Wtorek, 31 marzec 2020, Imieniny: Beniamina, Kornelego, Balbiny
Zakopane i okolice
Clouds
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 27
Clouds
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 27
Clouds
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 27
Clouds
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 44
Clouds
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 27
Clouds
Wiatr: 12.96 km/h Wilgotność: 27
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
Koronawirus - aktualna sytuacja na Podhalu
05.06.2017, 19:30 | czytano: 1821

Wanda Półtawska honorowym obywatelem Zakopanego. "Kocham to miejsce, te góry i was. Nie zmieniajcie się. Nie zgubcie tego"

Fot. Marcin Szkodziński

Na poniedziałkowej uroczystej sesji Rady Miasta Zakopanego przyznano tytuł honorowego obywatela osobie szczególnie zasłużonej nie tylko dla miasta, ale i całej Polski.

Wanda Półtawska urodzona w Lublinie, w chwili wybuchu wojny była uczennicą drugiej klasy liceum. Jako harcerka zajęła się służbą pomocniczą i przystąpiła do konspiracyjnej walki w roli łączniczki. Uczestniczyła także w tajnym nauczaniu. W lutym 1941 roku została aresztowana przez gestapo i osadzona w więzieniu na zamku lubelskim. 22 września 1941 r. przewieziona została do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. W obozie została zoperowana przez niemieckich lekarzy w pierwszej grupie ofiar eksperymentów medycznych. Później spisała swoje wspomnienia z tego okresu.

Wanda Półtawska zasłużyła się dla Zakopanego poprzez wkład w duszpasterstwo rodzin, które zostało zapoczątkowane w latach 60 – 70 w parafii Najświętszej Rodziny. Pomogła także znaleźć osoby w kraju i za granicą, od których pozyskano środki na budowę Kościoła Św. Krzyża. Przyczyniła się również do sprowadzenia Relikwii Ojca Pio i figury Matki Bożej Fatimskiej.

Sama uhonorowana nie kryła sympatii do Zakopanego oraz mieszkających tu osób. – Ja kocham to miejsce. Po prostu. Kocham to miejsce, te góry i was. Moja pierwsza wizyta w górach była zachwytem, a później każdą wolną chwilę spędzałam tu – mówiła Wanda Półtawska. – Mam do was prośbę. Zostańcie zakopiańczykami, zostańcie góralami. Nie zmieniajcie się. Nie zgubcie tego. Jest to coś co Karol Wojtyła powiedział „duch narodu”. Jest duch góralski w Zakopanem i on was kochał. Potem w Watykanie miałam możliwość obserwować jak cieszył się, gdy przyjeżdżali ludzie z Zakopanego. On czekał na to. Tu był pewny, że ludzie są wierni – dodała.

ms/ zdjęcia Marcin Szkodziński
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
@ Cindy17:22, 6 czerwca 2017
Proponuję przeczytać życiorys Tytusa Chałbińskiego. Lekarz zasłużony dla Zakopanego w każdym calu. A potem te zasługi porównać z panią której daliście honorowe obywatelstwo miasta Zakopane.
igor16:50, 6 czerwca 2017
Skala hipokryzji w twoim wywodzie jest tak ogromna ,że góra Synaj jawi się przy niej jak kupa piachu za stodołą. Kogo nazywasz niedouczonym lekarzem? I kto przy zdrowych zmysłach uzna wypowiedzi psychiatry jako wiodący autorytet w dziedzinie ginekologi. Katolicka etyka seksualna chyba ma się nie najlepiej biorąc pod uwagę ilość par mieszkających razem i płodzących dzieci. A parafia droga Pani to nie całe Zakopane. Tego chyba tłumaczyć nie trzeba.
Cindy13:16, 6 czerwca 2017
@igor, Zakopane kochają tysiące Polaków. Przez duże P. Jednak nie wszyscy kochający Zakopane Polacy uczynili się tak wiele dobra dla niego jak Pani Półtawska - i to właśnie zostało uhonorowane przez Radę Miasta. Jeśli chodzi o przyjaźń Pani Wandy Półtawskiej i jej męża Pana Andrzeja Półtawskiego z księdzem Karolem Wojtyłą, późniejszym Papieżem Janem Pawłem II- chyba nie czynisz im z tego zarzutu.Mieć mądrych i szlachetnych przyjaciół to powód do chluby, a nie do wstydu.A co do poglądów Pani doktor Półtawskiej: jej poglądy, ich realizacja w życiu i skutki tej realizacji czynią Panią Doktor wiarygodną, podkreślam, godną wiary. Całym swoim życiem udowodniła, że jej poglądy i życie stanowią integralną całość. I przynoszą błogosławione, czyli szczęśliwe, owoce. Piszesz , @igor, " A to co wiekowa pani doktor mówi na temat in vitro to niejednego lekarza wprawi w osłupienie . SZOK". Dobre wychowanie mówi, aby kobiecie nie wypominać wieku. Wypowiedzi Pani Półtawskiej rzeczywiście wprawią w osłupienie, ale tylko lekarza niedouczonego lub zdemoralizowanego, którego celem nie jest dobro pacjenta, lecz dobry dochód własny. Przyznanie Pani Półtawskiej honorowego obywatelstwa miasta Zakopane uważam za w pełni zasłużone, a honorem dla miasta jest to, że je przyjęła. Tobie @igor, życzę, abyś nie miał oporów z akceptacją katolickiej etyki seksualnej, bo ma ona na względzie prawdziwe, a nie pozorne, dobro człowieka i szanuje jego godność postrzegając go jako pełną osobę, nie tylko jako ciało, ale także duszę i ducha. Kto zastosuje tę etykę nie będzie się wstydził pod koniec życia przed ludźmi, a po śmierci przed Bogiem. Z całego serca pozdrawiam.
absurd10:17, 6 czerwca 2017
Zmiany Podhala po wojnie były widoczne gołym okiem. Budowano asfaltowe drogi,elektryfikowano wsie,likwidowano analfabetyzm,budowano szkoły zakłady przemysłowe .Lekarze walczyli z gruźlicą dziecięcą,prosówką,zapaleniem opon mózgowych itd. Choroby zakaźne spędzały im sen z powiek. Brakowało antybiotyków ,wprowadzano systematycznie szczepienia zmniejszając śmiertelność w śród dzieci. Dlaczego ci ludzie nie są HONOROWYMI obywatelami miasta. Mamy naszych lekarzy zasłużonych dla miasta i nikt ich nie honoruje. Czy pani psychiatra pracuje w ten czas na Podhalu? Z tego co mi wiadomo NIE.
BR09:44, 6 czerwca 2017
Zimowa stolica Polski i coś takiego. Dramat.
...gdy ludzie Wam urągają....08:36, 6 czerwca 2017
Zazdrość to największa z ludzkich przywar.Potrafi z niejednego wyjść kąta.Najgorsze że jest chorobą nieuleczalną:)
igor20:25, 5 czerwca 2017
Zakopane kochają tysiące polaków. Ale nikt nie wspomina o poglądach pani Wandy na tzw.katolicką etykę seksualną. I jakoś wszystkim umknęło to że była bliską przyjaciółka Wojtyły. A to co wiekowa pani doktor mówi na temat in vitro to niejednego lekarza wprawi w osłupienie . SZOK
mirek20:22, 5 czerwca 2017
masakra jakaś w tym Zakopanem
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij