacie przy ul. Trzemeskiej we Wrocławiu. Został zatrzymany, bo był podobny do poszukiwanego przez policję mężczyzny. Wczoraj dziennikarze "Superwizjera" wyemitowali szokujący materiał. Widać na nim, jak mężczyzna ma skute kajdankami ręce, nie stawia oporu, a mimo to jest rażony prądem. Jesxcze cos? Takze takie apele to niech se milicja wsadzi , pamietamy tez jak milicjant kopal uczestnika marszu . Wstyd milicja.
Goście, goście01:11, 21 maja 2017
Co byście nie mówili.Mnie się podoba scena straszenia policjantem.
PAL10:28, 20 maja 2017
A kiedy Policja zrobi akcje Nie strasz rodziców dzielnicowym
Jo07:00, 20 maja 2017
A ktoś się jeszcze boi nowotarskiej policji? No, chyba jeszcze przedszkolaki.
MF06:19, 20 maja 2017
Sprawa do sadu i czekaj na wyrok conajmniej piec latek paranoja...
Tak jak dawniej00:28, 20 maja 2017
Edziu tacy są mili dla obcokrajowców że przed nimi uciekają. Policja ma budzić respekt i szacunek! Winnych ma prać po łbach aż miło. W szkołach uczniowie robią co chcą bo nauczyciel nie może uderzyć. Dzwoni po policje a ona też nie może uderzyć sprawa idzie do sądu a sąd umarza sprawę za niską szkodliwość czynu i rośnie nam degenerat bo wie że i tak mu nic nie zrobią! Wiem że przemoc jest zła i nie wolno jej nadużywać ale w niektórych przypadkach potrzebna.
cóż00:19, 20 maja 2017
edziu dasz wiarę że byłem, i tam policja ma autorytet ciekawe czemu ???
topinambur21:37, 19 maja 2017
Od 4 roku życia córeczke edukuje i nauczylem ją peknego hasla: antypolak i kto co to już każdy wie.
edziu20:42, 19 maja 2017
do cóż, oni nie muszą sobie u ciebie na nic pracowac, byłeś kiedys w niemczech ? tam policja jest nawet dla obcokrajowca bardzo miła i uczynna, bo ludzie są milili, nie ma takiej hołoty jak u nas,która ciągle JP itp, jak kuba bogu tak bóg kubie,
cóż19:40, 19 maja 2017
Zapomniałam dopisać, że jakby dziecko się zgubiło, to zanim się cokolwiek wyjaśni dziecko wyląduje w izbie dziecka z traumą do końca życia a rodzina będzie miała na głowie kuratora. Lepiej pilnować dziecka i nie spuszczać go ani na minutę z oka
cóż19:36, 19 maja 2017
Panowie Policjanci na autorytet trzeba sobie zapracować, ciężką pracą, postawą a nie prośbą w gazecie. Ja sama się Was boję, bo dajcie mi człowieka a znajdzie się paragraf
Podatnik15:22, 19 maja 2017
Jak tu nie straszyc POlicja jak np . Dziecko cwiczy parkour przez lawki murki itp to nowotarska milicja zatrzymuje ich i spisuje , lapia babcie kolo rajskiego jak na pasach nie przejdzie itp itd za komuny takich pierdol sie nie czepiali a teraz ino kasa . Policja ma chronic obywatela ew pouczac a nie przesladowac. Takze kochani rodzice prosze straszyc dzieci milicja , bo wtedy w pore ucieknie.
Siwek14:31, 19 maja 2017
hehe, a u mnie zawsze był Pan Policjant cie zabierze, zobaczysz :)
Pon Ton14:13, 19 maja 2017
Czyli chodzi o to by w dzieciach widok policjanta wzbudzał szacunek?Nie się spieszą.
11114:11, 19 maja 2017
a mnie straszyli komorowskim
ola13:46, 19 maja 2017
u mnie się straszyło cyganką albo babą z wąsami z krakowa....
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij