Środa, 26 lipiec 2017, Imieniny: Anny, Mirosławy, Grażyny
Szczawnica i okolice
przewaga chmur
19°
Wiatr: 3.1 km/h Wilgotność: 56%
pochmurno
18°
Wiatr: 3.1 km/h Wilgotność: 63%
przewaga chmur
19°
Wiatr: 3.1 km/h Wilgotność: 56%
przewaga chmur
17°
Wiatr: 6.4 km/h Wilgotność: 69%
pochmurno
20°
Wiatr: 2.1 km/h Wilgotność: 62%
przewaga chmur
15°
Wiatr: 4 km/h Wilgotność: 66%
Jakość powietrza
Nowy Targ
Bardzo dobra
Zakopane
Bardzo dobra
17.07.2017, 10:01 | czytano: 1907

Gmina rezygnuje z referendum

Nie będzie zapowiadanego referendum w sprawie przebiegu obwodnicy Chochołowa, którego domagała się część mieszkańców i radnych. Gmina Czarny Dunajec znalazła inne rozwiązanie.

Mieszkańcy wsi nie potrafią się dogadać, którędy powinna być poprowadzona droga omijająca ich miejscowość - zachodnią czy wschodnią stroną. Obwodnica ma wyprowadzić ruch samochodowy z centrum i uchronić zabytkowe, góralskie zagrody, wpisane na listę światowego dziedzictw UNESCO, przed dalszym niszczeniem. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie ma pieniądze na jej budowę, ale prace wstrzymuje wewnętrzny spór mieszkańców o przebieg nowej drogi.

Na ostatniej sesji Rady Gminy Czarny Dunajec, na wniosek części mieszkańców i radnych, zdecydowano, że przeprowadzone zostanie referendum, którego wynik zadecyduje o przebiegu obwodnicy. Ale po namyśle i analizie prawnej urząd zmienił zdanie. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nie można przeprowadzić referendum obejmującego zagadnienie istotne dla jednej tylko miejscowości. Referendum może minimalnie obejmować gminę - tłumaczy sekretarz gminy Michał Jarończyk. - Natomiast rozważamy przeprowadzenie rozprawy z udziałem społeczeństwa w ramach prowadzonego postępowania środowiskowego. Udział w takiej rozprawie mogą wziąć wszyscy mieszkańcy zainteresowanych miejscowości. W ramach tej rozprawy spróbujemy przeprowadzić jakiś rodzaj sondażu, być może tak jak sugerowali mieszkańcy, radni – w formie tajnego głosowania - dodaje.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie optuje ze wersją wschodnią. Niewykluczone, że może się to zmienić pod wpływem rozprawy z udziałem mieszkańców wsi i wyników głosowania.

r/
najnowsze informacje
komentarze
brunhilda22:12, 18 lipca 2017
Do danny...to jest twój zacofany punkt widzenia cóż to takiego ta władza chce robić ? chce wyprowadzić ruch ze wsi żeby chociażby dzieci mogły wracać bezpiecznie ze szkoły na takich z ciemnogrodu którzy myślą jak ty powinno być wywłaszczenie i koniec paru takich dannych z wesołego miasteczka działa na szkodę ogółu to coś w stylu senatora w Podczerwonem nareszcie robią chodniki w tej wsi ...a on pewnie jeździ na skargę do Strasburga ...poniesiecie na tamten świat te złuzki cy t sprzycki z kopcami
Staś z grapy06:00, 18 lipca 2017
Ten kto ma kasę i cheć buduje tamdrogę gdzie są : najmniejsze koszty,optymalne warunki terenowe, a mieszkancy ? to kupa g*** ktore I tak sie nie dogada bo jeden sie sprzeciwi a 100 bedzie chciało, ustawą o wywłaszczeniu na drogi a nie gadac latami i kasa "ujdzie"
danny23:43, 17 lipca 2017
Brunhildo, są dwie strony tej sprawy. Pierwsza jest taka jak to Ty uważasz, czyli faktycznie przedlodowcowe myślenie właścicieli którzy nie rozumieją tzw. płynnej rzeczywistości, że im ktoś dzisiaj wyżej w rozwoju społecznym stoi tym mniej dba o majątki, itd. Ale jest i drugi aspekt sprawy, mianowicie że władzy coś nagle wpadnie do głowy, tu np. ta obwodnica, i my ciemny ludek musimy się tej władzy podporządkować, bo jak nie to władza wyciągnie na nas bata i tym batem będzie nas smagać, a to przecież my jesteśmy suwerenem i to my daliśmy tej władzy przepustkę do rządzenia żeby ona nam służyła, a nie żeby nas biła batem. To jest takie proste.
brunhilda21:43, 17 lipca 2017
To najwięcej blokują mieszkańcy wesołego miasteczka czyli Koniówki ...a w ogóle to nie wiem czemu zdanie mniejszości działa na szkodę ogółu ? Jestem mieszkańcem Chochołowa i nie obchodzi mnie którędy pójdzie obwodnica chciałbym żeby w ogóle mijała naszą wieś a boję się że kilku obywateli z epoki lodowcowej zablokuje wszystko ...a może te zagony powleką za sobą na tamten świat ? noo do Gronia jest dość stromo powiezom powozami
danny20:21, 17 lipca 2017
Bo tu akurat w tym wypadku tzw. "Kraków" ma pieniądze akurat na budowę nowej drogi. Z całym szacunkiem dla "Krakowa", ale władze w Krakowie mają zakichany obowiązek robić w Chochołowie to co obywatele mieszkający w Chochołowie sobie życzą, a nie to co "Kraków" sobie do roboty w Chochołowie wymyśli. Władza niech sobie to zakarbuje raz a porządnie, że oni są naszymi sługami, bo to my daliśmy im tę władzę głosując na nich. Ewidentnie w Chochołowie są ważniejsze w odczuciu społecznym rzeczy do robienia aniżeli akurat nowa droga i ewidentnie władza lekceważy suwerena, jakim są chochołowscy wyborcy (inaczej nie doszłoby do takiej sytuacji).
via20:10, 17 lipca 2017
@ja15:42, 17 lipca 2017
" Pewnie wtedy wszyscy będą chętni na oddanie działek byle zrobić obwodnice...."
Tak jak oddają pod most w Białym Dunajcu. Obwodnica Chcochołowa powinna być tak umiejscowiona by w przyszłości przy budowie obwodnicy Czarnego Dunajca nie było jeszcze większych problemów niż teraz.
ja15:42, 17 lipca 2017
ja proponuje nic nie budować i puścić cały ruch z Zakopianki przez Chochołów. Pewnie wtedy wszyscy będą chętni na oddanie działek byle zrobić obwodnice....
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij