Poniedziałek, 25 czerwiec 2018, Imieniny: Łucji, Wilhelma, Albrechta
Rabka Zdrój i okolice
deszcz
16°
Wiatr: 13.7 km/h Wilgotność: 75%
deszcz
14°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 72%
przewaga chmur
16°
Wiatr: 13.7 km/h Wilgotność: 75%
deszcz
14°
Wiatr: 4.3 km/h Wilgotność: 86%
przewaga chmur
16°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 91%
deszcz
13°
Wiatr: 9.3 km/h Wilgotność: 37%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
19.05.2017, 15:17 | czytano: 2907

Biskup poświęci kaplicę na "Podhalańskiej"

NOWY TARG. W siedzibie Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej na Kokoszkowie wybudowano kaplicę dla studentów i pracowników uczelni. W poniedziałek poświęci ją Metropolita Krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Kaplica będzie nosić wezwanie błogosławionego Piotra Jerzego Frassatiego, beatyfikowanego przez papieża św. Jana Pawła II 20 maja 1990 roku na placu św. Piotra w Rzymie. Jest on patronem młodzieży, studentów, a zarazem ludzi gór i Akcji Katolickiej. Frasatti jest m. in. patronem Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej oraz Duszpasterstwa Akademickiego Morasco w Archidiecezji Poznańskiej.

- Ze względu na ograniczone miejsca w kaplicy i jej wielkość, uroczystość będzie transmitowana na auli. Tutaj zapraszamy wszystkich zainteresowanych - informuje Beata Szkaradzińska, rzecznik prasowy PPWSZ w Nowym Targu.

oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
@ była studentka09:26, 22 maja 2017
Panu Bogu to niech dziękują ci co po tej badziewnej uczelni jakakolwiek pracę znajdą. Co raczej graniczy z cudem i taki cud powinien być nagłośniony. Kaplica do tego nie potrzebna.
ekumenista00:56, 21 maja 2017
a gdzie kaplica zielono świądkowców , synagoga czy meczet
Pijak22:25, 20 maja 2017
Dlaczego nie zaprosili na poświęcenie-- arcybiskupa Jana Szkodonia '' ??? pochodzi z okolic Krauszowa tam ma rodzinę zapomnieli o nim czy co ? niektórzy szukają bardzo daleko a nie widzą co mają pod Nosem jednym słowem wielki wstyd
chochlik21:11, 20 maja 2017
była studentka:
Wszystko to prawda, OK, tylko że za moment "Podhalańska" przyjmie na studia jakiegoś Muzułmanina, prawosławnego lub Żyda, i zacznie się religijne piekło, bo inne wyznania mają w Polsce dokładnie takie same prawa co Katolicy, czy Ci się to podoba czy też nie.
obecna studentka20:02, 20 maja 2017
@Była studentka
@młoda
Tak dla waszej informacji BÓG JEST WSZĘDZIE, nie tylko w kaplicy czy w kościele :) Pomodlić można się na przystanku, w drodze na uczelnię, w parku, itp.... itd......
Uczelnia niech będzie uczelnią, a kto chce się pomodlić w kaplicy niech idzie do kościoła :)
A jeśli równouprawnienie, to innowiercom też zbudują kaplicę?
Była studentka17:02, 20 maja 2017
Kaplica jest dla tych którzy chcą podziękować P.Bogu za naukę za egzamin.Ja skończyłam studia i umiałam P.Bogu dziękować-tego nauczyli mnie rodzice.Jak jeden z drugim nie macie takiej potrzeby to nie wchodżcie do kaplicy i nie obrażajcie uczuć religijnych innych,którzy taką potrzebę mają.
młoda16:19, 20 maja 2017
Do Tomka -dziwne,że wszędzie w tych obiektach jest pełno ludzi ,a kaplica jest wskazana,bo młodzież powinna być uduchowiona i mieć czyste serduszka .ja taka byłam i dzięki temu jestem uczciwa i ambitna.
takie cuda14:42, 20 maja 2017
Dla wszystkich ciekawskich. Pokropek kosztuje co łaska ,ale nie mniej niż nakazuje przyzwoitość. Pamiętam jak mi szczena opadła kilka lat temu przy płaceniu za tzw.wypominki. Ta przyzwoitość to nie są małe kwoty moi drodzy. A jak ktoś ma wątpliwości to zostaje w temacie skorygowany.
bazyl09:00, 20 maja 2017
Można było zrobić gabinet stomatologiczny. Pomysł z kaplicą jest tak absurdalny że nawet obszczekać mi się go nie chce.
biedny student03:10, 20 maja 2017
Czy obowiazek uczeszczania na msze bedzie wpisany w programy ?
Czy nie mozna j bylo wybudowac choc maly ,malutki campus dla najmniej zamoznych studentow -zdziwiony jestem ze kaplica nie jest pod wezwaniem
zamordowanych w Smolensku ...............Jestem bardzo dobrym ale biednym studentem i borykam sie z zyciem za grosze ....
Student23:38, 19 maja 2017
Wydaje się coś niestosownego ta kaplica jakby nie było ważniejszych rzeczy dla Uczelni która z założenia ma być świecka Po co to komu?Malo kościołów w N targu? Nie ma juwenali bo studenci niezaangażowaniem a będą zaangażowani w korzystaniu z Kaplicy ?? Po co to robić rektorze ?
profesor23:20, 19 maja 2017
To teraz to ma byc seminarium ? , totalny upadek dobrze zapowiadajacej się uczelni.
Tomek22:42, 19 maja 2017
W trzydziesto tysiecznym miasteczku siedem kościołów i jeszcze na każdym kroku kaplice to jest paranoja
sokrateles22:30, 19 maja 2017
witch:
Otóż największy problem w tym, że Polska nawet w teorii nie jest państwem świeckim. Konstytucja RP stanowi, że RP jest państwem tolerancyjnym religijnie, a to oznacza że policjant na polskiej ulicy będzie bronił Muzułmanina, Żyda, czy Ewangelika ze względu na jego symbole religijne jak mycka czy burka na ubraniu. Na francuskiej ulicy natomiast policjant wypisuje mandaty za noszenie burki czy mycki w miejscu publicznym, bo RF jest państwem laickim (nie wiem co robią z zakonnicą idącą ulicą z komórką przy uchu - sic!).
chochlik21:55, 19 maja 2017
Czy Kościół naprawdę myśli że takimi akcjami jak to poświęcanie kaplicy przysparza sobie sympatię u studentów? Czy rządzący tą uczelnią naprawdę myślą że za pomocą budowy tej kaplicy podnoszą swój prestiż w Polsce?
A tak w ogóle to Karol słusznie zwraca uwagę na pominięcie innych wyznań. RP jest państwem tolerancyjnym religijnie i uczelnia albo musi zamknąć swoje podwoje przed studentami innych wyznań, a wówczas cofnie się do średniowiecza, co oznacza intelektualny zastój dla uczelni, albo będzie uczelnia musiała budować oddzielną kaplicę dla każdego jednego wyznania swoich studentów. To przecież ścieranie się różnorodnych prądów kulturowych i religijnych stanowiło od zawsze siłę napędową wszelkiego postępu w Europie, dlatego naprawdę musi straszliwie dziwić, i co tu dużo mówić, oburzać, ta niesłychanie kontrowersyjna kaplica na terenie uczelni. Po raz kolejny ktoś w Kościele chciał dobrze, ale wyszło mu coś odwrotnego wobec, szlachetnych być może, intencji (modlitwa jest rzeczą ze wszech miar pożądaną - sic!).
amen21:35, 19 maja 2017
Kaplicę wybudowali już w 2015 r. w budynku Centrum Dydaktyczno Bibliotecznym - Tatry, ale musieli zaczekać dwa lata żeby legalnie mogli ją pokropić bo inaczej fundusze z UE (MRPO) musieli by zwracać w ramach rozliczenia VAT z którego była zwolniona podhalanka :)
Wesołowski21:20, 19 maja 2017
W ten sposób uczą prawa fizyki, kiedyś ta siła nałożona się odwróci
witch21:16, 19 maja 2017
Podobno nasz kraj to państwo świeckie, ale chyba tylko w teorii.
PasterzPPP21:14, 19 maja 2017
Nie słyszałem o kaplicy na żadnej szanującej się uczelni np w Krakowie, a tu proszę Nowy Targ wyrywa się przed szereg.
A Ty podatniku płać. Przecież nie zarobili na te pieniądze.
lysy17:52, 19 maja 2017
Ile kosztowała kaplica a ile ten biedny weżmie .
mieszkaniec17:18, 19 maja 2017
No to teraz jest pewne że rozumu nie przybędzie.
ja17:13, 19 maja 2017
ile teraz kosztuje taki " pokropek " ? jest na to paragon /fv ?
baśka17:04, 19 maja 2017
Komu ta kaplica tam potrzebna? Pokój dla matki z dzieckiem by zrobili. To NIE. Kaplica ważniejsza. Szkoda słów.
austriak z szaflar16:45, 19 maja 2017
ile wzial???
koza16:34, 19 maja 2017
Basen trzeba było im wybudować. Mało kościołów w mieście.
karol16:17, 19 maja 2017
A gdzie miejsce dla wyznawców innych religii? Choć z założenia student na uczelni zdobywa wiedzę i przychodzi tam dokładnie w tym celu. A pracownik to jak sama nazwa wskazuje ma pracować. To dla kogo ta kaplica i dlaczego pominięto np.zielonoświątkowców w tym przedsięwzięciu za państwową kasę.
wierny15:50, 19 maja 2017
proszę spytać czy będą msze w niedziele
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij