Poniedziałek, 25 czerwiec 2018, Imieniny: Łucji, Wilhelma, Albrechta
Czarny Dunajec i okolice
deszcz
15°
Wiatr: 11.6 km/h Wilgotność: 71%
deszcz
17°
Wiatr: 1.8 km/h Wilgotność: 62%
deszcz
15°
Wiatr: 11.6 km/h Wilgotność: 71%
deszcz
14°
Wiatr: 9.3 km/h Wilgotność: 88%
deszcz
16°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 91%
deszcz
13°
Wiatr: 11.6 km/h Wilgotność: 46%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
14.07.2017, 20:03 | czytano: 3855

Konie wspomagane elektrycznie - testy w Morskim Oku

Fot. TPN

Trwają testy wozu ze wspomaganiem elektrycznym, który ma ułatwić pracę koniom wożącym turystów do Morskiego Oka. Mimo że mają one odciążyć konie (choć badania nie wykazują, że są przeciążone), ekolodzy nie chcą brać udziału w opracowywaniu wozu wspomaganego elektrycznie.

- Mimo że dotychczasowe badania nie wykazały przeciążeń koni, a opinie specjalistów przeczą tezom o przemęczeniu koni, wyszliśmy naprzeciw osobom, które uważają że praca dla koni na tej trasie jest zbyt ciężka i rozpoczęliśmy prace nad wspomaganiem elektrycznym wozów - informuje Tatrzański Park Narodowy w Zakopanem.

Prototyp takiego wozu, wspomagającego pracę koni silnikiem elektrycznym, przechodzi właśnie fazę testów. Jeśli uda się to rozwiązanie wprowadzić w życie, rozwieje to już na dobre wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy konie w Morskim Oku pracują ponad siły.

Rozwiązanie to ma pozwolić na kultywowanie tradycyjnej na Podhalu formy transportu, utrzymanie dużej (około 300 sztuk) hodowli koni, umożliwienie społeczeństwu kontaktu z tymi zwierzętami, przy jednoczesnym zapewnieniu im możliwie najlepszych warunków pracy i dobrostanu.

Co ciekawe, informuje TPN, organizacje prozwierzęce nie wyraziły chęci udziału w opracowywaniu wozu. - Wręcz przeciwnie, od samego początku były negatywnie nastawione do tego projektu. Trudno nam to zrozumieć, w sytuacji gdy wspomaganie ma służyć poprawieniu warunków pracy koni. Nie mówimy tu tylko o drodze do Morskiego Oka. Transport konny funkcjonuje także w innych miejscach w Polsce i na świecie. Wszędzie tam wozy wspomagane silnikiem elektrycznym mogłyby istotnie poprawić warunki pracy koni - przekonuje park.Testy elektrowozu dostarczonego przez wykonawcę odbyły się 29 czerwca na drodze powiatowej prowadzącej do Morskiego Oka, na odcinku Palenica Białczańska – Polana Włosienica. W testach uczestniczyli przedstawiciele wykonawcy, zamawiającego (Tatrzańskiego Parku Narodowego) oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka z Gminy Bukowina Tatrzańska, przy zabezpieczeniu patrolu policji z Komisariatu w Bukowinie Tatrzańskiej.

Testy rozpoczęły się ok. 8 rano od prezentacji wozu. Wykonany został jeden wjazd i zjazd (Palenica – Włosienica – Palenica). Podczas wjazdu wóz poruszał się zgodnie z założeniami, wspomaganie pracowało poprawnie, nie wykorzystując ani razu 100 % swoich możliwości. W trakcie zjazdu, zgodnie z sugestiami powożącego dokonano dodatkowych regulacji siły hamowania silnikami. Testy prowadzone były przy realnych obciążeniach i przebiegły pozytywnie. Wóz spełniał założenia określone w przetargu, poprawione też zostały pewne kwestie techniczne zgłoszone po poprzednich, jesiennych testach. Niebawem wóz wróci na trasę na dłuższe testy, w różnych warunkach.

Źródło: TPN, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
Siwek z pokładu Idy10:48, 17 lipca 2017
No to teraz do Morskiego konie pod górę będą se na dyszlu siedzieć i na kopytach gwizdać.
.18:33, 15 lipca 2017
To moje husky też są przeciążone. Dziwne tylko jest to, że są radosne i szczęśliwe po ostrym treningu. A kto ma psy ten wie, że potrafią to okazać.
przybysz13:59, 15 lipca 2017
glupki,bezmozgowcy i deble.Jak tacy wynalazcy to czemu niie przyszli na te testy tego niewypaalu.Niech se go wogrodku postawi ,i zamiast krasnala sam w nim usiadrzie,bedzie miall ozdobe IDIOTA jeden z drugim...
Góral co konia miał10:18, 15 lipca 2017
Jak już doszło do budowy takiej hybrydy to teraz wystarczy odpiąć konie,zamontować kierownicę i wio! Wreszcie będzie zrobione tak jak to powinno być w parku narodowym i w XXI w.
mirek10:03, 15 lipca 2017
Jeżeli tak wóz zacznie jeźdźci to ciekawe ile będzie kosztować przejazd?Górale z pewnościa przerzucą koszty na ceprów :) Może ktoś powie ile na dziś kosztuje przejazd w góre a ile w dół?
antyekoterrorysta10:01, 15 lipca 2017
Konie na kiełbasę. Koniec z deptakiem do Moka i z klapkowiczami. Góry dla turystów!
pesudo ekolodzy i organizacje09:09, 15 lipca 2017
organizacje prozwierzęce to będą zadowolone jak te 300 koni zostanie uśpionych lub sprzedanych gdzieś gdzie ich wzrok nie sięga , ewentualnie jak dopną swego będą płakać w mass mediach ze szukają domu dla 300 koni :) ich intencje nie od dzis sa szemrane a sposób ich działania budzi wątpliwości strajki pikiety utrudnianie innym ludzia pracy, ekologiczny tradycyjny transport za wszelkacene chca zastapic paskudnymi metalowymi budami na prąd czy spaliny jakież to ekologiczne i pro dla środowiska, ważniejszy jest los zwierząt niz ludzi , jeśli ludzie będą pracować w nieludzkichwarunkach to nie problem ale koniki biedne spocic sie nie powinny hasac po lace jedynie moga a taka prawda ze nikt by nie utrzymywał stadniny jak by konie byle nie potrzebne
X-Men06:44, 15 lipca 2017
Sam jesteś bezsens!
logo06:10, 15 lipca 2017
Jak akumulatory padną to dopiero konie będą mieć co ciągnąć.
fred05:56, 15 lipca 2017
A może do pługa coś mi wymyślicie bo będe orał ziemię koniem Może dwóch ekologów bym zapiął koło konia.
...22:40, 14 lipca 2017
Bezsens....
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij