Zakopane pożegna kolejnego Kuriera Tatrzańskiego - Józefa Hordyńskiego - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Czarny Dunajec
Snow
Wiatr: 9.324 km/h Wilgotność: 95 %
Snow
Wiatr: 9.18 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 6.3 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 7.668 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 10.512 km/h Wilgotność: 89 %
Rain
Wiatr: 10.404 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
102 %
Nowy Targ
84 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 51 | 102 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 42 | 84 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
08.02.2009, 14:40 | czytano: 1272

Zakopane pożegna kolejnego Kuriera Tatrzańskiego - Józefa Hordyńskiego

W ostatnich dniach zmarli dwaj Kurierzy Tatrzańscy, więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych: Józef Hordyński i Stanisław Frączysty. Obydwa pogrzeby odbędą się we wtorek 10 lutego br.

Józef Hordyński / www.onrpodhale.boo.pl
Józef Hordyński / www.onrpodhale.boo.pl
Józef Hordyński związany przez lata z zakopiańskim Towarzystwem Gimnastycznym "Sokół" - zostanie pochowany na cmentarzu na Pęksowym Brzysku. Msza św. zaplanowana jest w Kościele na Krupówkach o 11.00, po czym zmarły zostanie odprowadzony w ostatnią podróż. Pogrzeb Stanisława Frączystego odbędzie się w Chochołowie o godz. 14.00.

Józef Hordyński - urodził się 14 marca 1917 r. w Zakopanem. W roku 1937 roku zdał maturę i ochotniczo wstąpił do wojska. Przydzielono go do Szkoły Podchorążych Rezerwy w Jarosławiu, którą ukończył w 1938 roku. Studiował medycynę i wychowanie fizyczne w Krakowie. Walczył w kampanii wrześniowej, dostał się do niewoli, zbiegł. Z Przemyśla przedarł się do Zakopanego, pomagał Stanisławowi Marusarzowi w działalności kurierskiej. Aresztowany w 1940, do KL Auschwitz trafił 14 czerwca tego roku z pierwszym transportem Polaków.

Pracował jako sanitariusz w szpitalu obozowym. W listopadzie 1944 roku przewieziony do Oranienburga, a potem do Sachsenhausen, gdzie doczekał końca wojny. Po wojnie ukończył studia, był trenerem narciarstwa w wojskowych klubach oraz kierownikiem rehabilitacji i gimnastyki leczniczej w uzdrowisku w Lądku Zdroju. Często spotyka się z młodzieżą i opowiadał o swych losach. członek władz statutowych Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, bardzo aktywny w Komitecie Wznoszenia Kopca Pamięci i Pojednania w Oświęcimiu. Wspólnie z Wincentym Galicą przyczynił się do zachowania muzeum w podziemiach "Palace" w Zakopanem, dawnej katowni gestapo. Zmarł 4 lutego 2009 roku.

Źródło: www.onrpodhale.boo

Sylwetkę zmarłego w sobotę - Stanisława Frączystego przybliżamy w jednym z poprzednich tekstów.

Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas