Poniedziałek, 18 czerwiec 2018, Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy
Jabłonka i okolice
deszcz
17°
Wiatr: 1.1 km/h Wilgotność: 84%
przewaga chmur
21°
Wiatr: 1.4 km/h Wilgotność: 66%
przewaga chmur
17°
Wiatr: 1.1 km/h Wilgotność: 84%
niewielkie zachmurzenie
23°
Wiatr: 3.5 km/h Wilgotność: 62%
przewaga chmur
16°
Wiatr: 1.4 km/h Wilgotność: 91%
deszcz
15°
Wiatr: 0 km/h Wilgotność: 66%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Dobra
16.07.2017, 15:40 | czytano: 2495

Tajgołka ma nowego właściciela. TPN utworzy tam ośrodek edukacyjny

tajgolka.pl

TPN nabył w drodze pierwokupu nieruchomość na Polanie Lichajówki (tzw. Tajgołkę). Zakup został sfinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Własnością Skarbu Państwa stały się trzy działki, a wraz z nimi znajdujące się na nich zabudowania.

- W Tajgołce powstanie modelowy ośrodek edukacyjny - zapowiadają przedstawiciele Tatrzańskiego Paru Narodowego. - W ubiegłym roku opracowaliśmy koncepcję sieci centrów edukacyjnych, w której zakładamy stworzenie dużych ośrodków w licznie odwiedzanych lokalizacjach w parku, np. na Palenicy Białczańskiej czy w Kirach. Ich główne zadanie to informacja i edukacja skierowana do turystów wchodzących na szlaki. Poza nimi planujemy stworzenie obiektów edukacyjnych położonych w miejscowościach sąsiadujących z TPN, w lokalizacjach, które nie kolidują z masowym ruchem turystycznym. Będą one tworzone głównie z myślą o mieszkańcach Podhala i turystach, którzy korzystają z okolicznych kwater - tłumaczą.

Po zakupie Tajgołki możliwe będzie utworzenie pierwszego ośrodka edukacyjnego TPN w gminie Poronin. Jego zadaniem będzie prowadzenie zajęć dla uczniów podhalańskich szkół w ramach programu „Bliżej Tatr”. Obecnie w programie biorą udział przedszkola i klasy 1–6 szkół podstawowych powiatu tatrzańskiego. Do programu włączeni będą uczniowie starszych klas szkoły podstawowej oraz szkół średnich. W Tajgołce z zajęć skorzystają również uczniowie odwiedzający nasz region, zakwaterowani w sąsiednich miejscowościach, nauczyciele, przewodnicy, kwaterodawcy, wolontariusze.

Będą organizowane spotkania z różnymi grupami, które mają wpływ na kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa. "Za tymi pomysłami przemawia otoczenie przyrodnicze ośrodka (sąsiedztwo potoku, polany i lasu, możliwość obserwacji przyrody przez cały rok – krokusy wiosną, wypas na polanie, tropy zwierząt cały rok), gotowa już infrastruktura (połączenie szlakiem turystycznym z Murzasichlem) oraz baza noclegowa, pozwalająca zakwaterować grupy zapraszane na szkolenia" - informuje TPN w opublikowanym komunikacie.

Wkrótce powołana ma zostać grupa ekspertów, w jej skład wejdą m.in. specjaliści z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Programy mają angażować uczestników w proste badania naukowe i obserwacje przyrodnicze.

opr.s/
najnowsze informacje
komentarze
elbrujo15:01, 6 maja 2018
Prawo pierwokupu - czyli tpn JANOSIK
to ja13:54, 17 lipca 2017
a ile to nas wszystkich kosztowało, bo w końcu park utrzymuje się z naszej kasy? jedyne 5 milionów złotych!!!!
Jo23lata08:10, 17 lipca 2017
Dom wczasowy dla urzędasów z Warszawki?
Stasek23:32, 16 lipca 2017
A kwatery zostaną użyczone "wyższym" urzędnikom z Warszawy na darmowe wczasy......
STAŚ21:33, 16 lipca 2017
Edukacja, to piękna sprawa. Takie będą Rzeczypospolite,jakie, ich młodzieży chowanie !
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
chmura tagów
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij