Piątek, 26 luty 2021, Imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego
Szczawnica i okolice
Clear
11°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 66
Clear
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 66
Clear
11°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 66
Clear
11°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 66
Clear
11°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 66
Clear
11°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 66
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dostateczna
Zakopane
Umiarkowana
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
23.07.2017, 16:11 | czytano: 3958

Radni szukają sposobu na wsparcie hokeja z publicznych środków

zdj. Michał Adamowski

NOWY TARG. W poniedziałek radni mają podjąć decyzję o kilku zmianach w budżecie Miasta. Jedna z poprawek dotyczy dofinansowania klubu hokejowego, który ma dostać 300 tys. zł. Niestety radni zastanawiają się też - jak pominąć inne dyscypliny i inne kluby przy podziale pieniędzy.

Zaczęło się od wniosku członków Komisji Sportu, Turystyki i Promocji, którzy zaproponowali, by z budżetu Miasta przeznaczyć kwotę 300 tys. zł dla KH Podhale, z zastrzeżeniem, by 50 tys. z tej puli przeznaczyć na szkolenie dzieci i młodzieży trenującej hokej na lodzie w MMKS.

- Środki przekazywane na szkolenie są niewystarczające i niewspółmiernie niskie w porównaniu do tych, które przeznaczane są na sport kwalifikowany - tłumaczy wniosek przewodniczący komisji Gabriel Samolej. Na dowód, że źle się dzieje w nowotarskim hokeju, podaje wyniki ostatnich rozgrywek i turniejów, w których nowotarskie dzieci i młodzież nagle przestały wieść prym. - Jeszcze kilka lat temu nasi zawodnicy, wychowankowie MMKS zawsze zajmowali miejsca na podium, teraz nie są nawet w pierwszej "czwórce" - argumentuje.

Zapytany dlaczego wniosek dotyczy przekazania z budżetu środków tylko na hokej, odpowiada krótko: - Oczywiście, że środki powinny być przekazywane na wszystkie grupy, czy sekcje w tym klubie i dla innych klubów. Nie wolno dyskwalifikować innych dyscyplin, sport jest dla wszystkich.

Niemniej radni zastanawiają się jak sprawić, by owe 50 tysięcy trafiło tam gdzie chcą - czyli do młodych hokeistów.

Przed podejmowaniem pochopnych decyzji przestrzega radnych skarbnik Urzędu Miasta. Łukasz Dłubacz tłumaczy, że radnym nie wolno przekazać ot tak pieniędzy ze wskazaniem kto ma je dostać. Trzeba ogłosić konkurs, do którego zapewne zgłoszą się inne kluby, albo przedstawiciele innych dyscyplin sportu działających w ramach MMKS.

Nad tym jak te inne stowarzyszenia zniechęcić, albo wykluczyć z konkursu rozmawiali też członkowie Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju. Padły różne propozycje. Od zastrzeżenia w nazwie konkursu, że o środki mogą aplikować tylko sekcje hokeja na lodzie, poprzez wykluczenie z konkursu innych klubów i sekcji, aż po wieloznaczne stwierdzenie, iż "wszystko w rękach członków komisji weryfikujących zgłoszenia do konkursu".

- Można wykluczyć z konkursu inne dyscypliny sportu, ale podniesie się krzyk, że burmistrz wspiera tylko hokej - mówi Łukasz Dłubacz i dodaje, że burmistrz jako wykonawca woli Rady postawiony zostanie w bardzo trudnej sytuacji, bo to na niego spadnie niechęć innych środowisk sportowych.

Dyskusja nad kolejnym zastrzykiem finansowym dla klubu dotyczyła też innych wątków. Przypomniano, że w ub. roku klub dostał od Miasta 600 tys. zł i że umorzono 200-tysięczną pożyczkę.

Informacja o obecnym zadłużeniu klubu w wysokości 40 tys. zł (m. in. za użytkowanie lodu) zrodziła propozycję, by w ramach pomocy - nie domagać się spłaty długu i o tę kwotę zmniejszyć wnioskowaną pomoc finansową. Radni tłumaczyli, że spółce potrzebne są pieniądze na bieżące wydatki, że nawet opłaty licencyjne zostały uiszczone w formie "pokazania Związkowi Hokeja promesy od Miasta".

- Klubowi nie zależy na spłacie zadłużenia. Prezes Michalska poprosi burmistrza o umorzenie długu i go dostanie - podsumował krótko radny Andrzej Swałtek.

Gościem na poniedziałkowej sesji będzie prezes K.H. Podhale Nowy Targ S.A. Agata Michalska, która ma przedstawić radnym prezentację dotyczącą osiągnięć i planów kubu.

Radni odgrażają się, że "będzie okazja, by panią prezes zapytać o kilka spraw".

Sabina Palka
najnowsze informacje
komentarze
nikt20:22, 24 lipca 2017
czuję że uchwała o dofinansowanie zawodowego sportu zostanie uchylona
rodzic unihokeistki18:41, 24 lipca 2017
MMKS to nie tylko hokej ,popatrzcie na unihokeistki,sekcje młodzieżowe z dumą noszą szarotkę na piersi i godnie reprezentują miasto w kraju i za granicą,maja w tym sezonie brąz w juniorkach starszych,złoto w juniorkach młodszych ,brąz w młodziczkach oraz wiele sukcesów na arenie międzynarodowej,wygrane zawody w Pradze i Stupawie,Brnie z młodymi zawodniczkami liczą się na rynku krajowym i międzynarodowym ,może tu więcej wsparcia
prezes od ekonomii16:15, 24 lipca 2017
Właśnie oglądam ten czarodziejski świat oferowany przez panią Michalską na sesji Rady miasta i mam wrażenie, że już raz to wszystko przerabialiśmy. To było dawno, ale to są godni uczniowie Wieńczysława Kowalskiego, hahaa. Magia liczb i obrazków. Problem jednak w marketingu polega na tym by odpowiedzieć na pytanie co zyskujemy za oferowany produkt i jaki jest tego efekt? Tutaj - co z tego ma Nowy Targ w przełożeniu na wartości liczbowe ot choćby w budżecie miasta.
rodzic unihokeistki15:40, 24 lipca 2017
okej kasa dla młodych hokeistów,ale pytanie co np z dziewczętami z unihokeja maja 3 medale mistrzostw Polski w sekcjach młodzieżowych,liczne osiągnięcia międzynarodowe,godnie i z szacunkiem noszą szarotkę na piersi a niestety nie są doceniane,a promują miasto w całej Polsce i Europie,tim unihokeistek liczy się w Polsce i na Słowacji i Czechach
marek12:06, 24 lipca 2017
To takie jajca. Zawsze im coś tam dawałem nie jakieś miliony ale kilka stówek rocznie dostawali. Myślałem że pomagam dzieciom. Ani grosza więcej nie dam. KONIEC.
Niezależny09:47, 24 lipca 2017
Hokej to temat studnia miast powinno się zastanowić, w jakim kierunku iść czy wspierać trupa, którym jest pierwsza drużyna i na początek każdego sezonu dostaje taką kroplówkę od miasta na podtrzymanie, aby dotrzymać do następnego sezonu czy zainwestować w dzieci, bez których jak tak dalej będzie za kilka lat nie będzie pierwszej drużyny a wtedy Pani prezes już nie będzie i hokeja też nie będzie w Nowym Targu moim zdaniem miasto powinno odciąć trupa i dać wreszcie mu skonać.
Najwyższy czas zająć się szkoleniem dzieci za te pieniądze można zabezpieczyć sprzęt dla dzieci i młodzieży, aby mogły trenować dzieci, których rodziców nie stać na tak drogi sport i wtedy będziemy mieli dzieci, które chcą trenować a nie dzieci, których rodzice chcą żeby trenowali, gdy miasto zainwestuje w szkolenie dzieci takie pieniądze przez 12 lat to po tym okresie będziemy mieli bardzo mocny fundament, na którym odbuduje się pierwszą drużynę i środowisko związane z hokejem musi zrozumieć, że na dzień dzisiejszy niszczy hokej a nie naprawia patrząc w przyszłość gorzka prawda, ale tak jest. Nie zapominajmy o innych dyscyplinach sportu, które promują miasto a nic w zamian nie dostają a mają większe osiągnięcia niż hokej przy takiej pomocy finansowej od miasta i o nich się nie mówi na radzie miasta, bo to środowisko i jest dosyć duże i zmobilizuję się przy następnych wyborach do rady miasta i zrobi z wami porządek.
Goral z Irlandii08:58, 24 lipca 2017
Ja jestem zdania takiego ze miasto powinno wspierac finansowo kazdy sport w miescie, nie dziwi Mnie ze najbardziej wspomaga hokej i dobrze poniewaz dzieki tez hokejowi Nowy Targ jakos zyje, Nowy Targ bez hokeja bedzie tylko miastem przy zakopiance a jak widzimy Nowy Targ sportem rosnie z hokeja jest znane teraz Dzieki Wojas-owi rosnie liga pilkarska rosnie i Nowy Targ juz od strony pilki noznej tez widoczny a i unihokej pokazuje sie z dobrej strony. wiec jak sami widzicie w sport kazde miasto musi inwestowac aha i co jeszcze za lod nie powinno byc oplaty z czego teraz jest dlug.
KH Podhale musi bardziej reklamowac sponsorow po z taka reklama cicha lipa na przyslosc, potrzeba tu takich sponsorow jak Kowalski i Wojas. ale to juz historia.
czasy bardzo sie zmienily i nie ma ladwo o sponsorow.
jedno Pytanie do Pani Michalskiej ??
Bardzo prosze wyjasnic jak zakonczyla sie widmo sponsorska reklama firmy Bazalt ??? z tego co wynika Firma wykorzystala logo Podhala swoimi klamstwami o sponsorowaniu itp. czekamy na jasnosc tez w tym temacie.
veto22:24, 23 lipca 2017
jedno pewne niech mi nikt nie mówi że nie ma pieniedzy na szkoły drogi i sieci .Takie prezenty sie robi jak jest nadmiar kasy.Juz sie nawet nikt nie kryje jak wydymac innych krórzy maja prawo korzystac z budzetu z podziału tortu.Wstydzcie się.
Śmiech na sali21:35, 23 lipca 2017
Alik, widać jakie masz pojęcie o hokeju skoro mówisz że polska liga a słowacka to przepaść albo, że zawodnicy grają po pracy. Najgorszej to mówić nie mając o temacie pojęcia.
Niezadowolony21:08, 23 lipca 2017
Raz KH Podhale, raz MMKS, potem na odwrót ale kasa musi się zgadzać.
Niezły przekręt, a za wszystko i tak rodzice płacą.
Dopóki nie zmieni się zarząd, nic się nie zmieni.
Żeby to poznać, trzeba choć raz z nimi mieć styczność, wystarczy
baciok@20:38, 23 lipca 2017
Mnie to się oczy otwarły kilka miesięcy temu po serii reportaży z Podhala24 na temat przepływu pieniędzy między Urząd Miasta-----MMKS------KH Podhale. Ja głupi zawsze parę złotych składałem na drużyny dziecięce bo bieda. Jaka bieda, tylko dzieci nic nie dostawały. A tu się okazało, że miasto daje potężną kasę, która zamiast iść na dzieci rozpływa sie na KH.
Panowie radni nie może być takiej fikcji, że nie kontrolujecie naszych pieniędzy. Jeżeli się chce dotować KH w sposób legalny to trzeba znaleźć sposób. Ja nawet dałbym parę milionów, ale legalnie. Robią to inne miasta. Trzeba to też podać do publicznej wiadomości. Ale jak dotujemy to powinna być transparentność wydawania tych srodków. A nie, że ktoś mówi że obowiązuje tajemnica handlowa. Jak się ktoś za te sprawy weźmie i wnerwi to powtarzam sprawa dla prokuratora i CBŚ.
Dosc socjalizmu w nt20:31, 23 lipca 2017
Wizytówka a ile te "wizytowki" przyniosły dochodów, przyprowadziły turystów? Dość już dotowania, wybranych podmiotów. Sport to każdego prywatna sprawa. Jak ktoś chce to niech płaci ale ze swojej kieszeni, szuka sponsorów itp. Łatwo sie wydaje nie swoje pieniądze.
Koperta20:25, 23 lipca 2017
Hokej to Nowy Targ, niczego innego ludzie z tym miastem nie kojarzą. Kożuchy? Relikt przeszłości. Lody? W każdej wiosce można takie kupić. Potrzebna jest nowa hala, wsparcie MŁODZIEŻY, mądrych ludzi do zarządzania którzy nie są mentalnie zatrzymani 30 lat temu bez ludzi typu Pani J.B. i będzie dobrze.
alik20:21, 23 lipca 2017
Jak można finansować nowotarski hokej skoro to liga PODWÓRKOWA w stosunku do Słowacji gdzie zawodnik z takimi samymi umiejętnościami gra amatorsko w czasie wolnym po pracy!!!!!!!
Dlaczego wszystkich dyscyplin nie finansujemy w NT jak hokej.
Ponadto poco coś finansować gdzie rodzic ma większe prawa niż trener!!!!!!!!
Zamiejscowy20:18, 23 lipca 2017
Radni !Wyremontujcie dworzec Kolejowy i perony w Nowym Targu , skandaliczny wygląd, wizytówka wspaniała tego miasta. Hokej nie ma istotnego znaczenia inwestujcie w infrastrukturę !
kibic nt19:59, 23 lipca 2017
Co tutaj dziwnego? Dotujemy tylko WIZYTOWKE Nowego Targu - HOKEJ. Reszta dyscypiln bez sensu, cala PL kojarzy NT (ze sportu) z hokeja, wiec powinno sie jak w innym miescie (zainteresowani wiedza) dotowac kilka milionow a nie kombinowac... tylko hokej w NT!
hokejowy19:58, 23 lipca 2017
W innych miastach kluby mają lód za darmo, trenerzy są zatrudniani przez np. MCSiR. Rodzice kupują sprzęt i wszystko działa.
duduś19:52, 23 lipca 2017
A czy radny Samolej wie czym jest sport kwalifikowany? I jakie warunki trzeba spełnić by o nim mówić? By sięgać po pieniądze publiczne na jego wsparcie? Może zna choć jego definicję? Przecież to jakiś cyrk na kółkach z kiepskimi klaunami. Panie radny skończ Pan z tą błazenadą. Z Pana można pewnie się pośmiać, ale przy okazji ośmiesza Pan cały samorząd kompromitując pańską komisję. Czy tam nikt nie potrafi myśleć samodzielnie? Tak jak ktoś napisał wcześniej, tylko referendum i pogonić tych darmozjadów tam gdzie pieprz rośnie.
Kibic19:46, 23 lipca 2017
Hokej tak ale tym wsparciem powinna być nowa hala i wspieranie młodzieży. Resztę niech sami ogarną a nie żebrają. Co tu z resztą mówić, @Tajny Współpracownik pięknie to opisał.
baciok@19:14, 23 lipca 2017
Głośne ustawianie już na początku konkursu to jest sprawa dla prokuratora i CBŚ.
Ice hockey expert18:54, 23 lipca 2017
Niestety, ale obecna sytuacja środowiska hokeja to jedno wieklie nieporozumienie. Podobno była jakaś wielka kontrola w sprawie środków na hokej i jakie są jej efekty? Biedny i opuszczony, również a może przede wszystkim finansowo klub młodzieżowy, pełni rolę listka figowego i zasłony dymnej dla nieprzerzystych intersów spółki KH Podhale (prezeska zasłania się tajemnicą handlową). Jak można pisać takie brednie, że przekazuje się pieniądze 300 tys. dla MMKS i jednocześnie 50 tys. z tego ma iść na młodzież. Przecież MMKS zajmuje się tylko dziećmi i młodzieżą, tam nie ma innych grup grających w hokeja. Z tego wynika że MMKS ma być tylko zasłoną. Po co obecność Michalskiej, skoro ta Pani odcina się od działalności klubu młodzieżowego. Chora sytuacja. Nie ściemniajcie, tylko rzeczywiście pomóżcie klubowi MMKS jak Pan Bóg przykazał. Przede wszystkim dajcie im lód za darmo, na wynagrodzenia trenerów, na transport i opłaty sędziów. Resztę sprzętowo już pomogą rodzice i będzie naprawdę spoko.
Kibic18:43, 23 lipca 2017
Zapewne wielka pani "caryca" przyjdzie na sesje w obstawie ważnych osobistości, których obecność ma za zadanie odwrócić uwagę od sedna sprawy... czyli od problemów i potrzeb młodych sportowców. Wierze ze radni i burmistrz nie dadzą się zbyt łatwo nabrac. Trzymam mocno kciuki.
Wyborca18:40, 23 lipca 2017
Pierwsza drużyna z panią prezes na czele chce chyba sciagnac skore przez głowę z radnych i burmistrza. Błagam Was nie dajcie się tym bajkom. Czas pomoc dzieciom i młodzieży !!
z18:35, 23 lipca 2017
hokej to studnia bez dna !!! Proszę nie kupować sobie przychylności kasty ludzi żyjących przeszłością hokeja ... jest tyle innych dyscyplin i stowarzyszeń, którym należy pomóc.
hok uni18:25, 23 lipca 2017
Nie mmks a tatraski podhale a to jest różnica.
PIS18:25, 23 lipca 2017
Panowie Radni dajcie kasę na ośrodki dla dzieci chorych ,to marnotrawienie kasy w bezsens , widać kogo wybraliście wyborcy!
ojciec unihokeistki18:24, 23 lipca 2017
unihokej jest potega, a kasy nie ma....wiec jak to tak?
Ja18:00, 23 lipca 2017
Ani grosza na ten *** hokej!! Dość już tego wrzodu!!!
olo17:29, 23 lipca 2017
Dojenie z kasy ciąg dalszy. Najpierw próbowano doić kasę z PWSZ na MMKS Podhale (szumne porozumienia), potem dojono z Uczelnianej Drużyny Hokeja PWSZ (kolejne porozumienia, ale polsko-rosyjsko-ukraiński twór upadł), następnie w niejasny sposób z budżetu Miasta, a teraz sam Grześ stał się zakładnikiem hokeja w New Targu i nie ma wyjścia, dojenie się nie skończy.
MF17:29, 23 lipca 2017
Prosze o doladne rozliczenie Agate gdzi ida pieniadze wtedy podejmowac decyzje o wsparciu finansowym Radni obudzcie sie w koncu??
Tajny Współpracownik17:10, 23 lipca 2017
Klub niech skończy biadolić, chodzić wiecznie po prośbie i zacznie działać godnie XXI w! Tak samo to się tyczy KH jak i MMKS. Wystarczy zobaczyć społeczników typu rzecznik prasowy Jurek P. czy gwiazda z sanepidu i się wszystkiego odechciewa. Zero kompetencji, zero pomysłu, więcej szkody niż pożytku.

Hitem i tak jest szukanie sponsorów na prezentacje w pdf z tekstami z wikipedii. Tak to wy nigdy sponsorów nie pozyskacie. Mamy XXI w. a na Parkowej 14 dalej jak w lesie - czy to mentalność "społeczników" i jakość hali.

Ostatnio pięknie to wszystko podsumował redaktor Stefan Leśniowski w swoim felietonie na sportowepodhale.pl. trafnie w 100%!
tutejszy16:57, 23 lipca 2017
Zastanawiające,na boisko piłkarskie dla smiesznych kopaczy w 3 lidze,pieniadze się znalazły.Czy Wojas płaci za wynajem obiektu na treningi i mecze????????????
obywatel nt16:53, 23 lipca 2017
do oni - chcą wzorem lat ubiegłych przetransferować publiczne pieniądze na drużynę zawodową opowiadając te sentymentalne bzdury o wspieraniu młodzieżowego zaplecza, które znajduje się w poważnym kryzysie, spowodowanym właśnie takim machlojkom. Wstyd, że to wszystko legitymizuje samorząd nowotarski. Po prostu wstyd i żenada. Skok na kasę i to bez żadnego obciachu.
paragraf16:44, 23 lipca 2017
Czy nie ma tam nikogo, kto zwróciłby temu niefrasobliwemu gremium uwagę, że publiczne zachęcanie władz do łamania prawa nadaje się do prokuratury? Proponuję, aby radni optujący za dodatkowym wsparciem hokeistów zrzekli się swoich diet do końca kadencji. Jak się bawić, to wyłącznie za swoje. Który chętny? Nie widzę ...
oni16:37, 23 lipca 2017
Zasadnicze pytanie - czy Radni chcą dofinansować MMKS (czyli dzieci i młodzież), czy spółkę KH Podhale (I drużyna)? Skoro chcą pomóc dzieciom i młodzieży, to gościem sesji winien być Prezes stowarzyszenia MMKS.... To byłoby logiczne.
wolej16:37, 23 lipca 2017
Proponuję jednak szybkie referendum zanim roztrwonią publiczne pieniądze do reszty. Może to ostudzi rozpalone głowy radnych, którzy najwyraźniej się pogubili.
Miescon16:37, 23 lipca 2017
Żadnej kasy na hokej! Jeszcze nie dawno pokazano nam co się z tymi pieniędzmi dzieje!

Pieniądze na sport - TAK - ale nie dla hokeja!
Ag16:36, 23 lipca 2017
Mmks niech się nauczy na maile odpisywać i czerpać ze środków zewnętrznych. Niech wyjdzie do ludzi i sponsorów a nie wiecznie biadoli! To jest organizacyjne i marketingowo dno. W TatrySki coś lepiej ale mentalność ta sama, biadolenie, bieda eventy, zero profesjonalizmu.
wiktor16:33, 23 lipca 2017
ludzie, ale ta kasa jest potrzebna młodym hokeistom. Tyle lat historii, sukcesów, tylu utalentowanych zawodników, kadra szkoleniowa, zaplecze itd. Tego nie wolno zaprzepaścić!!!
wstydu radni nie macie?16:27, 23 lipca 2017
Ustawianie konkursu to jak ustawienie przetargu - co najmniej nieetyczne.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij